M1B D E LII IJ M H H E COü T. N#. 4. Diiissdag 9 Jamiarij. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. Jfvanfc rijk •- L V O H O [J w. itiaatdchappij tot iilwt oaii 't QJlgcmcctt, 5Duitr.dil.inb, ($vö0t-23eUUtijc. £lcbcvl<utbcu De nbonnemeitts-prijs dezer Courant is ƒ2,75 voor drie maanden, en franco per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dSn drie maanden .genomen en de betaling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure, indien men dezelve in het. eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend te-en 22 cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakfngehwaarvan de prijs is van één tot zes regels 1 50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het liegt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. De Secretaris der COMMISSIE van LANDBOUW in ZEELAND als daartoe gemagtigd verwittigt de belang hebbenden dat hij ter uitbetaling van de in het iste Dis trict der Provincie uitgeloofde Preraienvoor proefnemingen ter bevordering van den Practicalen Landbouw zal vaceren van af den 11 Jamiarij aanstaande telken Donderdagten zijnen Huize. Middelburg, den 9 Januarij 1844. De Secretaris voornoemd W. Ph. VIS. VERGADERING op Woensdag den 10 Januarij 1844, des avonds ten zes ure. Voorlezing en Bijdrage Namens Bestuurders P. de MARLT TAK, Secretaris. Middelburg, den 8 Januarij 1844. DIAKENEN bij dc E'-aagê/isc't-Lutherjxhe Gemeente ma- keu bij deze dankbare melding voor eene gift van 2 Cou pons Werk. Schuld, gemerkt No. 251S en 13546, ieder groot 1 25 ingesloten met het opschrift: „voor de Lu- thersclte Armen van ATV." bij de collecte gedurende dc godsdienst-oefening op Zondag jl. gehouden gevonden. Diakenen voornoemd L. II. CADET, Prajses. J. II. C. SCI1ÖTTE. BERLIJN den 1 januarij. Bij een in den avond voor het kersfeest getcekcnd besluitheeft Z. M. ,de koning het juist voor 400 jaren door keurvorst Frederik. II, gestichte genootschap der Zwanen-orde op eenen nieuwen voet- her steld en iugerigt. Het doel des genootschaps is en blijft de uitoefening van werken van liefdadigheid, zoo als het ver plegen van lijdenden, het ondersteunen van behoeftigen het vermanen en teregtbrengen van afgedwaalden enz. Naar men verneemt is het 1111 uitgemaakt, dat met het opbouwen van den nieuwen dom in liet aanstaande voorjaar een begin zal worden gemaakr. Het ontwerp tot deze prach tige en groote kerk werd door Z. M. gemaakt en is door Stieler in teckening gebragt. Zij zal gebouwd worden in den Basilica-stijl en bekomt twee torenselk vierhonderd voet hoog. Daar de rigting van het schip van het Oosten naar het Westen, als een oude en geheiligde bouwtrant, zal bewaard blijven, moet een gedeelte van den arm der Sprce, welke daar voorbij vloeit, met groote kosten tot het aanleg gen van fundamenten gedempt worden. Behalve het hoofd schip bekomt de kerk nog twee andere. Het gewelf'zal van de eene pilaar tot de andere gevormd worden door reusach tige blokken van Silezisch marmer, hoewel het nog te bezien zal staan of dit uitvoerbaar zal zijn. Tot de uitwendige versiering van den dom behooren ook zuilengangen, aan wel ker einde zich eene begrafe|iis-kapel voor de koninklijke fa milie bevinden zal. Die leden derzelve welke thans in de gewelven des doms rustenzullen daar hunne grafplaats be komen. Men berekent de kosten voor het geheele gebouw op tien millioen thalers. Op last van Z. M. den koning van Napels zijn maat regelen getroffen tot verzachting van de vreesselijke ellende Aoor het vuurspuwen van de Etna veroorzaakt. Voor de .