JVIDDELBUftGS'G'HE COÜEAI T. ^r 'N°. 9. Zaturdag 1844. 20 Januarij. BESTUREN cn ADMINISTRATIIN. NIEUWSTIJDINGEN. JfVanfcrijfc. TS irnTixy De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEE- XAND adverteert, dat van af Maandag den 22 dezer, zoo ten zijnen Kantore als bij de Ontvangers van 's Rijks Directe -Belastingen in de woonplaatsen der belanghebbenden zul len worden uitbetaald de Kinder-School- en Akademie-Gël- den over het jaar 1843. Middelburg, den 20 Januarij 1844. De Administrateur voornoemd P. POUS. BURGEMEESTER en ASSESSOREN van de Gemeente HOOFDPLAAT zijn voornemens 0111onder nadere appro batieop Zaturdag den 27 Januarij 1844, des voormiddags ten tien lire, in de Raadkamer aldaar, 111 liet openbaar aan te besteden Het maken van cene geheel nieuwe houten BESCHOEI- JING aan de Ladings- en Lossingsplaats aan de Haven aldaar, met de leverantie van alle daartoe benoodigde Materialen. Waarvan de teekening, alsmede het bestek, van heden af ■ter inzage zullen liggen op de Secretarie dier Gemeente zullende des verlangd wordende een dag te voren alsmede op den dag der Besteding zelve, de noodige aanwijs in loco .worden gedaan. Hoofdplaat, den 15 Januarij 1844. Burgemeester en Assessoren voornoemd A. B. THOMAES. Ter ordonnantie van dezelve L. PATEER. Middelburg, 19 Januarij 1844. De VEREENIGING tot liet bezoeken der ARMEN berigt 'dankbaar de ontvangst eener gift van 50 van F. haar den r6 dezer geworden. De Directie der Vereen igtug voornoemd, F. Z. ERMERINS Voorzitter. M. J. BOONE Secretaris. /LOTERIJ VAN VROUWELIJKE HANDWERKEN, ten behoeve van de Armen dezer Stad. Aan de belanghebbenden in de bovenstaande Loterij wordt ■te kennen gegeven; .1. Dat de Tentoonstelling derzelve bepaald is op Diligsdag en Woensdag den 23 en 24 dezer maand, in de Abdij, in liet Huis Letter A. No. 52, alwaar dezelve van des voormiddags ten ..11 ure tot des namiddags ten 4 ure zal te zien zijn., tegen vertooning der quitantie van het voorwerp of'betaling van 25 cents. 2. Dat de uitloting 'Op Donderdag den 25 dezer plaats zal hebben. 3. Dat de Lijst der uitgekomene Nummers zal verkrijg baar zijn tegen betaling van 2 ets.bij de Weduwe Jongkindt Zoon, óp de Zuidzijde vanden Dam. 4. Dat de getrokkene voorwerpen moeten afgehaald wor den, tegen overgave van het Lot, op den 27 dezer maand, van 11 tot 4 ure, 111 liet Huis der Abdij, al waar de Tentoonstelling plaats heeft gehaden 5. Dat de Loten dezer Loterij, ii 1 elk, den 23 en 24 dezer maand, alsnog verkrijgbaar zullen zijn op de Tentoonstelling in «de Abdij, doch reeds van den 20 af in den Boekwrnkel van de Gebroeders Abrahams Ilct verheugt de Commissie uit de Armbesturen te Vere in de thans heerschende dringende behoefte der Armenmet dankbaarheid melding te kunnen maken v.au de op den 15 dezer aan hen gewordene Giften, als; van een onbekende, .onder de letter Q 5 20 door den Heer IV. M. Snijder alhier, van E. uit Middelburg, tot leniging der bestaande behoeftevier Zeemvsche Rijksdaalders -of/ 10,40. Vere., «den 19 Januarij 1844. De Commissie voornoemd, J. C. BUTH Voorzitter. H. ROELSE, Secretaris. Westkapelle den 18 Januarij 1844. De COMMISSIE ter voorziening in de buitengewone Be hoeften der Armen betuigt haren dank aan den milden gever of geefster van 40, onder de letters TV., den 16 dezer bij den Heer S. Roelse te Middelburg ontvangen. Hoe welkom iedere ondersteuning in dezen werkeloozen wintertijd ons zijn moetlaat zichuit aanmerking van het groot aantal Behoeftigen onzer schier overbevolkte Gemeen te gereedelijk denken. De Commissie voornoemd W. VERIIULST Nz.Voorzitter. W. ROELSE Cz.Secretaris. FRANKFORT den 13 januarij. I11 een door het Pruis- sische regeringsblad medegedeeld schrijven uit Athene van 24 decemberleest men onder, anderen het volgende De minste Grieken hebben een duidelijk begrip, wat eigenlijk eene constitutie lieteekenten gelooven slechts dat het een algemeen geneesmiddel is vooralle menschen en voor alle kwaad. Het is koddig te zienhoe de nationale ver gadering met verzoekschriften van allerlei inhoud en strek king overstroomd wordt. Zoo werd b., v. dezer dagen eene petitie ingediend van de sctiuldeischers en deelhebbers der door Capodistrias op Aegina gestichte nationale bank waar in zij de betaling hunner schuldvorderingen verlangen. Nog verder ging de aanmatiging der Nauplioteii die eisehten dat de nationale vergadering hunne bijzondere schulden betalen zouden maar zich bereid verklaarden het bedrag in natio nale landerijen aan te nemen. Zelfs de Grieksche geestelijk heid wil bij de leeken niet