COUR MIDDELBURGSCHE 31 October. W. 130. Dingsdag BESTUREN en ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. 02U .i a v o c hit w i u g BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis der Ingezetenen dat op Maandag den 13 November aanstaande en volgende dagen eene algemeene Brandschouwing aan alle de Huizen Pakhuizen en Gebouwen door de Generale Directie over het Brandwezenvergezeld van den Heer Commissaris van Polieiezal worden gehoudenen manen mitsdien een ieder aan om voorschrevene Ambtenaren in derzelver betrekkingen behoorlijk te erkennenin zijne Woningen en Gebouwen toe te laten en inspectie te laten nemen mitsgaders derzelver uitspraak omtrent het aanleggenverbeteren en veranderen der Vuurplaatsenschoonmaken van Schoorsteenen verleggen van Brandstoffen als anderzinsten spoedigste na te komen en in alles zich naauwkeurig te gedragen overeenkomstig de Bestaande Reglementen van Polieie en op het Brandwezen; zullende op de nalatigen en overtreders worden toegepast «de straffen en boeten bij gemelde Reglementen vastgesteld. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, deu 27 Octo ber 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel-Achtbare, A. M. BECIUS. 'De COMMISSIE van Administratie over de Gevangenis sen te Middelburg zalop Dingsdag den 14 November 1843 'ten tien ure precies, «openlijk aanbesteden: de levering der •onderscheidene Artikelenbenoodigd voor het onderhoud der Gevangenen., gedurende het jaar 1844, in het Burgerlijk en Militair Huis van Verzekering aldaar; liggende de Con- •ditien in dat Gesticht voor een iegelijk ter lezing. 2D»titdc!flAnb. BERLIJN den 24 october. Ons regeringsblad Behelst het 'volgende belangrijke berigt: „Uit eene zekere bron verne men wij zoo even, dat, nadat Z. M. de keizer van Rusland te Moscou de tijding van hét oproer in Athene ontvangen hadhoogstdezelve bevolen heeft den Russischen gezant bij het Grieksche hof, den heer Katakazy van zijn post te ontzetten." Men zal zich herinnerendat de genoemde gezant in de berigten uit Griekenland voorgesteld is gewor den als een der bewerkers-of begunstigers van de jongste om wenteling. Men verneemt thans met zekerheid dat de bekende Franscbe geleerde Arago de hem voor eenigen tijd door on zen koning geschonkene ridder-orde voor verdiensten niet heeft- aangenomen. FRANKFORT den 24 october. In de laatste dagen van september is een Russisch eskaderbestaande uit zeven li nieschepen van 120 en 80 stukken geschuten drie kleinere oorlogs-vaartuigen van Sebastopol ter reede van Odessa aan gekomen alwaar hetzelve nadere bevelen zou wachten. Omtrent het ongeluk, den 20 dezer op den Rijn bij Gernsheim voorgevallen, wordt, in dato 21 dezer, het vol gende van daar gemeld Gisteren avond werd hier alles met schrik vervuld ten gevolge van eene botsing tusschen twee stoombooten op den Rijn gelukkig ging daarbij geen enkel menschenleven ver loren hoe aanzienlijk overigens de schade ook zij. Tegen acht ure stieten tusschen hier en 'Rheindurkheim de stoom booten der Koning en Leopold zoo hevig tegen elkander 1 dat de laatste terstond in den grond geboord werd. Terwijl der Koning zich omkeerdeten einde de 0111 hulp roepen den te redden was het grootste gedeelte der stoomboot Leo pold reeds gezonken,; met moeite slechts kon men de per- soneu bergen. Alle goederen zijn gezonken waaronder ook :een reiswagen. Zeventig of tachtig personen moeten zich r-op de verongelukte boot bevonden hebben. Zij kwamen grootendeels van alles ontbloothier aan,; vrouwen werden iin onmagt aan land gebragt." Den 15 dezer na de namiddag godsdienst had, in de raadkamer der stedelijke regering van Dresden eene algemee ne-vergadering plaats, van