MIDD.ELBURGSCHÈ C O R A N 'Rh N'. 140. Donderdag 23 November. 1843."'. BESTUREN en ADHMSTRATIUN. NIEUWSTIJDINGEN. JVatifcrijfc. CÜDtictrfcntie. De COMMISSIE tot verevening en amortisatie van de •gevestigde Schulden der Stad Middelburg brengt bij deze ter kennis der belanghebbendendatter voldoening aan het Koninklijk Besluit van den 13 Februarij 1819 Lett. M3 waar bij is gearresteerd geworden een Plan van verevening van de achterstallige Interessen op dezer Stads Obligatien verschul digd op den 24 November aanstaande, des namiddags ten twee ure op het Raadhuis in het openbaar zal worden overgegaan tot de uitloting van Honderd Stuks Kansbiljetten van de Stedelijke Rentelooze Schuld te zamen een Kapitaal opleverende van Kijftig Duizend Gulden. Middelburg, den 23 October 1843. De Commissie voornoemd PASPOORT van GR1JPSKERKE. Ter ordonnantie van dezelve A. M. BECIUS. BURGEMEESTER en ASSESSOREN van BIERVLIET zijn voornemens, ouder nadere approbatie, op Zaturdag den 25 November aanstaande, des voormiddags ten 10 ure, in het Raadhuis aldaarin het openbaar aan te besteden Het afbreken van den ouden en weder opbouwen van eenen geheel nieuwen KERKTOREN met de leverantie van de vereischte Materialen. Waarvan de teekening alsmede het bestek en de voor waarden van heden af, ter inzage zullen liggen op de Se cretarie dier Gemeente zullende des verlangende de noodige aanwijzing in loco worden gedaan. Biervliet, den 10 November 1843. Burgemeester en Assessoren voornoemd M. VERPLANKE. Ter ordonnantie van dezelve VAN ALTENA. De nalatigen in de voldoening van hun verschuldigde, het Stedelijk Middel der LANTAARN-GELDEN betreffende worden bij deze aangemaand tot eene onverwijlde aanzuive ring van hetzelveter voorkoming der kosten van vervol ging, en der onaangenaamheden welke uit eene niet voldoe ning in fijds voor hen staan voort te vloeijen. Middelburg, den 23 November 1843. DE TROIjE Nz. Middelburg, 22 November 1843. De VEREENIGING tot het bezoeken der ARMEN berigt dankbaar de ontvangst van f 50 haar den 20 dezer van NN. door vriendelijke tusschenkomst van den Heer L. II. de Blaecke de Llgny geworden. De Directie der Vereeniging voornoemd F. Z. ERMERINS, Voorzitter. M. J. BOONE Secretaris.' SDuifsdtlrttib. FRANKFORT den 16 november. Volgens berigten uit Athene, van den 30 october, zijn van de 225 gekozen leden voor de nationale vergadering ongeveer 90 zoogenaamde na- pisten en 135 constitutionelen waarv,an minstens 80 den ge neraal Iioletti als hoofd erkennen. Deze was dien dag in den Pyrteus aangekomen. De toeloop der volksmenigte bij zijne ontscheping was zoo groot, dat hij niet dan met moeite het 'huis van een zijner bloedverwanten te Athene bereikte. Langs den geheelen weg daverde het van vreugdekreten voor dien bij het Grieksche volk als een echte vaderlander bekend «taanden en daarom zeer geliefden man. Sedert' de verwijdering van Kollokotroni en Ra/li was ove rigen-s de rust te Athene niet meer gestoord geworden. Daar entegen moeten in de provinciën dergelijke volksoploopen als te Athene tegen eenige gehate personen plaats gehad hebben. HAMBURG den 15 november. De verwoesting door brand van het Zweedsche stadje Wixio, waarvan wij reeds voorloopig melding hebben gemaaktheeft zich ongelukkig lijk maar al te zeer bevestigd. Ook in het'jaar 1838 was dit stadje door eenen feilen brand geteisterd geweestmaar ditmaal was dezelve nog veel venvoeder. In 18 uren tijds lag de geheele stad zoodanig in aschdat er slechts 8 hui zen (niet 3zoo als het eerste gerucht zeide) zijn blijven