MIDDELBURGSCHE COURANT. jy°. i5i. DiugsJag 1843. 19 December. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. v i v -> publicatie. CUuikonbiguuj. xDuitechlaub. (Biroot-Brittanjc. Jftranferijft. ;4 C BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Gezien de circulaire van den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincievan den 17 dezer (Provinciaal Blad no. 125,) Brengen bij deze ter kennis der Ingezetenen dat ZIJNE MAJESTEIT KONING WILLEM FREDERIKGraaf van Nassau op den x 2 dezeromstreeks negen ure des morgensop het onverwachtst te Berlijn is overleden en dat, ten tecken van rouw wegens deze treurige gebeurtenis, gedurende acht achtereenvolgende dagente beginnen met heden en voorts nog daags vóór de begrafenis en op den dag der begrafenis van Zijne Majesteitdriemalen daagsen wel des morgens ten acht ure, des middags ten twaalf ure en des namiddags ten vier ure, telkens één uur lang, de Klokken van al de Kerken en Torens binnen deze Stad zul len worden geluidalsmededat «op die dagen geenerlei Tooneelvertooningen zullen mogen plaats hebben, en dat alle publieke Danspartijen of andere dergelijke openbare Verma kelijkheden op gemelde dagen worden verboden. Én opdat een ieder hiervan kennis drage zal deze wor den afgekondigdmitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 18 De cember 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel-Achtbare A. M. BECIUS. MIDDELBURG den 18 december. De op vrijdag 11. te 's Gravenhage ontvangene droevige tijding van het overlijden van Z. M. Koning Willem Fr.e- derik Graaf van Nassau, is door eene buitengewone Staats courant aldus vermeld Heden middag, ten half één ure, is de kolonel Spen- gler alhier uit Berlijn aangekomen het treurige berigt bren gende dat het der Goddelijke Voorzienigheid behaagd heeft, Zijne Majesteit Koning Willem Frederik Graaf van Nas sau, den 12 dezer, des morgens ten 8J ure, tot zich te nemen. Niets had een zoo spoedig uiteinde van den eerbied- waardigen Vorst doen vermoeden. Hoogstdezelve had zich nog dien eigen morgen met werkzaamheden bezig gehouden en werd door den bij hem ontboden adjudantdoor eene hevige beroerte aangetast en schijnbaar levenloos in zijnen armstoel zittende gevonden. Te vergeefs waren alle pogin gen welke terstond aangewend werden 0111 Zijne Majesteit in het leven terug te roepen." Dadelijk na de ontvangst van dit gewigtige berigt is een raadvan ministers belegd waarin vastgesteld moeten zijn de beschikkingen die deze buitengewone omstandigheid nood zakelijk maakt. De provinciale besturen zijn onverwijld gelast geworden van het overlijden mededeeling te doen aan de stedelijke- en gemeente-besturen, met uitnoodiging, om al de klokken bin nen hunne stad of gemeentegedurende acht achtereenvol gende dagen, te beginnen met liet ontvangen dezer aanschrij ving en voorts nog daags vó-tr <je begrafenis en op den dag der begravenis zelve drie malen daags gedurende een uur te laten luiden, en op die dagende tooneelen te doen sluiten. Met betrekking tot het overlijden van Z. M. verneemt men nog het volgende De Graaf genoot eene volmaakte gezondheid en niets deed eene zoo spoedige ontbinding voorzien. Z. M. zat den 12 dezer, naar zijne gewoonte, des morgens vroeg in zijn kabinet te arbeiden. De Gravin van Nassau bevond zich in het vertrek van haren Koninklijken Gemaal en had hetzelve voor een oogenblik verlatentoen op een' harden trek aan de schel van den Graaf, hoogstdeszelfs adjudant binnenschoot en den Koninklijken grijsaarddoor eene plotselinge beroerte getroffen en met