MIDDELBURGSCHE COUR A JY-T.v IV. 145. Dingsdag jit Hv^v 5 December. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. JfVanfctrijk. 4^ wt n a mT-'^ -Vfe# De Provinciale COMMISSIE van Geneeskundig Onderzoek <en Toevoorzigtin ZEELANDresiderende te Middelburg verwittigt bij deze de belanghebbendendat zij hare gewone 'Vergadering houden zal op Donderdag den vierden Januarij 1844, en verzoekt tevens allen, welke dan verlangen toegelaten te worden tot het I-Ieel-, Verlos- of Artsenijmeng- kundig Examen, of tot dat van Oog- of Tandmeester of Drogistom hun daartoe strekkend requestonder overleg ging van de noodige bewijzenvóór den 20 dezer maand te doen toekomen aan Professor B. de Jonge, Voorzitter derzelve Commissie. Middelburg, den 4 December 1843. De Provinciale Commissie van Geneeskundig Onderzoek en Toevoorzigt in Zeeland, Namens dezelve Js. de MAN Jz.Secretaris. De COMMISSIE tot Uitdeeling van SPIJSs aan Minver mogenden te Middelburg, zal op Dingsdag en Donderdag den 5 en 7 December aanstaande van elf tot één uurin haar gewoon Lokaat, vaceren tot afgifte der Kaarten aan de Inteekenaren. Middelburg, den 1 December 1843. H. DU BUISSON BECIUS. Secretaris. De Ingezetenen welke verlangen mogten deel te nemen aan de levering der gewone benoodigdheden voor de Stede lijke Fabricageof in te schrijven op het ten dienste der- zelve te vervaardigen IJZER en SMIDSWERK gedurende het jaar 1844, kunnen zich deswege, mits vóór den elfden December aanstaande, vervoegen ter Stedelijke Griffie. Middelburg, den 4 December 1843. Middelburg, 4 December 1843. De VEREENIGING tot het bezoeken der ARMEN berigt dankbaar de ontvangst eener gift van 20 Zeeuwsche Rijks daalders haar door eenen Armbezoekervan een' onbeken den den 1 dezen geworden. De Directie der Vereeniging voornoemdj F. Z. ERMERINS, Voorzitter. I M. J. BOONE Secretaris. Werkendam en Hardinxveid. Het was den ondergeteekende regt aangenaam te ervaren, dat hij niet te vergeefs, ook te Middelburgde aandacht ge vestigd heeft op het lot der ongelukkige Weduwen en Wce- zen te Werkendam en Hardinxveid. Behalve een coupon, vroeger uit Middelburg ten zijnen Huize bezorgd, no. 2136, h f 2 'n de verloopene week door hem van den Wel-Eerw. Heer ,7. Borsius ontvangen de som van 88,02!, bestaande uit onderscheidene bijdragen door Ds. Borsius elk in het bijzonder vermeld in de Middelburgsche Couranten van den 1 en 9 November. De ondergeteekende betuigt langs dezen weg ook namens de Commissie voor de ongelukkigen •den hartelijksten dank aan al de menschlievende gevers. Vlissingen, den 2 December 1843. J. H. BÖSKEN, Predikant te Vlissingen. De ondergeteekende berigt bij dezedat hij voor de Weduwen en Weezen der verongelukten bij Hardinxveid en Werkendam laatstl. Zaturdag nog heeft ontvangeq 1 vit den Spaarpot van twee Kinderen en van de Wed. H. zullende deze nagekomene gift den Wel-Eerw. Heer J. H. BSskenPredikant te Vlissingen, worden toegezonden, vvien •de penningenalhier ten behoeve van deze ongelukkigen •ontvangen reeds zijn ter hand gesteld. Middelburg, den 4 December 1843. J. BORSIUS. 5Dui$0cW«utb. FRANKFORT den 29 november. Te Ancona oiitvangene Brieven uit Athene van den 12 dezer melden, dat de ope ning der zitting van de nationale-vergadering verschoven was tot den 28 dezernaar het heetteomdat nog geen genoeg zaam aantal leden in de hoofdstad was aangekomen. Ver mits reeds zeer vele leden der vergadering tegenwoordig wa ren, meende men, dat dit uitstel aan andere redenen was toe te schrijven. De te Missolonghi uitgebrokene onlusten wa ren reeds gedempt. De regeringsraad van het Zwitsersche kanton Lucern heeft den 20 dezer weder beraadslaagd over het opdragen van de leiding van het onderwijs in de hoogere