-aanzienlijken uit Napels en van buiten 's lands, welke ge woonlijk met het Karnaval in groote menigte in Napels 'hoofdstad bijeen komenis geschikte gelegenheid gegeven 0111 van hunne middelen bij te dragen. De koninklijke fa- inilie had bereids een goed voorbeeld gegeven en aanzienlijke giften naar 'Sicilië overgemaakt. LONDEN den 3 januarij. II. M. en prins Albert heb ben liet voorgenomen bezoek te Claremont uitgestelduit hoofde eener ziekte van besmettelijken aard, die in de nabij heid van dat kasteel heerscht. De hertog van Bordeaux bevindt zich thans te Ply- tnouth en 'heeft aldaar de werf en eenige groote oorlogsche pen bezigtigd. Het verspreid gerucht wegens de terugroeping van den onder-koning van Ierland wordt ten stelligste wedersproken. Sommigen willen doen gelooven dat de ministers zoo vele moeijelijkheden in de voortzetting van het proces tegen WCon- tiells 11 zijne mede-aangeklaagden vinden, dat zij besloten zou den hebben of de zaak geheel te laten varen, of van het par- lement ten spoedigste de buitengewone mngtiging te vragen om buiten de vormen der gewone wetgeving, de bewegingen in Ierland met éénen slag den bodem in te slaan. Het aangevangen jaar schijnt zich voor de binnenftmdsche welvaart van Engeland onder gunstige vooruitzigtSn te ope nen. Men ziet althans eene aanzienlijk vermeerderde aan vrage van geld voor ondernemingen van handel en nijverheid te gemoet, terwijl de aangekondigde uitbreiding van het stel sel der spoorwegen insgelijks eene goede gelegenheid tot het voordeelig plaatsen van kapitalen aanbiedt. Öok meent men in het voorjaar eene verbetering der graanprijzen te mogen verwachtenonder de gunstige oorzaken waarvan de merke lijk verbeterde toestand van een groot deel der arbeidende klas se, en het daaruit ontstaan ruimer verbruik, behoort. Gisteren morgen heeft er eene verschrikkelijke uitbar sting plaats gehad in de gebouwen bewoond door den siga ren fabrijkant 11. Johnstonin de nabijheid van Commercial- Road door het springen van den ketel in eenen aldaar op- gerigten stoom-zangmolen waarbij echter, op ééne uitzonde ring 11a geene ernstige ongelukken hebben plaats gehad. Blijkens het daarvan opgemaakt rapport, is alhier en in de voorsteden, gedurende het nu afgeloopen jaar, niet minder dan 900 malen brand ontstaan, en zijn daarbij 29 gebouwen geheel door de vlammen vernield, 231 zeer zwaar en 489 in ligtere mate beschadigd. Uit het officieel rapport, aan het congres der Veree- nigde Staten ingediend bestaat de zeemagt dier republiek thans uit 76 schepen van verschillend kaliber, waaronder een driedekker van 1 20 en 9 linieschepen van 90 stukken. PARIJS den 3 januarij. Uit Madrid is het zoo onver wacht als belangrijk berigt ontvangen dat de ministers be sloten hebben de zittingen der kamers voor den tijd van het tegenwoordig jaar der wetgeving te schorsen en dat dit be sluit den 27 der afgeloopen maand in de beide kamers is voorgelezen. Het blijkbaar voornemen der oppositie, om den gang der zaken telkens door het opwerpen van allerlei moeijelijkheden te stremmenschijnt aanleiding tot dezen maatregel te hebben gegeven. Men meentdat middelerwijl de voortduring der bestaande belastingen en andere dringen de aangelegenheden, bij koninklijke besluiten zullen worden geregelden datkeuren de nn geschorste cortes zulks la ter af, zij alsdan geheel zullen worden ontbonden. Met een van Valparaiso te Havre aangekomen schip heeft men de tijding ontvangen, dat de Fransche stoomboot Phaet'on, op hare reis naar de Marqtiesas eilanden den 21 september, in de straat van Magellaan de Chilische oorlogs brik Escudo had ontmoetdoor welke in naam der repu bliek van Chili, het land ter wederzijden van genoemde zee engte in bezit was genomen. De F'iaeton had werkelijk op verscheidene punten de vlag van Chili zien