MïDDELBURGSCHE COÜRA N°. 142. Dingsdas 28 November. BESTUREN en AMINISTRATSEN. NIEUWSTIJDINGEN. MA ATS CHAPP IJ: TOT BEVORDERING DER TOONKUNST. 29uil0cM»mb. (SiOöiït-IjvittaMjc. jfifotiJmjfc, iSclgie. Xlcbcvlanbjm De abonneraents-prijs dezer Courant is 2,75 voor drie maanden, en franco per Post 3. De abonnementen worden yoor niet minder dan drie maanden gerlomen en de betaling geschiedt comptantof bij het einde van ieder Yierendeel jaars. De inzending der Adyertentien behoort te geschieden des morgens yóór 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regelmet uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs is van één tot zes regels ƒ1,5 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. Afdeeling Middelburg. De LEDEN der Afdeeling voornoemd worden verzocht bij te wonen de Algemeene Vergaderingop Vrijdag i De cember des namiddags ten i ure, in de Concertzaal alhier, tot het opnemen en sluiten der Rekening over het jaar 1842 tot 1843. En worden de Aandeelhouders in de Negotiatie van den Bouw der Concertzaal, tevens verwittigddat dienzelfden dag, des namiddags ten 1! ure, zal worden overgegaan tot de uitloting van vier Aandeelen en mitsdien uitgenoodigd daarbij tegenwoordig te zijn. den 27 November 1843. Namens het Bestuur J. W. VAN SONSBEECK. Secretaris. Middelburg De nalatigen in de voldoening van hun verschuldigde, het Stedelijk Middel der LANTAARN-GELDEN betreffende worden bij deze aangemaand tot eene onverwijlde aanzuive ring van hetzelveter voorkoming der kosten van vervol ging, en der onaangenaamheden welke uit eene niet voldoe ning in tijds voor hen staan voort te vloeijen. Middelburg, den 23 November 1843. DE TROIJE Nz. 1 TRIEST den 12 november. Naar luid van hier ontvan gen Grieksche bladen van den 6 dezer, heeft Oostenrijk ver klaard de tegenwoordige Grieksche regering te erkennen. FRANKFORT den 22 november. In Duitsche dagbladen leest men het volgende berigt uit Weenen den 16 november: Voor een paar dagen is alhier een courier uit Petersburg aangekomen welke de gevvigtige officiële verklaring van kei zer Nicolaas ten aanzien van de laatste staatkundige gebeur tenissen in Griekenland overbragt. V,oor zoo veel daar omtrent is uitgelekt, verklaart de Russische monarch, dat de betreurenswaardige omwenteling op het schiereiland ge heel zonder zijn medeweten of voorkennis heeft plaats ge had, en dat het Petersburger kabinet daardoor verrast is; dat hetzelve vermits het volstrekt geen deel daaraan geno men heeft, ook in het algemeen zich niet zal bekommeren over de inwendige aangelegenheden des koningrijksen bij de conferentien welke te Londen en Parijs over de veref fening van die zaken mogten gehouden worden geene werk zame rol op zich nemen dat echter voor zoo ver het de stellige verpligting van Rusland geldt, het Petersburgsche kabinet zal aandringen op derzelver nalevingte weten op de handhaving van het bestaan des koningrijks op de on schendbaarheid der thans regerende dynastie, op de instand houding van de godsdienst des volks en op de vervulling van de verpligtingen nopens de staatsschuld. Men bemerkt, dat hoe stellig deze verklaring van Rusland ook moge schij nen, echter de in Europa heerschende verdenking, dat die mogendheid eene dubbelzinnige staatkunde volgtdaardoor geheel niet kan vervallen. Rusland schijnt namelijk de om wenteling ofschoon het dezelve niet regtstreeks goedkeurt echter als eene volbragte zaak aan'te merken, en uit dien j hoofde is weinig te hechten aan het voorgewende protest te- j gen het gebeurdenoch aan de