het, onder het oppertoezigt van TI. K. H. de prinses Maria Augusta van Saksen opgerigte xverein tot zedelijke verbetering der dienstboden. Gezegde TI. K. H. was bij deze vergadering tegenwoordig. Bij die gelegenheid werden 25 premienter waarde van 12 rthlrs. .iederaan even zoo vele vrouwelijke en mannelijke dienstbo den uitgereikt, van welke gebleken was dat zAj-, gedurende TS jaren en meersommigen "in hetzelfde huisgezin, on besproken hadden gediend. Te gelijk werd openlijk loffelijke -melding gemaakt van déze alsook 'van 89 andere dienstbo den, die deze onderscheiding, door veeljarige trouwe dien sten, verdienden en op volgende premien aanspraak -hadden, bij voortdurend goed gedrag. Nog werden aan die genen die 15 en meer jaren met eere gediend hadden, getuigschrif- I ten uitgereiktwaarna deze feestelijkheidop gelijke wijze 1 als zij geopend ismet eene toepasselijke rede gesloten werd. Men meldt uit Kronstadtop den 2 dezer aldaar een ligten schok van aardbeving te hebben gevoeld. De hemel was in het zuiden met regenwolken bedektterwijl in het noorden de zon scheen. Den avond te voren en deu ge- heelen nacht woei het vrij hard uit het Z. O.doch gedu rende de aardbeving was er volkomen windstilte. WISBADEN den 16 .october. De hertog van Nassau is een zeer dreigend levensgevaar ontkomen. Gedurende een hevigen storm wilde hij, met een klein jagt, van Bieberich naar Bingen oversteken en zelf het roer besturen. Midden in den Rijn sloeg het scheepje om, maar de hertog bezat te genwoordigheid van geest genoeg om den mast te grijpen en dus te midden der golven de hulp af te wachten welke de schippers van Rudesheim hem weldra bragten. Gelukkig was het schrikverwekkend voorval door de groothertogin Eli- sabethbruid van den hertoguit de vensters van haar ho tel te Bingen niet gezien en heeft de moedige maar meer malen wat al te roekelooze vorstgeene nadeelige gevolgen van zijn in het water storten ondervonden. (SicöjOt-JSirittatijc. LONDEN den 25 october. H. M. de koningin heeft zich hedenmet haren gemaalnaar Cambridge begevenom die beroemde akademie-stad te bezoeken. Uit Ierland zijn de berigten niet onbelangrijk. Aan de eene zijde ontwikkelt het bewind meer en meer veerkracht en versterkt het steeds de krijgsmagt aldaar. Men scheen nog een slag te willen slaan, waarschijnlijk de sluiting van het afscheidsgenootschap. O^Connell houdt, van de andere zijde, daarin voortdurend zijne redevoeringen, en zegt thans, dat hij niemands hulp om tot die afscheiding te geraken zal versmadenmaar dat dezelve op eene vredelievende wijs .zonder opstand, moet bewerkstelligd worden. Ten aanzien van de regterlijke vervolging tegen G'Connell en zijne vrienden heeft een misslag plaats gehad, die op den loop dezer zaak veel invloed moet hebben. Die ge- heele vervolging berust op de beëedigde verklaringen van een gouvernements-snelschrijverHugkes geheetendie in den laatsten tijd naar Ierland gezonden isom de vergaderingen der O'Connellisten bij te wonen. Die snelschrijver heeft bij eene zijner verklaringen getuigd, dat zekere Barrettde schrijver van een Dublinsch nieuwspapier, bij twee verga deringen tegenwoordig is geweest, waar oproerige taal ge sproken werd. Dit is echter eene vergissing geweest. Bar rett km zijn alibi bewijzen, en heeft dus thans aangevangen met den snelschrijver een proces wegens meineed aan te doen. Blijkens nadere uitvoerige berigten uit Jamaica beliep de schadedoor den jongsten zwaren brand te Kingston aan- gerigt, 178,500 p. st. I11 alle plaatsen van het eiland had den zich commïssien gevormd, om den nood der ongeluk kige slagtoffers te lenigen. BRUSSEL den 27 october. Onder de bescherming en met medewerking van de Katholijke universiteit, is te Leuven een genootschap gestichtter beoefening van de Vlaamsche of Nederduitsche letterkunde, onder de zinspreuk van Met tijd en vlijt. Dit genootschap heeft dezer dagen eene alge meene bijeenkomst gehouden, in welke de hoogleeraar David voorzitter in het collegie van den Pauseene redevoering heeft gehouden over het leven en de werken van Bilderdijk. fïcbcvÜAtibcu. 