wapperen. I11 den nacht van 21 op 22 december is in een groot gedeelte van westelijk Zwitserland een luchtverschijnsel waar genomen. Het blad Hèlvetie schrijft uit Delsburg hierover: Een lichtend luchtverschijnselvan den meest opvallenden aard, heelt ongeveer ten 10 ure plaats gegrepen. De stad, in digte nevelen gehuld werd plotseling verlichtals door een' zonnestraal in de maand augustus. Dit helder licht is tweemaal in den tijd van twee of drie seconden terug gekeerd. Andere bladen behelzen hetzelfde berigt. Men schrijft uit Straatsburg: „Een veertigtal personen uit onze stad zijn de slagtoffers geweest van eene groote schurkerij. Een koopmanuit Parijspakt alhier met pen dules uitdoch stelt dcrzelver prijzen zoo hoogdat hij geene enkele verkoopt. Eenige dagen na zijne uitpakking komt er een schuldeischer op, die den koopman doet gevan gen zetten, en de pendules geregtelijk doet verkoopen. Eene groote menigte koopers doen zich opzoodat de pendules die van zeer slecht maaksel wareneu waarvan er geen een goed werk had tot hooge prijzen werden verkocht. Na de verkooping iaat de schuldeischer zijn' deelgenoot uit de gijzeling en vertrekt met hem naar elders." 'sGRAVENHAGE den 4 januarij. Heden hebben HII. MM. de Koning en de Koningin mitsgaders de overige le den der Koninklijke Familie in het paleis in het Noordeinde de aangekondigde openlijke audiëntie van rouwbeklag ver leend wegens het overlijden van Z. M. Koning Willem Fre derik Graaf van Nassau. Eerst zijn de leden van het corps diplomatique en hunne dames daarna de overige heeren en damesen wel eerst de eersten en daarna de laatsten toe gelaten. Zeer groot was het getal dergenen die bij deze treu rige gelegenheid hunne deelneming betoonden over het ver lies, door het Koninklijk gezin geleden. Ook uit onderschei den omliggende plaatsen waren geestelijken, burgerlijke en militaire overheden en ambtenaren herwaarts gekomen 0111 deze audiëntie hij te wonen. De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft heden in hare afdeelingen aangevangen met het onderzoek der voorge- dragene verschillende financiële wetten en wel bepaaldelijk met die wegens den achterstand over 1840 en vroeger. Thans zijn de laatstelijk door de beide Kamers der Sta ten-Generaal aangenomen ontwerpen als wetten uitgevaardigd. Uit Rome wordt van den 23 da^mber geschreven dat aldaar dien dag de graaf von Mantcujfeladjudant van Z. K. II. Prins Albert van Pruissen als buitengewoon ka- binets-couricr uit Berlijn was aangekomen. Hij was voor HH. KK. HH. de Prinses Albert en Prins Hendrik van Pruis sen de overbrenger der treurige tijding van het overlijden van Z. M. Koning IVillem FrederikGraaf van Nassau. De courier had niettegenstaande de groote hoeveelheid sneeuw op de Alpen en Apenijnen, de reis in 8A dag afgelegd. Voorts wordt nog uit Rome gemeld dat II. K. H. de Prinses Al bert na het ontvangen van het bovenvermeld treurig berigt zou besloten hebben, haar voornemen, om den winter aldaar door te brengen op te gevenen binnen 8 dagen naar Ber lijn terug te keeren. Zijne Exc. de minister van financienad-interim, heeft dezer dagen vastgesteld eene 192ste koninklijke Nederlandsche loterijwelke zal bestaan uit 24000 loten, 12000 prijzen en 53 premien. Voorloopig zal een getal van 1200 geheele lo ten worden afgezonderd en beschikbaar gehouden om aan partikulieren tegen den inlegprijs te worden afgegeven. De collecte zal geopend worden op maandag den 5 en gesloten worden op zaturdag den 17 februarij 1844. De trekking van de iste klasse zal aanvangen op den 4 maart, van de ede op den 18 maartvan de 3de op den 1 aprilvan de 4de op den 15 april en die der laatste klasse op den 29 