terugroeping van den Russi- schen gezant te Athene. Berigten uit Athene over Triest houden in dat in ge heel Griekenland de volmaaktste rust bleef heerschen. De generaal Koletti en Maurocordatos waren door Z. M. tot eere-ministers benoemd. Uit Rome den 10 november wordt geschreven, dat tusschen den Pjtuselijken Stoel en het Fransche bewind ijve rig onderhandeld wordt over de geschillen die tusschen dat bewind en de Fransche geestelijken gerezen zijn omtrent het onderwijs. Ofschoonnaar men verzekerde het collegie 1 der kardinalen de door de Fransche prelaten gedane stappen volkomen gebillijkt had, dacht men echter te Rome, dat de Pauselijke Stoel, gedachtig aan de dikwerf geblekene welwil lendheid van het Fransche gouvernement jegens denzelven het geschil zoo veel mogelijk zou trachten te vereffenen. In den staat der geschillen met Rusland was nog geenerlei ver andering gekomen. Uit Parijs den 13 wordt aan een Duitsch dagblad ge schreven, dat er sedert 1830 nimmer zoo veel Russen van aanzien te Parijs zijn geweest dan thans; het getal dat aldaar met toestemming van hun gouvernement verbleef, bedroeg Konings. meer dan 500. LONDEN den 22 november. De bezoeken H. M. en prins Albert voornemens zijn sir R. Peel en scheiden andere aanzienlijke personen op hunne landhuizen te vereeren, zullen denkelijk den 28 dezer aanvangen en tot den 7 december duren. De hertog van Bordeaux wordt den 28 alhier tegemoet ge zien en zal het laatstelijk door den hertog van Marlborougk bewoond hotel in Belgrave-square betrekkenhetwelk voor minstens drie maanden is afgehuurd. Verscheiden edellieden hadden den hertog - hunne woningen aangeboden maar hij heeft aan eene eigen gehuurde de voorkeur gegeven. Som migen willen weten dat het verblijf van den prins in Enge land van onbepaalden duur is, en dat zijne moeder, de her togin weduwe van Berry, voornemens zou zijn zich insge lijks herwaarts te begeven. Een zware brand heeft gisteren morgen de uitgestrekte machine-fabrijk van den heer Robinson, in Victoriaroadniet ver van het paleis van Buckingham alhiergrootendeels in de asch gelegd. Ten gevolge van nieuwelings beslotene overeenkomsten tusschen de Britsche en Nederlandsche posterijenzal er voortaan eene aanmerkelijke vermindering in de wederkeerige brievenport tusschen beide genoemde landen plaats vinden. Eergisteren was het regtsgeding tegen CConnell en zij. ne vrienden voor het hof te Dublin nog geen stap ver der gevorderd. De verdedigers bragten de eene regtsgeleer- de uitvlugt 11a de andere te berde. Sedert eenigen tijd wor den de aanhangers der bestaande orde van zaken in Ierland telkens 's nachts verontrust door vurendie zij heinde en verre op de bergtoppen zien branden en als zoo vele sei nen voor de plattelandsbewoners, die het met O'Connell houdenschijnen te moeten worden aangemerkt. PARIJS den 22 november. Het aantal der zoogenaamde legitimisten, welke zich naar Engeland begeven, om den hertog van Bordeaux aldaar te lande te bezoeken vermeer dert dagelijksen in de afgeloopene week zijn meer dan 1000 passen naar dat rijk aangevraagd. Men zegt, dat de ze beweging onder de legitimisten vrij wat bezorgdheid aan de bewindslieden baarten datten gevolge daarvan de heer de Polignacwelke in der tijd verlof heeft gekregen 0111 in Parijs te verblijvenbepaalde orde heeft bekomen om deze hoofdstad te verlaten. Sommige dagbladen verze keren dat de heer de Polignac aan dat bevel zal voldoen en zaturdag aanstaande werkelijk van hier zal vertrekken. Men is alhier zeer voldaan over de wijze waarop de her tog