MIDDELBURGSCUE C O U R A a N\ 135. Zaturdag II November. _^1843. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. Jfïrattfctrijfc. NIEUWSTIJDINGEN. den opgenomenmits men zich daartoe aanmelde bij den Hoofd-Onderwijzer Gouka in de Stads-Armenschoolvóór liet einde dezer week, des middags van 12 tot 1 ure. Middelburg, 8 November 1843. J. BORSIUS, Secretaris. eene stelling mogt blijven innemen die de intigriteit van het (bondgenootschap en het behoud van den vrede in gevaar zou brengen. De groote raad van Schvvijz heeftmet 56 tegen 14 stemmen, verklaard van gevoelen te blijven, dat de op- deze dat er wederom gelegenheid is om in üezeiye te wor- J def k',00sters in A Veene daad van geweld is, met art. 12 der bondsakte in strijd en die alleen door de her stelling der gezamenlijke kloosters op den voormaligen voet goed gemaakt kan worden. PARIJS den 6 november. De Fransche zeemagt telt thans twee admiraals, 10 vice-admiraals20 schout-bij-nachts, 33 kapiteins ter zee der iste klasse, 66 van de 2de klasse, 76 korvet-kapiteins der iste klasse, 132 korvet-kapiteins van de 2de klasse, 96 luitenants ter zee iste klasse, 395 van de 2de klasse. De kaders zijn niet voltalligvolgens koninklijke ordon nantiën van 14 september 1840 en 21 april 1839 behooren er te zijn, 6j kapiteins ter zee van de 2de klasse; 134 korvet-kapiteins van de 2de klasse, 100 luitenants ter zee van de iste en 400 van de 2de klasse. De hertog van Aumale is den 28 october te Civitta- Arnemuiden den 10 November 1843. Nog mogen wij met hartelijke dankzegging melding maken van eene gift uit de collecte in de Groote Kerk te Vlissin- genuit de spaarpot van een kind50 Centsden 29 bij den Heer IV. van Schaik Ser/é bezorgd; den 30 van een on bekenden tien Brooden den 31 van eenen drager, bij ge legenheid eener begravenis, 25 cents. Namens het Armbestuur H. IIAESEBROECKPresident. Duitsdtlfiitb. BERLIJN den 5 november. Aan de commissie voor de uitgaven der werken van Frederik den Groote zijn thans de archieven des koningrijks ten dienste gesteldzelfs uit Pe tersburg zijn belangrijke mededeelingen ja zelfs manuscrip ten ontvangen. De uitgave zal geschieden in de bij Frede rik den Groote gebruikelijke spelling en met koperen platen versierd worden. Den 1 dezer is te Erfurt de eerste vergadering gehou den van het in dat jaar aldaar opgerigte Gustaaf-Adolfs- verein strekkende tot instandhouding van de Evangelische kerken wel door ondersteuning der Protestantsche gemeen ten in landen waar de regering niet Prötestantsch is. Na eene feestelijke redezijn in afwachting van de oprigting van een centraal verein in de provincie Saksen de statuten voorloopig vastgesteld en is deze vergadering met een toe passelijk gebed geëindigd. FRANKFORT den 6 november. De Grieksche dagbladen tot 21 ociober spreken van pogingen tot het bewerken eener tegen-omwentelingwelke door eenige lieden zouden gedaan zijnen welke de verwijdering dier personen waaronder de adjudant des konings IlolokotroniMauromichalis en eenige anderen genoemd worden noodzakelijk gemaakt hadden. Van een anderen kant wordt beweerd, dat deze beschuldi ging geheel ongegrond en slechts uitgedacht is, 0111 een voor wendsel te hebben ten einde eenige mannendie wegens hun ne gehechtheid aan den koning der bovendrijvende partij in den weg stondente kunnen verwijderen. Hoe dit zijde genoemde bladen behelzen eene proclamatie, den 15 october door de gezamenlijke ministers uitgevaardigd, en waarin be- keud gömaakt wordt, dat de koning, ten einde aan het Griek sche volk nieuwe bewijzen van zijn opregt en onveranderlijk besluitbetrekkelijk de aanneming der groote hervorming van 15 september en de bijeenroeping der nationale vergadering tot regeling van de vertegenwoordigende