ZEETIJDINGEN. ADYERTENTIEN. Masiufacluren en Modes. W. MORLEY, Stoomboot de Stad Ylissingen. STOOMJAGTEN, Middelburgs Dordrecht Rotterdam Stoomjagt de Stad Goriuchem, De Notaris Noske te Axel zalop de Hofstede van den Landman F. van Dixhoorngelegen nabij de Poonhaven Gemeente ZAAMSLAG, op Dingsdag den 16 Januarij 1844, des morgens ten 10 ure, verkoopen80 stuks Olmen en Essen BOOMEN ,#allen van eene buitengewone dikte. De DIRECTIE adverteertdatingevolge advertentie van 25 December 11.de dienst op aanstaanden Maandag den 15 dezer weder geregeld zal aanvangen te weten iedereu Maandag en Vrijdag van Vlissingen en iederen Woensdag en Zaturdag van Antwerpendes morgens ten acht ure. 6 ur. Woensdag 17, 8 6 ♦Zaturdag 20, 5 6 ♦Woensd. 24, 6 7 ♦Zaturdag 27, d 6 Woensdag 31, 8 thans nimmermeer hebben kunnen worden opgehelderd en zoo vele nuttige inlichtingen, die men nog in het werk van den geachten schrijver verzameld vindt, zouden voor altijd zijn verloren gegaan. Moge het gebeurde tot een prikkel strekkenom de maatregelen van voorzorgvooral in alle Rijks verzamelingente verdubbelenen vooral nopens zoo danige stukken die men éénig mag heetenbijzondere mid delen te bezigen. VERE den ió januarij. Heden namiddag had op onze reedeeen treurig ongeluk plaats. Het barkschip het Zeepaard van Middelburg, gevoerd door kapitein J. Gilt jet, van anker plaats verwisselendekantelde de barkas om waarin zich twee der matroozen bevonden met name Willem Karei Baale en Jan van der Eyck. Onmiddelijk spoedden zich Thomas van den Ende en Andries de Graaf, welke ten dienste van voornoemd schip met eene boot werkzaam waren naar de plaats des ongevalsmet het gewenschte gevolg, dat zijmet veel inspanning en volharding, eerstgenoemden schepeling, nagenoeg levenlooshebben geredterwijl zij zeiven groot gevaar liepen om door het binnen boord halen des drenke- lings, met hunne boot om te slaan, toen zij in tijds geholpen werden door de sloep van Zr. Ms. kanonneerbootwelke ook te water was gelaten. Doch nu hadden zij de voldoening den drenkeling in eene allezins doelmatige houding (zittende) aan wal te brengen alwaar hij onmiddelijk door gepaste hulp van den ter dezer plaats practiserenden heel-en geneesheerden heer P.Grouw, gepaard met de zorgvuldige oppassing des kasteleins G. Hen driks op den Campveerschen Torenis behandeld geworden met dat gevolg dat dezelve tot vorige gezondheid is terug gebragten des anderen daags het geluk had om zijne red ders hartelijk dankende zich wederom aan boord van zijn -schip te begeven doch helaasalle ingespannen hulpvaar digheid door gemelde redders is vruchteloos geweest tot be houd van den schepeling van der Eyckdaar deze spoedig na het ongeval in de diepte is verdwenen en niet meer is ■gezien geworden. MIDDELBURG den 12 januarij. I11 de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van den 9, is ingeko- nnen eene koninklijke boodschap ten geleide van een ont werp van wet, tot regeling der vorderingen van Z. M. Ko ning Willem FrederikGraaf van Nassau. Dit ontwerp, met eene daarbij behoorende memorie van toelichtingzal worden gedrukt en naar de afdeelingen verzonden. Daarna is door de commissie, belast geweest met het overbrengen van het adres van rouwbeklag aan Z. M. bij monde van den heet Backer, verslag uitgebragt. Daaruit bleek, dat de vereenigde commissien der beide kamers met de gebruikelijke plegtigheden bij Z. M. zijn toegelaten en dat de voorzitter der Eerste Kamer het adres heeft voorgelezen. Z. M. heeft daarop hoofdzakelijk geantwoord, dat hoogstdezelve gevoelig en levendig getrolfen was over dat adres hetwelk zoo wel uitdrukte het deeldat de Vertegenwoordiging neemt in de droefheid van Z. M. en hoogstdeszelfs Huisen de hulde welke zij aan de nagedachtenis van den ontslapene betoont, Z. M. zeide de Vertegenwoordiging hier hartelijk dank voor, en meent deze gelegenheid te moeten waarnemen om haar aan te sporen, deze nagedachtenis te vereeren, door eendrag- tiglijk voort te gaanom het heil van het Vaderland te be vorderen. Er is besloten dit verslag te doen drukken terwijl de commissie dank werd gezegd wegens de door haar volbragte taak. De commissie tot de verzoekschriften heeft vervolgens verslag uitgebragt. 