van Nemours te Londen is ontvangen geworden. Volgens berigten uit Katalonie heeft de junta der op standelingen te Barcelonaop het ontvangen van- het berigt dat de generaal Ametler nog te Figueras met een zeker aan tal troepen tegen de regering het veld hield, den 14 novem ber des morgens de onderhandelingen over eene kapitulatie afgebrokenen zijn de vijandelijkheden hervat. De gene raal Sanz belegert de stad met 10,000 man en laat bresbat terijen opwerpen, die den 18 gereed zouden zijn, als wan neer een ernstige aanval tegen Barcelona zou worden gedaan. Den 15 en 16 hebben voor Figueras tusschen de troepen van Ametler en die van den generaal Prim schermutselingen plaats gehad. Den 18 november is de gewone brieven-maal van Madrid naar Bayonnein den omtrek van Aranda de Duero door eene rooverbende aangevallen en geplunderd. BRUSSEL den 24 november. In de zitting der kamer van gisteren zijn onderscheidene wets-ontvverpen voorgedragen. Daarna hebben de afdeelingen zich bezig gehouden met het voorloopig onderzoek der begrootingen van justitie, buiten- landsche zaken en marine. Bij de behandeling van laatstge- melde begrooting is de stoomboot British Queen weder ter sprake gehragt, en onderschiedene leden hebben het gevoelen geopenbaarddat men dat vaartuigingeval men hetzelve niet aan Egypte of aan Frankrijk konde afzetten, behoorde af te breken en de materialen van hetzelve afkomende in openbare veiling aan den meestbiedende moest verkoopen. 's GRAVENFIAGE den 23 november.. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden zijn onder scheiden ontwerpen van wet ingekomen als Drie ontwerpen van wet tot vaststelling der drie hoofd stukken van de Staats-begrooting voor 1844011 1845, welke vroeger de goedkeuring der Kamer niet hebben mogen ver werven als: A. het tweede hoofdstuk, kooge collegien van j Staat en 's Konings kabinetB. het achtste hoofdstuk ma rine en C. het negende hoofdstuk, financienhet departe ment en administratien. I. Wat aangaat de berekeningen van het 2de hoofdstuk der begrooting, de hooge collegien van Staat en het kabinet des Io-- De iste afdeeling daarvan heeft, als grootendeels I op de grondwet berustendegeene verandering ondergaan. Op de 2de afdeeling is het traktement van den secretaris van waarmede j Staat, vice-president van den raad van State, op ƒ9000 ge- ver- stehl. De toelage, door het oudste lid van den Raad van State genoten heeft de Regering gemeend op de begrooting te moeten behoudenop grond van het aangenomen beginsel dat de ambtenaren, die voor 1831 op een bepaald traktement waren aangestelddit traktement moeten blijven genieten zoo lang zij hetzelfde ambt blijven waarnemen. De sommen voor de 4de6de en 7de afdeeling geraamd hebben geene verandering ondergaan. Tusschen de 4de en 6de heeft men eene nieuwe afdeeling daargesteldwelke de uitgaven, voor den hoogen raad van adel benoodigd, aanwijst. De Rege ring heeft willen toegeven aan het, door onderscheidene le den van de Tweede Kamer der Staten-Generaal herhaaldelijk te kennen gegeven verlangen. De voor dat Staats-collegie geraamde kostenad f 24,000zullen vermoedelijk uit de gewone inkomsten van den hoogen raad van adel, wanneer men daarbij voegt de renten voor het fondskunnen worden bestredenzoo dat hieruit met de daad geen nieuw bezwaar voortvloeit, zijnde het voorts de bedoeling van de Regering', om aan het saldo van dat fonds, bij het grootboek ingeschre ven, eene nadere wettelijke bestemming te geven, en einde lijk om allengskens het cijfer van deze uitgave te verminde ren gelijk