MID0ELBÜRGSCHE CÖJJ R A N W. 148. Dingsdag 12 December. Jül,tat0cli«ipjrij tot üiwt oan 't SUgcmeen, NIEUWSTIJDINGEN. JVawfcrtjfc. XESjW ELölificattc. fJuMiciUic. 2Juitsc!iIanb. XCj4«M> v>/> 1 (JjEWOC TE 5&jS De abonneraents-prijs dezer Courant is 2 ,75 voor drie maanden, en franco per Post/3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regelmet uitzondering Tan Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen, waarvan de prijs is van ée'n tot zes regels ƒ1,5 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsing eèner Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. BESTUREN CU ADIINÏSTÏUTIEN. b'ij,;en yan dee,nemin- Z»\ m0Sen ondervindendat niet StUITIlSG JÏEK. «ItffljOTE JACHT. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND brengt bij deze ter kennis van de belanghebben den dat door Zijne F.xc. den Opperhoutvester, met overleg van Hun Edel Groot Achtb. de Gedeputeerde Staten dezer Provincie, de sluiting der groote Jagt is bepaald op den 15 dezer maand, voor het 4de en 5de District, en op den 31 daaraanvolgende voor de drie overige Districtenen zulks op eiken der voorzeide dagen met Zons-ondergang zullende het tijdstip der sluiting van de Jagt op Ganzen Eenden en Watersnippen nader worden vastgesteld. En ten einde niemand hiervan onwetenheid voorwende zal deze worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks te geschieden gebruikelijk ismitsgaders in het Provinciaal Blad geplaatst. Middelburg, den 9 December 1843. De Staatsraad Gouverneur voornoemd, VAN VREDENBURCH BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Gezien het besluit van Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie, van den 17 November jl. No. 5, Provinciaal Blad No. 114), houdende mëdedeeling van den uitslag der in de maand September jl. plaats gehad hebbende Keuring der Springstieren Brengen, naar aanleiding van Art. 16 van het Provinciaal Reglement op de Springstierenter kennis der belangheb benden de namen der navolgende in de Gemeente aanwezige Stierenhoudersmitsgaders de meerdere of mindere deugd zaamheid der goedgekeurde Springstieren als Cornelis Rij uier se, een tweejarige vaalbonte; tamelijk goed. JPwr 1»#t jhé*VA»-. .r.U.v 5 goed.. Abraham Gideonseeen driejarige zwartbonte*; tamelijk goeden Izaak van Hellemondeen tweejarige roodbonte en een tweejarige grijsbonte beide tamelijk goed. En opdat de belanghebbenden van deze mededeeling de noodige kennis dragen, zal deze worden afgekondigd, mits gaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 8 De cember 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel-Achtbare, A. M. BECIUS. Het BIJBELGENOOTSCHAP, afdeeling Middelburg, maakt bij dezen bekend dat de gelden welke ten voor- deele van hetzelvein de op 11. Donderdag avond in de Nieuwe Kerk gehoudene Godsdienstoefeningzijn ingeza meld de aanzienlijke som van honderd vijf Gulden drie-en tachtig en een halve Cent bedragen. Middelburg, den 11 December 1843. Namens hetzelve, W. N. LAMBRECHTSEN, Thesaurier. VERGADERING van het Departement Middelburgop Woensdag den 13 December 1843, des avonds ten zes ure, an het gewoon Lokaal. Redevoering ter gelegenheid van het 50JARIG bestaan van het departement;uitreiking van Eereblijken Bijdragen. Er zal dien avond g.eene introductie kunnen plaats hebben. Namens Bestuurders P. de MARET TAK Secretaris. De Nederlandsc'ie Israëlitische Godsdienstige SCHOOL COMMISSIE over het ressort Middelburg, als daartoe door Hun Edel Achtbare de Iïeeren Burgemeester en Wethouders (dezer Stad gemagtigd van voornemen zijndein den loop dezer dagen, weder eene inschrijving van vrijwillige bijdra gen te openen tot instandhouding van het onder haar bekeer staande Instituut van Onderwijs alhier, heeft de eer zulks ter kennisse van hare geëerde Stadgenooten te brengen door welker welwillende medewerking eene inrigting gedurende vijf-en-twintig jaren heeft mogen stand houden waarvan de nuttige uitwerking dat is de zedelijke vorming en bescha ving der minvermogende Israëlitische jeugdzoo zij zich durft vleijenin liet maatschappelijk belang kunnen worden opgemerkt, en welke zij vertrouwt, in dien geest voortgaan de van eene weldadige en hoogst belangrijke strekking te zijn. Zij neemt tevens de vrijheid deze inrigting bij hernieuwing aan de welwillende milddadigheid harer Stadgenooten aan te bevelenvleijcude de Commissie zich dat zij zulke ruime slechts deze inrigting zal kunnen gevestigd blijvenmaar dat zij ook zal zijn in staat gesteld naar eisch te voorzien I in de behoefte, ontstaan uit het treurig verlies, hetwelk haar voor weinige maanden getroffen heeft, door het overlijden