fHIDDEUBURGSCHE 28 Oetober. N". 129. Zalurdag BESTUREN ca ADMINISTRATIEF, üsefceubmisking.. NI E ÜWSTXJMNGEN, 5D«iDsdtlaub. Jwanfcvijïc. STRANDVONDERIJ. £Ubcvl«ittbcti. ®b abonuements-prijs dezer Courant is f2,75 voor drie maanden, en franeo per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt corgptant, of bij liet einde ran ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentie!! behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Adverlentien worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingenwaarvan de en voor iederen regel daarboven 22 cents. prijs is van ée'n tot zés regels 1 50 Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo hij elke plaatsing eener Advertentie het Mcgt van Zegel (35 ets.) moet "worden betaald. De COMMISSIE uit het PROVINCIAAL GEREGTSHOF in ZEELAND, te zamengesteld ter voldoening aan Art. u der Wet op het Notaris-ambt, van den 9jtily 1842 (^Staats blad no. 20), tot het afnemen der examina van hen, die 'verlangen mogten zich in staat gesteld te zien om naar het ambt van Notaris te dingen ma^kt bij deze aan de belang hebbenden bekend, dat zij tot het bedoelde einde zal vace- ren op Woensdag den 29 November 1843 des voormiddags 'ten tien ure, en volgende dagen (is het nood), in een der 'Vertrekken van het Hofgebouw. 'De Commissie herinnert voorts de Adspirantenaan de voorschriften van Art. 13 der voorschreven Wet, en verlangt overigens, dat zoodanige stukken, welke aan haar moeten worden ingediend, tijdig en portvrij zullen worden bezorgd ter Griffie van den Ilove. Middelburg, den ,23 October 1843, De Commissie voornoemd :De Procureur-Generaal S. de WIND. bij'den Move G. va» IJSSELSTEYN. ACKERMANS. In het Strandvonderij-Ressort Benesten-Schelde zijn ter reclame voorhanden vier Greinen Balken van 4 tot 7 El 'lengte twee-en-deftig Noordsche Deelen van 1,75 tot 6 El lengte allen gemerkt WF een Greinen Balkgemerkt 'C.B. en Co.; een Anker met houten Stok en 10 Vademen Ketting een dito met ijzeren Stok en 7 Vademen Ketting in Februarij 11. gevischt bij de Noorder Rassen en ter Reede van Vlisstngcn alsmede twee dito met Ketting en Reep in Maart 1842 gevischt bij llammekens. De Regthebbenden ■vervoegen zich bij den Opperstrandvonder, te Middelburg. De COMMISSIE tot uitdeeling van SPIJS aan Min vermogenden te Middelburgaan de Ingezetenen, derzelver Stad. Veelgeachte Stadgenooten Het tijdvak van het jaar, waarin zich gebrek en armoede het meest doen gevoelen, de zoo barre Winter nadert met rassche schreden en onze behoeftige Medeburgers zien niet zonder reden de aannadering daarvan met bekommering te gemoet, daar de stilstand van vele middelen van bestaan en de zoo geringe verdiensten den armen dagiooner minder dan ooit in de gelegenheid zal stellen in zijn onderhoud en dat van zijn soms zeer talrijk gezin te voorzien. Wat zoude hem dan meer kunnen troosten meer opbeu ren dan de gedachte, dat er door de zorg der Voorzienigheid milde harten en handen leven die gaarne van het hunne, ■mededeelen en dat hij ook in dezen Winter door zijne •meergegoede Stadgenooten niet aan zijn lot zal worden over gelaten. Laten wij dan<ook ditmaal niet achterblijven, maar milde- lijk onze hand openen en hebben wij in ons bestuur eenig- zins aan uwe verwachting kunnen beantwoorden, dan aarze len wij niet, om, onder medehulp onzer verdienstelijke Com missarissen deze taak wederom op nieuw op ons te nemen. Met vertrouwen op aller medewerking en ruime bijdragen zullen wij ulieden dan eerlang de Intc.ekenings-lijstof Biljet ten ter inschrijving aanbiedenten einde wij onze werkzaam heden zouden kunnen aanvangen, waaraan wij, ten behoeve >van onze Stadgenooten, volgaarne een deel van onzen tijd ■willen opofferen. Middelburg, den 26 October 1843. D. J. de Superviele President. S. de Wind. S. Bomme, Thesaurier. II. du Buisson Becius, Secretaris» J. van Reigersberg Versluys. A. J. VAN DEN BllOECKE. P. N. SCIIORER. J. A. Moens. [BERLIJN den 22 october. Volgens berigten Uit Peters» ïburgvan den 14, had men daar de tijding ontvangen, dat 7.. M. de keizer van Rusland in den laten avond van den <5 in volmaakten welstand te Moskou was aangekomen. FRANKFORT den 22 october. Volgens berigten uit Wee "«envan den 18, heeft Z. M. de keizer van Oostenrijk In tegenwoordigheid zijner familie en ministers, alsmede on der den toevloed eener tallooze menigte aanscho'üw&rsop dien dag zijnde de verjaardag van den slag bij Le'ipzig, met groote plegtigheid den eersten steen gelegdvoor het ter eere van deszelfs voorgangerden keizer Frans van Oosten- lijk