MIDD'ELBURGSCHE COURANT. K#. 13-8. Zalunlag 1843. 18 November. BESTUREN eu ADIINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. JVauïmjfc. SElaAiröchtuwiug. fhrbltcAfic Zluito cllt.iub. ©iföot-BviüaMjc. iSclgic. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG, Willende nu en voor liet vervolg doen ophouden de bij het Bestuur ingekomene klagtendat, ingeval van verschildering der Woonhuizen, het Nummer en de Wijk'waartoe elk der- zelve behoortniet dadelijk hersteld wordt Herinneren mits deze de Eigenaars van gezegde Woonhui zen aan de bepalingen van het Provinciaal Reglement op liet daarsteilen en houden der Registers van Bevolking krach tens welke beide deze merken moeten worden gesteld in Olie verw ter groote van 50 strepenonder mededeeling dat onverminderd het gewoon toezigt der Policie door de Be ambten derzelve van nu af jaarlijks in de maand November in al de Wijken der Stadeen bepaalde omgang zal worden gedaan ten einde zich te overtuigen dat de boven omschre ven merken aan elk Woonhuis zigtbaar worden bijgehouden zullende tegen de nalatigen in deze Proces-Verbaal wor den opgemaakt. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, .den 17 No vember 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GllIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Èdel-Achtbare, A. M. BECIUS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van de In- en Op gezetenen dat bij Hun Edel Achtbare is ontvangen en aan den Ontvanger der Directe Belastingen verzonden het Sup- pletoire Kohier No. 4 van liet Pateutregtdienstjaar 184J, iste Kwartaal, met uitnoodiging aan een iegelijk wien zulks aangaatomna bekomene kennisgeving van zijnen aan slag, ten spoedigste het door hem verschuldigde te kwijten; onder herinnering tevensdat de bezwaren welke dienaan gaande mogten bestaan binnen drie maanden 11a heden be- hooren te worden ingediend. En opdat de belanghebbenden hiervan kennis dragenzal deze worden afgekondigd mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 17 No vember 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. BECIUS. BURGEMEESTER en ASSESSOREN van BIERVLIET zijn voornemens, onder nadere approbatie, op Zaturdag den 25 November aanstaande, des voormiddags ten 10 ure, in het Raadhuis aldaarin het openbaar aan te besteden Het afbreken van den ouden en weder opbouwen van eenen geheel nieuwen KERKTOREN met de leverantie van de vereischte Materialen. Waarvan, de teekening alsmede het bestek en de voor waarden van heden af, ter inzage zullen liggen op de Se cretarie dier Gemeente zullende des verlangende de noodige aanwijzing in loco worden gedaan. Biervliet, den 10 November 1843. Burgemeester en Assessoren voornoemd M. VERPLANKE. Ter ordonnantie van dezelVe, VAN ALTENA. De COMMISSIE tot uitdeeling van SPIJS aan Minvermo genden te Middelburg zal, op Maandag den 20 November aanstaande des voormiddags 0111 11 ure precies in liet ge woon Lokaal vaceren tot aanbesteding van het voor dezen Winter benoodigde VLEESC1I. Zullende op geene Biljetten van Inschrijving worden acht gegeven, waarvan de Inschrijvers niet in persoon tegenwoor dig zijn. De conditiën dezer aanbesteding liggen van. heden af ter bezigtiging in voorschreven Lokaal. Middelburg, den 15 November 1843. Namens de Commissie voornoemd H. du BUISSON BECIUS Secretaris. BERLIJN den 8 november. De ongesteldheidwelke onze p^ins Albert tijdens zijn bezoek aan het hof des her- togs van Brunswijk h:eft getroffen, is sedert de terugkomst van Z. K. H. in eene ernstige ziekte overgegaan. In den beginne hield men dezelve voor eene zinkingskoortsdoch weldra werd het eene gastrische koorts,, waarbij zich gis teren de geelzucht heeft gevoegd. In den nacht van, zon dag op maandag had de toestand van den patiënt levendige bezorgdheid verwekt. Zijne doorluchtige broedersde koning en de prinsen bleven dagelijks geruimen tijd aan het ziekbed en 'eergisteren werd cp last van Z. M. het eerste bulletin uit gegeven. Ook de koningin teeJ voor het paleis van den prins op en deed zich het bulletin aan het rijtuig brengen. De ziekte van prins Albert is gebleken eene lever-ontsteking te wezen. FRANKFORT den 12 november. De Augsburger Alge- meine Zeitung van 9 november behelst het volgende Zoo even komt de post uit Konstantinopel van 25 oc- tober aan. In de stad Vranaten zuiden van Nissa was de Turksche bevolking in opstand geraakt en had de Christenen aangevallen derzelver vrouwen onteerd en weggevoerd,en de kerken geplunderd en in brand gestoken. De Russische gezant had voldoening wegens deze buitensporigheden ver langdterwijl de Fransche gezant eene ernstige nota heeft ingediend over de handelwijs der Porte ten aanzien van den onlangs wegens zijne verzaking van het eenmaal