van haren Hoofd-Onderwijzerin welk verlies niet dan met buitenwpne geldelijke opofferingen doelmatig zal kunnen worden voorzien. Middelburg, den 11 December 1843. De School-Commissie voornoemd N. W. PRAAG, Voorzitter. V. van LISSASecretaris. FRANKFORT den 6 december. Omtrent de plegtigheden die bij de opening van de nationale vergadering van Grieken land hebben plaats gehad wordt in brieven uit Athene van 21 november gemeld dat de afgevaardigden vóór de ope ning, zich vereenigd hebben in de kerk der II. Irene en daar eene plegtige mis, die d-oor den .aartsbisschop van Attica werd bediend hebben bijgewoond. Na den afloop dezer godsdienstoefening heeft de hoogleeraar in de wijsbegeerte, de lieer Bambaseene redevoering gehouden, en hierop hebben de afgevaardigden in handen van den genoemden aartsbisschop den eed afgelegd. Vervolgens heeft eene commissie der af gevaardigden Z. M. den koning, die zich, onder het los sen van het geschutmet de ministers en een luisterrijk ge volg, naar de vergaderzaal had begeven aldaar plegtig ont vangen. Nadat Z. M. de vergadering begroet had heeft hóogstdezelve op den troon gezeten en met gedekten hoofde de openingsrede uitgesproken en deze is door de aanwezi gen met een luid vreugdejuich beantwoord. Het corps diplomatique is bij de plegtigheid tegenwoordig geweest, met uitzondering van de Russische ambassade. Het dagblad van Angsburg behelst eene uit Athene gedag- teekende oproeping van alle Duitschers0111 hunne ongeluk kige landgeuooten in Griekenland die ten gevolge van de omwenteling van alle middelen van bestaan beroofd en tot den bedelstaf gebragt zijndoor liefdegaven in staat te stellen om met hunne gezinnen naar Duitschland te kunnen terug- keeren. Men meldt uit Triest, van den ao november, aldaar het berigt te hebben ontvangen dat de Grieksche bevolking van de aan Griekenland grenzende Turksche provinciën Thes- salie en Macedonië, bereids voor een gedeelte tegen hare te genwoordige overheid opgestaan en met de Turken handge meen geworden was. Op verscheidene plaatsen had er bloed gestroomd en hadden de Turken te kort geschoten. De paclia's van Janina en Larissa hadden onderstand uit K011- stantinopel gevraagd. Volgens berigten van de Turksche grenzen heeft de ge neraal von Lieven van zijn hof bevel ontvangen Servie te ver laten en naar Petersburg terug te keereu. De gezanten der groote mogendheden te Konstantinopel hebben van de Porte de ver zekering ontvangendat zij zich de jongste gebeurtenissen in Griekenland niet ten nutte zal maken om dat rijk welks on afhankelijkheid zij sedert lang erkend heeften welks wel vaart zij hartelijk wenscht, verlegenheid te berokkenen. LONDEN den 6 december. De koningin Victoria zet met haren gemaalna ecnige dagen op het landgoed van den eersten minister, sir Robert Peel, verbleven te zijn, het bezoeken der kasteelen van de voornaamste Engelsche grooten voort. H. M. heeft achtereenvolgende een of meer j dagen bij de hertogen van DevonshireNottingham en Rut- land doorgebragt. Gisteren bevond het koninklijk gezel schap zich op het kasteel Belvoirdat aan den laatstgenoem den toebehoort. Prins Albert heeft aldaar eene vossenjagt bij gewoond. Het in beslag nemen van wapenen te Dublindat voor weinige dagen groot opzien baarde, is, na een regterljjk on derzoek gebleken te voorbarig te zijn geweest. De wape nendie het hier gold, waren geenszins met eenig misdadig oogmerk te Dublin ingevoerdmaar voor een schip bestemd dat eene verre zeereis stond te ondernemen. Ten gevolge van toevallige omstandigheden was dit niet dadelijk aan het licht gekomen en de verdenking blijven bestaan. De heer Feargus WContior schenkt in een brief, die in een Iersch dagblad is opgenomen, den heer D. CCon- nell het niet zeer vleijend vooruitzigt dat hij zijn hoofd op een blok zal verliezen, indien hij niet zorgt dat de herroeping der Unie vóór 1 april plaats heeft. Al komt het niet zóó ver dan zou het toch werkelijk mogelijk zijn dat deze aanvoerder der beweging in hooggaande onaangenaamheden met zijne landgeuooten werd gewikkeld wanneer de ondervinding leer de dat hij buiten staat was geweest zijne hoogdravende belofte jegens hen te vervullen. Onze dagbladen behelzen bijzondere berigten uit Parijs, alle scherp de handelwijze van de legitimisten afkeurende die den hertog van Bordeaux tot stappen bewegen die niet dan ongunstig op zijn lot kunnen werken. Deze briefschrij vers meenen, dat geene pretendenten tot den Franschen troonnoch van de oude Bourbons noch van de Bonapartels eenige hoop mogen koesteren dat over het gehtfel het Fran- sche volk de dynastie van 1830 op prijs stelt, maar