achterstaan. Te Athene we melt het van despoten archimandriten diakenen abten van kloosters, en van tallooze monniken uit alle provinciën, die allen hunne belangen bij de nationale vergadering willen voor staan en wier eischen zoo overdreven zijndat zij aan het belagchelijke grenzen. Volgens een officieel berigt van den gouverneur van Palermo, is het getal der in de gloeijende lava des Etna's verongelukte personen 143. Onder deze bevonden zich ve le vreemdenmeest Engelsche». Het verlies aan vee en wijnbergen, aan zaden en vruchtboomenwordt op ij mil- lioenen dukati geschat. (Btroot-ISirtUanjc. LONDEN den 14 januarij. Na de drie kabinetsraden welke gedurende de afgeloopen week gehouden zijn en bij zonder lang geduurd hebben zal morgen andermaal een zoo- danigen raad vergaderen hetwelk voet geeft aan de geruch ten dat ten opzigte van het regtsgeding der Repealers groo- te moeijelijkheden voor de regering ontstaan zouden wezen. Men wil dat de ministers Graham IKelliugton Peel en de lord kanselier van Engeland opgeroepen zouden zijn °m I" dit gewigtige regtsgeding persoonlijk getuigenis te ko men afleggen. De snelschrijvers voor de Dublinsche en correspondenten der Londensche dagbladen in de lersche hoofdstad hebben op het vernemen dat eenige hunner geroepen zijn om bij het aanstaand politiek proces, voor het geregtshof rekenschap te geven van sommige bijzonderhedenwelke in genoemde be- trekking ter hunner kennis gekomen zouden wezen eenparig besloten hiertegen plegtig te protesteren Waneeer de moeijeliike toestand van eenig land of volk de algemeene aandacht tot zich trekt, dan ontbreekt het, zoo als bekend isniet aan veelsoortigen raad 0111 het uit dien toestand te redden. Dit wordt hier thans ten opzigte van Ierland weder bevestigd. Terwijl VConnell eene vol- s agen ïerroepmg der unie tusschen dat land en Engeland, en cene herstelling der vroegere'lersche wetgeving wil, het- n 2Mlgelschen "'mmer zullen toestemmen de heer b. Crawford aan Ierland eene eigene wetgeving voor bin- nenlandscbe aangelegenheden wenscht gegeven', maar het te genwoordig parlement voor de meer algemeene zaken der rie koningrijken behouden te zien, en nog anderen willen dat het parlementop den thans bestaanden voet zamenge- steld, om het derde jaar te Dublin worde gehouden, welk alles met vele bezwaren vergezeld zou gaandoen zich thans ook lieden op die alles gevonden wanen door het par lement te Londen gezeteld te houden, maar met verminde- ring van het getal Engelsche leden, terwijl dat der vertegen woordigers uit Ierland Schotland en Wallis onverminderd blijven zoti. Hierdoor nieenen zijzou liet te groote over- vvigt der vertegenwoordigers uit de graafschappen en kleine steden van Engeland weggenomen, en een voor Ierland wen- schelijk evenwigt geboren worden. Hr. Ms. schip Spy heeft op de Afrikaansche kust 3 slavenhalers genomeneen waarvan 500 slaven aan boord had na wier bevrijding het schip prijs verklaard en verkocht is. PARIJS den 15 januarij. Heden zijn de beraadslagingen i" de kamer van afgevaardigden geopend over het ontwerp van adres in antwoord op de troonrede. Ai dadelijk heeft de beer Berryerde kampvechter der legitimisten het woord gevoerd tegen de zinsnede van het adres betreffende het be zoek door de legitimisten aan den hertog van Bordeaux te Londen gebragten zijne partij verdedigd tegen den blaam van zich aan misdadige handelingen te hebben schuldig ge maakt. Hij betoogde dat het doel der bezoeken door hem en de zijnen niet anders was geweest, dan om eene hulde te brengen aan den afstammeling van zoo vele koningen en hij beschouwde de gehechtheid aan dien prins als zeer be staanbaar met het lidmaatschap der kamer onder een ander gouvernement, llij meendedat het lidmaatschap hem geene andere pligten had opgelegddan om het beginsel der julij- omwentelingsouvereiniteit des volks, erkennende, het land te dienen. Daaraan had hij en de zijnen voldaan doch in dien zij gedacht haddendat van hen meer de opoffering hunner overtuiging gevorderd wierddan zouden zij in deze kamer nimmer verschenen zijn. De heer Guizot heeft den heer Berryer door daadzaken wederlegd en betoogd, dat zijn bezoek aan den hertog van Bordeaux geen bloote hulde was, maar wel degelijk eene Staatkundige zijde haddaar in Londen gedurende eene week kleine staten-generaal vergaderd zijn geweest, waarin men een ander koningschap huldigde en getracht had te niet te doen hetgeen in 1830 was daargesteld. Dergelijke vertoo ningen achtte hijschoon magteloosin strijd met de open bare orde en daarom laakbaar. Uit