MIDDELBURGSCHE COü Hf*™* af- N°. 5. Donderdag 11 Januarij. 1844. •SM* NIEUWSTIJDINGEN. SJuitsdïl.iHÏL CSiftfot-ïanitattjc. Jfvatt&trijfc. lËtchcvIanfccK. aSEHPW De abonnements-prijs dezer Courant is f2,75 voor drie maandenen franco per Post/3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maMiden genomen en de betaling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendrtÉH^ars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. "fc'k.ra.N? i^tUVSi De Advertentien worden berekend tegen 22 cerits de regelmet uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingenwaarvan de prijs is van één tot zes regels ƒ1,50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. FRANKFORT den 5 januarij. Blijkens de tot heden in onze Staats-courant bekend gemaakte sluitings-maatregelen der provinciale landdagen van WestphANMi-,'Pruissen en Posen, zijn een aantal door genoemde landdagen gedane voorstellen als tegen het misbruik van sterken dranktot herziening van het wetboek van burgerlijke en criminele regtsvorderingen tegen den te hoogen Sondtol en de wijze van heffing van denzelvcndoor Z. M. goedgekeurd en dien overeenkomstig de noodige stappen bevolen. Daarentegen zijn andere door genoemde landdagen gedane voorstellen als wegens vrijheid der drukperswegens uitbreiding van den werkkring der pro vinciale landdagen en van het collegie van afgevaardigden uit dezelvewegens het openbaar maken der sprekers in de te drukken landdags-protocollenen wegens openbaarheid der vergaderingen van de stedelijke afgevaardigden gewezen van de hand. Te Keulen beklaagt men zichdat de censuuraan welke het dagblad dier stad sedert eenigen tijd onderworpen isongemeen streng is. Bijna alle betoogen worden ge schrapt. De censor, welke daarin volgens de hem gegevene bevelen te werk schijnt te'gaanheeft om zijn ontslag ver-, zocht. Uit Napels meldt men van den 21 dat, terwijl de Etna bedaarder werd aan den Vesuvius meer beweging be speurd werd zoo dat men voor eene ophanden zijnde uit barsting vreesde. Over dag was hij bestendig in rookwolken gehuldterwijl bij nacht de krater geheel in vuur scheen te staan. LONDEN den 6 januarij. H. M. is aan een dreigend gevaar ontkomen. Het rijtuigwaarin zij zich een paar dagen geledenmet de marquisin van Douro bevondis name lijk omgeslagen, maar gelukkig tegen eene heg gestuit. Eene dame, die zich met haar rijtuig toevallig op dezelfde hoogte bevondheeft het onverwijld afgestaanom de koningin naar het kasteel terug te brengen. De openbare inkomsten van het rijk hebben geduren de het met 5 dezer geëindigd kwartaaleene zeer gunstige uitkomst opgeleverd. De vermeerdering dier inkomsten ge durende deze drie maanden isbij dezelfde drie maanden van het vorig jaar vergeleken 725,670 p. st.en over het ge- lieele jaar 5,742,078 p. st., hetwelk voornamelijk aan de meerdere opbrengst der in- en uitgaande regten en aan die der belasting op de inkomsten moet worden toegeschreven. Een vierde gedeelte van het tegenwoordig surplus der in komsten van het met 10 october 11. geëindigd jaar zal, in april aanstaande, tot het inkoopen van exchequerbills en an der papier worden aangewend. De jury die in de zaak van D. (BConnell en zijne medebeschuldigden uitspraak moet doen isna zeer hevige debatten eergisteren benoemd geworden. Men berekentdat van de 48 leden 37 tot de behoudende partij en n tot die der radikalen behooren. De koninklijke Engelsche marine bestaat thans uit 609 schepen, waaronder 98 van linie 102 fregatten172 sloep schepen en in stoomschepen. Men had gisteren berigten uit Griekenlanddie alle- zins gunstig luiden en eenen behoorlijken afloop van de staats-vergadering aldaar laten voorspellen. Het te Malta den 27 dec. geloopen hebbende geruchtdat den 22 dier