school-inrig- tingen aan leden van de orde der Jesuiten. Met 6 tegen 5 stemmen is tot het niet toelaten der bedoelde geestelijken be sloten. (Broflt-ISrittaiijc. LONDEN den 29 november. Gisteren morgen hebben de koningin en haar gemaal het kasteel van Windsor verlaten en zich naar Drayton-Manorhet landhuis van sir R. Peel te Tamworth, begeven. Overal op hunnen weg werden zij-met vreugdegejuich begroet. Ook de hertog van Wellington is als gast op Drayton-Mar.or genoodigd. De vorstelijke perso nen zullen ook Belvoir-Castlede residentie van den hertog van Rut landbezoeken terwijl de prins een uitstapje naar Birmingham denkt te makenwaar alles reeds tot zijne ont vangst in gereedheid is gebragt. Laatstleden donderdag is de hertog van Bordeaux te New- castle aangekomen. Hij spreekt, volgens brieven uit die stad, het Engelsch bijzonder vlug, en heeft een zeer innemend voorkomen. De aanvang der pleidooijen over de zaak van O'Contiell en zijne medeaangeklaagden isdoor het hof te Dublin met toestemming van den prokureur-generaalvan den 11 decem ber tot 15 januarij verschoven om alle aanleiding tot debe- 1 schuldiging weg te nemendat men den verdedigers geen behoorlijken tijd tot voorbereiding laten wilde. PARIJS den 29 november. De prins de Polignacvoor malige minister van Karei Xheeft deze hoofdstad verlaten en zich naar Beijeren begeven na volgehouden te hebben in zijne weigering om den koning verlof te vragen in deze hoofd stad te blijven. Heden avond zijn de hertog en de hertogin van Ne mours op het kasteel van St. Cloud teruggekomen. In de laatste dagen is niets naders omtrent den gezondheids-toestand van hunnen zoon, den graaf van Eu, bekend gemaakt. Te Rouaan heeft den 28 een zeer zware brand plaats gehadtwee reijen huizen eener geheele straat zijn afgebrand daaronder bevonden zich groote katoenspinnerijen en andere fabrijken die ook allen in de asch gelegd zijn. De oorzaak van den brand is nog onbekend hij is des nachts uitgebro- t ken, en, niettegenstaande de spoedig aangebragte hulpheeft men dien niet kunnen meester worden voor dat de gansche straat vernield was. Geen levensverlies wordt betreurdmaar de geleden schade is zeer aanzienlijk, en dewijl in de fabrij ken al de machines vernield zijnbevindt een groot aantal werklieden zich daardoor buiten bestaan. Legitimistische dagbladen schatten het aantal Franschen, die bereids te Londen zijn om den hertog van Bordeaux hun ne hulde te bewijzen, op bijna 1700. Ofschoon dit gewis overdreven isbevinden er zich echter genoeg om het gou vernement zorg te verwekken, en het zendt dan ook van zij nen kant niet weinige agenten en spionnen naar Engeland ter goedmaking der kosten waarvan de geheime fondsen wor den aangesproken. Men heeft heden brieven van 24 dezer uit Madrid al hier ontvangen, en het baart eenige verwondering, dat de zelve geene officiële kennisgeving behelzen van het ophouden der zoogenaamde ministeriele crisis in Spanje. Den 22 is te Figueras, tusschen de troepen van Print en Ametlerweder hevig gestreden. De centralisten hebben, ten getale van 2000 maneen uitval gedaandoch zijn door de troepen van Prim geslagen en binnen het fort San Fernan- do teruggedreven uit hetwelk terstond daarop 2 k 300 bom men op de stad zijn geworpenwaardoor onderscheidene weer- looze burgers zijn gedooden eene aanzienlijke schade aan woonhuizen en andere eigendommen is veroorzaakt. Deze daad van geweld heeft de bewoners van Figueras en van de omliggende gemeenten in geene geringe mate verbitterd, en allen hebben zich bereid verklaard, 0111 Prim te ondersteu nen in het ten onderbrengen der opstandelingen. Laatstge meld legerhoofd heeft den generaal Sanz verzocht, om de noordelijke grenzen van Spanje door een militair cordoö te doen bezetten opdat langs dien weg geene der opstandelin gen op Franschen bodem zullen kunnen ontkomen. i^ebeirlattbctt. 