staan1400 menschen zwerven zonder huisvesting. De mees te openbare gebouwen zijn weg, maar de. overheerlijke dom kerk is behouden. Er heeft zich eene commissie ter ver schaffing van hulp ingestelden eene deputatie is naar Stok- holra afgevaardigd, 0111 's konings bijstand in te roepen. Da delijk na de aankomst dezer bezending is er door den ko ning een staatsraad belegden ten gevolge van dezelve ter stond eene eerste toezending van 30,000 daalders bewerk stelligd, met verdere toezegging, dat Z. M. niet ongeneigd is een meer algemeen hulpbetoon bij wijze van leening te verstrekken. (Brtfot-ÏSrittaMje. LONDEN den 18 november. Men meent alhier dat de hertog van Nemours in last heeft koningin Victoria uit te noodigen in het volgend jaar het kasteel van St.-Cloud te be zoeken en datmogten zich hiertegen zwarigheden opdoen koning Loden'jk Filips alsdan naar Windsor komen zal. Ten gevolge eener te Dublin gehouden vergadering der R. K. aartsbisschoppen en bisschoppen van Ierlandzouden 15 hunner zich vóór en 11 tegen de intrekking der unie heb ben verklaard. In het graafschap Tipperary, een deel van welks in woners zich steeds door zijne woestheid en hevigheid onder scheidt heeft weder eene vreeselijke gebeurtenis plaatst ge grepen. Zekere heer JValler is namelijk, terwijl hij met zij ne huisgenooten en eenige vrienden aan tafel zatdoor eene gewapende bende overvallen en allen zouden ongetwijfeld omgekomen zijn, wanneer sommigen hunner de onverlaten niet, met behulp hunner tafelmessen na een bloedig gevecht hadden verdreven. PARIJS den 18 november. De koningin van Spanje heeft den 10 dezer een besluit genomen, waarbij al de leden van het tegenwoordige kabinet bij voorraad in hunne betrekking worden gehandhaafd. Den 11 heeft de kamer van afgevaar digden een besluit genomen inhoudende dat het thans af getreden voorloopig bewind zich verdienstelijk jegens de na tie heeft gemaakten dat de leden van het tegenwoordig kabinet het vertrouwen der natie bezitten. Naar men meent zal eerlang een besluit van algemeene amnestie door de koningin worden uitgevaardigd, en men vleit zich dat het bekend worden daarvan genoegzaam zal zijn 0111 aan den tegenstand aan de tegenwoordige orde van zaken, cjie zich nog in sommige provinciën openbaart, een einde te maken. Ook zou de koningin bij eigenhandige brie ven aan de mogendheden van Europa hare troonsbeklimming openbaar maken welke brieven door grandes van Spanje zullen worden overgebragt. Te gelijk verwacht men dan dat de koningin-weduwe Maria Christina naar Madrid te rug zal keeren. De generaal Iriartedie onlangs in Leon de vaan des op- stands had opgestoken is gedwongen geworden om den 6' november met eenige officieren en soldaten op het Portugesche grondgebied de wijk te nemen waar hij met al de zijnen is ontwapend. Ook de zaken te Barcelona schijnen tot eene schikking te znllen kunnen komen blijkens de volgende door de Fran- sche regering openbaar gemaakte telegrafische depeche. Perpignan den 15 november. De eerste alcade van Barcelona heeft zich naar het hoofdkwartier bij Gracia begeven ten einde uit naam der stad het openen van onderhandelingen te verzoeken. De ka pitein-generaal heeft de voorwaarden waarop hij tot eene kapitulatie zou toetredenaan de opstandelingen bekend ge maakten hun een termijn van acht-en-veertig uren toege staan binnen welken zij zich hieromtrent'moeten beslissen. I-lij heeft eene dagorder openbaargemaakt, volgens welke de vijandelijkheden sedert dezen ochtend geschorst zijn." Naar men verneemtheeft het gouvernement