regeringte geven, den 14 in zijn paleis den ministerraad, den staatsraad, den president der synode en de bevelhebbers der bezetting van Athene vereenigden aan dezelve de volgende verklaring afgelegd hadNadat ik den vertegenwoordigenden rege ringsvorm heb aangenomen dien ik als nuttig en noodzake lijk voor de welvaart van ons geliefd Griekenland beschouw wensch ik vurig denzelven met rust en orde ingevoerd te zien. Ik noodig u derhalve uitmijne heerendezen vuri- gen wensch van uwen monarch aan uwe onderhoorigen en aan allen die u omringen mede te deelenopdat mijn ko ninklijke wil aan niemand onbekend blijveen niemand zich dusdoor woorden of dadenaan de nieuwe orde van za ken verg'rijpe." Men schrijft uit Weenen van den 27 october: Be- rigten uit Odessa van den 12 dezer spreken van een bloedig gevecht, hetwelk onlangs tusschen de Kaukasische bergvol- keren en de Russen aan de oevers van den Uruxa heeft plaats gehad, Eerstgenoemdendie de aanvallende partij waren, hebben zeer dapper gestreden, maar ten laatste voor de over- magt moeten wijken. Het aantal dooden en gekwetsten was jian weerszijden aanzienlijk. Keizer Nicolaas heeft aan de soldaten en officierendie aan dit gevecht deel genomen heb ben, met milde hand belooningen en eereteekenen toegekend. De desertie bij- de Russische troepen schijnt nog altijd voort te duren." Brieven uit Petersburg melden dat aldaar den 20 oc tober eene ongemeen groote hoeveelheid sneeuw gevallen is. Omtrent de Zwitsersche aangelegenheden houden de Duitsche brieven in dat de regeringen van Solothurn en Aar- gau hare goedkeuring aan het door den regeringsraad van Zurich verrigte gehecht, en als hare meening te kennen ge geven hebben dat Zurich als aanstaand voorzittend kanton geregtigd is dq stgndqn zamqn te roepenbijaldien Lucerne Vecchia aangekomenen na aldaar in het apostolisch pa leis gedineerd te hebben naar Rome vertrokken en aldaar reeds des avonds gearriveerd. Men verzekertdat de koning van Pruissen zijnen am bassadeur te Atheneden heer de Saint-Simon bevel ge geven heeft onmiddellijk die stad te verlaten. De beroemde schilder Horace Vernetdie door koning Lodewijk Filips belast is met het vervaardigen eener schilderij voorstellende de verovering der Smala van Ahd-el-Kad;r door de Franschen is van zijne reis naar Algerie te Parijs teruggekeerd. Den 2 en 3 november zijn de rivieren de Rhone en Durance op eene schrikbarende wijze gewassen ten gevol ge der menigvuldige in de laatste dagen gevallen regens. De regering ziet zich sedert eenigen tijd in ernstige geschillen met een gedeelte der hooge geestelijkheid gewikkeld en thans is de staatsraad bemoeid met zekeren brief van den heer de Prilly, bisschop van Chftlons in welken deze het onderwijs der universiteit van Frankrijk als onzedelijk en on- godsdientig heeft afgemaaldop eene wijze die geacht wordt inbreuk te maken op de regten en vrijheden der regering en van de Gallicaansche kerk. De procureur-generaal Dupin heeft bij de hervatting der zittingen van het hof van cassatie eene redevoering uitgesprokenin welke vooral het genoot schap der Jezuiten te dezer zake vrij hevig aangevallen wordt. - Verscheidene Italianen, die in de laatste onlusten in den Kerkelijken Staat betrokken warenhebben de wijk naar Corsica genomen en zijn den 19 october daar aangekomen; onder hen noemt men de marquisen van Righi-Lambertini van Meiara en van Tanara, den graaf van Biancoli, doctor Muratori en vijf andere aanzienlijke personen. De brief, die deze tijding mededeelt, meldt verder, dat de Pauselijke regering van de Fransche hunne uitlevering gevraagd heeft, die haar echter zal geweigerd worden. De volgende gebeurtenis bewijstdat men met de nieuw uitgevonden gaz-lamp zeer voorzigtig