een papier in de hand bewegingloos in zijnen armstoel zittende vond. Er werden terstond alle po gingen aangewend om ,.Z. M. in het leven terug te roepen doch te vergeefsde dood was plotseling geweest. De generaal baron van Omphal, adjudant des Graven van Nassau, welke te 's Hage was achtergebleven vertrekt heden nacht (den 15) naar Berlijn om het stoffelijk over schot van d£n Graaf af te halen en naar Holland over te brengen. Hetzelve zal over land naar Hamburg worden ver voerd en aldaar ingescheept worden aan boord van het stoom- jagt de Leeuw hetwelk inmiddels tot dat einde naar Ham burg zal worden gezonden ten einde het koninklijke lijk over zee naar Holland over te brengen." Willem Frederikoudste zoon van den laatsten stadhouder Prins Willem V, en van Frederika Sophia WilhelminaPrin ses van Pruissen werd den 24 augustus 17720P het Huisin 't Bosch bij 's Gravenhage geboren, en verbond zich den 1 october 179® in den echt met de beminnelijke Pruissische Prinses Frdderika Louisa Wilhelmina die tot haren dood 12 october 1837, al zijne lotwisselingen deelde. In 1793 nam hij een werkelijk deel aan den veldtogt in de zuidelijke Nederlanden gaf daarbij proeven van moed en krijgsbeleid veroverde in het volgende jaar Landrecy, waarvoor zelfs Prins Fugenius in den aanvang dier eeuw het hoofd had ge- stooten hielp later de Fransche troepen tot viermalen toe te rugslaan, en zegevierde reeds aanvankelijk in den veldslag- van Fleury, toen deze, niet alleen door de dapperheid des vijandsmaar ook door de moedeloosheid van sommige be velhebbers der Bondgenootenverloren gingzoodat dep Prins niets anders overbleef dan op het dekken van zijn Va derland bedacht te zijn. Deze pogingen waren echter vruchteloosdat Vaderland lag weldra voor de Franschen openen werd door hen bezet. De Prins vergezelde den 18 januarij 1795 zijnen vorstelijken Vader en verder geslacht naar Engeland; keerde wel, in au gustus 1799, met de Engelsch-Russische expeditie, in Noord- Holland terug, maar moest het reeds twee maanden later we der ruimen. In den aanvang dezer eeuw voor het verlies zij ner bezittingen en ambten in Holland eenigermate schadeloos gesteld onder anderen door het vorstendom Fulda w aar hij zich aller liefde en achting verwierf, en na den dood zijns Vaders, in 1806, met den titel van Prins van Oranje bekleed werden zijne nieuwe Landen hem kort daarna door de Fran schen ontnomenin wier handen hij zelf vielmaar weldra ontslagen werd waarna hij het Pruissische hof in diens te genspoeden volgde, en zich tot in 1813 in Duitschland op hield om toen van daar naar Engeland te reizen. Hoe de Prinsdoor den algemeenen wensen der Natie teruggeroepen, op den onvergetelijken 30 november 1813, te Scheveningen landdeweinige dagen later tot Souvereinen Vorst uitgeroepen werd, en den 29 maart 1814 zijnen reeds terstond bij de overkomst geuiten wenschdoor bet aanne menvan eene Grondwet, vervuld zag, ligt velen nog leven dig in het geheugen. Evenzeer moet het algemeen bekend zijn hoe hij den 16 maart van het volgend jaar na bereids in augustusbij de vereeniging van Nederland met Belgie het bewind over laatstgenoemd land als Gouverneur-Generaal te hebben aanvaardzich ais Koning der Nederlanden liet uitroepen, terwijl hem tevens door het Weener congres het bestuur over het Groothertogdom Luxemburg was toegewe zen waartegen hij zijne erfbezittihgen in Duitschland en Pruissen afstond, en hoe hij den 24 september 1815 te Brus- I sel plegtig werd gehuldigd, nadat eene nieuwe Grondwet iets vroeger afgekondigd was. De aanvankelijke