weder zeer ongunstige berigten uit Italië ontvangen er zouden namelijk nieuwe onlusten in Romagna zijn uitgebarsten. Voorts verzekert mendat de Pauselijke regering zich ernstig bij ons gouvernement beklaagd heeftdat een aantal Italiaansche vlugtelingen op Corsica de onlusten in de Pauselijke Staten door briefwisseling en andere middelen bleven aanstoken-, weshalve het der gezegde regering hoogst aangenaam zou zijn I dat de bedoelde vlugtelingen naar Frankrijk wierden overge- voerd. Het kabinet der Tuillerien zou aan dit aanzoek ge volg gegeven en bevolen hebben, dat de aangeduide vlugte lingen, waaronder de bekende dr. Muratorinaar een der binnen-departementen van Frankrijk gezonden wierden. iaclgie. BRUSSEL den 19 november. De senaat heeft zijn adres van antwoord op de openings-aanspraakna korte discussie, aangenomen en vrijdag hetzelve den koning aangeboden. Het antwoord des konings is geweest. Mijne heeren Altijd ontvang ik met levendige tevredenheid de betui ging van vertrouwen en aanhankelijkheid van den senaat. De discussie van het handelsstelsel de vestiging van het evenwigt tusschen onze ontvangsten en uitgaven de vaste organisatie van ons leger; ziedaar de voorwerpen die uwen arbeid hoogst gewigtig maken en uwe zitting in de oogeu van het land moeten kenmerken. Ik zie met genoegendat ik op uwe werkdadige en on partijdige medewerking voor deze nieuwe taakwelke de omstandigheden ons thans vergunnen te ondernemenkan rekenen. Wij zullen eenen stap nader tot de bevestiging 011- j zer nationaliteit gemaakt hebben. Volgens de Comtnerce Beige zou het oorlogs-budgct voor 1844, dat eerlang aan de kamer moet aangeboden worden, 28 millioen fr. bedragen. jjlebetrlattbett. 's GRAVENHAGE den 19 november. De Raad van State is II. donderdag buitengewoon vergaderd geweest, bij welke gelegenheid is ingekomen de nieuwe begrooting voor de hoo- ge collegien van Staat en voor financien. Dezer dagen heeft er eene reorganisatie van het depar tement van financien plaats gehaden zijn eervol ontslagen gedeeltelijk gepensioneerd en gedeeltelijk met wachtgeld de referendaris T. Halswickbenevens zes commiezenac-ht adjunct-commiezen, vijftien bureau-ambtenaren en zes bodes. Men verzekertdat Z. M. dezer dagen onder anderen bepaald zou hebben dat er arrondissements-directeuren der indirecte belastingen zullen worden aangesteld, als: te'sHer togenbosch voor het iste en 2de arrondissement, en te Breda voor het 3de van Noord-Braband en het 3de van Zeeland te Arnhem voor het iste en 3de en te Nijmegen voor het 2de en 4de van Gelderland; te Amsterdam voor het iste en 4de en te Alkmaar voor het 2de en 3de van Noord-Holland te 'sGravenhage voor het iste en 2de, te Rotterdam voor het 3de en 6de en te Dordrecht voor het 4de en 5de van Zuid- Hollandte Middelburg voor het iste en 2de van Zeeland; te Utrecht voor het iste en 2de van Utrecht; te Leeuwar den voor het iste en 3de van Vriesland; te Zwolle voor het iste van Overijssel en het 2de van Vriesland; te Deventer voor het ede en 3de van Overijssel; te Groningen voor het iste en 3de van Groningen te Assen voor het arrondisse ment van Drenthe' en het 2de van Groningen en te Maas tricht voor het iste en 2de van Limburg. Het toezigt over de kantoren van de registratie enz. en de openbare bewaarplaatsen van acten en stukkenvolgens de wet voor de ambtenaren der registratie toegankelijk is aan voornoemde ambtenaren en aan 21 inspecteurs der registratie opgedragen. De betrekking van inspecteurs en verificateurs van de tste en ade klasse zal vervallen