aangenomen Muzelmansche geloof ter dood gebragten Armeniër." Volgens berigten van de Poolsche grenzen van 5 novem ber, was aldaar het gerucht verspreid, dat er onverwijld een vrij aanzienlijk Russisch observatie-korps naar de grenzen zou worden gezonden ten einde op het gebied der Porte binnen te rukken, ingeval de in Griekenland volbragte omwenteling ook in de Turksche gewesten gelijk men scheen te verwach ten oproerige bewegingen ten gevolge mogt hebben, tot on derdrukking waarvan de eigen middelen der Porte niet ge noegzaam waren. HAMBURG den 10 november. Onze Nette Zeitung be helst het volgende artikelLuidens heden morgen ontvan- gene brieven, is de stad Wexiö, in Zweden, door eeneir vreesselijken brand tot op drie huizen na vernield geworden. Nadere bijzonderheden ontbreken nog." LONDEN den 13 november. De hertog en de hertogin van Nemours zijn in den namiddag van den 11, in goeden welstand te Woolwich aan wal gekomen, 11a dén overtogt van de Fransche kust daarheen in dertien uren te hebben vol voerd. Als een bewijs van den tegen woord igen staat der Noord- Amerikaansche zeden wordt het volgende gemeld De regter JVilkinson te Louisville had bij een kleerma ker eenen rok besteld. Om hem te passen ging hij door drie zijner bekenden vergezeldnaar den kleermaker. De rok beviel hem niet; hij maakte zijne aanmerkingen erover; terwijl de kleermaker volhield dat hij goed paste. De reg ter zeide nu dat slechts een ezel zulks kou beweren. Juist omdat een ezel den rok aan heeftmeent het d'ier dat hij hem niet pastwas het antwoord van den kleermakerwaar op hij hem met zijn mes te lijve ging. De kleermaker greep naar het zijne en de drie vrienden van den regter wilden dezen ter hulp komen maar naauwelijks hadden de kleerma kersgasten zulks bemerkt, of zij sprongen met hunne schaar ter hulp van den meester toe. Dit duurde tot dat de politie beambten tusschen beide kwamen. Een man lag dood op den grond een ander was doodelijk gekwetst ën stierf kort daarna. De kleermaker en drie van zijne knechts waren meer of minder gekwetst, en al de deelhebbers werden in ver zekerde bewaring genomen. In de maand october 11. is de heerBenkam te Louisville een der schrijvers van een dagblad dier stadop het midden van den dag. in een der meest bezochte hotelsdoor zekeren Talbod Oldham vermoord. Een twist onder hen ontstaan zijndetrekt Oldham eensklaps een dolk en treft den heer Benham tot twee herhaalde malen. Nog niet voldaan snijdt hij hem den polsader af en stoot hem den dolk tusschen de beide schouders. Slechts weinige uren was de heer Benham in leven. Olschoon zich daar ter plaatse een groot aantal per sonen bevond liet men den moordenaar den tijd om naar den stal te gaan eu met zijn paard te ontsnappen." PARIJS den 13 november. Volgens geruchten zal de her tog van Aumale tot in de maand april eerstkomende aan het hoofd van de regering der provincie Constantine blijvendan naar deze hoofdstad terugkeeren en na den verjaardag van Lodewijk Filips tot gouverneur-generaal van Algerie benoemd worden. Ook zegt men dat alsdan een opperbevelhebber over I' de vestingwerken van deze stad zal aangesteld wordenwel ke betrekking de maarschalk Bugeaud zou bekleedcn. BRUSSEL den 14 november. De koning der Belgen heeft heden de gewone jaarlijksche vergadering der wetgevende kamers met de volgende aanspraak geopend Mijne Heeren Ik ontvang voortdurend van de vreemde kabinetten blij ken van vertrouwen en vriendschap. De koningin van Groot-Brittanje heeft onlangs aan Bel gië door het bezoeken van eenige onzer provinciën een be wijs van levendige overeenstemming gegeven. Onze bevol kingen, zich gelukkig achtende van hare aloude gastvrij heid uit te oefenen hebben daarbij een ijver vol hartelijk heid ten toon gespreid die mijne doorluchtige nicht in staat heeft gesteld om den goeden geestwelke die bevolkingen bezielt, op prijs te schatten. De vraagstukken wegens het grondgebied de geldelijke aangelegenheden en de rivieren welker oplossing door het verdrag van 5 november 1842 was voorbereid, zijn tot in de minste bijzonderheden geregeld door overeenkomsten de vrucht van den ijver en de kunde der door beide rege- ringen ingestelde commissien. Onze staatkundige en vriendnabuurlijke betrekkingen met het koningrijk der Nederlanden en het Groot-hertogdom Luxemburg zijn dien ten gevolge op hechte en regelmatige grondslagen gevestigd. Ten gevolge van deze schikkingen is Belgie weder In het bezit gekomen van waarden die veroorloofd hebben óm het staats-domein te vergrooten de vlottende schuld te ver minderen en de geldelijke lasten, die nog op onderscheidene waterwegen drukten af te doen. t Er zalmet het doel om de laatste sporen van eenen staat van vijandelijkheid, die