MIDBELIUUGSCHE O U R A N T. 141. Zalurdag 1843. 25 November. BESTUREN en ADIINÏSTRATIEN. JUBtnVSTIJDINGEN. Italië. JVauïu-ijk. fèclgic. iillebcflanbct!. SDuitscïilflüib. De aboimements-prijs dezer Courant is 2,75 roor drie maanden, en franco per Post ƒ3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. MMr De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regelrnet uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingenwaarvan de prijs is van één tot zés regels 1,5 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het liegt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. Middelburg, 24 November 1843. De VEREENIGING toe het bezoeken der AllMEN berigt dankbaar de ontvangst der navolgende giften als Den 22 dezer, van Af 1 90. een onbekende 400 De Directie der Vereeniging voornoemd,, F. Z. ERMERINS Voorzitter, M. J. BOONE Secretaris. Met toestemming van Edel Achtb. Heeren Burgemeester en Wethouderen der Stad Middelburg, heeft de Kerkeraad der Nederd. Herv. Gemeente, in overleg met het Collegie van Diakenenbesloten tot het doen van eene COLLECTE aan de Huizen der Ingezetenen, voor zoo veel die tot de Hervorm de Gemeente behooren, op Maandag aanstaande den 27 dezer, des voormiddags ten 11 ure; welke Collecte geschieden zal in de verschillende Wijken der Stad, door eenen Diaken, vergezeld door cene Commissie uit den Kerkeraad, bestaande uit een en der Ouderlingen en zoo veel dit zijn kan door eenen der Pre dikanten. Tot dezen maatregel, die, hoe buitengewoon ook in ons middenop vele plaatsen in ons Vaderland zeer ge bruikelijk is, neemt de Kerkeraad de toevlugt, uit aanmer king van het niet onaanzienlijk te kort, dat anders bij de Diakon ie over de dienst van het loopende en nu ten einde snellende jaar te voorzien iswelk te kort door de Kerk- Collectenhoe zeer deze ooksedert de subsidie van het Stedelijk Bestuur op een vast bedrag bepaald is, door veler weldadigheid aanmerkelijk zijn toegenomen, echter niet zal kunnen worden gedekt. De Kerkeraad verwacht van dezen maatregel de gunstigste uitkomst, en vertrouwt, dat niet alleen zij, die gewoon zijn bij onze Kerk-Collecten hunne liefdadigheid te toonen, maar niet minder zij, die van de Godsdienstoefeningen in onze Nederduitsche Hervormde Gemeente weinig of geen gebruik maken of door omstandigheden maken kunnen gaarne deze gelegenheid zullen waarnemen0111 naar hun vermogen tot de geregelde ondersteuning van onze talrijkein de Gestichten verpleegde cn huiszittende Armenbij te dragen. Middelburg, den 24 November 1843. De Kerkeraad voornoemd J. BORSIUS Pj'sses. J. F. KUYPER, Scriba. Arnemuiden den 23 November 1843. Wederom mag de ondergeteekeude, met hartelijke dankzeg ging aan de edele gevers, berigten, dat ervoor onze Zieken en Armen den 12, uit de Avond-Godsdienst, bij den Heer IV. van Schaik Serlé ontvangen is, van een onbekenden f 1. Door den genchten Schoolonderwijzer P. Bavel, van de Ingezetenen van Hoedekenskerke en Kvyadendamine, den 17 November: van N. N. f 2, T. S. f 1G. H. 60 cents, A. A. H. 60 ets.J. D. B. 50 ets., J. P. fi A. II. 80 ets., C. L. 50 ets., A. L. 50 ets., A. II. 75 ets., W. d. B. fi 25, J. S. 50 ets., A. d. B. 50 ets., II. S. 50 ets., P. N. 50 ets., j. d. J. 50 ets., N. M. 25 ets., J. N. H. 35 ets., L. R. 25 ets., B. II. 25 ets., A. v. D. 50 ets., T. d. M. f 1 P. d. K. 65 ets., M. d. H. 25 ets., P. V. 50 ets., D. P. 25 ets., J. M. 25 ets., P. B. ft, A. H. ft, J. v.. W. 50 ets., J. W. 50 ets., C..d, J. 50 ets., J. P. H. 1P. T. 50 ets., M. v. T. 25 