1. Bij monde van den heer Uytwerf Sterling op zes adres sen van grond-eigenarennopens eene belasting op de bezit tingen. Er is besloten dezelve ter griffie neder te leggen. 2. Bij monde van den heer de Monchy ift. op twee stuk ken van C. van der Tuukte Haarlem, op vroegere adressen terugkomende. Daaromtrent is overgegaan tot de orde van den dag; 20. op een stuk van M. W. de Vries, te Leeu warden die het plan indient eener negotiatie van 30 mil- lioen it 5 pet. De commissie stelt voor, omtrent dit stuk over te gaan tot de orde van den dag. .Na eene vrij lang durige discussie is, met 27 tegen 21 stemmen, dit voorstel afgewezen en alzoo besloten het stuk ter griffie neder te leggen. 30. op een stuk van P. M. S. Catste 's Graven- Lage twee ontwerpen indienende tot regeling der financien. De commissie stelt de orde van den dag voor. Daar hier omtrent wederom verschil van gevoelen bestaaten de tijd reeds ver gevorderd was, is de verdere behandeling der zaak tot eene nadere zitting uitgesteld. Ten slotte is door den voorzitter kennis gegevendat door de verschillende afdeelingen tot rapporteurs benoemd zijnvoor het ontwerp van wetregelende den achterstand van 1840 en vroeger; voor dat, regelende het te kort van 1841 1843, en voor dat nopens den achterstand van 1844 en 1845, de heeren van Akerlaken Tromp, Uytwerjf Ster ling, van Rijckevorsel en Brouwer-, voor het ontwerp be trekkelijk de allossing van schuld aan de Nederlandsche Han- del-maatschappijdezelfde heerenmet uitzondering van den heer van Rijckevorselvoor wien de heer Mutsaers is be noemd. Voor het ontwerp van wet nopens de belastingen op de bezittingenzijn benoemd de heeren van Akerlakenvan Golstein Uytwerf Sterling, van Rijckevorsel en van Pan- huys. De zitting is tot nadere bijeenroeping gescheiden. Men verneemt, dat Z. M.ten einde zoo veel moge lijk in de belangen te voorzien der ambtenaren enz. bij de provinciale gouvernementendie ten gevolge van de ver anderde beschikkingen omtrent het bestuur en toezigt over de invordering van 's lands middelen en ontvangsten buiten betrekking geraken, bij besluit van den 28 december 1843, no. 53onder de daarbij uitgedrukte verpligtingenheeft bepaald, dat de bedoelde personen tot aan den I mei 1844 in het genot hunner bezoldiging zullen blijven. Door Z. M. is tot militair lid bij den militie-r-aad de zer provincie, voor het werk der ligting van 1844, be noemd de majoor Daniels van Wijkhuiseen tot burger lijke leden: jhr. P. Damas van Citterslid der Staten, en de heer F. Z. Ermerinslid van den raad dezer stad; en tot plaatsvervangersde heer mr. J. J. Slicher van Domburg lid der Staten, en de heer J. W. van Sonsbeeck, lid van ge- melden raad. De Zierikzeesche courant van den 9 dezer behelst het volgende artikel Het onweder van den 2 dezer heeft den korenmolen te Nieuwerkerk in Duiveland in brand gestoken. Van soort gelijke ongelukken zijn ons vele voorbeelden bekend meer dan eens is in onzen leeftijd het onweder in gebouwen ge slagen van welke sommige wel is waar slechts eene betrek kelijk geringe schade hebben geledenmaar andere geheel door den alzoo ontstanen brand zijn verwoest. En van die verwoestingen loopt ieder eenigzins