dat, in dien er immer eene verandering kwam, die niet in den geest van de oude Bourbons of de Bonaparte1 s zou zijn. Eene der kerken te Norfolk heeft 11. zondag een aan doenlijk schouwspel opgeleverd. Negen-en-zestig visscher- lieden die gedurende een der jongste stormen bij schipbreuk gered waren werden door den geestelijke met namen opge roepen en knielden toen met ontdekten hoofdeom geza menlijk den Almagtige voor hun behoud te danken. Van het vasteland van Indie en uit China zijn hier tij dingen ontvangenwaaruit blijktdat in Punjaub nieuwe moorden hebben plaats gegrepenen dat Dhuleep-s'mgh groot gevaar liep zijnen zetel te verliezen. Lord Ellenborough scheen echter nog niet besloten te hebben zich gewapender hand in de zaken van dat land te mengen. In China was weinig belangrijks gebeurddan dat de schuldigen aan de mis handeling van Engelsche onderdanen op Formosa strei>g ge straft waren. De opium-handel bloeide op nieuw, niettegen staande de keizer van China daarvan nog altijd even afkeerig bleef, en de wederstand, door sir II. Pottinger aan dien handel geboden was alles behalve streng. PARIJS den 6 december. Het gerucht wil, dat in de aanstaande zitting der kamer het bepaald voorstel gedaan zal worden om den heer Berryer en zijne drie rcisgenooten de kamer te ontzeggen waaruit groote moeijelijkheden zouden kunnen ontstaan, want bleven de kiezers, welke die legiti misten benoemd hebbenin hunne keus volharden hetgeen zeer waarschijnlijk is dan zou de kamer zich in openbaren strijd met de kiescollegien gewikkeld zien. Intusschen begeven zich steeds van verschillende zijden commissien der legitimisten naar Londen om den hertog van Bordeaux te begroeten. De Quoditienne berigt, dat zich inv deze hoofdstad commissien uit de arbeidende klasse tot dat einde vormen en dat elk ambachtsman het zijne bijdraagt om de kosten der reis goed te maken. Ook de vischvrou- wen dames de la kallezouden eene commissie benoemd hebben. Berigten uit Spanje meldendat de beide ministers Frias en Serrano welke bij de ontbinding van het ministe rie Olozaga aan het bewind waren gebleven, almede uit hun ne betrekking zijn ontslagenen datbij besluit van den 30 novemberH. M. koningin Isabella den heer Gonzales Bravo belast heeft met de zamenstelling van een.nieuw kabinet. Latere berigten uit Madrid behelzen de verklaringdoor de koningin aan de wetgevende vergadering overgelegd waar uit blijkt, dat de minister Olozaga werkelijk H. M. als met geweld had gedwongen tot het onderteekenen van een decreet tot ontbinding der cortes. Deze verklaring neemt allen twij fel omtrent het zonderlinge gedrag van den heer Olozaga weg. Gemelde staatsman heeft zich den 1 december ver toond in de kamer der afgevaardigden, en is aldaar, met toejuichingen van de eene zijde, en met teekenen van afkeu ring en met bedreigingen van den kant zijner -tegenstanders ontvangenzoodat het den voorzitter onmogelijk is geweest om de orde te handhaven en de zitting eenigen tijd heeft moeten worden geschorst. De heer Olozaga heeft het woord gevraagd, ter regtvaardiging van zijn gedrag, hetgeen hem is geweigerd geworden op grond dat hij als afgetreden mi nister geen lid der kamer meer was en zich aan eene nieu we verkiezing behoorde te onderwerpen. IIet is bekend dat een voorstel in dien zin naar de bureaux ter onderzoe king is verzonden geworden. De heer Olozaga heeft zich daarop vergenoegd met te kennen te gevendat hij den vol genden dag van het hoog bewind des lands eene bepaalde verklaring zou vorderen, omtrent de geheime middelenwel ke zijn aangewend gewordenom het ministerie waarvan hij voorzitter was te doen vallen en den heer Gonzales Bravo in zijne plaats te doen benoemen. AMSTERDAM den 6 december. Met genoegen vernemen wij het onlangs ter kennis der vereeniging gekomen berigt dat Z. M. bij besluit van den 30 augustus 11. no. 60 'de statuten van het Amsterdamsche matigheids-genootschap heeft goedgekeurd en hetzelve als wettig bestaande zedelijk lig- chaam heeft erkend. Plet doel in die statuten en in het ko ninklijk besluit uitgedrukt, is: het gebruik van gedistilleerde dranken tegen te gaan alsmede matigheid te bevorderen in het gebruik van andere bedwelmende dranken. De Regering heeft door aan dit doel hare sanctie te verleenen, blijk gegeven van hare belangstelling in eene zaak die meer en meer schijnt te winnen in de achting der beschaafde natiën. Ten bewijze strekken de krachtige maatregelen inden Iaat- sten tijd door de Pruissische, Decnsche en Mecklenburgsche regeringen genomentegen de dronkenschap en ter gunste

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1