'sGRAVENHAGË den 28 october. Heden is door eene commissie uit de beide Kamers der Staten-Generaal, namens dezelveaan Z. M. den Koning aangeboden het adres der Sta ten-Generaal in antwoord op de aanspraak waarmede hoogst dezelve de tegenwoordige zitting der Kamers heeft geopend. Het slot van dit adres luidt als volgt Met vaststelling van de nog niet aangenomen hoofdstuk ken der tweejarige Staatst-begrooting, waaromtrent wij de ontwerpen weldra te gemoet zienzal weder voor het aan staande tweejarig tijdvak de geregelde gang van zaken verze kerd en daardoor het crediet van den Staat bevestigd worden. Dit doel zal echter niet kunnen bereikt worden, zonder dat tevens de middelen worden aangewezen om het verbroken financieel evenwigt te herstellen en 0111 met stipte naauwge- zethcid onze verbindtenissen en verpligtingen na te komen. Wij zijn daarom -bereidom met U. M. mede te werken om de buitengewone offersdie gevorderd mogten worden naar doeltreffende 'beginselen te verdeelen. Wij zullen daar toe met te meer gerustheid kunnen besluiten, omdat wij moe ten vertrouwendat «op den zoo gewenschten weg van ver eenvoudiging en bezuiniging aanhoudend zal worden voort gegaan, en alzoo .geene pogingen zullen worden nagelaten, om die lasten te 'verminderen. UwerMs. 'bereidwilligheid, om met den Prins van Oran je te deeien in alle buitengewone lastenwelke op hoogst- deszelfs onderdanen mogten gelegd wordenzal voorzeker tot een bemoedigend voorbeeld strekken en als een treffend blijk van liefde voor het Nederlandsche volk, door hetzelve op hoogen prijs worden gesteld. Overtuigd dat orde, eenvoudigheid en openbaarheid nood zakelijke vereischten zijn om tot meer gunstige financiële om standigheden te kunnen gerakenhebben wij met bijzonder genoegen van U. M. de verzekering 'bekomen dat hoogst dezelve zijne ernstige zorgen blijft toewijden aan de geheele regeling van 's Rijks geldmiddelen. In verband met die ver zekering mogen wij dan ook eerlang van U. M. te gemoet zien de toegezegde voorstellen tot verevening en opruiming, zoo veel mogelijk, van de bijzondere Rijks-fondsen, en tot regeling van den achterstand en daarmede in betrekking staan de onderwerpen. Het zal der Regering, bij de opvolging van vaste en milde beginselenbij overeenstemming van bedoelingen en in- zigten in alle takken van bestuurnimmer ontbreken aan kracht dadige ondersteuning van de zijde der Vertegenwoordigers, om hare welberaden pogingen tot bevordering van het welzijn des 'Vaderlands cot stand te zien komen. Onder stipte nale ving onzer bestaande grondwettelijke instellingen verwachten wij met vertrouwendat de Regering het geschikte tijdstip tot derzelver herziening en verbetering niet zal laten voorbij gaan. Steunende op Uwer Ms. ernstige begeerte, om het geluk van een getrouw volk met alle krachten te bevorderen, mogen wij, onder eerbiedig opzien tot den Allerhoogste en met be dachtzame aanwending van de nog.altijd belangrijke hulpbron nen welke Nederland beziteene meer gunstige toekomst met vertrouwen verbeiden." Als een gevolg van en in verband met de aanstaande reorganisatie van het legermeent men onder anderen het volgende te weten de luit.-kolonel der grenadiers Lleiermans zou benoemd zijn tot kolonel plaatselijk kommandant van Venlode kolonel van het gesupprimeerde regement jagers Go'ètstot kol.