verhevenvooral een hoog en op zichzelf staand gebouw gevaar bij ieder onwe der vooral in den winterdoch ook des zomers. Men zeg ge nietdat dit gevaar onbeduidend iswanneer men het getal getroffene gebouwen vergelijkt met dat der vrij blijven- den want deze bedenking geldt ten aanzien van ieder brand gevaar. Evenmin verdedige men de algemeene zorgeloos heid ten deze door het vooruitzigt der vergoeding, van welke men zich door deelneming in eene brandwaarborg maatschappij heeft verzekerdwant door in eene dezer nut tige inrigtingen deel te nemeuzal toch wel niemand geloo- ven ontslagen te zijn van alle mogelijke voorzigtigheid in het voorkomen van brand en bovendien al erlangt men ver goedingzelfs vergoeding der volle waarde hoeveel scha de nog ligtelijkdie niet vergoed kan worden, stremming van bedrijf, nadeel van beroep, angst, schrik, somtijds le venslange zenuwaandoeningen en wat dies meer zij. Bij gelegenheid van het voormelde ongeval acht ik het niet onnuttigde aandacht mijner landgenooten op nieuw te vestigen op het belang van bliksem-afleiders. De ondervin ding toch heeft in deze en andere landen zulke alles voldin gende proeven gegeven van de zekerheid des waarborgs, dien deze onschatbaar nuttige werktuigen opleveren tegen de schadelijke uitwerkselen van het onweder op de daarmede voorziene gebouwen dat het voor den meer kundige over bodig isdaarvan iets te zeggen. Die het begeertkan het een en anderook ter wederlegging van sommige vooroor- deelen tegen de afleidersbijeen vinden in een belangrijk stukje van wijlen den geleerden heer .7. de Kanter Philz. geplaatst in onzen Zeeuwschen Volks-Almanak1839, bl. 85. Door eenen goed gestelden afleider te doen plaatsen beveiligt men zijn gebouw met de zekerheid met welke de wis- en natuurkunde spreken mag tegen het afbranden door het hemelvuur, en tegen elke schade, die de bliksem anders meermalen aanrigt. En het belang van het stellen eens aflei ders neemt toe wanneer men gelijk ik in gemelden alma nak van verleden jaar deed opmerken, gebouwen heeft, die voorzien zijn van metaal, gelijk kruisen windwijzers hoek en "kielkeperslooden bekleedingen, goten en dergelijke waardoor het onweder ligtelijk wordt aangetrokken; gelijk ook hooge gebouwenkerken torensmolens meestoven of hofstedendie verre van andere hooge gebouwen verwij derd zijn inzonderheid wanneer zij voorzien zijn van hoog geboomte. De kosten tegen welke misschien menigeen zou op zien, kunnen tegen de veiligheid niet opwegen. Een ge wone dorpstoren iswanneer ook al geene looden beklee dingen het werk verligtengemakkelijk voor f 180 hoogstens f 200 van eenen volkomen voldoenden afleider te voor zieneen molen waarschijnlijk wel voor 100 a f 120. En nu kan men de kosten voor zichzelven nagenoeg gissen. Indien deze opwekking en herinnering ingang mogt vin den bij eenig bestuur of bijzonderen persoon op dit eiland en deze overtuigd van het nutnader de wijze van uitvoe ring en de kosten wenschte te kennenzal het mij tot ge noegen verstrekken, de zoodanigen van raad en aanwijzing te dienenietswaardoor ik zou meenen een zeer nuttig werk te verrigten. Het was dan ook met de bedoeling nut tig te zijndat ik deze regelen door middel dezer courant meende te moeten mededeelen. De zaak is van te veel be lang, om onopgemerkt te worden voorbijgegaan. Eikerzee5 januarij x 844. h. m. c. van oosterzee." PRIJZEN DER EFFECTEN. Amsterdam Werkelijke Schuld.. 54J Idem Nieuwe Grootb. 09; Amortisatie-Syndic. 