dien hoofde had de re gering hare goedkeuring gehecht 'aan de woorden van het adres. De redevoering van den heer Guizot is met ondubbelzinnige blijken van goedkeuring in de kamer aangehoord, terwijl die van den heer Berryer herhaaldelijk werd afgebroken door betuigingen van afkeuring. Gisteren is het standbeeld van Molière met veel plegtig- heid ingèwijd. Men heeft slechts 4 uren aan dit werk besteed. Ten twee ure is men daarmede begonnen en ten zes ure was het voltooid. Molière is voorgesteld zittende in eenen leuningstoel. Hij draagt een gewaad van de XVIIde eeuw. Zijne houding is die der overdenking in zijne regterhand houdt bij eene stift en in de linkerhand een boek. De brieven uit Madrid loopen tot den 9 dezer. De uitslag der verkiezingen was tot op dien tijd ver van gun stig voor de gematigde partijdie thans aan het roer der zaken is. Koningin Isabella II had een langdurig onderhoud met den heer Donoso Cortès gehad, om van hem bijzonder heden omtrent hare moeder te vernemen. Men sprak van eenen togtdien de jeugdige vorstin door sommige provin ciën doenzou. Narvaez heeft nu ook van den laatsten belangrijken post die hem, opgedragen was afstand gedaan en dit' wordt door de bladen zijner partij als een blijk der grootste belangeloos heid geroemd maar de tegenpartij houdt het alleen voor een bewijs van list des generaals, die het oogenblik nog niet ge komen acht om aan zijne eerzucht onbeperkte voldoening^te geven. Het fort van Figuières is sedert den 12 dezer door de troepen der koningin bezet. De meerderheid der officieren van Ametler heeft paspoorten naar Frankrijk genomen. Volgens hier ontvangen brieven uit Moidaviëzou het Russisch gouvernement, ten gevolge der jongste gebeurtenis sen in Griekenlandtoebereidselen doen maken om dat vor stendom te bezetten. öclgic- BRUSSEL den 15 januarij. De hertog van Bordeaux is gisteren uit Engeland komendeBelgie in allerijl doorge reisd zich naar Duitschland begevendewenvaarts de b>e- rigten omtrent den hertog van Angoulême hem roepen. De prins was zaturdag avond te Ostende aangekomen, met de gewone pakketboot the Jharl of Liverpooldie des morgens teil drie ure van Londen was afgevaren. Hij is zondag mor gen uiet den eersten spoortrein naar Keulen voortgereisd. ücbcvïatibcn. 's GRAVENHAGE den 16 januarij. Heden hebben de afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zich weder bezig gehouden met de behandeling der belastingswet en» het ontwerp wegens de vorderingen van den Graaf van Nassau. De centrale afdeeling is vergaderd geweest over de voordragten van wet ten aanzien der bijzondere fondsen. Morgen ochtend zal die afdeeling een aanvang maken met het zamenstellen van haar voorloopig verslag over liet voor stel der belastingswetwelk verslag derhalve eerlang in ge reedheid zal zijn. Ten twee ure zal de Kamer eene zitting houden. 0 Men meent te weten dat in de afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal het ontwerp der leeuing- en be lastingswet zoo als het daar is liggendevrij algemeen af keuring heeft ondervonden. De meerderheid schijnt intus- schen genegen om eene vrijwillige leeuing op voor den Staat voordeelige voorwaarden te beproeven. Ook tot eene bui tengewone heffing zoude men, in geval van mislukking der vrijwillige leeuing, kunnen besluiten, doch in dat geval zou die heffing van veel minder bezwarenden aard moeten zijn dan die^ welke van Regeringswege is voorgesteld. Allen echter zijn van gevoelen dat de Regering behoort ondersteund te worden om het crediet van den Staat te handhaven, en dat men daartoe opofferingen van de natie vragen wil. Men gelooft, dat een en ander aanleiding tot eene omwerking der wetsvoordragt zal geven. Uit liet voorloopig verslag der centrale afdeeling, we gens het ontwerp van wet tot aflossing van schuld Van de Handelmaatschappij blijkt dat, bij het voorloopig ónder- zoek der afdeelingen omtrent dat ontwerp, 45 leden heb- iSi'il 1 m De abonnements-prijs dezer Courant is 2,75 voor drie maanden, en franco per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptantof bij liet einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Adverteritien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De .4dvertentien worden berekend te^en 22 cents de rejjelmet uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Boodbekendmakingenwaarvan de prijs is: van één tot zes regels 1 50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het liegt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald.

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1