-kommandant van het 1 ste regemgnt infanteriede luit-kolonel Mollingerthans kommandant van het xste rege ment infanterietot kolonel plaats-kommandant van Maas tricht; tot kol.-koramandant var. het 2de regement, de luit.- kolonel van Poolsum Booythans kommandant van het ge supprimeerde 9de regement; de luit.-kolonel Her, komman dant van het 2de regement infanterie, tot kolonel plaats- kommandant van Nijmegen de luit.-kolonel Wagener kom mandant van het 4de regement infanterie, tot kol.-komman dant van Amsterdamen de luit.-kolonel Menzo, kommandant van het gesupprimeerde 10de regement, tot kol.-komman- dant van het 4de regement infanterie. Onder de gepensioneerden noemt men onder anderen de ma joors George en Pieper. HAARLEM den 27 october. Gedurende den afgeloopen zomer is met ijver gearbeid aan de inrigting van het stoom gemaal'twelk bij Sparendam wordt gesticht, en 'twelk, gedurende en na het droogmaken van het Haarlemmermeer' moet dienen, om, bij hoogen waterstand en ongunstige win den, het overtollige water uit RijnLands-boezem op te malen en in het IJ uit te storten. Hetzelve zal bestaan uit 10 schepradenelk ter breedte van ruim 2J Ned. el5 ter we derzijden welke door middel van stoomkrachtin bewe ging zullen worden gehouden, met gekoppelde assen, om de werking, naar gelang der behoefte, te regelen. Het ge bouw is bijna voltooid. De 4 stoomketels zijn reeds gelegd gelijk ook de liggende stoomcilinder. Aan de dijken van dei' boven-boezem wordt gearbeid, en men vleit zich, voor julij van het volgende jaar, eene proefmaling te zullen kunnen doen. Aan het waterwerktuig, de Leegwater, bij Sassenheim, is almede met den meesten ijver voortgewerkten men hoopt in den loop van het volgende jaar, de ringdijken, romdom den uit te malen waterplaste zullen kunnen sluiten. VLISSINGEN den 29 october. Heden namiddag werden alhierdoor de Nederlandsche loodsboot No. 6schipper L. van der Eyckbehouden aan wal gebragt zes schip breukelingen welke den vorigen dag tegen het vallen van den avonddoor genoemde loodsboot in zee met stormweer uit het W. Z. W. en hooge zeeën, op de hoogte van Osten- de Zuiden 4 mijlen afstand, van het Fransche visschers vaartuigje genaamd le St. Pierre de Berk schipper Pierre Macquethetwelk in eenen zinkenden staat verkeerde, wer den gered en die ongetwijfel eene prooi der golven zouden zijn geworden, zoo niet de equipagie van genoemde Nederl. loodsboot, in hare menschlievende en met het meeste beleid aangewende pogingen tot redding, volhard had. MIDDELBURG den 30 october. Bij besluit van 17 dezer heeft Z. M. benoemd: tot kommandant van de iste divisie infanterie, den luitenant-generaal A. J. J. baron des Tombe; tot kommandant van de 2de divisie infanterie, den luitenant- generaal A. Schuurman hoogstdeszelfs buitengewoon adju danttot kommandant van de iste brigade der iste divisie infanterie, den generaal-majoor jhrJ. F. Serraristot kom mandant van de 2de brigade der iste divisie infanterie, den generaal-majoor O. J. H. graaf van Limburg Stirum hoogst deszelfs buitengewoon adjudanttot kommandant der iste bri gade van de 2de divisie infanterieden generaal-majoor J. Hulst; tot kommandant van de 2de brigade der ede divisie (De abonneraents-prijs dezer Courant ia ƒ2,75 voor drie maanden, en franco per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptantof bij het einde Tan ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingenwaarvan de prijs is van één tot zes regels 1, 50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij *lke plaatsing eener Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald.

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1