NIDDELBCRGSCHE C O Si A v. W. 146. Donderdag ®43. 7 December. BESTUREN en ADTOYÏST3UTIEN. NIEUWSTIJDINGEN. cl lï fgf f Vz i&cftcttbtnAfcittg. ÉDuiiscitUuö. (6v0ot-23rittfluje. jftYUïfiVïjfe BA'jT'&N BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG verwittigen een iegelijk dien zulks zoude mo gen aangaan dat de Schouwing der Voetpaden binnen deze •Gemeente, door Heeren Wijkmeesters der Buitenwijken, zal plaats hebben op Zaterdag den 9 aanstaande en volgende da gen en noodigen bij deze de belanghebbenden uit, om zich aan de ten opzigtc van den onderhoud der Voetpaden voor- geschrevene bepalingen stiptebjk te .«cdriigen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 4 De cember 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van G RIJPS KB REE. Ter ordonnantie van Hun Edel-Achtbare, A. M. BECIUS. De betrekking, van DJJKBAAS of POLDER-COMMIES aan de Watering van G'roede en Baanstpolder vacant zijnde worden diegénen welke daarnaar aspireren en vprmeenen de noodige bekwaamheden te bezitten 0111 naar dezelve te din gen bekend gemaakt: i'L Dat op Donderdag den 28 dezer maand, in het Ne- derjandsch Logement, in de Abdij te Middelburg het onderzoek der kimde door een bevoegd erkend Persoon, in tegenwoordigheid der-Directiezal wor den gedaan. 20. Dat de jaarwedde aan die betrekking verbonden eene som beloopt van vierhonderd Gulden 111 het jaar. Zullende diegene der Aspiranten, wclk'c, boven en behalve de kunde aan den Dijkbaaspost verbonden, ook de vereischten als geadmitteerd Landmceter bezithet eerst in aanmerking ■komen. Groede, den 5 December 1843. De Dijksdirec'tie der voornoemde Watering c: a. P. van PEENEN. Ter ordonnantie van dezelve De Secretaris en Penningmeester P. A. le CLERCQ. De DIRECTEUREN der Middeibnrgsche Afdeeling van liet Nederlaodscke BIJBEL-GENOOTSCHAP maken bij deze 'bekend, dat op Heden den 7 December, des avonds ten zes uredoor den Wel-eerw. Héér J. F. Knyper verslag van den staat des Genootschaps qitgebragt en tevens eene toepasselijke redevoering zal gehouden wordenzij noodigen dus alle hoogschatters van den dierbaren Bijbel vriendelijk uit, om hunne be'angstelling in deszelfs verspreiding aan den dag te leggen door bijwoning eencr Godsdienstige zamen- ko'mstwaar men tevens den verderen zegen des Allerhoogste •over deze heilige zaak zal inroepen. DE SUPERVILLE, President. A. M. CRAMER, Secretaris. De KERKERAAD der Nederduitsche Hervormde Gemeente berigt bij deze met «dankzegging aan allen die naar hun vermogen hebben bijgedragen in dc Collecte, welke op den .27 November 11. in deze Stad geschied is, dat dezelve heeft •ópgebragt de som van f 2201 47; dat voorts nog de vol gendegiften, voor dezelve bestemd, zijn ontvangen: Dings- dag .avond den 28 Novemberuit de Kerkcollecte in een 'briefje., met het opschrift: voor de algemeene collecte50 cent; den 30 November, bij Do. Sloteiuaker bezorgd, on der de letter J. Z. 2 en den 3 dezeruit dc Kerkcol lecte des voormiddags Nieuwe Kerk 1 zoo dat in bet geheel is ingezameld de som van ƒ2204,97. Middelburg, den 5 December 1843. De Kerkeraad voornoemd A. I. SNOUCK HURC.RONJE, Prrcses. J, F. KUYPERScriba. FRANKFORT den 1 december. Men meldt uit Peters burg, dat Z. K. II. de grootvorst Mic'iaël den 17 november aldaar van zijne buitenlandsche reis is teruggekeerd en uit Berlijn, dat de Russische grootvorst troonopvolgerbenevens zijne gemalin, den 30 dier maand aldaar zijn aangekomen. Het ijs in de Newa te Petersburg heeft zich in den nacht van ■den 21 gezet, ten gevolge waarvan de gemeenschap met de (eilanden was afgebroken. De kardinaal Pedicinitweede deken van het H. col- iegie en vice-kanselier der kerk, is te Rome overleden. LONDEN den 2 december. Het