MIDDELBURGS CIIE COü IS". 134. Donderda 9 Nove BESTUREN en ADMINISTRATIEF NIEUWSTIJDING EN. JVattfctrtjfc. 2Duit0dfUtib. (Btroot-Ïïtittaiijc ;2DtcbcvIanbcu O" De COMMISSIE van Administratie over de Gevangenis sen te Middelburg zalop Dingsdag den 14 November 1843, ten tien ure precies, openlijk aanbesteden de levering der onderscheidene Artikelen benoodigd voor het onderhoud der Gevangenen, gedurende het jaar 1844, in het Burgerlijk en Militair Muis van Verzekering aldaar; liggende de Con ditiën in dat Gesticht voor een iegelijk ter lezing. Het GEMEENTE-BESTUUR van HOEK zalop Dings dag den 14 November aanstaande, des voormiddags ten tien ure in de Raadkamer der voornoemde Gemeentein het openbaar presenteren te verpachtenvoor den tijd van zeven jaren, den KOREN-WINDMOLEN dezer Gemeente, in gaande 1 Januarij 1844. De DIRECTIE van de ZONDAG-SCHOOL berigt bij deze dat er wederom gelegenheid is om in dezelve te wor- n opgenomenmits men zich daartoe aanmelde bij den Hoofd-Onderwijzer Go-itka in de Stads- Armenschoolvóór het einde dezer weck des middags van 12 tot 1 ure. Middelburg, 8 November 1843. J. BOIISIUS, Secretaris. Middelburg, 8 November 1843. De VEREENIGING tot het bezoeken der ARMEN binnen Middelburg berigt dankbaar de ontvangst eener gift van 20 Zeeuwsche Rijksdaalders of f 52 met het opschrift aan de Directie der Vereeuiging van 1'. bij haar den 6 dezer ontvangen. De Directie brengt tevens ter kennis der Ingezetenendat bij den Boekverkooper E. EIcndrikse gratis verkrijgbaar zijn gesteld naamlijsten der Bezoekers van de Armen binnen Mid delburg en de verdeeling der Wijken en Nummers. De Directie der Vereeniging voornoemd F. Z. ERMERINS,'Voorzitter, M. J. BOONE Secretaris. FRANKFORT den 3 november. Bij cetie dagorder van den 22 dezerheeft Z. M. de keizer van Rusland een groot aantal bevorderingen bij het leger gedaanvooral bij de hoofd-officieren er bevinden zich meer dan 30 benoe mingen tot generaals der infanterie, kavallerie, artillerie en der genie. De regering van het voorzittend Zwitsersch kanton Lu- cerne betoont zich geneigd tot het zamenroepen van een bui tengewonen landdag, tot beslissing der hernieuwde geschil len wegens de kloosters. Te Napels zijn den 10 october vrij hevige schokken •van aardbeving waargenomen, en verwachtte men, naar de gewone verschijnselen te oordeelcneerlang eene zware uit barsting van den Vesuvius. LONDEN den 3 november. Gisteren heeft voor het ge- regtshof te Dublin de behandeling van het regtsgeding tegen CfConnell en zijne mede-beschuldigden ter zake van hunne woelingen tot het verwerven van de afscheiding van Ierland van Groot-Brittanjeeen aanvang genomen. Tot nu toe geldt het voor dat geregtshof slechts de vraag., of OdConnellen zij ne vrienden al dan niet in staat van beschuldiging zullen worden gesteld Reeds bij den aanvang der geregtelijke han deling hebben zich zeer duidelijke blijken geopenbaard dat ■de gegoede bewoners van Dublin grooten weerzin koesteren om tot de regtbank van gezworenenwelke hier uitspraak moet doente behooren. De regterlijke ambtenaren hebben zelfs aan de aanwezigen de bestaande strafbepalingen tegen onwillige gezworenen moeten herinneren. Die jury is des niettemin daargestelden de overgroote meerderheid harer leden behoort geenszins tot de partij van OdConnell. Van de 23 personen, die op de lijst der gezworenen voorkomen belijden vier de Roomsch-Katholijke godsdienst, is één een Separatist en behooren al de overigen tot de gevestigde Pro- ftestantsche kerk. De beschuldiging is nadat de jury zit- ;ting genomen had door den regter Berton ontwikkeld. Zij steunt op het aanranden van de wetten van den lande in open- tbare volksvergaderingenhet aankweeken van misnoegen on der de bevolkinghet verzamelen van penningen voor on wettige einden de vertooning van