ets., J. d. P. 75 ets.1L D. i C. G. ft-, H. P. V. 50 ets., C. V. 30 ets,, J. d. W. ft J. P. 75 ets., P. V. 2 en C. E. 1. H. HAESEBROECK Pred. Arnemuiden, den 24 November 1843. Met een diep geroerd hart maakt de ondergeteekeude met blijdschap melding der navolgende giftenbij den Heer PV. van Schaik Serlé, voor de Wed. Cs. Smit, ontvangen; Heden: van B. J. B. ƒ9, 70, van S. tot verzachting van haar droevig lot 1 50, uit den spaarpot van drie kinde ren 50 ets., van C. W. 20. Onbekende edele gevers of geefstersdank voor uwe voor ziening in hare eerste behoefte op u rusten Godes beste ze geningen H. W. IIOGERHEYDE. ROME den 1 november. Men verkeert hier niet zonder reden 111 angst en vrees voor' eene buitengewone natuurosi- wenteling, daar de sedert 10 october bij Caserta en Napels ondervondene aardschuddingen zich ook hier en meer noord waarts op eene gevoelige wijze geopenbaard hebben. Bij voortduring verneemt men ontrustende berigten van den zee kant. Wrakken van schepen en lijken worden er dagelijks ppgevischt. Bij Zara vond men eergisteren 12 van de laat- sten. In Lucca en deszelfs omstreken duurden de aardbe vingen langer dan elders. Zij herhaalden zich in drie op elkander volgende nachtenzonder echter zigtbare sporen achter te laten. FRANKFORT den 18 november. Te Berlijn wordt een zeer drukke courierwissel opgemerkt, die aan de bemoeijin- gen der groote mogendheden met de aangelegenheden van Griekenland werd toegeschreven, waaromtrent Engeland en Frankrijk verschillende inzigten met de Russische, Oosten rijksche en Prnissische hoven hebben zouden. Volgens berigten uit Athene te Ancona ontvangen, was de constitutionele partij daar thans druk bezig met het 011- i derzoek der Noord-Amerikaansche Fransche Engelsche en Belgische «taats-regeling, om te zien, welke het meest ge schikt voor Griekenland zijn zou. Velen waren voor de Belgische doch anderen weder voor eene der drie overige zoo dat men in de eerstkomende nationale vergadering leven dige discussien omtrent dit onderwerp verwachtte. Naar men uit Odessa verneemt, zou Rusland besloten hebben ook in het volgende jaar slechts defensief tegen de Circassiers te oorlogen. PARIJS den 20 november. De minister van oorlog heeft aan de militaire autoriteiten bevelen gezonden betrekkelijk de ligting van 40,000 man uit de klasse van 1842, welke man schappen onmiddellijk in activiteit gesteld zullen worden. I11 bijzondere brieven uit deze hoofdstad schrijft men het volgende Het schijntdat de minister Guisot in den iaatsten tijd ten hove zeer in gunst gedaald is. De komst en het verblijf van den hertog van Bordeaux in Engelanden de omstandig heid dat de ministerbij het bekende doei dier reisdezelve niet heelt voorkomenschijnt eene merkelijke ontevredenheid tegen hem te hebben doen ontstaan. Ook het mislukken van het geheime doei des koningseen huwelijk namelijk tus- schen de koningin van Spanje en den hertog van Aumale schijnt tot de meerdere verkoeling jegens den minister aanlei ding gegeven te hebben terwijl eindelijk daartoe ook moet bijgedragen hebben de tegenwoordige bedenkelijke stemming, waarin de hooge geestelijkheid verkeert. De kuiperijen van de heeren Thiers en Molé zullen welligt ook niet vreemd zijn aan de mindere gunst van den heer Guisot. Men houdt het er intusschen voor dat di'c minister vooreerst nog wel zal aanblijven." De reis van den graaf Molé naar Londen waarbij hij zorg zai dragen niet in die stad te komen alvorens de her tog van Nemours naar Frankrijk wedergekeerd is, heeft