MIDDELBURGSCUE COURAIV nieuwstijdingen. N°. 3. Zaturdag 6 Januari). BESTUREN en ADMINIST3UTIEN. Jfkrattfctrijfc. iickcnbmafcing. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG, Gezien de Staten van ten achteren zijnde Belastingschuldi- gen, wegens de vervallen termijnen der Grond- en Personele Belasting, eerstgemelde over het jaar 1843, laatstgemelde over het loopende dienstjaaropgemaakt door den Heer Ont vanger der Directe Belastingen binnen deze Stad; Verwittigen mits deze de belanghebbenden, dat de Dwang bevelen tegen dezelve binnen kort aan hen zullen worden be- teekend onder aanmaning 0111 alsnog tot voorkoming van vervolging, ten spoedigste hun verschuldigde te voldoen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburgden 5 Ja- nuarij 1844. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. MIDDELBURGSCHE SPAARBANK. Het BESTUUR der SPAARBANK te Middelburg, maakt bekenddat door haar zal worden gevaceerd tot uitbetaling der Interessen over de tweede helft van het jaar 1843, ge durende de loopende maand Januari]op de gewone plaats en uuren zulks tegen aanteekening op de Inlegboekjes. Wordende bij deze de Deelhebbers herinnerddat deze uithaling van Interest niet verpligtend iszullende de niet afgehaalde rente, eerst 11a afloop dezer maand, als Kapitaal worden Bij geboekt. Middelburg, den 3 Januarij 1844. Namens gezegd Bestuur, II. J. van DEINSE Secretaris. NB. Bij de vorige plaatsing is eene drukfout ingeslopen zijnde in den 8sten regel gezet uitbetaling in plaats van uithaling. De Burgemeester van Nieuw- en Sint Joosland maakt dank bare melding van het onder de letters E. B. ter zijner be schikking gestelde Tiengulden stuk, tot onderstand aan de meestbelioeftigen aldaarhartelijk wenschendedat ook voor die Gemeente deze menschlievende daad navolgers vinde. Wederom mag de ondergeteekende met blijdschap en har telijke dankzegging aan den edelmoedigen gever berigten dat er bij den lieer IN. van Schalk Serlé voor onze Armen is ingekomen den 1 Januarij 1844, van T. B. P.uit de collecte van de Avond-godsdienst, eene gift van 1 40. God de Almagtigebidden wijwekke velen op tot navolging Arnemuiden den 5 Januarij 1844. H. HAESEBROECKPred. Westkapelleden 5 Januarij 1844. Aan de gevers of geefsters van de ondervermelde zeer ver blijdende giften den 1 dezer ten behoeve onzer Armen bij den Heer S. Roelsete Middelburgontvangenwordt bij •deze liartelijken dank betuigd. Van Z. 30 en van IJ. 30. De Commissie ter voorziening in de buiten gewone Behoeften der Armen W. VERIIULST, Vt. W. ROELSE. Arnemuiden, den 4 Januarij 1844. Onbekende menschlievende Weduwe en Weezen verzor gers of verzorgsters J hartelijk dank voor de navolgende gif ten ten behoeve der Weduwe Cs. Smitbij den Heer IN. van Schalk Serlé bezorgd, te weten: 27 December van S. W.uit de collecte in de Koorkerk, •25 centsuit idemin de Avond-godsdienst50 cents. 1 Januarij 1844, onder Lett. S. f 1 50 uit den spaar potvan deszelfs drie Kinderen/ i's morgens uit de collec te in de Oostkerkeen Coupon W. S. a/i ,231, 's avonds uit de collecte in de Nieuwe Kerk van M. SCK*. 50 cents. God schenke umilde gevers of geefsterZijnen besten zegen voor uwe weldaden aan deze ongelukkige 1 H. W. HOGERHEYDE. UlttsAattb. PETERSBURG den \o november. Heden heeft te Kowno de plegtige inwijding plaats gehad van het monument, het welk de keizer daar heeft doen oprigtenter gedachtenis aan de belangrijke gebeurtenissen van het jaar 18x2. Dit monu ment is zeer groot en indrukwekkend. Op de voorzijde leest men deze woorden, aan het eerste manifest van keizer Alex- andcrbij de opening van den Russischen krijgontleend God is tegen den aanrander." E11 op de achterzijde In het jaar 1812 zijn 700,000 vijanden in Rusland bezweken, 70,000 hebben zich gered." SDuitdrftlanb. FRANKFORT den 30 december. Berigten uit Petersburg van den 22 dezer melden dat het Russische hof, op het vernemen van het overlijden van Z. M. den graaf van Nas sau den rouw voor 24 dagen heeft aangenomen. De koude was toen aldaar zeer strengen werd de Newa met sleden bereden. Volgens berigten van de Italiaansche grenzen van den 20 is de rust in geheel Italië uiterlijk volkomen hersteld en is nergens meer eenig spoor te vinden van gewapende benden welker woelingen aan staatkundige redenen toe te schrijven zijn. De bekende deelnemers waren of naar buitens lands uitgeweken af hielden zich schuil. Alleen in Bologna en Ancona hadden somtijds tusschen het volk en de militairen nog botsingen plaats, en onder deze