physieke inagt in volks vergaderingen om der regering schrik aan te jagen het doen van pogingen tot afval onder het leger, het aanranden der bestaande regterlijke magtdoor eene poging om daar voor arbiters, uit de partij van ö'Connell gekozen, in dé plaats te stellen enz. Naar het oordeel der Engelsche te genstanders van QdConnell zeivendroeg de rede van den regter Berton - blijken dat de scheidslijn waar de hande lingen van dien volksleider onwettig werden, zeer moeijelijk is aan te wijzen en heeft hij zich dus meer dan gewoonlijk in regtsgeleerde spitsvindigheden moeten verdiepen. Het ge- tuigen-verhoor in deze zaak zou heden een aanvang nemen. Het ministerieel dagblad de Standard rigt een zijner artikelen tot degenen welke aan het verblijf van den hertog- van Bordeaux in Engeland politiek gewigt hechtenen ver klaartdat hiertoe volstrekt geen grond bestaat. Men is, zegt het blad, in Engeland te zeer overtuigd dat Bodewijk Ellips door den wensch der Fransche natie tot den troon ge roepen isen dat Frankrijk door de wijze politiek van dien vorst eene vroeger ongekende hoogte van innerlijken voorspoed heeft bereiktdan dat men er aan denken zou den preten dent hulp te verleenen wiens bezoek alleen aangemerkt moet worden als het gevolg van den wensch van een jeugdigen edelman om een belangrijk land, en alles wat het merkwaar digs oplevert, meer van nabij te leeren kennen. Integendeel zouden de Engelschen zich haasten de plannen van sommige hoofden 'der legitimistische partijwelke zich dat verblijf ten nutte zouden willen maken te helpen verijdelen. PARIJS den 4 november. In de laatste dagen zijn door de telegraaf zeer gunstige tijdingen uit Spanje ontvangen. Saragossa is na een wapenstilstand van 3 dagen bij kapitu- latie overgegaan. De generaal Concha is den 28 met zijne troepen in de stad binnengerukt. De voorwaarden van de kapitulatie zijn 1. Alle nationale gardes, die volgens de wet aan dit korps deel moeten nemen, zullen hunne wapens behouden. 2. De vrijkorpsen en alle door de insurgenten opge- rigte korpsen zullen ontwapend en ontbonden worden. 3* De junta, de municipaliteit en de provinciale depu tatie zhllen insgelijks ontbonden worden. „\4. De officieren tot het leger behoorde, die aan den I opstand deel genomen hebbenzullen naar hunne haardste den teruggezonden wordenzij zullen hunnen rang en deco- ratien verliezen." Het beleg van Saragossa heefthoe lang het ook geduurd heelt, weinig bloeds gekost, dank zij de menschlievendheid van den generaal Concha. Deze heeftom de rampen van den oorlog zoo veel mogelijk te verzachtenzelfs vergund dat de graan- en wijn-Oogst inde omstreken,der stad wierd voortgezet. Hij vorderde slechts van de boerendat zij geene wapenen noch mantels zouden dragen. Elk die de stad wenschte te verlaten heeft men vrijen doortogt verleend, en duizenden hebben daarvan gebruik gemaakt. Door de overgave van Saragossa krijgt de Spaansche rege ring nu weder meerdere troepen beschikbaar. Het eerste nut daarvan is, dat de generaal Concha dadelijk een van zijne regementen heeft kunnen afzenden om de belegeraars van Barcelona te hulp te komen. Men hoopt nu deze stad spoe dig tot onderwerping te brengenwaartoe de meer en meer toenemende verdeeldheid onder de opstandelingen zeer zal medewerken. Te Madrid heeft de heer Martinez de la Rosa als rap porteur van de commissie, den 27 october benoemd, op den 30 aan het congres verslag uitgebragt betreffende de wets- voordragtom de koningin meerderjarig te verklaren. Dit ver slag strekt tot aanneming van de ministeriele voordragt. Het zelve is door de kamer met goedkeuring ontvangen. 