de hooge raad van adel zelve daarmede reeds eenen aanvang had gemaakt. II. Omtrent de begrooting van marine zullen wij nadere mededeeling doen. III. Wat betreft de verschillende afdeelingen, waaruit het 9de hoofdstukde begrooting van financienis zamengesteld blijkt onder anderen, dat op art. 2 der iste afdeeling over 1844 bij de 34,000 en over 1845 ruim f 53,000 wordt bespaarddat op de 3de afdeelingbij vergelijk met de vorige begrooting, over 1844 ƒ31,000 minder wordt ge hragt; dat de 9de afdeeling, kosten van het kadaster, ad f 57»0005 geheel komt te vervallen; dat de vroegere 10de ataeeüng bestemd is, om daaruit de kosten van administratie der domeinen te bestrijden, die op nieuw eene bezuiniging kunnen ondergaan, over 1844 van ruim ƒ16,000 en over 1845 van ruim 27,000. Het totaalcijfer van uitgaven voor de kosten van het de partement van financiën is als volgt voor 1844 5,795,6x2,381. voor 1845 5,742,905 191. mitsdien ten beloope van 48,416 voor 1844 en van 30,975 voor 1845 minder, dan de vroeger in overweging geweest zijnde begrooting, en, bij vergelijk met het toegestaan cijfer voor 1843, een voordeelig resultaat aanbiedende: voor 1844 van ƒ363,910 78 en voor 1845 van 416,617 97 en zulks ondanks daarop in uitgaaf zijn gebragt de meerdere kos ten van administratie van het grootboek der nationale schuld ad 30,600de tiansportkosten van gelden door de agenten van de schatkist ad 10,000, en de verhooging der pensioe nen als gevolg van op te heffen betrekkingen ad 50,000. Wijders zijn ingekomen A. Een ontwerp van wetomtrent de aflossing en intrek king van schuld over 1843, houdende de volgende bepa lingen Art. 1. Vóór het einde van het loopende jaar, zal eene som van 300,000 worden aangewend tot weder-inkoop van schuldbekentenis, rentende 31 pet., daargesteld krachtens de wet van den 27 mei 1830 (Staatsblad o. 10) en ten ge volge van het koninklijk besluit van den 1 junij 1830 Staats blad 110. 13). Art. 2. De sombij het vorige artikel vermeldzal be grepen worden in de middelen aan te wijzen tot geheele goedmaking der uitgaven van de dienst van 1843. Art. 3. Omtrent de aflossing over het jaar 1843 verschul digd van schuld.bekentenissenrentende pet.daargesteld volgens de wet van den 27 december 1822 (Staatsblad 110. 59)5 .zullen later wettelijke maatregelen worden genomen. B. Een ontwerp van wet, houdende bepaling omtrent da overschrijving van wegen in Vriesland en Groningen. Bij dit ontwerp wordt magtiging verleend om eene som van ƒ85,552:40!, welke van de som van 356,000, over het jaar 1842 voor wegen in Vriesland en Groningen toegestaan nog beschikbaar is gebleven, doch welke tot dat zelfde einde in 1843 zal vereischt worden, van de 20ste afdeeling on derdeel a, van het Vde hoofdstuk der algemeene Staats-be grooting over het jaar 1842, af te schrijven, en op de af deeling 20 onderdeel avan het Vde hoofdstuk derzelvc begrooting over 1843 over te brengen. C. Ontwerp van wet tot vaststelling- eener begrooting der kosten voor de droogmaking van het Haarlemmermeer. Dit ontwerp bevat de twee volgende bepalingen Art. 1. De begrooting der uitgaven voor de droogmaking van het Haarlemmermeer wordt, volgens den aan de wet ge- annexeerden staat, vastgesteld tot een bedrag van 8,000,000. Ar. 2. De reeds bij de algemeene rekenkamer verevende uitgaventer zake van de droogmaking gedaan zullen in mindering strekken van de artikelen der onderhavige begroo- tiug waartoe zij behooreu en daarop worden aangewezen of afgeschreven.

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1