gastmaalwoensdag avond door sir R. Peel gegeven, bij gelegenheid dat konin gin Fictoria prins Albertde koningin-weduwe, de her tog van Wellington, prins Eduard van Saksen-Weimar en verscheidene der eerste edelen van Engeland Drayton Manor met hun bezoek vereerder. is allerprachtigst geweest. Gis teren hebben II. M. en de prins dat landhuis verlaten, en zichouder anderen over Chesterfield naar Chatsworthhet vorstelijk landhuis van den hertog van Devonshirc begeven waar zij luisterrijk ontvangen zijn. IIet bezoek door prins Albert te Birmingham afgelegd', heeft n!daar een zeer voor- deeligen indruk gemaakten za! denkelijk voor de nijver heid dier stad van zeer gunstige gevolgen wezen. Uit Dublin is hier per expresse het berigt ontvangen dat aldaar, eergisteren namiddag, een groote voorraad van wapenen, aan boord eener stoomboot, is ontdekt en in be slag genomen. Door middel van liet stoomschip the Britannia het welk den 19 november des morgens van Halifax naar Liver- pool vertrokken is en in tien. .lagen en eenige uren den At- lautischen oceaan tusschen die beide punten is overgestoken, heeft men tijdingen uit de Vereenigde Staten van late dag- teekening. Het Noord-Amerikaansche congres zou den 4 december worden geopend. Men verwachtte dat in de ge wone boodschap van den voorzitter der republiek tot ope ning. der zitting aan de beide huizen der wetgeving het doen van voorbereidende stappen tot het opnemen van Texas onder de Vereenigde Staten zou worden aangeraden. De overvloed van geld in de voornaamste handelsteden der Ver eenigde Staten had, naar men uit Nieuw York van den 16 november schrijft, toen eene aanmerkelijke rijzing in de Noord-Amerikaansche openbare fondsen te weeg gebragt. De <5 pet. schuldbrieven ten laste van het Bondgenootschap wa ren tot 119 it 119J- pet. gestegen. Zelfs de schuldbrieven der Staten die geene rente betalen hadden in de algemeene rijzing gedeeld. Ook op den prijs der spoorweg-aandéelen had de toestand der geldmarkt eenen gunstigeu invloed uit geoefend. Die van den Haarlcmschen spoorweg (jhet Nieuw- Yorksche Haarlem]) stonden 10 pet. hooger dan iu de vorige maand. PARIJS den e decemberMen beweert, dat de hooge geestelijkheidten gevolge der tussciienkoms*' des konings er in bewilligd heelt haren strijd tegen de universiteit te sta ken maar alleen onder voorwaarde dat de minister Filletnain en ecnige professoren aan genoemde universiteit uit hunne posten ontslagen en door anderen vervangen zouden worden. De Algerjnsche Monitettr van den 25 november be helst de volgende berigten De hertog van Aumale is in den nacht tusschen den 20 en 21 dezer met het stoomfregat de Asmadée te Algiers aange komen en aldaar des mórgens ten 8 ure aan wal gestapt. De prins is met de gebruikelijke'eerbewijzingen ontvangen. I erstond na zijne aankomst is er receptie geweest aan het pa lcis van den gouverneur-generaal, die zich reeds des mor gens aan boord van het fregat begeven had om den prins te begroeten, en hem daarop achtereenvolgens den raad van ad ministratie de verschillende autoriteitende generaalsde Iioofd-oficieren en de overigen van alle wapenen die zich thans te Algiers bevindenheeft voorgesteld." Wij hebben heden per courier tijdingen uit Madrid ontvangen, van den 28 november dezelve kondigen aan dat de heer Pt daldie tot de gematigde partij behoortmet 84 tegen 64 stemmen tot president der cortès benoemd is ge worden. De 64 overige stemmen waren aan den heer Lopez. toegevallen. Tusschen het stedelijk bestuur van Madrid en het nieuwe kabinet heeft eene spanning bestaan ter zake van de reorga nisatie der nationale garde, welke echter geëindigd is met eene volledige onderwerping van het stedelijk