MIDDELBURGSCHE COUR N°. 139. Dingsdag 1843. 21 November. BESTUREN en ARMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. I3mtsrfiUnb. igj ■A!|e.)v M 'PB M Qtbucrtentic. OPROEPING. z. <Br00t~23*rit4aijjc. .De abonnements-prijs dezer Courant is 2,75 voor drie maanden, /en franco per Post ƒ3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. 'De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend' tegen 22 cents de regelmet uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingenwaarvan de prijs is van één tot zes regels ƒ1,5 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijnalzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het Jiegt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEE LAND adverteertdat van heden af, zoo ten zijnen Kantore als bij de respective Ontvangers hunner woonplaatsen zul len worden betaald de Ridder-Soldijen over het derde kwar taal 1843. Middelburg, den 20 November 1843. De Administrateur voornoemd P. P O U S. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG verwittigen bij deze een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaan dat op Donderdag den 30 dezer maand des middags ten elf ureten Raadhuize zal worden over gegaan tot de verpachting van den Taux op den Straatweg tusschen de Steden Vlissingen en Middelburgzullendê de conditiën dier Verpachting van heden af ter Griffie van laatst- gemelde Stad voor een iegelijk ter lezing liggen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 20 No vember 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel-Achtbare A. M. BECIUS. BURGEMEESTER en ASSESSOREN der Gemeente WEMELDINGE, District Goes roepen bij dezen op elk en een iegelijkdie daartoe regtstreeks geregtigd mogten zijn hunne Erven of regt verkregen hebbende om zich binnen den tijd van eene maand na dato dezes aan te melden ten Kantore van den Heer L. LankkorstNotaris te Goes, als Ontvanger derzelve Gemeente Wemeldingeten eindeon der overlegging, zoo veelnoodig, van bewijs van Erfregt of aanspraak aldaar tegen kwitantie te- ontvangen derzelver Schuldvorderingen wegens leverantien van Stroo van Brand hout en van Levensmiddelenten behoeve van Nederlandsche en Engelsche Troepen in het laatst van de maand Decem ber 1813 waarvan de betaling door het Rijk, bij wijze van gratificatie, als nog, wat deze Artikelen betreft, voor het geheel wordt toegestaan. Wordende de belanghebbende ernstig aangemaand om den gestelden termijn van, eene maandna dagteekening dezer oproeping niet te verzuimenten einde alle schade en na deel voor te komen. Gedaan ten Gemeentehuize van Wemeldinge 'voornoemd den vierden November 1843. P. VERLARE, Vt. Ter ordonnantie van dezelve L. LANKHORSTSecretaris. Middelburg, 20 November 1843. De VEREENIGING tot het bezoeken der ARMEN brengt bij deze den verschuldigden dank aan de edele gevers of geef sters, voor de navolgende bij haar, ten behoeve der armen, ontvangene giften als Den 16 dezer, van A. 10. l7 y> J. B. - 52. - 120. De Directie der Vereeniging voornoemd, F. Z. ERMERINS Voorzitter. M. J. BOONE Secretaris. FRANKFORT den \\*november. Volgens bijzondere brie ven uit Athenete Munchen ontvangen zag men daar de aanstaande nationale vergadering met eenige bezorgdheid te gemoet. Men vreesde voor een grooten toeloop van allerlei gespuis uit de provinciën en voor zeer onstuimige tooneelen in de vergadering zelve. Voorts meldt men dat de regering voornemens schijnt te wezen om de nationale vergaderingdadelijk nadat het aan dezelve voor te leggen ontwerp eener staatsregeling zal zijn aangenomente ontbinden of ten minste voor een langen tijd uit een te doen gaan. De opening der zitting blijft bepaald op den 13 november. De vergadering zal in eene der zalen van bet koninklijk paleis te Athéne gehouden worden. Of schoon de verkiezingen nog niet overal waren afgeloopen, zijn er den 26 october reeds eenige afgevaardigden uit de provinciën in de hoofdstad aangekomen. Van den Donau wordt onder dagteekening van 4 no vember gemeldVolgens een schrijven uit Odessa van 25 october heerscht in de zuidelijke havens van het Russische rijk groote levendigheid. Men wildat er bevelen gege ven zijn om de vloot uit te rusten en een aantal transport schepen in gereedheid te brengen. Tevens houdt het gerucht zich staande dat het leger in Bessarabie aanmerkelijk ver sterkt zal worden. Rusland schijnt dus, ten gevolge van de Grieksche omwentelingvoor nieuwe verwikkelingen in het Oosten te vreezen. De keizer moet niet alleen weigeren de Grieksche revolutie als wettig te erkennen maar zelfs met nadruk op het herstel der vroegere orde van zaken aandrin gen. Ook de nog altijd slecht geregelde toestand der Do- naugewesten en de bedenkelijke