laatsten zelfs tusschen de Pauselijke en Zwitsersche troepen. Overal werd naar de deelnemers aan de jongste onlusten gestreng onderzoek gedaan en men schreef het daaraan toedat in den laatsten tijd op verschillende plaatsen nieuwe inhechtenisnemingen hadden plaats gehad. Te Jauer in Silezie heeft den 16 dezer een hevige brand gewoed waarbij in weinige uren 22 huizen eene prooi der vlammen en 57 meest arme gezinnen van huisdak beroofd ge worden zijn. ©voot-ÏSritfanjc. LONDEN den 31 december. Men verzekert, dat in het kabinet tot de terugroeping van lord Grey als lord luitenant van Ierland besloten is. Reeds lang zou de behoefte ge voeld zijn aan eene meerdere overeenstemming in gevoelens en aan grooteren spoed in het nemen en uitvoeren van be sluiten dan die door welke de tegenwoordige uitvoerende magt in dat land zich kenmerkt. De hertog van Richtnotid wordt door het gerucht als den aanstaanden onderkoning ge noemd. Een persoonwelke men denkt dat waanzinnig is en die zich voor een' Ier uitgeeft, heeft zich naar het bureau van politie van Bow-Street begeven en verklaarddat bij aldien men hein niet verhinderde, hij het leven van de ko ningin zou aanranden door met een pistool op haar te schie ten. Deze mantuinman van ambachtis in een werkhuis opgesloten geworden. PARIJS den 31 december. Gisteren heeft de heer Lafitte die, als de oudste in jaren, tijdelijk met het voorzitterschap was bekleed gewordenhetzelve aan den heer Sauzet over gedragen. Ilij heeft zich genoopt gevoeld bij deze gele genheid te verklarendatnaar zijn inzien de toestand des rijks niet zoo gunstig was, als men dien wel wilde voordra gen; dat er wel in 't algemeen rust en kalmte heerschte doch alleen in schijnen dat er op meer dan eene plaats een hevige strijd bestond tusschen het openbaar gezag en het beginsel der vrije keuze aan den kant der burgeren; dat de natie hare oogen gevestigd had op de vertegenwoordiging, en van deze verwachttedat zij aan dezen strijd paal en perk zou stellenopdat de vrijheid er niet geheel en al on der mogt bezwijken. Deze toespraak heeft de ministerielen in het minst niet be haagd en heeft van tijd tot tijd een luid gemor doen op gaan derwijzedattoen de heer Sauzet voorsteldeom den heer Lafitteals naar gewoonteden dank der vergade ring te betuigen, velen zich stellig daartegen verklaarden, en dit voorstel ter naauwernood werd goedgekeurd. De aanspraak van den heer Sauzet was in eenen geheel te- genovergestelden zinen hield indat men in tijden van rust, kalmte en toenemende welvaart, geenszins de geest kracht der gedeputeerden behoefde om dreigende onheilen af te wendenmaar rustig kon voortgaan met het beramen van al zulke maatregelenals strekten ter bevestiging van het algemeene welzijn. Men meldt, dat, zonder de legitimisten, de heer Dupin welligt als voorzitter zou zijn benoemd doch dat deze lie den tot geenen prijs hunne stem aan den genoemden procu reur-generaal hebben willen verleencn. PARIJS den 1 januarij. Gisteren zijn de gewone audien- tien bij gelegenheid van het Nieuwejaar ten hove aangevan gen en worden heden voortgezet. Sommigen willen weten dat de aanspraak van den aartsbisschop van Parijs eene zin snede heeft ingehouden welke als eene soort van protest kan beschouwd worden tegen dat gedeelte der troonredewaarin de koning beloofd heeft het gezag en de werkzaamheid van den Staat ten opzigte van het openbaar onderwijs te zullen handhaven. Zelfs wordt hier bijgevoegd, dat sedert twee da gen zekere onderhandelingen met genoemden prelaat hadden plaats gegrepen0111 hem tot het weglaten der bedoelde zin snede te bewegendoch dat hij geweigerd heeft toe te ge ven. Het antwoord van Z. M. op die aanspraak zou dan ook zeer koel zijn geweest. Gisteren heeft zich alhier het gerucht verspreidop welken grond weet men nietdat de koning van Beijeren incognito te Parijs is aangekomen zoodat hij bij de opening der kamers tegenwoordig was. Men voegt er zelfs bijdat hij na een verblijf van vier-en-twintig uren naar Munchen is terug gekeerdzonder dat de politie het minste vermoeden van dit onverwacht bezoek heeft gehad. Volgens gewoonlijk goed onderrigte personen zouden ernstige pogingen worden in het werk gesteldom eene toe nadering tusschen den keizer van Rusland en het kabinet der Tuillerien daar te stellen; en zou de graaf van Pahlendie sedert eenigen tijd zich in deze hoofdstad bevindt, door kei zer Nicolaas belast zijn daartoe de eerste openingen te doen men zegt zelfsdat de heer de Barante weldra naar zijnen post te