aan leiding tot allerlei gissingen gegeven. Mén meent, dat de voormalige president van het kabinet van 15 april eene par tikuliere zending van den koning ontvangen heeftbetrek king hebbende op de tegenwoordigheid van den hertog van Bordeaux in Engeland. Het is zeker, dat de aanhoudende beweging, waartoe de reis van den pretendent sedert eenigen tijd aanleiding geeftde ongerustheid bewijstwelke hij bij de hoofden der regering heeft doen ontstaan. Men zegt, dat de hertog van Bordeaux, voor dat hij de Oostenrijksche Staten verlietreeds begonnen was geheime plannen met invloedrijke Fransche legitimisten t? smeden. Het kabinet van Weenen zou hiervan kennis gekregen en de rege ring van Lodewijk Filips onmiddellijk gewaarschuwd hebben die daarop aan den prins von Metternich verzocht zou heb ben zoodanige maatregelen te nemen, dat de plannen van den pretendent verijdeld wierden. Men verzekertdat de hertog van Bordeaux zoodra de prins von Metternich de verzoe ken van Frankrijk had toegestaan, de Oostenrijksche Staten verlaten en zich naar Engeland begeven heeft. Indien dit waar isdan is het natuurlijk dat zulks de on gerustheid door de tegenwoordighëid van den hertog van Bordeaux in Engeland ontstaanaan het hof van Lodewijk Filips nog doet toenemen want dan zou de reis van den pretendent op zichzelve reeds eene oorlogs-verklaring zijn. Men wil wetendat de burggraaf de Chateaubriand giste ren van hier naar Londen afgereisd is, waar hij den hertog van Boideaux zal afwachten die hem, zoo als reeds vroe ger gemeld is, een gedeelte van zijn eigen hotel zou hebben aangebodenten einde zijn bijzijn zoo veel mogelijk te kun nen genieten. Velen hopen dat het dien bedaagden en vcr- standigen staatsman gelukkig zal den jeugdigen prins van de veroveringzuchtige plannen te doen afzien, welke hem door sommigen toegeschreven worden en ongetwijfeld zijn eigen onheil in de eerste plaats zouden berokkenen. Uit opgemaakte staten blijkt het, dat deze hoofdstad 'jaarlijks in het onderhoud van tttsschen de 20 en 25000 vonde lingen verlaten kinderen en weezen te voorzien heeftvan welke teder jaar tusschen de 3 cn 4000 sterven. De "beid aan de gevangenis tot afgezonderde opslui ting, die op kosten dezer hoofdstad in de voorstad St.-An- toine gebouwd wordtgaat met grooten spoed voort en denkelijk zal dat gesticht reeds in augustus of september van het volgend jaar tot zijn doel gebezigd kunnen worden. liet !moet meer dan 1100 veroordeelden kunnen bevatten. Een nieuw drama van den heer A. Dumas, in vijfbe- drijven en getiteld Louise Bernardis eergisteren hier ten tooneele gevoerd, en heeft algemeenen bijval verworven. Men schrijft uit Napels van den 6 dezer dat de her tog van Aumalezoon van koning Lodewijk Filipsden vo- rigen dag aldaar "aangekomen en met veel onderscheiding ont vangen was. Naar berigten van het eüand Bourbonis aldaar op den 3 jnnij overleden de luitenant ter zee Jean Pierre Bartde laatste mannelijke afstammeling van den in de geschiedenis der Fransche marine zoo bekenden Jean Bart. Heden houdt de Messager het volgende telegrafische berigt uit Spanje. Bayonne 18 november. De Fransche consul te Corunna schrijft, onder dagtee- kening van den 12, dat de opstandelingen te Vigo zich in den morgen van den 11 onvoorwaardelijk hebben onderwor pen. De onderwerping van Vigo en de meerderjarig-verkla ring der koningin hebben te Corunna de grootste tevreden heid verwekt." De oppositie bij de gedeputeerden te Madrid zit niet stil maar heeft reeds eene belangrijke