teekenen van onrustdie zich onder de Christen-bevolking van verscheidene Turksche provinciën openbarenschijnen de aandacht van het Russi sche kabinet ernstig bezig te houden." Men zal zich herinneren dat onlangs een Armenier te Konstantinopel onthoofd is geworden omdat hij het Islamis- mus had afgezworen. De Fransche gezant de B ourqueney heeft gemeend tegen deze wreede handeling te moeten pro testeren en ten gevolge van zijne krachtige houding heeft het Turksch gouvernement thans in den Echo de Smyrne doen aankondigendat deze wreede daad de laatste van dien aard zal zijnwelke door hetzelve zal worden geduld. De heer de Bourqueney heeft insgelijks voldoening verkregen voor eene aan eerien Franschen koopman te Aleppo aangedane beleediging. Berigten uit Beyruth meldendat ernstige onlusten zijn uitgebroken te Latakia Jeruzalem Naplouse Tripoli en andere steden van Syriëwaar de inwoners met de Albane zen handgemeen zijn geworden. »A1 de Turksche troepen van S^rie worden te Saïda geconcentreerd. Uit Coblentz wordt gemeld dat aldaar in den avond van den 5 dezer eene kleine karavaan mannen en vrouwen is aangekomengeboortig uit Baden en in der tijd naar Ame rika verhuisd doch thans van daar naar hun vaderland terug keurende. Zij hadden verscheidene jar«n in Pennsylvan.ie doorgebragten hadden een geheel ander tafereel van den toe stand der landverhuizers aldaar opgehangen als men anders gewoonlijk hoort. Zij verzekerden dat het aan velen hunner landslieden slechts aan de noodige middelen ontbrak om dit zoogenaamde beloofde land weder te verlaten. LONDEN den 15 novemberZ. K. H. de hertog van Nemours is gisteren van Windsor in deze hoofdstad aangeko men en heeft daar de leden van het corps diplomatique ont vangen. Na deze plegtige receptie is Z. K. H. naar Wind sor teruggekeerd. De hertog van Bordeaux heeft den 13 Alton-Towershet prachtig landgoed van den graaf van Shrewsbury waar hij verscheidene dagen doorgebragt en bezoeken van ettelijke aan zienlijke personen ontvangen heeftverlaten en zich naar Sheffield begeventen einde daar de groote fabrijken te be- zigtigen. Vervolgens zal Z. K. H. de stad Leeds bezoeken. Jongstleden maandag heeft de heer 0'Co««c//te Dublin de wekelijksche bijeenkomst van het genootschap tot intrek king der unie bijgewoond en volgens gewoonte het woord gevoerd. Zijne toespraak strekte genoegzaam uitsluitend om zijne aanhangersen in het geheel de Iersche bevolking tot rust te vermanen. Hij' heeft ook voorgelezen een door hem uit te vaardigen adres aan de Ieren, waarin hij hen ern stiger dan ooit verzoekt en gelastom zich zorgvuldig van alle daden van geweld en van alle rustverstoring te onthou den in het bijzonder gedurende den loop van het thans ge voerd wordende regtsgeding. Zelfs wordt het houden van openbare volksvergaderingen door hem verboden en hij ver zoekt bepaaldelijk de geestelijkenom al hun gezag en in vloed aan te wendenopdat nergens de rust verstoord wor de. Nietszegt hij zou zijne zaak en die zijner mede beschuldigden voor het geregtshof meer bederven dan eenige woeling of onlustenen hij verklaartdat indien in eenige I gemeente de rust verstoord mogt worden gedurende het regts geding, hij dadelijk de zaak van de intrekking der unie zal laten varenen een volk hetwejk in zulk een bedenke lijk tijdsgewricht als het tegenwoordige zijn ernstige raad niet opvolgt, aan deszelfs lot zal overlaten." Voor het overige zegt de heer O'Connell in dit adresdat de uitslag van de regterlijke vervolging, hoedanig die ook zal wezen^ de intrekking der unie zal. bevorderen. Van den kant der regering worden de militaire maatregelen van voorzorg en verdediging in Ierland vooral te Dublin nog altijd met ijver voortgezet. Te Nieuw-York heeft den 19 october een voor de marine zeer belangwekkend voorval plaats gehadnamelijk eene wed-vaart tusschen eene Engelsche stoombootde Great-lVestemen een Amerikaansch zeilschip de Prince- ton. Het Amerikaansche vaartuig is den Great-Western I h mijl in het uur vooruit gevaren, hoezeer het stoomschip 9I knoop aflegde in het uur. Ineen der dagbladen van Nieuw-York, de tn-ekly He rald vü\\ 21 october, leest men een artikel, waarvan het volgende een uittreksel is De heer MickelRyan, uit den staat Illinoisen commissa- ris van dien staat 0111 eene schikking tusschen de kanaal-schuld en de fondsen-houders tot stand te brengen door de aanschaf- I fing eener leening van 1,600,000 doll. tot voltooijing van het (kanaalis thans teruggekeerden het is met genoegen te melden dat het doel zijner zending volkomen bereikt is. Dit is een eerste stap tot algemeene herstelling van Amerika's crediet. Toen de heeren Ryan en Oakley zich hier met alle fonds- houders verstaan