's GRAVËNHAGE den 30 november. Uit het voorloopig verslag der centrale afdeelingten aanzien van het ontwerp van wetbetrekkelijk de aflossing en intrekking van schuld over 1843, blijkt, dat dit ontwerp in de afdeelihgen der Kamer door 33 leden is onderzocht geworden. Bij die ge legenheid zijnmet betrekking tot de onderscheidene bestand- deelen der voordragtde volgende algemeene beschouwingen en aanmerkingen in het midden gebragt Vooreerst heeft bij de leden een punt van opzettelijke over weging uitgemaakt de bij art. 1 van het ontwerpvoorge stelde inkoop van schuld-bekentenissenten laste van het amortisatie-syndicaat. Elf leden hebben verklaard in dien maatregel bezwaar te vindendeels omdat zij de verpligting tot intrekking der genoemde schuldbrieven niet konden er kennen deels omdat zij niet overtuigd warendat de voor gestelde inkoop in de tegenwoordige omstandigheden voor raadzaam te houden zij. Ten aanzien van de verpligtingom jaarlijks een gedeelte van de 3! pet, amortisatie-syndicaat in te koopen werd opgemerkt, dat er in de wet van 27 mei 1830, waarbij die schuld-bekentenissen zijn gecreëerd geene uitdrukkelijke be paling nopens den vveder-inkoop gevonden wordt, en de ten deze voorgehouden verpligting dus enkel zou voortvloeijen uit het koninklijk besluit van 1 junij 1830, door hetwelk evenwel ten aanzien van de oorspronkelijke verpligtingen van het Rijk geene verandering is kunnen ontstaan dat ook de toezegging tot inkoop gedaan zijnde onder verband van al de bezittingen en inkomsten van het voormalig amortisatie syndicaat en dit onderpand verdwenen zijnde ten gevolge van het onvermogen van genoemde instelling 0111 aan hare ver pligtingen te voldoener mitsdien op den staat geene ver pligting fust om zich met dien inkoop te belasten; dat er geene reden bestond ten aanzien van den inkoop der 3! pet. schuld-bekentenissen een gunstiger besluit te nemen dan om trent de bij laatstgemelde wet van 1822 gecreëerde effecten' te minder, dewijl de 3! pets.-daargesteld zijnde tót intrek king en vernietiging van de 41 pets.deze laatsten mitsdien boven de 3! pets. voor de aflossing in aanmerking zouden behooren te komen, dat eindelijk ook niet behoort uit het oog te worden verlorendat de wetgeving door het besluit van 1 junij 1830 als grondslag eener wettige verbindtenis tot inkoop van 3J. pets. schuld te erkennengeacht zou moeten worden zich daardoor tevens verbonden te hebben tot de af lossing a pari van een gedeelte dier schuldwelke bij art. 7 van datzelfde besluit voor het jaar 184.5 en vervolgens is bevolen. Terwijl de voorzeide leden alzoo niet hebben kunnen toe geven dat hier zoodanige stellige verbindtenis zou aanwezig zijn waarvan de vervulling niet zou kunnen verschoven worden heeft men nogtans gemeend te moeten onderzoeken of de voorgestelde maatregel soms tot schraging van het cre- diet geraden of om andere redenen wenschelijk zou moeten geacht worden. Men heeft zich echter daarvan niet kunnen overtuigen omdat men zich niet heeft kunnen verklaren, hoedanig het crediet van den Staat bevorderd zou kunnen worden door de vernietiging van een zeer onbeduidend gedeelte der Staats schuld en zulks nog wel door middelendie buiten de ge wone inkomsten moeten gezocht wordenen op een tijdstip dat, zonder aanwending van krachtdadige en bezwarende maatregelenaan het herstel van het verbroken evenwigt tus schen de ontvangsten en uitgaven van den Staat niet schijnt gedacht te kunnen wordenzoo lang de achterstand niet op geruimd zal zijn en er te korten op de Staats-inkomsten zul len bestaanwaarin door middel van