moet zijn. Voor wei nige dagen wilde eene dame, wonende in Rue,Saint-Honoré 367, eene zoodanige lamp une larnpe hydrogène liqttide") welke zij daags te voren gekocht had aanstekentoen zij door eene ontploffing van hetgazvocht, dat zich als vlammen door de kamer verspreidde, omver werd geworpen. De be dienden waren spoedig bij de handom den brand welke het gazvocht hier en daar veroorzaakt hadte dempen en verdere ongelukken voor te komen. Der ongelukkige dame waren de haarlokken verbrandhet aangezigt geschonden en eene der handen zwaar bezeerd. Deze ontploffingen, welke meer plaats hebbenzijn bewijzen van de onvolmaakt heid der inrigting van deze lampen. Men weetdat deze lamp voornamelijk bestaat uit een inwendig bakje of réservoir welke men vult met een mengsel van alcohol en geest van terpentijn of wel alcohol en geest van harsenz. Boven dit bakje is eene pijp, welke door den bek van de lamp eindigt. Deze pijp wordt door de ontstoken alcohol warm en daardoor gaat het vocht in gaz of damp over; deze damp, met de lucht vermengdgeeft de mooije vlam of het zuivere licht. Indien nu de opening van de pijp te wijd is, of het bak je niet geheel digt gesloten blijft, kan de alcohol, die tot voeding van de gaz dient, ook het vocht in dien bak doen ontvlammenen door die ontvlamming ontstaat de uitbarsting- of ontploffing. Om dergelijke ongelukken voor te komen moet men de pijp van den bak of réservoir kunnen afsluiten als men de lamp aansteekt. Met de Indische brievenmaal heeft men lijdingen uit Bombay tot den 2 october. De inhoud daarvan meldtdat de koning van Lahore of het land der Seiks Shere-Sing door zijnen ai vermogenden minister, Dhyan-Singis ver moord en dat een gelijk lot de zonen des konings heeft getroffen. Dit was echter reeds uit vroegere bcrigten bekend. Doch hetgeen men nog niet wist, is, dat den vol- rijk van Lahore aan de schromelijkste verwarring ten prooi. Men verwachtte bloedige oorlogen tusschen de inlandsche hoofden waarvan er geen magtig genoeg was om de ande ren te beheerschen. Zoo zal, naar het zeggen der Bombay- sche bladen eene Britsche tusschenkomst in Lahore onver mijdelijk worden, en het is zeer waarschijnlijkdat dit rijk weldra eene provincie van het reeds zoo uitgestrekt Britsch Indie zal zijn. Uit China loopen de tijdingen tot den 3 augustus. Alle schikkingen tot invoering van het nieuwe toltarief voor den handel met vreemdelingen in de vijf opengestelde Chinesche havens waren toen voltooid. Uit Madrid wordt van 29 october het volgende ge schreven Het rapport van den heer Martinez de la Rosa wegens de meerderjarig-verklaring der koninginis door de gansche zaal met levendige toejuiching ontvangende slotsom der voordragt wasdat de cortes de koningin Isabella II meerderjarig verklaren." Nadat de heer de la Rosa het spreekgestoelte had verlatenwerd hij omringd door eene me nigte afgevaardigden, die hem hunne gelukwenschen aanbo den. Het rapport is grootendeels eene herhaling van de woordendie door den heer Lopez op de tribune zijn uit gesproken en hetzelfde denkbeeld heeft deszelfs opstelling bestuurd." De laatste berigten uit Barcelona houden in dat de ver deeldheid onder de insurgenten groote vorderingen maakte zoo dat de soldaten der junta zich aan allerhande buitenspo righeden overgeven. Zij gingen voort met het plunderen der magazijnen en spaarden zelfs de bijzondere woningen niet. 4Ubct*(<inbett. 