hadden namelijk dat deze 30 pet. tot vol tooijing van het kanaal zouden voorschieten en dat zij daar voor zouden worden in het bezit gesteld van het kanaal en van alle daaraan belendende landenvertrokken zij naar Europa om dezelfde voorstellen ook déér aan de fondsen-hou ders te doen. De huizenwelke het voorstel voornamelijk in overweging namen, waren de heeren Hope Co.Baring BrothersMagniac Jardini Co. en Rothschild. Na aan vankelijk eenigzins geaarzeld te hebben, teekenden eindelijk deze vier aanzienlijke huizen voor het geheele bedrag in. Zij bedongen dat I2i pet. dadelijk betaald zoude worden en dat de heer Ryan met hunnen agent naar Illinois terugkee- ren zoude om de aanvankelijke maatregelen te beramen en en het kanaal te herstellen en schoon te makenen dat wanneer in het aanstaande jaar de wetgeving eene kleine be lasting tot betaling der rente zal hebben gedecreteerd, de overige 17J. pet., zoodra dezelve noodig zijnbeschikbaar zullen gesteld worden. 1 AR IJS den 16 november. De Moniteur Parisien meldt, dat de opening der kamers op dingsdag den 26 december bepaald is. De strijd met een deel der geestelijkheid blijft voortdu ren. De bisschop van Chalons houdt zijn stelsel vol. Hij heeft aan het blad P Ami de la Religion eenen den 12 dezer geteekenden brief van verdediging geschrevenwaarin de zinsnede voorkomtMen heeft mij geoordeeld over eene daadzaakdie geheel ter mijne bevoegdheid staat en omtrent welke het niemand toekomt mij rekenschap af te vragen of mij regelen voor te ^schrijven." Van eenen anderen kant heeft een geestelijke, de abt Com- balotden 2 november in de parochie-kerk van Cherbourg eene preek gehoudenwaarin hij heeft trachten te betoogen', dat de akten van den burgerlijken stand weder onder het ge bied der kerken behooren terug te keeren. De procureur-generaal bij het hof van Aix heeft het voorbeeld van den procureur-generaal Dupin gevolgd en bij het hervatten der gewone werkzaamhedenmet grooten lof gewaagd van den procureur-generaal bij het voormalige parlement van Provence den heer de Monclar en van des- zelfs vertoog van den jare 1762 tegen de leer, het bestaan en de grondstellingen van de orde der Jesuiten ten gevol ge waarvan het arrest is gevolgd waarbij dit genootschap in Frankrijk is verboden, en het koninklijk besluitwaarbij aan de leden het verder verblijf hier te lande is ontzegd. De voorstanders van de universiteit verkondigen, dat 'dit voorbeeld nog meer navolgers bij de regterlijke'magt zal vin den en dat van die zijde ernstig zal worden aangedrongen op het behoud van de vrijheden der Gallicaansche kerk. I11 de verblijven van de tot dwangarbeid veroordeel den bij het arsenaal van Toulonzijn reeds een aantal cel len voor de afzonderlijke opsluiting in gereedheid, en zal dit aantal tot 200 worden vermeerderd. De verzameling der handschriften der koninklijke bi bliotheek is dezer dagen verrijkt door den aankoop der kost bare Maleische manuscripten van den heer Roorda van Ey- singagewezen hoogleeraar in de Maleische en Javaansciie talen aan de koninklijke militaire akademie te Breda. Uit Spanje is weinig nieuws. De regering schijnt den toestand van het zuiden des koningrijks nog gevaarlijker te beschouwen dan dien van het noord-westen. Ten minste zijn den 8 vijf bataillons in eerstgeinelde rigting» van Madrid uitgetrokken des anderen daags moetende vervangen worden door een deel van Concha's troepen dat niet den weg naar Katalonie maar naar de hoofdstad heeft ingeslagen. Den 8 zijn er overigenszoo het schijnt ten gevolge van den aan- 'slag op Narvaezte Madrid eenige arrestatien geschied. Als ïegtstreeks aandeel aan die gruweldaad gehad hebbende is zekeie limonade-verkooper gevat, en als daarop door hun ne geschriften van invloed geweest zijnde verscheidene re dacteurs der bladen Espectador en Eco del Comercio. Zie hier de bewoordingen van den eed, door koningin ïsabellall bij hare ïegerings-aanvaarding afgelegd Ik zweer voor het aangezigt van God en op de Heilige Evangeliën dat ik de constitutie der Spaansche monarchie, op" den 8 junij 1837 te Madrid afgekondigd, zal eerbiedigen en doen eerbiedigen dat ik zal eerbiedigen en doen eerbiedigen de wetten des rijkszonder eenig ander doel dan het nationale welzijn. Bijaldien ik geheel of ten deele kwame te han- j delen tegen hetgeen ik hier gezworen heb, zou ik niet be- hooren gehoorzaamd te worden en zou hetgeen ik deed nieti" 1 en van geene waarde wezen. Zoo waarlijk helpe mij God Almagtig en moge ik, anders handelende, voor Hem ver antwoordelijk zijn I11 Zuid-Peru is eene nieuwe omwenteling uitgebroken, aan het hoofd waarvan zich de ex-president Torrico gesteld

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1