Petersburg zal terugkecren. Het Journal des Débatshetwelk ten opzigte der Spaansche aangelegenheden steeds als wel onderrigt wordt beschouwdmeldt het volgende De heer Donoso-Corteslid van het congresen de ge neraal Ros de Olano, met eene buitengewone zending bij de koningin Maria Ckristina belasthebben gisterenin een bijzonder gehoorafscheid van PI. M. genomen. Hunne zending is volbragt. De koningin heeftnaar men verze kertbeloofd, aan den wensch van hare dochter, de konin gin Isabella II, en van den raad van ministers te zullen vol doen maar zoude eerst in het begin van februarij naar Ma drid vertrekken. De koningin Maria Crhistina zou er in toegestemd hebben om de voogdij van hare tweede doch ter de infante Louise te aanvaarden. De gezanten verla ten morgen Parijs, om dit antwoord der koningin Maria Ckristina aan hunne regering over te brengen. In de berigten uit Madrid van den 26 december wordt gemeld, dat de kabinetsraad zich bezig gehouden heeft met de vraag of het raadzaam zoude zijn de cortes te sluiten. De raad is van oordeel geweest, dat deze maatregel doelmatig zoude zijndoch alvorens daartoe over te gaanzal het mi nisterie al het mogelijke in het werk stellen om de noodige volmagt te erlangen, ten einde voort te kunnen gaan met het innen der belastingen. De heer Carasco wordt als de ziel van het tegenwoordig kabinet aangemerktlegt de grootste werkzaamheid aan den dag om het crediet van Spanje weder op te beurenen on derhoudt zich met allen welke hem hunne aanmerkingen over de financiële plannen komen mededeelen. In deze zelfde berigten wordt gemeld,'dat er ernstig spra ke is om de muren van Barcelona te slegten en de stad daar entegen te omgeven door eenen cirkel van afzonderlijke for ten. De bevolking zou zich dan kunnen uitbreiden en het gouvernement zou dezelve beter in toom kunnen houden. Men leest in den ConstitutionelDe tegenwoordigheid der Jesuiten is in Zwitserland eene ware plaag voor dit land. Zij veroorzaakt er telkens hernieuwde twisten zij vernietigt orde en vrede. Wij lezen in eenen brief van Bernvan den 17 december: De toeneming der Jesuiten in Zwitserland, die sedert eenigen tijd zoo sterk isheeft het bestuur van Bern doen besluiten om hunne oogmerken tegen te gaan en tegen den nuntiuste Lucerneene geheel andere houding aan te nemen dan tot heden. Het bestuur van Lucern begunstigt de Jesui ten openlijk nieuwe gebeurtenissen hebben daarvan het be wijs opgeleverd. Nu echter zal het te bezien zijn welke maatregelen de groote raad van Bern zal in het werk stellen om den steeds toeuemenden invloed der Jesuiten te keeren. Zeker evenwel is het, dat hij zal handelen." In den loop der vorige week is bij onderscheidene Pa- rijsche suikerbakkers door de policie eene menigte gevaar lijke of slecht toebereide goederen in beslag genomen. iflcbcvItUtbcU. s GRAVLNHAGE den 2 januarij. Reeds vroeg in den ochtendstond heerschte heden in deze residentie eene zeer drukke bewegingeen groot aantal rijtuigen van allerlei aard volgde elkander, als in eene reeks, om de officianten en toe schouwers bij de treurige plegtigheid van den dag naar Delft over te voeren. Eene file van omnibussen bragt een aantal ingezetenen en vreemdelingen derwaarts. Den geheelen och tend en ook nog dezen middag deden de klokken derzelver treurgalmen hooreu. Ten p ure begaven Z. M. de Koning en HH. KK. HH. de Prinsen zich naar de stad, waar het stoffelijk overschot van derzelver doorluchtigen Vader en Grootvader zou worden ter aarde besteld. Ten 2 ure keerden de Vorstelijke perso nenna het vervullen van dezen laatsten pligtalhier weder. De begrafenis heeft te Delft, in de Nieuwe Kerk, inge volge het geregelde bij het programma, plaats gehad. Tal loos was de menigte die aldaar was zamengevloeid. Er wa ren getimmerten voor de toeschouwers opgeslagen; vele ap partementen waren verhuurd en talrijk bezet. Ruim over één ure is de lijkstoet aan de Nieuwe Kerk op de groote markt aangekomen alwaar zich de predikanten der Hervorm de gemeente van Delft,, mitsgaders de hofkapellaan I. J. Dermoutbevonden, tot ontvangst van den lijkstoet. Ook in De abonnements-prijs dezer Courant is 2,75 voor drie maanden, en franco per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regelmet uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingenwaarvan de prijs is van één tot zes regels 1 50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het Rcgt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald.

Middelburgsche Courant | 1844 | | pagina 1