bloei van het nieuwe Koningrijk., al wat de Monarch tot bevordering' daarvan, door het ondersteunen van handelnijverheid, kun sten en wetenschappen, toebragt; de afscheiding van Belgie i in 1830, met de gevolgen daarvan voor de getrouw geble- i vene gewesten, en wat later geschied is, tot dat de Vorst, op den 7 october 1840, het besluit volvoerde om de teugels van het bewind neder te léggen, en Nederland kort daarna andermaal te. verlaten werwaarts hij echter ook na geluk kige herstelling uit zware krankteeen en andermaalook nog niet lang geleden, wederkeerde; terwijl hij laatstelijk, met zijne tegenwoordige gemalin de Gravin van Nassau 's Gravenhage den 7 der vorige maand verliet, om naar Ber lijn terug te reizenzal hier ter plaatse nog veel minder herinnering behoeven. Moge de geschiedenis zijnen hoogst belangrijken levensloop naar waarheid schilderen en met kalme onpartijdigheid be- oordeelen. m a* r-v-vVïjr",»"h V>. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND Gelet op de in de Staats-Courant geplaatste Notificatie van Zijne Excellentie den Minister van Justitie, ad interim mede belast met de functien van Minister van Financien van den 21 November jl. Verwittigt alle Houders van Assignatien of andere aanwij zingen op de kas van den Agent van 's Rijks Schatkist te Goeshetzij in dcszelfs tegenwoordigehetzij in deszelfs voormalige betrekking van Agent van den Algemeenen Rijks- Kassier afgegeven, dat, na den 31 December dezes jaars die Assignatien en verdere aanwijzingen niet meer ter plaatse hunner aanvankelijke betaalbaarstelling zullen kunnen worden voldaan maar aangeboden zullen moeten worden ten Kan tore van den Agent van 's Rijks Schatkist tMiddelburg-, De bedoelde Houders tevens uitnoodigende om ter voorko ming van de moeite en kosten welke voor hen uit deze ver anderde Betaalbaarstelling zouden kunnen ontstaanzorg te dragendat de onder hunne berusting zich bevindene As signatien enz., op het Agentschap te Goes afgegeven, zoo mede die welke 111 den loop dezes jaars daarop nog mogten Xvorden aangewezenvóór het einde van het loopende jaar nog bij dat Agentschap ter voldoening worden aangeboden. Middelburg, den 15 December 1843. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBUIICH. De COMMISSIE van BESTUUR over de Provinciale School tot aankweeking van Heelmeesters en Vroedvrouwen, in de Provincie Zeeland, te Middelburg gevestigd, brengt bij deze ter kennisse der belanghebbenden: Vooreerst: Dat de zoodanigen die verlangen met den eer.-t- volgenden Cursus, in de maand Januarij 1844, als Leerlingen bij gezegde School te worden ingeschrevenzich in Persoon of met vrachtvrije brieven van henzelvenof van hunne Ou ders -of Voogdenzullen behooren aan te melden bij den Secretaris der Commissie, en aan denzelven zullen behooren over te leggen of te doen toekomen een extract uit het Re-, gister van geboorte en een Certificaat van goed gedrag, af gegeven door den Heer Burgemeester hunner woonplaatsals wanneer hun nopens hunne verdere verpligtingen de noodige teregtwijzingen zullen worden gegeven. Ten tweede: Dat de aanvang der Lessen van den eerstvol- genden Cursus zal plaats hebben op Donderdag 4 Januarij 1844, nadat de rangschikking der Leerlingen op Woensdag den 3 Januarij, des namiddags ten één ure, zal hebben plaats gehad; en Ten derdeDat de Lijst der onderscheidene Lessen welke gegeven zullen worden aan de Voorpoort van het Lokaal der School zal zijn aangeplakt. Middelburg, den 18 December 1843. Namens de Commissie voornoemd VAN BAKELGEMSecretaris. FRANKFORT den 