's GRAVENIIAGE den 5 november. H. K. H. Mevrouw de Prinses van Oranje heeft heden morgen voor de eerste maal na hare bevallingmet haren Koninklijken Gemaalde gods dienstoefening bijgewoond in de Kloosterkerk, onder het ge hoor van ds. IEuydecoperdie den Allerhoogste vurig gedankt heeft voor het behoud en de herstelling der Vorstin. Z. Keizerl. H. de grootvorst Mtchaêl van Rusland is 11. vrijdag' avond van zijne reis naar Engeland in deze residen tie teruggekomen, en heeft zijn intrek in het paleis van IIII. KK. I1H. den Erfgroothertog en de Erfgroothertogin van Saksen-Weimar-Eisènach iti het Voorhoutgenomen. Het heeft Z. M. behaagd gemelden grootvorst op gis teren te benoemen tot ridder-grootkruis van de militaire Willems-orde. Heden morgen ten 9 ure werd, onder genot van het schoonste herfstweder, en eene talrijk zamengevloeide menig te, in de Maliebaan eene wapenschouwing gehouden over het garnizoen dezer residentiebestaande uit het regement gre nadiers de daarbij ingedeelde jagers een regement dragon ders en eene batterij rijdende artilleriewelke wapenschou wing werd opgeluisterd door de tegenwoordigheid van Z. M. den Koning, Z. K. H. den grootvorst MichaëlZ. K. H. ^den kroonprins van Oranje en eenen talrijken staf. Zaturdag 11. is een detachement kavallerieafkomstig van het opgeheven 4de regement ligte dragondersin deze residentie aangekomen, en door de muzijk van het alhier in garnizoen liggende regement zware dragonders ingehaald, ten einde bij dat regement te worden ingelijfd. Bij de commissie te Werkendam, voor de gemeenten Hardinxveld en Werkendam, is ten behoeve der noodlijdende nagelaten 8 weduwen en 26 kinderen met 4 hoog bejaarde ouders der ongelukkigcn die onlangs nabij Hardinxveld met de veerschuit omgeslagen en hun graf in de golven gevonden hebben onder andereneene gift ontvangen van Z. M. den Koning van 500 en eene van Z. M. Koning IFillem Fre derik Graaf van Nassau van f 400. AMSTERDAM den 6 november. Heden heeft eene eer ste proefrit op den spoorweg tnsschen deze stad en Utrecht plaats gehad; zij is volkomen goed geslaagd. Een locomo tief met tender en kolenwagen op welke rijtuigen zich et telijke leden der directie bevondenzijn ten 8 ure 20 min. van Utrecht vertrokken enhoezeer men op vier plaatsen stilgehouden heeft, ten 9 ure 55 min. aan deze stad ge weest zoodat de afstand in 1 uur 35 min. afgelegd is ge - worden. Overal is de baan ook op hare beweegbare deelen in de beste orde bevonden. Een kwartier over elf ure is is dezelfde trein naar Utrecht teruggekeerd van waar hij in den loop van den dag of morgen ochtend vroeg nog eenmaal alhier verwacht wordtom alsdan morgen ochtenden wel meteenen sleep transport-rijtuigen achter zich, den togt naar Utrecht te herhalen. Naar men verneemt wordt morgenmet den spoortrein van Voorschoten herwaarts Z. Exc. de heer minister van binnenlandsche zaken alhier verwachtom vervolgens in per soon eene der proefritten op den Arnhemschen spoorweg van hier naar Utrecht bij te wonen. BREDA den 3 november. Bij Zr. Ms. besluit van 29 october jl. heeft het personeel der koninklijke militaire aka- demie eene vermindering ondergaan en zijn de navolgende plaatsen gesupprimeerd: de betrekkingen van kapitein van den staf en van administrateur van kleeding zullen worden waargenomen door den kapitein der infanterie en den kapitein- kwartiermeester. De plaatsen van hoogleeraar in de wis- en natuurkunde, van leeraar in de natuurkunde, ééne van lee- raar der iste klasse in de wiskunde en twee van leeraar der 2de klasse in de letterkunde zijn opgehevenzullende de officieren bij gemelde inrigting met het onderwijs in die vak ken worden belast. De betrekking van hoogleeraar in de Oostersche talenen ééne der plaatsen van leeraar der 2de klasse in de teekenkundezijn mede vervallen. De muzijk der militaire akademie is afgeschaft. De hoofd- en verdere officieren, met uitzondering van den gouverneur der akade- mie in de sterkte dier inrigting en in traktement gevoerd, zullen daaruit