NIIDDELBURGSCHE COURANT. N°. 155. Donderdag 1843.. 28 December. spil BESTUREN en ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. Qbucvtentic. ©V0(st-33rittattjc. Jratifctrijfc. flicbcxl&n&zu. ui i mi mi 1jtuJBM De abormements-prijs dezer Courant is ƒ2,75 voor drie maanden, en franco per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regelmet uitzondering yan Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs is van één tot zes regels 1 50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG raaien bij deze bekend, dat op Zaturdag den zesden Januari) aanstaande, des voormiddags ten tien ure, ten overstaan van den Heer Notaris van der Horst Serlé in liet openbaar zal worden overgegaan tot den verkoop van 35 stuks opgaande OLMEN BOOMENstaande bij het voormalig Arsenaal aan de Oostpuntbuiten de Seispoort en buiten de Vlissingsche Poortwaaronder eenige bereids ge velde Boomstammeu en dat de voorwaarden waarop deze verkoop zal plaats hebben van heden af ten Kantore van voornoemden Notaris ter lezing zullen leggen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 22 De cember 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel-Achtbare, A. M. BECIUS. Middelburg, 27 December 1843. De VEREENIGING tot het bezoeken der ARMEN geeft met ware dankerkentenis berigt van de ontvangst van 20, van Xbij de voormiddag godsdienst in de Oostkerk den 24 dezer. De Directie der Vereeniging voornoemd, F. Z. ERMERINS Voorzitter. M. J. BOONE Secretaris. LONDEN den 23 december. Tegen het einde der kers dagen zullen de koningin en haar gemaal denkelijk den her tog van Wellington op Strathiield Saye met een bezoek gaan vereéren. Het hof zou den rouw over Z. M. den graaf van Nassau, voor den tijd van elf dagen aannemen. De hertog van Bordeaux heeft Birmingham vrijdag ver laten. Naar men verzekerde was hem aangezegd dat de door hem gehouden levéestot ontvangst van talrijke onderdanen eener geallieerde mogendheid ons gouvernement niet aange naam waren, en verwachtte men dien ten gevolge zijn spoe dig vertrek uit Engeland. Donderdag avond heeft alhier weder een hevige brand gewoed waardoor eene fabriek van vloerkleeden in Nort- hampton-squaretoebehoorende aan den heer Turnergeheel is vernielden verscheidene naburige huizen zwaar zijn be schadigd. PARIJS den 23 decemberDe baron Fagelbuitenge woon gezant en minister plenipotentiaris van Z. M. den ko ning der Nederlanden heeft den koning der Franschen in partikuliere audiëntieeen brief van zijnen souverein ter hand gesteld, tot mededeeling van het overlijden van Z. M. koning JVillem Frederik, graaf van Nassau. Bij die gele genheid zal het hof den rouw voor eenden-twintig dagen aan nemen te beginnen met den 6 januarij aanstaande, tot en met den 26 dier maand. De gedenkschriften der regering van den koning der Fran schen, waaraan Z. M. sedert jaren werkte zouden nu zoo ver gevorderd zijn dat hij de zamenstelling van het nlphabetisch register daarop aan een der attachés van het kabinet heeft kunnen opdragen die zich naar men elkander verhaaltver bonden zou hebben het kasteel niet vóór na den dood des ko- nings te verlaten. Uit Algerie zijn gunstige tijdingen de gouverneur- generaal heeft in het oostelijk gedeelte van dat wingewest het minzaamst onthaal gevonden en Abd-el-Kader zou met de hem nog overige zwakke kavallerie, naar de grenzen van Marokko geweken zijn. De bey van Tunis had feeste lijke aanstalten gemaakt om den hertog van Aumaje op zijne reis Jiaar Algiers te ontvangen hoewel de hoop daarop ijdel is geweestbewijst zij echter zijne goede gezindheid. 's GRAVENHAGE, den 24 december. Het programma voor de begrafenis van wijlen Z. M. Koning Wilïem Frede rik Graaf van Nassau, op den nader te bepalen dag, des morgens ten 11 ureluidt als volgt EERSTE AFDEELING. Betreffende het vervoer van ket koninklijke lijk van Rotterdam naa'r Delft. a. Op den dagbestemd voor de plegtige begrafenis te Delft, zal het koninklijke lijk, hetwelk te Rotterdam, in naam des Konings, ontvangen wordt door den schout-bij nacht Rijk als minister van marine en buitengewoon adju dant van Z. M. en door den graaf van der Duyn als groot officier van het huis des Konings en als gouverneur der pro vincie' Zuid-Holland des morgens ten half zeven ure uit de zaal van het gebouw van' 's Rijks werf, waarin het sedert deszelfs