34 pet. Hand el-Maatschappij Dito Leenin;; 1835/37 Opgezegde Dom. Losr. Rijn Spoorweg Leening 1837. Losr. Fransche 3 pet. Eogelsche gecons. Portugal 24 pet. 93j 79 135' 90 984 den 1 a 54i -100 - 94' - 794 - 130 00' 991 46 - 46'- 0 Januarij 1844, Rusland Hope C Leening Idem Tïï U 1811 T533 Idem 1840. Spanje Hrdoin Coupons 108 107» 994 914 21 21' a IO84 -1084 -lOOi - 914 - 214 - 224 Oostenrijk Goll. C. 4 pet. Metaliek Pruissen 1832. Denemarken, N. Lond. Napelsclie certificaten- Ml doelvrij ZEN van de volgende Grases enz. Middelburg, ii Januarij 1844. Tarwe(oude) de Ned. Mudde 9 Tarwe, (nieuwe) -7,25 Rogge(nieuwe) -5,3° Gerst, (zomer en winter dooreen) - 4 10 Zetting van het Brood. Tarwenbrood, 't Nederlandsch Pond 17 Cts. Roggenbrood„13 VLISSINGF.N den 12 januarij. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en van onze reede naar zee gezeild Cattalina, G. Riambannaar Londen, met ballast, Britan- niaJ. Oltmau naar Hamburg, met suiker. Qetrouwd H. I; SELS, Weduwenaar van Vrouwe J. E. Lewe van Nyenstein den Huize Klarenbeek en te C. J. VERSLUYSWeduwe van den Doornspijk, Wel-Eerw. Zeer-geleerden Heer den 12 Januarij 1844. Radermacher Schorer. J-JOUT-VERKOOPING op TWISTVLTET, Woensdag den 17 Januarij 1843, van 3 Bunders ELSENdoch meestal ESSEN KAPHOUT. VERKOOPING op POPKENSBURGGemeente Sint- Laurens, Woensdag den 17 Januarij 1844, des morgens ten 1 o ure preciesvan eene partij KAPHOUT en Essen TRON KEN te beginnen aan den Geerheul. ]?r worden gevraagd op eene der Kaaijen of Grachten voor een eenig Mensch twee ongemeubeleerde KAMERS met den Kostadres bij de Uitgevers dezer Courant. ]?en BURGERHUIS te huur tegen Meiadres in de GortstraatK. No. 27. Zeeuwsche en gespeende OESTERS bij v. d.AbeeleMarkt. \/ersche Eng. en Inlands. OESTERS bij LameynPenningh. "N/ersche Engelsche OESTERS bij J. Lameyn, Nieuwstr. J^r wordt tegen Maart of April eerstkomende gevraagd een ongehuwd Persoonde vereischte kundigheden bezittende om als MEESTERKNECHT in eene Schilders- en Kamer- behangers-Afaire te kunnen fungeren. Adres, met franco Brieven onder Lett. A. bij de Boekhandelaars F. Kleeuwens Zoon te GOES. ]YJen verlangt tegen Mei eene DERDEMEIDvan de Protestantsche Godsdienstgoed kunnende naaijen en met de Wasch omgaan; adres bij den Boekhandelaar .7. van de Velde Olivierte ZIERIKZEE. Door toeval met Mei eene ordentlijke AVERKMEID be- noodigdbij Mevrouw Dobbelaer op het Molenwater. GROOTE MARKT, I. No. 13, berigt hiermede aan zijne geëerde Begunstigersdat door het reeds gevorderde Saizoen de voorhanden zijnde WIN- TER-ARTIKELEN tot beduidend mindere prijzen zullen uitverkocht worden. Het Magazijn ten ruimste van alle artikelen voorzien zijn de, blijft hij zich voortdurend minzaam aanbevelen. Middelburg, 9 Januarij 1844. CONCERTVOCAAL en INSTRUMENTAAL te geven door Cj de GROOT, op Woensdag den 17 Januarij 1844, des avonds ten half zeven ure, in de Concertzaal. NB. Van heden af zijn Biljetten verkrijgbaar bij den Con ciërge der Concertzaal. Voorts dat de dagen waarop de Boot binnen de Haven van Neuzen zal aanleggen (wind en tij zulks gedoogende) zijn bepaald op de volgende komende van VLISSINGEN komende van ANTWERPEN, den 15 en 19 Januarij. deu 1720 en 24 Januarij. 2 5, 16 en 19 Fe- 3, 7, 10, 17, 21 en 24 bruarij. Februarij. Middelburg, 12 Januarij 1844. D. DRONKERS Directeur. varende in het Beurtveer tusschen do Steden en op alle daar tnsschen gelegen Plaatsen. Januarij 1844. Van Middelburg Zondag 14,'smorg. 6 ur. Dingsdag i<5, Vrijdag Zondag 19, 21 Dingsdag 23, ♦Vrijdag 26, Zondag 28, Dingsdag 30, Woensd. 31, 3z 5 5i 6 6 7 7j Van Rotterdam s Zondag 14's morg. 7 ♦Dingsdag 16, 7 Vrijdag 19, 6 Zondag 21, 6 Dingsdag 23, 6 Vrijdag 26, Zondag 28, Dingsdag 30, ♦Woensd. 31 ur. 7\ van Gorinchem ♦Dingsdag i6,'smorg. ♦Donderd. 18, Dingsdag 23, Donderdag 25, ♦Dingsdag 30, Januarij 1844. van Middelburg 6 ur. TER DRUKKERIJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 2