bestuur aan de stellige bevelen van H. M. om de reorganisatie te schorsen tot nader order, dat is tot dat er eene nieuwe wet omtrent de magt der stedelijke besturen zal verschenen zijn. Intusschen heeft er te gelijker tijd eene soort van opjoop, waarschijnlijk van omgekochte lieden, plaats gehad, om de bevolking op te ruijen zich voor het stedelijk bestuur te verklaren, doch deze oploop is op het verschijnen der gewapende magt spoedig uit eengegaan. In den Londensclien Morning-Post vindt men breed voerige berigten wegens de aankomst van den hertog van Bordeaux te Londen, welke berigten, zoo als door andere biaden beweerd wordtdoor den heer Pastoretdie zich in het gevolg van den hertog bevindtworden medegedeeld. De Fransche legitimistische bladen'beijveren zich, om zulke artikelen geheel of gedeeltelijk over te nemen. Volgens de zelve is de hertog van Bordeaux in den avond van den 17 november te Londen aangekomenen in het voor hem gereed gemaakte hotel in Belgrave-square door den heer de Chateau briand ontvangen. Den volgenden dag heeft de heer de Cha teaubriand aan den hertog de te Londen aanwezige Franschen voorgesteldwaaronder vele edellieden en aanzienlijken die enkel het kanaal waren overgestoken 0111 den hertog te be groeten of hunne hulde te bewijzen. Volgens den Moming- Post bedroeg het aantal van deze aanzienlijke Franschen meer dan 300. Men telde daaronder vier leden der kamer van afgevaardigden, namelijk de heeren Berryerhertog de Fal- mymarquis de Preignes en Blin de Bourdon. De hertog van Fitz-James heeft, na den afloop der receptie, in naam van ai dc overigeneene aanspraak aan den heer de Cha teaubriand gerigt, die door den Morning-Post in haar geheel wordt medegedeelden waarvan de eerste zinsnede aldus luidt: „Na hulde aan den koning van Frankrijk te hebben bewezen, bleef ons een andere pligt te vervullen over, die namelijk van hulde te brengen aan het koningschap van het verstand. Gij zift in den raad onzer koningen geplaatst ge weest, en gij gaaft hun, helaas, wijze raadgevingen in de dagen van voorspoed: thans komt gij door uwe tegenwoor digheid de afstammelingen van Bodewijk XIF ondersteunen." Aan den hertog van Bordeaux zeiven legt de Morning- Post eene aanspraak in den mondwaarin deze zinsnede voorkomt: „Ik bemin Frankrijk, omdat het mijne geboor teland is, en indien ooit mijne gedachten zich naar den troon mijner vaderen hebben gewend, dan was het alleen in de hoop van mijn vaderland te kunnen dienen met die beginsc- J len en die gevoelenswelke de heer de Chateaubriand zoo roemrijk heeft verkondigd en die nog zoo veie en zoo door luchtige verdedigers ie-ous vaderland te'Rn." sGRAVENHAGE den 2 december. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden zijn ingekomen twee koninklijke boodschappen waarbij twee ontwerpen, van wet worden aangeboden. Het eene strekt tot regeling van het fonds wegens kolonisatie van behoeftigen in de maatschap pij van weldadigheid het andere heeft ten doel de regeiiiw der uitgaven ten laste van onderscheidene op te heffen bijzon dere fondsen. Door de vergadering is besloten beide ontwer pen met de. daarbij behoorende stukken te doen drukken en aan de afdeeiingen te Verzenden. Bij Zr. Ms. besluit van den 22 november II., is aan hoogstdeszelfs adjudant in buitengewone dienst, den generaal- majoor F. D. Cochiuskommandant van het leger in Neder- landsch-Indieverleend de rang van luitenant-generaal. Bij besluit des Konings van den 3 dezer, zijn nadere voorschriften gegeven omtrent de wijze waarop de officieren der landmagt zullen worden behandelddie in het geval zijn om wegens overcompletie voor eenigen tijd hunne korpsen met verlof te verlaten zijnde daarbijmet wijzi ging