maand een geweldige opstand te Athene zoude uitgebarsten en het hotel van den Russischen gezant in brand gestoken zoude zijn wordt door de bovenstaande tijdingen uit Carfu niet bevestigd. PARIJS den 6 januarij. De Fransche gezant bij het hof •van Hanover zounaar verhaald wordtlast bekomen heb ben zich naar Brunswijk te begeven en wel ten gevolge der vermeende nitnoodiging van koning Ernst Augustus aan den hertog van Bordeaux. Een partikuliere brief uit Madrid wil doen gelooven dat de nieuwe Fransche gezant aldaar, graaf de Bresson tevens de belangen van Rusland en Pruissen onderhands be hartigt, en dat deze drie mogendheden ééne lijn trekken, om het absolutisvnus 111 Spanje te herstellen. Gelukte ditzoo zegt de briefschrijver verder, dan zoude tegenwoordige ver- flaauwing tusschen het kabinet der Tuilerien en dat van Pe tersburg voor eene naauwe alliantie plaats maken. Zoodanige meening vindt alleen bij die weinigen ingang welke kunnen gelooven dat Frankrijk zijne vriendschappelijke betrekkingen met Engeland aan eene naauwere aansluiting met Rusland zou willen opofferen. De Moniteur meldt, dat de heerMynoïde Mynas dooi de regering met eene letterkundige zending naar het Oosten belast is, welke ten doel heeft, de onuitgegeven Grieksche l'andschriftenwelke van eenig belang zijn, op te sporen. Genoemde heer zal. die handschriften zoo veel mogelijk moe ten bijeenverzamelenen van de overige eenen catalogus ma ken waarin hij al wat opmerkenswaardig is zal moeten vermelden. De bekende Fransche schrijver Alexander Dumas heeft met een boekverkooper te Parijs eene verbindteuis aange gaan, om eene reis naar de Indische zee, den Stillen Oceaan, China, Amerika en de geheele kust van Afrika te doen. De heer Dumas zou in september vertrekken en drie jaren op reis blijven. Bij zijne terugkomst zou hij 50,000 fr. ont vangen voor elk boekdeel druks; er zullen echter niet meer dan 20 boekdeelen mogen geleverd worden. 's GRAVENIIAGE den 7 januarij. Heden morgen heb ben HH. MM. de Koning en Koningin alsmede HH. KK. HH. de Prinsen en Prinsessen van het Koninklijk Huis die zich in deze hofstad bevinden de ochtend-godsdienst in de Kloosterkerk voor het eerst sedert het overlijden van Z. M. Koning Willem Frederik, Graaf van Nassau, hoogstderzel- ver Vaderen Grootvader, bijgewoond, onder het gehoor van den weleerw. heer predikant en hofkapellaan Dcnnout die met de hem eigene welsprekendheid te dezer gelegen heid eene uitmuntende treffende en roerende lijkrede hield naar aanleiding van de woorden uit de Handelingen der apos telen hoofdstuk XIII, vers 36: Als hij in zijnen tijd den raad Gods gediend had is hij ontslapenZijn weleerw. schetste, daarin het leven en de daden van den hoogen ont slapene voor zoo verre zulks van den kansel vermogt ge daan te worden. In kortedoch krachtige bewoordingen herdacht hij al verder het goede, door den overleden Vorst, tijdens zijne ruim eójarige regering daargesteld. Ook herin nerde hij den bloei van naburen, die hem, naar billijkheid, ook dank verschuldigd waren waarvan de welvaartdie zij sedert zijne heerschappij en nog tegenwoordig ondervin den ten getuige verstrekken kan. Zijn weleerw. bragt in levendige herinnering de weldaden die wijlen de Koning in zoo ruime mate verspreidde, en het verlies, dat door zoo velen, door het overlijden van den Graafwordt geleden. Zijn weleerw. besloot zijne rede met eene treffende toespraak aan Z. M. Köfiintg'Willem II, gepaard met de bede, dat Zr. Ms. regering gelukkig en voorspoedig mogt zijnen hij steeds overeenkomstig den eedeenmaal voor het oog van Hem op wiens wenk wij ademhalenen ook op wiens wenk Vor sten ten grave dalen op de grondwet van den staat afgelegd het Nederlandsche Volk regeren zal. Zijn weleerw. hoopte