worden gebragten in de sterkte en in beta ling opgenomen worden bij de korpsen van het legeruit welke zij zijn getrokkenen daarbij als officieren bestemd voor speciale diensten worden gevoerd. Het getal rijpaarden k^ur, 'nr'Stin£ benoodigd, zal tot 20 worden verminderd. MIDDELBURG den 8 november. Bij besluit van den 2 dezer heeft Z. M. benoemd, tot secretaris der gemeente Zuid- orpe (Zeeland), in plaats van A. J. Onghetia, vroeger eer vol ontslagen F. C. Moerdijk. Bij bes'uiten van 24 october is aan de hiernagenoemde hoofd- eu verdere officieren het traktement van non-activiteit verleend, als: bij het wapen der infanterie: den isten lui tenant Mosselbij het wapen der kavalleriede majoors van Utenhoven en van Akerlaken-, de ritmeesters Schimmel, de Sturler en Gerard van Sijs'ende iste luitenants graaf'ƒ>«- cbatel de V°s van Steenwijkgenaamd van Essen, en van aet- spilt; de 2de luitenants van IVijck en Cremer. Bij besluit van den 27 october, is door Z. M.als een gevolg van de door hoogstdenzelve gewijzigde formatie van het korps intendanten: i®. het pensioen verleend: aan de in- tendanten van de 2de klasse EI. Engeringhin de iste mili taire administrative directie en J. H. van fVelybij het de partement van oorlog; de kapitein-kwartiermeesters C. deBlois van het iste regement zware dragonders, 1'. G. van Crimpen van het 2de regement zware dragonders, en M. Plooyvan het 3de regement ligte dragonders; den isten luitenant-kwar tiermeester P. J. Bloemendaal, van het korps maréchaussée 20. op het traktement van non-activiteit gebragt: de in tendant der 2de klasse J. van Oosterhouten de onder.inten danten S. T. Mulder van de iste, en R. J. G. baron van der Capellen van de ade klasse; en 3°. in hunne ancienneteit overgeplaatst: bij het 2de rege ment zware dragonders, als kapitein-kwartiermeester de on der-intendant der tweede klasse D. J. Ree seen bij het iste regement artillerie, als eerste luitenant-kwartiermeester de adjunct-intendant J. ARijgerbos Ouwens. Bij besluiten van dezelfde dagteekening heeft Z. M.ten gevolge van de door hoogstdenzelve vastgestelde nieuwe'for- matie van het wapen der geniehet pensioen verleend aan den generaal-majoor jhr. F. J. T. van der IVijckdirecteur van de 3de directie van fortificatiën den kolonel J. C. Nina- berdirecteur van de 2de directie van fortificatiën; den ko lonel P. J. Ackermanschef van de afdeeling genie bij het departement van oorlog, met toekenning aan eerstgemelden van den rang van luitenant-generaal en aan de beide laatst- gemelden dien van generaal-majoor. Is de majoor jhr. M. van Geen, van het opgeheven 9de regement infanteriebij het regement grenadiers en jagers overgeplaatstom het bevel over het 3de bataillon van dat korps te voeren; terwijl, in verband daarmede, door Zijne Exc., den minister van oorlog, den luitenant-kolonel Buch- ner thans evengemeld bataillon kommanderendehet bevel over het iste bataillon van het'korps is opgedragen. Is aan den gepensioneerden kapitein der infanterie J. Ilof- laud het voortdurend dragen vergund van de activiteits-uiii- form van het wapen, waartoe hij het laatst heeft behoord. Is de 2de luitenant T. van de Gr ampelvan het 3de re gement infanterie, in zijnen rang en ancienneteit overgeplaatst bij het Oost Indisch leger. Bij besluit van den 30 october 11. heeft Z. M., in verbaud met de door hoogstdenzelve vastgestelde nieuwe formatie van het wapen der artillerie, aan de hierna vermelde hoofd- en verdere officieren van gemeld wapen het pensioen toegelegd, als: aan de kolonels A. J. Aarts, directeur in de 2de artil- lérie-directieD. de Boerdirecteur der metaal-grof-geschut- gieterij, en J.l-V. Sesselerinspecteur der buskruid-fabriknad- je, belast met het opzigt over het laboratorium te Delft; de

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1