bijeenkomstten huize van den heer Gonzales Bravo gehoudenwaarin onder anderen besloten is openlijk te verklaren dat de tegenwoordige mi nisters, met uitzondering echter van den generaal Serrano niet op nieuw aau het roer der zaken blijven kunnen. Nieuwe arrestatien en wel van officieren van hetgarni zoen welke om hunne verknochtheid aan Espartero bekend staan hadden te Madrid plaats gehaden werden door de openbare meening met den aanslag tegen Narvaez in ver band gebragt. BRUSSEL den 21 november. De minister van financien heeft de geldmiddelen voor 1844 voorgedragen. De uitga ven worden op bijna 110 millioenen franken geraamd. Ver scheidene hoofdstukken zijn verminderd en voor de kosten van het leger worden ditmaal 28 millioenen franken verlangd. Andere, hoofdstukken zijn daarentegen vermeerderdweshal ve het geheel slechts eene vermindering van ruim 300,000 franken, in vergelijking met de begrooting van 1843,'op levert. De middelen zijn geraamd op 109J millioenen franken weshalve de begrooting sluit met een te kort van ruim een half millioen. Van nieuwe belastingen wordt niet gewaagd. Bij de raming der opbrengsten is echter gewisse- lijk gerekend op eene verbeteringvoor welke nieuwe wet telijke verordeningen zullen worden gevorderd. Men stelt voor eene uitgifte van 21 millioenen franken thesaurie-biljetten. Het ongedekt bedrag der vorige diens ten tot 1843, en op 37 millioenen geraamd, is aanzien lijk verminderd, ten gevolge van de waarden, welke, vol gens het jongste traktaat, ten dienste van de schatkist zijn gekomenwelke waarden op 28 millioenen zijn begroot. Ongerekend deze financiële voordragten wordt er altijd nog gesproken van eene geldleeuing van 100 millioenen, waar van het bedrag zou moeten strekken tot eene conversie der 5 pets. schuldtot de oprigting eener handelmaatschappij en welligt ook tot eene eventuele kapitalisatie van een deel der Belgische schuld ten behoeve van het buitenland. 's GRAVENIIAGE den 21 november. De bureau-ambte naren bij het ministerie van financien, ten getale van om streeks 30, benevens eenige boden, wier betrekkingen met 1 januarij gesupprimeerd zullen worden behouden hun thans genoten traktement tot 1 mei aanstaande, onverminderd hun ne aanspraak op pensioen, voor zoo verre zij die daarop hebben. y Ten vervolge op het eergisteren medegedeelde betrekkelijk het ministerie van financienverneemt mendat de drie agent schappen van het domein, welke zullen blijven, zijn twee in Noord-Braband en één in Zeeland. Men verneemt stellig, dat het berigt, hetwelk in sommige dagbladen is opgenomen dat de administrateurs van 's Rijks schatkist zouden worden gesupprimeerdten eenemale onge grond is ook het medegedeeldeals of de agenten van s Rijks schatkist zouden gesupprimeerd wordenis in zoo verre onjuist dat deze suppressie zich, zoo als men verneemt slechts tot 12 zal bepalen, en dus van de 3 6 nog 24 zullen overblijven. ^en wil voorts, dat op het inkomen van de ontvangers der directe belastingen eene som van 50,000 zal bezuinigd en dat tevens eenige ontvangsten zullen gecombineerd worden. Naar men verneemt is, in plaats van den generaal-ma- joor jhr van der IVijckdezer dagen door Z. M. met den rang van luitenant-generaal gepensioneerd tot president der speciale commissie van inspectie voor het militaire onderwijs benoemd de generaal-majoor adjudant des Konings <rraaf Dttmonceauen in zijne plaats als lid dier commissie de kolonel der genie van de Polder.

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1