's GRAVENHAGE den 7 november. Bij besluit van den 3 dezer heeft Z. M. de formatie van het departement van oorlog gewijzigd, volgens het verminderd bedrag, daarvoor bij de begrooting van dat departement, over de jaren 1844 en 1845 aangewezen, met bepaling, dat de vroeger verleen de magtiging tot het in dienst stellen van een hoofd-officier bij het 2de bureau der afdeeling genieen van 2 hoofd-offi- cieren der militaire administratie, bij het iste en 3de bureau van de afdeeling administratie, wierd ingetrokken, mitsga ders dat pensioen uit 's Rijks schatkist zoude worden verleend aan zoodanige ambtenaren thans nog bij het departement van oorlog werkzaam die niet in de zamenstelling van het nieuwe kader hebben kunnen worden begrepen. Bij besluit van dienzelfden dag is tot chef der afdeeling genie bij het departement van oorlog benoemd, de kolonel J. C. van de Polder van het korps ingenieursmineurs en sappeursdirecteur in de iste directie van forteficatien uit welke laatstgemelde betrekking hij eervol is ontslagen. Bij het korps ingenieursmineurs en sappeurstot direc teur in de iste directie van fortificatiën, de kolonel D.Bos, van het korps, thans werkzaam bij het departement van oor log, uit welke laatstgemelde betrekking hij eervol is ontslagen tot kolonel en directeur in de ede directie van fortificatiën de luitenant-kolonel M. IVitsenborgkommandant van het bataillon mineurs en sappeurs, uit welke laatste betrekking hij eervol is ontslagen; tot directeur in de 3de directie van fortificatiën de kolonel jh. J. M. van der IVyck van het korps; tot kommandant van het bataillon mineurs en sap peurs de majoor F. Klijnsmavan het korpsthans werkzaam bij het departement van oorlog, uit welke betrek king hij eervol is ontslagen tot luitenant-kolonelde ma joors J. P. Delprat en F. H. de Vcijebeiden van het korpseerstgenoemde kommandant der koninklijke militaire akademie tot kapitein van de 3de klasse, de iste luitenants J. E. H. B. baron .van Voorst tot Voorst en 31. Snoeck beiden van het korps; tot iste luitenant, de 2de luitenants J. A. KoolG. G. van der Hoeven en A. J. C. de Bruijn allen van het korps. Onlangs zijn bij dispositie van Z. Exc. den minister van oorlog, overgeplaatst: I11 de iste militaire administrative di rectie te 'sHage, de intendant der iste klasse G. V. van Haeftenbelast met de dienst in de thans gesuprimee'rde 3de militaire administrative directie; in de 2de militaire admini strative directie te Nijmegen, de intendant der 2de klasse ,7. IV. Piepersbij het iste regement dragonders, de kapitein kwartiermeester J. Fock van Coppenaal, van liet regement ja gers; bij het regement rijdende artillerie, de kapitein-kwar tiermeester E. Brinkvan het isre regement infanterie; bij het 3de regement dragondersde kapitein-kwartiermeester C. C. Prager, van het 7de regement infanterie; bij het jste re gement infanterie, de kapitein-kwartiermeester F. 'van Thiel van het opgeheven 9de regement infanterie; bij het 7de re gement infanterie, de kapitein-kwartiermeester P. van da- Slootvan het opgeheven 10de regement infanterie; bij het ede regement artillerie, de iste luitenant-kwartiermeester A. van der Beek, van het opgeheven 10de regement infanterie; bij het 3de regement artillerie, de iste luitenant-kwartier meester IV. Thijssenvan het iste regement lansiers; bij het genden dag Dhyan-Sing zelf onder de slagen eens moorde- J 1 stè regement lansiers, de 2de luitenant-kwartiermeester II, naars is gevallen. Ten gevolge van een en ander was het van der Ileydevan het opgeheven 4de regement ligte dra- De abonnements-prijs dezer Courant is 2,75 voor drie maanden, en franco per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regelmet uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs is van één tot zes regels ƒ1,50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo hij elke plaatsing eener Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. .Ia« r... «.ama.v,ah hsiPp mon 7tr»h nio rrriö (innmpmp nu nf*n 0 K 11 o o 7 t y 7 v 7 11

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1