11 december. Een brief uit Odessa meldt, dat in de laatste 6 maanden eene ongemeene werk zaamheid op de Russische scheepswerven geheerscht heeft. Verscheidene grootere en kleinere vaartuigen van oorlog zijn volbouwd geworden en van andere wordt de bouw voortge zet. Rusland spant op dit oogenblik alle krachten in om zijne zeemagtzoowel wat het getal als wat de inrigting en wapening der schepen betreftin eenen ontzag gebiedenden stand te zetten. Met de uiterste zorg maakt men zich daar bij alle nieuwere verbeteringen ten nutteen met name tracht men de stoomschepen van oorlog welker getal reeds nu niet onaanzienlijk iste vermeerderen. LONDEN den 13 december. De hertog van Bordeaux is II. maandag naar Badminton gereisd om een bezoek bij den hertog van Beaufort af te leggen. Heden keert hij terug, en zal andermaal de voorname Franschen ontvangen die hij bereids te woord heeft gestaan. Ook morgen en overmorgen zal hij levées houden dewijl nog dagelijks anderen zijner land - genooten hier aankomen. Vrijdag avond vertrekt hij naar Wallis, keert den 23 herwaarts terug, blijft daarna denkelijk nog 14 dagen en vangt dan zijne terugreis aan. In weer wil der vermoeijeuisseu van niet minder dan 13 achtereenvol gende recepticn blijft de prins den besten welstand genieten Ten hove zal de prins niet worden toegelaten, zelfs niet onder het incognito van graaf de Chamborden onder dege nen welke hem bezocht hebben wordt ook niet één lid der hooge Engelsche aristocratie geteld. Sommigen willen weten doch alleen bij gerucht, dat koning Ernst Augustus van Ha- nover bereid zou zijn de regten van den jongen hertog op den troon van Frankrijk openlijk te erkennen. In weerwil van den ophef, door sommigen van de hulde gemaakt, die talrijke Franschen den pretendent komen bewij zen merken anderen echter op dat verscheiden oude en aan zienlijke dienaren zijner voorzaten achterwege blijven. Zoo wordt, onder anderen, van den ex-minister de Villèle, of van de hertogen van MortemartNoailles en Perigord niets ver nomen. Weiligt is zulks ook daaraan toe te schrijvendat een groot aantal legitimisten niet den hertog van Bordeaux maar den hertog van Angoulême nog als. den wettigen troon opvolger van Karei Xblijven beschouwen. Het is bekend, dat de onvolkomen regeling der betrek kingen tusschen de landheeren en pachters in Ierland onder de voorname oorzaken tot misnoegen in dat rijk behoort De dagbladen behelzen thans een besluit der koningin waarbij eene commissie" van vijf personen, met den graaf van Devon, aan het hoofdbenoemd wordtom alles wat tot deze aan gelegenheid betrekking heeft uaauwkeuring te onderzoeken en plannen tot verbetering van het gebrekkige daarin aan te bieden. Het schijnt niet te loochenendat de meeste Iersche landheeren hunne pachters zeer hard behandelen terwijl velen hunner door gedurige afwezigheid aanleiding tot verregaande misbruiken geven. De luitenant-generaalsir Peregrine Maitlandis tot opperbevelhebber van de Kaap de Goede Hoop benoemd. De berigten van daar van den 6 october 11. melden dat de majoor Smith zich met 260 man te Pietermauritsberg be vond en er twee fortificatiën liet maken. De betrekkingen tusschen hem en de uitgeweken boeren waren van een vol komen vriendschappelijken aard. Daarentegen verkeerde de genoemde bevelhebber in onmin met den commissaris Clóctc. PARIJS den 13 december. Naar men zegt heeft de raad van ministers zich reeds bezig gehouden met het ontwerp der aanstaande openings-aanspraak. Reeds zou besloten zijn

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1