ontscheping is nedergezetworden gesteld op den rouwwagen b. Deze wagen zal bespannen zijn met acht paarden be hangen niet rouwkleeden elk paard geleid wordende door een koetsier De koninklijke kroon, gehecht op een rood fluweelen kus sen benevens de ordcstcekenra, zuile'h opliet rouwkleed, dekkende de kist, geplaatst worden; c. De lijkwagen 's Rijks werf verlatende zal worden voorafgegaan: door eene eerewacht te paard, uit ingezetenen van Rotterdam, die het verlangen hebben te kennen gege ven 0111 tot geleide te dienen door een eskadron kavallerie gekommandeerd door een hoofd-officierdoor een bof-fou- rier en twee rijknechts te paard, dragende een zwart krip om den arm en zwarte handschoenen door eene rouwkoets waarin gezeten zijn de minister van marine en de graaf van der Duyn d. Twee rouwkoetsen volgen denzelven in de eene van wel ke gezeten zijn de dragers der slippen van het rouwkleed zijnde de beide adjudanten van wijlen Z. M. Koning Willem Frederik Graat van Nassau, benevens een vlag-officier en een generaal beiden buitengewone adjudanten van Z. M. den Koning; in de andere de hofmaarschalk en de kamerheeren van wijlen Z. M. Koning Willem Frederik Graaf van Nassau e. Aan deze rouwkoetsen sluit zich een eskadron kavallerie; f. De trein zalbuiten de stad 0111den naasten weg vol gen 0111 op den straatweg naar Delft te komen g. Op den straatweg aan de grens der stad gekomen, zal de eerewacht, zich ter zijde van den weg scharende, den trein voorbij laten trekken en het geleide staken. TWEEDE AFDEELING. Jran de plegtige begrafenis te Delft. et. Het koninklijk lijk zal te Delftbuiten de Nieuwe brug, door Z. M. den Koning, de koninklijke Prinsen, en allen die tot den plegtigen begrafenis-stoet zullen behooren, worden ontvangen b. Tot dat einde zal men zich, des morgens ten half tien ure verzamelen -in de daartoe aan te wijzen gebouwen bij voorschreven brug c. Aldaar zullen de groot-officieren en officieren voorzien worden van de noodige mantelslamfers en handschoenen terwijl aan de pagies en aan de officianten zal aangewezen wordenwaar zij zich van het bovengenoemde kunnen voorzien d. Tegen het oogenblik dat de rouwwagen nadert, zal de trein zich vormen in de hierna op te geven orde, en zich op die wijze in beweging stellendat de rouwwagen zoo min mogelijk behoeft opgehouden te worden. e. De optogt zal dus zijn zamengesteld 1. Het eskadron kavallerie, dat den rouwwagen uit Rot terdam heeft vergezeld. 2. Twee kompagnien schutterijgekommandeerd door een hoofd-officier. 3. De hoffourier en twee rijknechts te paard. 4. Iwee ordonnance-officieren des Konings, fungerende als aide-ceremoniemeesters. 5. De kamerheer-ceremoniemeester. 6. De officianten van de huizen van HM. KK. HII. den Prins van Oranje en van hoogstdeszelfs Broeders. 7. De officianten van het huis van Z. K. FI. Prins Frede rik der Nederlanden. 8. De officianten van het huis van Z. M. 9. De officianten van het huis van wijlen Z. M. Koning Willem FrederikGraaf van Nassau. Allen zonder degens, in diepen rouw, met lamfers aan de hoedengaande twee aan tweede jongste in rang vooruit. 10. Een heraut van wapenen. 11. De koninklijke standaard, gedragen door een gene- faal, buitengewoon adjudant van Z. M. zijnde, gevolgd door twee pagies. 12. De staatsraad, werkzaam bij het kabinet van wijlen Z. M. Koning Willem FrederikGraaf van Nassau. 13. De hofmaarschalk en de kamerheeren van wijlen hoogstdenzelvendie de rouwkoets hebben verlaten. 14. De rouwwagenwaarbij zich de adjudantendragers der slippen, alsnu gevoegd hebben, en welke thans mede begeleid wordt door vier-en-twintig kamerheeren, bestemd om het lijk te dragen, gaande aan beide zijden, en bijge staan door een gelijk getal onder-officieren, formerende deze laatsten de binuenrij tusschen den rouwwagen en den ka merheer. Elk der paarden van den rouwwagen wordt geleid door een pagiebijgestaan door een koetsier. 15* De groot-officieren van Z. M. den Koning. 16. Z. M. de Koning, vergezeld van HFI. KK. Iill. de Prinsen. De slepen der rouwmantels worden door pagies ge dragen. 17. De buitengewone en gewone adjudanten eu ordonnance- officieren van Z. M. en de Prinsen. 18. Vier kamerheeren. 19. De hofmaarschalk en de dienstdoende kamerheeren van 1IH. KK. HH. de Prinsen. 20. Een bataillon grenadiers. 