geldleeningen tegen hoogere rente aangegaan zal moeten voorzien worden zoo als neg onlangs het geval is geweest, acht men het ongera den, om over te gaan tot de aflossing of vernietiging van lage rentegevende schuld. E11 wat nu de belangen der schuldeischers van den Staat aangaat, welke als beweegreden tot de onderhavige voordragt zijn bijgebragt, zoo meende men, dat dezelve door eene zoo eenzijdige toepassing van het voorschrift van art 197 der grondwet geenszins zouden bevorderd worden terwijl de maatregel om eene enkele soort van schuld boven alle ove rige te bevoorregtennaar sommiger meening, opzjgtens de overige schuldeischers niet van onbillijkheid zoude zijn vrij te pleiten. Twee-en-twintig leden daarentegen hebben verklaard in de voordragt der Regering, ten opzigte van den inkoop van schuld te kunnen berusten. Naar het oordeel van sommi ge dezer leden bestond er eene stellige verpligting jegens de houders der 3i pets. schuldbekentenissen om daarvan jaar lijks minstens één ten honderd van het uitgegeven kapitaal door inkoop ,te vernietigen. Andere leden hoezeer ontken nende dat er eene wettelijke verpligting tot dien inkoop op den Staat rusten zoumeenden evenweldat in de omstan digheid dat die inkoop jaarlijks heeft plaats gehad en ook reeds tweemalen sedert de opheffing van het amortisatie-sVn- dicaat door de wetgeving bevolen is geworden eene zeer krachtige en afdoende beweegreden ligt opgesloten om den- zelven mede over het loopende jaar niet te doen achterblij ven terwijl ook hunnes erachtens niet uit het oog moet worden verlorendat de post wegens rentebetaling van ge dacht effect, op de onlangs goedgekeurde begrooting voor 1844 voorkomende, met het bedrag der te vernietigen schuld veiminderd zijnde daardoor voor de houders van het effect het uitzigt op den jaarlijkschen inkoop weder eenigermate verlevendigd/is geworden. Anderen, eindelijk, die zich met vorenstaande beschouwingen niet of slechts ten deele konden vereenigen hebben nogtans gemeend hunne goedkeuring aan den voorgestelden maatregel niet te mogen ontzeggen als vertrouwende dat het crediet van den Staat daardoor onder steund zal worden hetgeen zij verklaardenvooral in de tegenwoordige omstandigheden als van het uiterste en over- wegendste belang te beschouwen. In de tweede plaats is de vraag behandeld geworden of men genoegen kan nemen, dat bij de wet geene bepa'alde middelen zijn aangewezen, waaruit de voorgedragen inkoop, ter waarde van f 300,000zou bewerkstelligd worden Defe vraaS is door twee-en-twintig leden in eenen beves tigenden zin beantwoord geworden; van welke sommige evenwel.verklaard hebben, dat zij het gemis van de bedoelde aanwijzing voor eeii groot gebrek in de wet hielden en alleen uit aanmerking van de buitengewone omstandigheden zouden kunnen besluiten om daarin te berusten. De leden die eene meer bepaalde aanwijzing der middelen noodig keurden, hebben zich ten dien opzigte beroepen op hetgeen bij alle vroegere gelegenheden heeft plaats gehad wanneer telkens voor den inkoop bestemde en erkende pos ten waren aangewezen. Ook lag er, hunnes inziens iets oneigenaardigs 111 opgesloten om bepaalde en verplatte uit gaven te affecteren op -geheel onbekende middelen. Niet al leen werd zulks door hen voor onregelmatig gehouden, maar zij meenden daar te boven dat zulk eene onbepaalde aanwijzing voor het crediet, welks schraging men dan toch ook bij de wet op het oog had, weinig voordeelig wel li-1 zelts hinderlijk zou kunnen wezen. 0 In de derde plaatseindelijk, is bij het onderzoek in de afdeehngen opzettelijk in overweging genomen het voorstel der Regeringom de beschikking nopens de aflossing der 4!

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1