reeds verre van ons verwij derd is uit te wisschen en nog overstroomde landerijen aan den landbouw weder te geven, een nieuw beroep op uwe gevoelens van billijkheid en welwillendheid worden gedaan. Eene gewigtige onderneming is thans ten einde gebragt: de ijzeren spoorweg-linientot het aanleggen waarvan in 1834 en 1837 was besloten, zijn over hare geheele uitge strektheid voor het gebruik van het algemeen opengesteld! n Belgie had, terwijl het zulk eene hoogst belangrijke taak voortzette berekendwelk een invloed dat groote werk op onze handels-betrekkingen en op onze biunenlandsche wel vaart zou uitoefenen. ^Eij zijn in het bezit van eenige de zer uitkomsten de toekomst belooft ons de overige. Mijne regering zal voortaan al hare aandacht vestigen op de grondslagen van het stelsel van exploitatiedat voor de spoorwegen behoort te worden aangenomen, en zulks uit het dubbele oogpunt van het bevorderen der nijverheid en van de behoeften van ons finantiewezen. Gij hebt nog te beslissen over de voorstellen van de Commissie van onderzoek deswege, die zich voor drie jaren heeft gevormd. Dit is een der gewigtigste onderwerpen waarmede gij u in deze zitting hebt bezig te houdende re geling daarvan wordt te dringender door de beslissingen, die gij ten aanzien van overeenkomsten met andere volken, 'wel ke aan uwe goedkeuring onderworpen zijn, genomen hebt. Daaraan hecht zich ook een zeer belangrijk vraagstuk waarop ik reeds in het vorige jaar uwe aandacht gevestigd heb. In een nijver en handeldrijvend land als het onze waar een aantal schrandere jongelieden zich bevmden be staat er noodzakelijkheidomdoor het aanknoopen van re gelmatige betrekkingen met verafgelegene oorden den onder nemingsgeest aan te moedigen. Eene met dit doel ingestelde maatschappij, naar het voorbeeld van die, welke eene eeuw geleden opgcrigt werdzou de grootste diensten aan het va derland bewijzen.' Hoe beroemd Belgie door zijne vorderingen in den land bouw ook zijbevat het echter nog onbebouwde streken. Mijne, regering zal u magtiging vragen om eenen uitslag voor te bereidendie nieuwe hulpbronnen aan onze bevol kingen zou verschaffen. liet stelsel der kanalen is op den weg der voltooijing. Het bestuur legt zich met volhardenden ijver op de studiën en werken toe, welke de zorg voor onze waterwegen vor deren. De uitvoering der wet op het lager-onderwijs wordt voortgezet. Ik wensch, dat gij, in weerwil van de menig vuldige werkzaamheden, die u in deze zitting wachten, u met liet voltooijen der regeling van het onderwijs zult kun nen bezig houden. Gij zult wets-ontwerpen betrekkelijk tot de pensioenen der burgerlijke ambtenaren en godsdienstleeraars en tot de al- gemeene comptabiliteit der ontvangsten en uitgaven hebben te onderzoeken. Eene wet, strekkende 0111 aan de leden der regterlijke magt eene maatschappelijke stelling te verzekerenmeer dan tot nu toe volkomen overeenstemmende met het gewigt hun ner ambts-betrekkingenwordt aan uw oordeel onderworpen. Ik verlang, "dat daarover, te gelijk met de wet strekkende 0111 het regtsgebied der vredegeregten te regelen, in den loop van.deze zitting worde beraadslaagd. Het leger heelt niet opgehouden van door zijnen geest van orde, zijne krijgstucht en de vorderingen in geoefend heid zich jegens het vaderland verdienstelijk en mijne vol standige belangstelling waardig te maken. Er zijn maatregelen genomen en nog andere zullen ge nomen worden, om in de rijen des legers een nuttigen en volhardenden naijver levendig te houden en te ontwikkelen. Er zal u eene wet worden aangeboden om de regeling der kiijgsmagt te voltooijen, die alzoo op duurzame grond slagen zal gevestigd zijn. Zonder de hoop op eene meer uitgestrekte hervorming der militaire wetboeken te laten varen is het dringend nood- zakelijk voorgekomen, om reeds dadelijk eenige veranderin gen ip het daarbij aangenomen stelsel van straffen te bren gen u zullen maatregelen worden voorgesteld strekkende om in het getal der veroordeelingen tot opsluiting en tot ver vallenverklaring van militaire rangen vermindering te brengen. Ik acht mij gelukkig u te kunnen aankondigen, dat het mogelijk zijn zal omonder het in het oog houden van de belangen der belastingpligtigeneen volkomen evenvvigt tus schen de behoeften der openbare dienst en de inkomsten der schatkist tot stand te brengen. Wij zullen die zoo wenschc- lijke uitkomst verwerven door vermindering van uitgaven en (door eenige financiële beschikkingen, die u onmiddellijk zul- len worden voorgesteld. Het is ons Jus veroorloofd mijne Jieeren om de toe komst met gerustheid te gemoet te zien. De geest van ecn- dragt en overeenstemming, de liefde voor de nationale in-

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1