21. Het eskadron kavallerie, mede van Rotterdam geko men sluit den trein. De trein zal den volgenden weg nemen Van de Nieuwebrug langs de westzijde van het Oude Delft tot aan de Nieuwstraatachter het stadhuis langs de zuid zijde voorbij de hoofdwacht naar de Nieuwe Kerk. g. De predikanten der Hervormde gemeente van Delft, mitsgaders de hofkapellaan Dermoutbevinden zich in dé kerk tot ontvangst van den lijkstoet. h. De officianten zullen zich aldaar in twee rijen rang schikken de jongste aan de kerkdeur en zoo wijders naar het koor toe; de officieren en groot-officieren vervolgen deze beide rijen tot aan het graf, makende dus twee rijen uit, tusschen welke het lijk zal doorgaan. De generaaldragende den koninklijken standaard met de hem volgende pagies achter zich, plaatst zich ter'zijde van den ingang van het graf. De heraut van wapenen plaatst zich tegen over hem. j. Het lijk door 24 kamerheer&n bijgestaan door een gelijk getal onder-officieren, naar den koninklijken grafkel der gedragen, zai aldaar, vóór den ingang, op eene lijk baar worden gesteld de kroon en de ordesteekenenop een wenk van den kamerheer-ceremoniemeestervan de kist af genomen en ter bewaring overgegeven worden aan den hof maarschalk van wijlen Z. M. Willem FrederikGraaf van Nassau. k. Vervolgens wordt de lijkkist van het rouwkleed ont daan en in het graf geplaatst; Z. M. met de Prinsen zullen daarna de kerk verlaten ten welken einde de voor hoogstdezelven bestemde koetsen aan den ingang der kerk zullen gereed staan m. De kist zal vervolgens met het groot-zegel van hv Rijk verzegeld worden door den minister van justitie, T zich ten dien einde vooraf naar de kerk zai begeven om lijk statie aldaar af te wachten Na de verzegeling der kist zal de lijkbaar, met rouwkleed daarover, boven den ingang van het graf gesteld worden waarna de heraut met luider stemme zal aankondigen dat de plegtige ter aarde bestelling van het stoffelijk o^ver- blij fsel van Z. M. Koning Willem FrederikGraaf van Nassau voibragt is. DERDE AFDEELING. Alg emeene verordeningen. a. Alle de klokken zullen te Rotterdam luiden van d.-: ochtends half zeven ure tot aan het oogenblik dat de wagen, op den straatweg gekomen, den weg naar Delft - volgt. Te Delft en te 's Gravenhage zal geluid worde des morgens ten half tien ure, tot'dat het lijk in he geplaatst is, en zullen in de beide eerstgenoemde steden 'ge durende denzelfden tijd, elke minuut een kanonschot worden. Te Overschie zullen de klokken geluid v r gedurende de oogenblikken welke de trein besteed om die gemeente door te trekken b. De schutterij van Delft en het garnizoen van Delft en 's Gravenhage, zullen de straten, welke de optogt doortrekt bezetten met eene rij aan weerskantenpiketten kavaileriè zuilen in de steden en langs deii weg tot het bewaren der goede orde medewerken c. De commissaris van het koninklijke graf zal zorg dra- ;gen dat het geopend zij, en, nadat de begrafenis fs ge schied wederom behoorlijk gesloten worde d. Militaire wachten zulleu aan de kerkdeur en hij het graf geplaatst worden van het oogenblik der opening tot na de sluiting van het graf. e. De zorg, dat de kerk inwendig opgeruimd zij-, en dat daarin behoorlijke orde heersche is aan het stedelijk be stuur van Delft opgedragen. De besturen van Rotterdam Delft en Overschie ztilien' de noodige maatregelen nemen dat de straten eu plaatsen langs welke de trein passeren moet, mitsgaders de grooté weg tusschen genoemde steden onbelemmerd blijven. g. Burgemeester en wethouders van Rotterdam zullen aan het einde van de Schiekade den uittogt van het lijk en bur gemeester en wethouders van Delft bij' de Nieuwebrug de aankomst van hetzelve bijwonen. Burgemeester en assesso ren van Overschie zullenop eene geschikte plaats binnen hunne gemeentebij den doortogt van den lijkstoet tegen woordig zijn. h. De kamerheer-ceremoniemeester is belast met het toe- zigt over den goeden gang der plegtigbeid, en zal ten.dien einde worden bijgestaan door de aide-ceremoniemeesters. Bij 'besluit van den 21 dezer zijn door Z. M. benoemd: Tot generaal-majoor, directeur in de eerste artillerie-direc tie belast met de functie van directeur van de metaal-ge-- schutgieterij te 'sFIage, de kolonel M. H. Steenberg/te, kom- mandantvan het isteregement nrriïlerie; tot kolonel en kom-

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1