dat Z. M. eenmaal dien tijd zal mogen beleven, welken zijn Koninklijken Vader niet heeft mogen ten deel vallen name lijk, dat het geschokte Nederland zich moge opbeuren, en dat, in het genot van een gewenschten vredéZ. M. als dan het loon eener dankbare natie moge ondervindenhet welk de grootste eerzuil voor beminde Vorsten uitmaakt Eene talrijke schare woonde deze godsdienstige plegtigheid bij. De rede werd met de grootste aandacht en den diep- sten eerbieddoor alle aanwezigenaangehoord. Met ge noegen verneemt men dat deze lijkrede eerlang in het licht verschijnen zal. Naar men verneemtzijn de heeren gouverneurs van de onderscheidene provinciën aangeschreven om personen, die zonder gebedeld te hebben zich geheel vrijwillig ter opzending naar de Ommerschans aanmelden in de gelegen heid te stellen om aan dat verlangen te voldoen. Z. Exc. de minister van oorlog heeft ter kennis ge- bragt van ouders of voogden die hunne zonen of pupillen voor de koninklijke akademie bestemmen dat er te dezen jare geene admissie voor de wapens der kavallerie, artillerie en genie hier te lande zal plaats hebben Zullende het aan tal plaatsen van kadet voor het wapen der infanterie mede hier te lande, en voor de dienst in de koloniën, hetwelk dit jaar ter vervulling zal worden opengesteld, in de maand maart aanstaande nader worden bepaald bij de gewone aan kondiging, welke jaarlijks ten opzigte van de toelating van jongelieden bij gemelde akademie geschiedt. Z. M. de koning van Pruissen heeft aan den hofmaar schalk baron Rengers en den kolonel-adjudant Spengler beiden in dienst van wijlen Z. M. Koning Willem Frederik Graaf van Nassau het ordeteeken van den rooden adelaar 2de klasseen aan den koninklijken Nederlandschen kamer heer Boreel dezelfde orde 3de klasse, verleend. Men spreekt hier veel over het op handen zijnde ge zantschap naar Japan. Het doel der zending is niet bekend. Men beweertdat het is van commercielen aardhetwelk echter schijnt te worden tegengesproken door de omstandig heid, dat de leden van het genootschap uitsluitend zijn mi litairen. Aan het hoofd staat de generaal Nepveuen verder zijn er aan verbonden de kolonel von Gagern en de luite nants GeorgeListde Clercq en de Koek. Na den afloop der zending naar Japan, zegt men, zullen deze heeren zich naar Java begeven en zou de generaal Nepveu aldaar den generaal Cochius vervangendie in ziekelijke omstandigheid verkeert. AMSTERDAM den 8 januarij. Naar wij vernemen heeft de arrondissemeiits-regtbauk alhier lieden uitspraak ge daan in de bekende procedure betrekkelijk de vraagof de houders van blanco-aandeelen der Nederlandsche handel-maat- schappij geregtigd zijn tot de opvordering van dividenden. De regtbank heeft ten nadeele der eischende blanco-aandeel houders beslist. ROTTERDAM den 8 januarij. Men verneemtdat hee ren gecommitteerden der Nederduitsche Hervormde gemeente alhierin eene eergisteren gehouden vergadering besloten hebben de leden dier gemeente uit te noodigen tot het doen van bijdragen tot het stichten van een nieuw kerkgebouw ten haren behoeve. Wat verder omtrent de bepaling van het emplacement van dat gebouw verhaald wordtschijnt nog slechts onder de geruchten te moeten gerangschikt worden. LEEUWARDEN den 6 januarij. Heden viert alhier de honderdste verjaring van haren doopdag zekere Wilhelniina Barlebach, weduwe van Klaas de Lang. Zij bezit nog zeer wel hare verstandelijke vermogens, gezigt en gehoor, doch wordt zeer zwak. Haar man is reeds 64 jaren dooden zij heeft nog twee dochters over waarvan de eene bijna 80 jaren oud, is opgenomen in het diaconiehuis der Her vormde gemeente en de andere hare moeder die bij haar inwoont, oppast. Deze telt mede reeds 72 jaren, en heeft met haren overleden echtgenoot, Frederik Feugelin, die ser geant-majoor was onder Napoleon lang rondgezworven. Opmerkelijk is hetdat de vader der oude vrouw*, Johannes Barlebach, die ook in krijgsdienst geweest is, en in Frank rijk gevangen gezeten heeft, in iosjarigen ouderdom, door een noodlottig toeval het leven verloor terwijl eene zuster van haar den ouderdom van 110 jaren mogt bereiken. Vol gens opgave is zij gedoopt toen zij reeds 3 jaren en 18 we ken telde en zoude zij dus nu 103 jaren en 18 weken oud zijn. MIDDELBURG den 10 januarij. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal hebben zich zaturdag' weder bezig gehouden met het onderzoek van de voordragten der financiële wetten, die bij dezelve aanhangig zijn. Maan dag zouden dezelve hare overwegingen over die ontwerpen voortzetten, en voorts drie der afdeelingen een aanvang ma-' ken met het onderzoek van het wetsontwerp nopens de nieuwe belasting of heffing op de bezittingen. De centrale afdeeling zal vergaderen over het voorstel van wet wegens den achterstandwaaromtrent men derhalve eerlang het voor- loopig verslag kan te gemoet zien. Wij vernemen, dat 11. maandag avond te 's Graveu- hage een zware brand heeft plaats gehad in het hotel be woond door den minister van marinewaardoor al de meu belen enz. door de v'ammen zijn vernield. Z. Exc. bevond zich juist ter maaltijd bij Z. M. den Koningtoen hem het berigt dezer noodlottige gebeurtenis werd gebragt. Dit on geluk zou door de onvoorzigtigheid eener bediende zijn ver oorzaakt. Wij zijn de nadere bijzonderheden hiervan wach tende. Een Antwerpsch blad deelt mede dat er sprake is van het vaststellen eener geregelde vaart tusschen de Schelde en den RijnAntwerpen en Keulenvoornamelijk ten doel heb bende de havens van den Neder-llijn te gemoet te komen in de kosten die het transport door middel van de spoorweg dienst haar veroorzaakt. De vervoer-vaartuigen zouden ge sleept worden door stoombooten die dit ook, des noodig, de zeeschepen zouden doen welke de Schelde op- en afva renzoodat men hierin een dubbel nut voor den handel ziet, en er de gunstigste uitkomsten van verwacht. Den 6 dezer heeft te Parijs eenige opschudding plaats gehad, veroorzaakt door een driehonderdtal studenten, die zich naar den heer Lafitte begaven om hem te complimen teren wegens de door dien heer in de zitting van gedepu teerden van den 30 december gehoudene aanspraak, bij het overdragen van zijn tijdelijk voorzitterschap aan den heer Sauzet (zie ons No. 3). De heer Lafitte heeft hun hier voor eenige woorden van dankbetuiging toegesproken. Van daar hebben zij zich naar den heer Beranger begeven, doch hem tot hunnen spijt niet te huis gevonden pp hunnen weg het hotel van het ministerie van buitenlandsche zaken voor bijtrekkendehieven zij de kreten aan van weg met Giiizot met bedreigingen tegen de policie; 8 i 10 hunner zijn bij het uiteendrijven der troep gearresteerd. Deze beweging schijnt bij de volksmenigte geen bijval te hebben gevonden. Van Madrid den 31 december wordt gemeld, dat die hoofdstad de grootste rust genoot. Er zag een besluit het lichtwaarbij het ministerie van binnenlandsche zaken in twee departementen werd verdeeld, en een ander besluit, waar bij de heer Martinez de la Rosa tot buitengewoon ambassa deur en gevolmagtigd minister bij den koning van Frankrijk was benoemd. Z. Exc. de graaf van'den Bosch, miitisjer van Staat, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaulheeft eene ge drukte nota aan zijne medeleden toegezonden betreffende de gewigtige aanhangige financiële voordragt van eene geldlee- ning of belasting op de bezittingen. Z. Exc. gaat uit van de beginselen, dat de voordragt van deze belasting niet doel-

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1