met 1 januarij 1 844. De arrondissements-directeuren der indirecte belastingen zullen de volgende bezoldiging genietenkantoor- en reis kosten daaronder begrepenals: a, te Amsterdam, 'sGraven hage en Rotterdam 3600 's jaars, en bin de overige plaat sen ƒ3200. De inspecteurs der registratie, ook alle verdere onkosten daaronder begrepen: 7 inspecteurs ad 2400 en 14 dito ad 2200. De agenten van het domein zullen zegt mentot op drie na gesupprimeerd worden. Bij besluit van den 13 dezer heeft Z. M.ais maatre gel van bezuinigingop het departement van oorlog de ver eischte magtiging verstrekt0111 daarwaar eene vacature van adjudant bij eenen generaal, eene divisie of brigade kotn- manderende bestaat of mogt komen te ontstaan, den officier van den generalen-stafdie als adjunct-chef van den staf der divisie, of als chef van den staf der brigade fungeert, bij die betrekking, voorloopig met de functien van adjudant van den bevelhebber der divisie of brigade te belasten. Gisteren morgen is wederom eene proefrid gedaan over het gereed zijnde gedeelte van den ijzeren spoorweg van Voorschoten tot 's Gravenhagethans met een' trein van eenige rijtuigen waarin zich de raad van administratie en directie van den spoorweg bevond. Die proeftogt is naar wensch volbragt. Het traject is in 14 ft 15 minuten afgelegd. UTRECHT den 19 november. Een lofwaardige maatre gel welde navolgingswaardig iswordt tot stand gebragt bij het 7de regement infanterie hierin bestaande: de istc en 2de luitenants bij dat regement hebben zich onderling ver bonden dat zijwelke bij de aanstaande loting om het ver- pligte verlof nemen van 16 maanden vrij loten en aldus onder de wapenen blijven maandelijks een klein gedeelte van hun traktement, (ongeveer 1,50) zullen laten staan, ten einde van die aldus bijeengebragte gelden hunne met verlof zijnde kameraden eene tegemoetkoming voor het gemis van hun ac- tiviteits-traktement te doen erlangen. Zulke beginselen be wijzen een goed gemeend esprit de corps-. Wij vernemen uit Woerdendat de gedetineerde Jodo- cus Roosereeds bekend door een' moord-aanslag op een' zij ner lotgenooten in de gevangenis voor jeugdige veroordeelden te Rotterdam en later door een' op den adjunct-komman- dant der strafgevangenis te Leeuwarden, thans eenige weken verleden weder eene poging tot manslag beproefd heeft op den isten gevangenbewaarder Fleischen wel door middel van een' steen in zijne voorschoot gebonden. Met den eer- sten. slag zonk het offer Van den moordlustigeu Roose reeds bewusteloos neder; in een oogenblik bragt hij hem vier ern stige hoofdwonden toeen zonder spoedig ontzet ware de moord ongetwijfeld gelukt. Toen de booswicht in het cachot gebragt waszat hij zijne vreugde In luidruchtig gezang als uit te gillen. Bij zijn vervoer naar Leyden herhaalde hij zijne vroegere uitdrukking: Wanneer deze er van opkomt, dan moet er later een ander aanzij moeten mij hangen Dit ongelukkige mensch zijne vroegere gratie, zoo ais ge- 4)e abonuemehts-prijs dezer Courant is 2,75 voor drie maanden, en franco per I'ost 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. ®e inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wii geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regelmet uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs is van één tot zes regels ƒ1,5 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsing eener Advertentie liet Begt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. i i «iJ 'JLVjl-.'Sir 5». m

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1