april; de laatste 100 nummers zullen op vrijdag den 24 mei worden getrokken. Eergisteren heeft in deze residentie een treffend onge-r luk plaats gehad. Ten 5 ure in den namiddag kwam een met één paard bespannen kapwagentjewaarin zich de heer Geerards, ingezeten dezer stad, benevens eenige zijner naast- bestaanden in het geheel vijf personen bevonden van het Zieken aangereden en stortte door het breken van een der leidsels en het ten gevolge daarvan afwijken van het paard naar den waterkantmet paard en aljuist voor de woning van genoemden heer Geerardsin het Spui. Door het on derste bovenslaan van het wagentje was de redding uiterst moeijelijk. Dit gelukte nogtans door spoedig aangebragte hulp, waarbij zich de heer Daames kastelein in het loge ment de Zeven Kerken van Rome alhier bijzonder -onder scheidde. De menschüevende bemoeijingen even zeer als de ijverige geneeskundige hulp van den medecinae-doctor Hoveninwoner ten huize van den heer Geerardsmogten de noodlottige gevolgen van dit onheilbij vier der gezegde personen afwenden; doch de vijfde, mejufvrouw Romani geboren Bolswaardwelke in zwangeren toestand verkeerde en doordien zij in de strengen van het paard was vast ge raakt het laatst uit het water kon gehaald worden bezweek onder de geneeskundige behandelingna dat alle middelen tot haar behoud vruchteloos waren aangewend. ROITERDAM den 5 januarij. Als aanvulling der me degedeelde berigten wegens de treurige plegtigheden van 11. dingsdagkan het niet ongepast geacht worden nog de vol gende bijzonderheden mede te deelen Zijne Exc. de minister van marine, ooggetuige der doel treffende middelen, welke op 's Rijks werf alhier waren aan gewend geworden 0111 de 1100 Nederlandsche ponden zware kist, die het stoffelijk overschot van Z. M. IVillem Frederik bevatte op den rouwwagen te ligtenen verzekerd dat te Delft zoodanige middelen ontbraken gelastte den lieer direc teur der marine Ver-Huell den baas der huistimmerlieden van genoemde werf, D. van Gessel Bz.zich met deze werk tuigen, op een wagen geladen, naar Delft te doen begeven, nadat vooraf, op eene eerbiedig plegtige wijze de kist, bin nen zeer korten tijdop den rouwwagen geplaatst was. Der halve viel aan gemelden baas der huistimmerlieden, geassis teerd door 6 werklieden van 'sRijks werf, de eer te beurt het aflaten der kist voor de Nieuwe Kerk te Delft ten uitvoer te brengen even zoo als het opbrengen aan meergenoemde werf had plaats gehad. 's HERTOGENBOSCH den 5 januarij. Gisteren is in het naburig Vugt, de tuinman van jhr. Martiniin een der bos- schen, aan zijn hoog wel-geb. toebehoorendedoor een on bekende, vermoedelijk een wildstroopermet een schot ha gel in de borst getroffen; de verslagene liep nog eenige pas sen ver, doch stortte toen bewusteloos neder; men vreesde op het oogenblik van het feit voor zijn levenhoezeer het gevaar nog niet geheel en al is geweken, koestert men ech ter heden hoop op zijn behoud. Wat aanleiding tot deze euveldaad heeft gegeven is nog niet bekendevenmin heeft men tot nog toe kunnen opsporen wie de dader is. MIDDELBURG den 8 jamiarij. Volgens den staat van geboorte en sterfte opgemaakt bij den burgerlijken stand dei- stad Middelburg, hoofdplaats van de provincie Zeeland, zijn aldaar 111 het jaar 1843 overleden 238 personen van het mannelijk en 274 van het vrouwelijk geslachtte zamen 512; onder welk getal niet zijn begrepen 40 levenloos aangegeven kinderen en 36 personen elders overleden. Geboren" 247 kinderen van het mannelijk en 250 van het vrouwelijk ge slacht, te zamen 497. En zijn 108 huwelijken gesloten; terwijl er eene echtscheiding heeft plaats gehad.

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1