van 's Konings vroeger besiuit van 19 october il bepaaldJ 1. Dat de iste en 2de luitenants van de verschillende sta ven en wapens der landmagtwier traktement minder dan 1200 'sjaars bedraagt, krachtens bovengemeld besluit met verlof vertrekkende of reeds vertrokken zijnde, behalve de fourage waarop zij aanspraak hebben een jaarüjksch verlof traktement van 600 zullen genieten en 2. dat door den minister van oorlog aan de officieren die zulks mogten verlangenkrachtens gemeld besluitook voor eenen korteren termijn dan zestien maanden, zoo als daarbij was bepaald, en tot vier maanden toe, verlof zal k'mneu worden verleend, mits sléchts zorg dragende, dat, in ver houding tot de formatie van ieder wapen steeds het vereisch" te getal officieren in den maatregel van verlof deele. In de zitting van gisteren vrijdag den 1 dezer heeft het provinciaal geregtshof van Zuid-Holiand zich bez'ig ge houden met de behandeling van de zaak van Maarten Kalf oud 21 jarenzeeman, beschuldigd van moedwilligen dood slag, den 20 april dezes jaars te Rotterdam op den matroos Klaas Hollander gepleegd. Uit de instructie der zaak was geblekendat Kalfin dronkenschap verkeerende en door Hollander bij herhaling in de borst gegrepen en 'hevig ge stooten zijndezijn mes had getrokken en hem daarmede een steek in de regterborst had toégebragtten gevolge waarvan de verwonde den 26 april in het gasthuis te Rotterdam is overleden. Nadat de getuigen gehoord waren werd de be schuldigde voor het hof verhoord. Ten gevolge van den he- vigen staat van dronkenschap waarin liij verkeerd had kon hij zich niets meer van het voorgevallene herinneren De advocaat-generaal Piepers schetste den ongelukkigen toestand van den jongeling, die, tot hiertoe van een onbe sproken levenswandeldoor het onverstandig gebruik van sterken drank in zoodanigen staat geraaktedat hij ee're daad beging, die hij anders waarschijnlijk nooit zou bedreven hebben. De zedelijke verantwoordelijkheid daarvan ruste op hendie hem op den noodlottigen dag zoo veel wijn te drin ken hebben gegeven. De advocaat-generaal heeft vervolgens aangetoond dat er hier was gepleegd moedwillige doodslag, doch betoogde wij- ders dat hier bestond provocatie daar de verslagene aan den beschuldigde bij herhaling hevige stooten op de borst had toegebragt. Hij requireerde dienvolgens dat dc beschuldigde zon worden schuldig verklaard, doch dat in aanmerking zou worden genomen dat hij uitgetart of georovoceerd was en dat hij derhalve zou worden veroordeeld' tot eene correc'tio- nele gevangenisstraf van 1 tot 5 jaren. De heer mr. E. G. P. Gertsen trad ais verdediger voor den beschuldigde op, en betoogde, 1. dat er in casu niet was bewezen moedwillige doodslag, en 2. dat in allen ge valle, hetzij er doodslag of verwonding ware gepleegd 'er altijd provocatie had plaats gehad, en dat de daad derhalve verschoonbaar was. Ten slotte ging de pleiter de favorable omstandigheden 11a, die in dit geding al meer en meer waren uitgekomen, als: zijn vorig loffelijk gedrag, zij„e ingetogen levenswijze zijne eerlijke handelwijze de staat van dron kenschap waarin hij verkeerde en waartoe hij als het ware verleid waszijn groot en innig berouw zijne jeugdige jaren Na repliek en dupliek, werd de uitspraak in deze zaak I ,paf! 0p 1 zatl,rdaS- Toen heeft het hof M. Kalf f schuldig verklaard aan moedwilligen doodslag, doch daarbij tevens beslist, dat die misdaad was begaan na bij herhalino- te zijn geprovoceerd. Het hof heeft ook verscheidene verlig- tende omstandigheden in aanmerking genomen en eindelitk dc,n schuldigverkiaarde veroordeeld tot eene correctionele ee- vangenisstrai van een jaar.

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1