te Weenen op te rigten gedenkteeken. De hertog Bernhard van Saksen-Wei marIjiitenant-gene- (raal in Nederlandsche dienstdie-, gedurende een verblijf van 3 weken te Weenen, met groote onderscheiding aldaar t ontvangen was, had den 16 met zijnen ouds'ten zoon Wee nen weder verlaten. Zijn derde zoon, prins Gnstaaf, was te Weenen gebleven om aan de militaire akademie aldaar zich verder te vormen. Volgens berigten uit Konstantinopel van 3 october door de Allgemeine Augsbttrgcr Zeitung medegedeeld had de omwenteling in Griekenland en het vermoeden dat de zelve door de zoogenaamde Russische partij was bewerkt ge worden bij -de Porte groote ongerustheid en wantrouwen verwekthetwelk nog dagelijks toenamten gevolge van de tijdingen, die zij omtrent den toestand der vorstendommen, de stemming in Bosnië, de stoutheid der Montenegrijnen en de handelingen van den generaal Lieven in Servie ontving. In Syrië duurden de botsingen tusschen Drusen en Maroniten voortin Jeruzalem weigerde de Turksche be volking de belasting te betalen. Uit Erzerum had de Porte gunstige berigten ontvangen, die op eene 'spoedige gewensch- te regeling der geschillen met Perzie hoop gaven. HAMBURG den 23 october. Uit Bergen (in Noorwegen) van den 2 dezerwordt het volgende treffend geval gemeld hetwelk aldaar eene algemeene deelneming heeft verwekt: Zattirdag den 16 september 11. vervoegde zich de heer N. T. Woldtolbeambte te Bergen, bij het bureau van po- licie, verklarende, dat hem een stuk linnen en een hemd, niet'de voorletters van zijn naam gemerkt, was ontstolen, er bijvoegende, dat hij meende zeker te zijn, dat deze voor werpen hem waren ontvreemd door eene jonge naaistermet name Elise Marie Widttevens zijn verlangen te kennen gevende dat er' een onderzoek in hare woning zoude plaats hebben. Het hoofd der policie, na den heer Wold scherp ondervraagd te hebben naar al de omstandigheden waardoor zijn vermoeden op deze persoon was gevallenzondt twee agenten derwaartsten einde naar dit 'diefstal onderzoek te doen. De agenten in het nedrig verblijf van Elise komende, wa ren niet genoodzaakt uitvoerig onderzoek te doen daar bet eerste hetwelk hunne aandacht trok een paket linnen was, dat op eene commode was nedergelegdna onderzoek bleek hun dat dit paket werkelijk uit het door den hsstWoid aan- geduidde hemd en stukken linnen bestoud. Zij vroegen de jonge dochter hoe zij aan deze goederen gekomen was. Haar antwoord wasdat een haar onbekend handwerksman deze goederen daags te voren had gebragtmet verzoek van het linnen een hemd gelijk aan het daarbij gevoegde te maken. Voor wien? vraagde een der agenten. Voor'een Zweedsch kapitein wiens schip in de haven lag. Welk kapitein en welk schip? Dit weet ik niet; doch men heeft mij ge zegd dat het werk geen groote haast had. Deze onbepaalde antwoorden van Elise versterkten de agen ten van policie in het denkbeeld, dat deze voorwerpen we zenlijk door haar waren gestolenzij werd dan ook dadelijk gearresteerd enondanks haar schreijen en smeeken naar de gevangenis gebragt. Dit had plaats ten 2 ure des namiddags; ten 5 ure, toen dezelfde agenten in de cel kwamenalwaar Elise was opge sloten om haar voor den regter van instructie te brengen vonden zij slechts een lijkde jonge dochter had zich met haren zijden halsdoek aan de ijzeren stangen van het kruis raam verhangen. Op de tafel waren met de punt eener speld deze woorden geschreven»- Ik ben onschuldig en neem God tot getuige; doch ik kan de openbare schande, die mij is aangedaan niet overleven." De regter van instructie liet hierop het naauwkeurigst on derzoek tot inlichting dezer zaak doen, en vernam weldra, dat de vrouw van den heer Wold, dis Elise had aangeklaagd, sedert lang had getracht haar te benadeeien en haar reeds twee malen voor iemand van een slecht gedrag had willen doen houden. Dientengevolge deed gemelde regter vrouw ■Wold arresteren., welke, in acht verhoorendie zij bij tus- schenrnimten van 24 uren ondergingvolhield dat voormel de goederen bij haar waren gestolen en niemand anders dan Elise hier aan schuldig kon zijn. Reeds had de regter bevel tot in vrijheidstelling van vrouw Wold gegeven, toen door toeval werd ontdekt, dat de twee gestolene voorwerpen bij Elise waren bezorgd door een kui- persknevhtgenaamd Sorunien dat deze aan zijne vrien den had gezegd, dat vrouw Wold hem in 't geheim had be last dezelve namens een Zweedsch kapitein, doch zonder hem te noemen, aan Elise ter hand te stellen. In tegen woordigheid van dezen man verhoord, eindigde vrouw Wold met te bekennen dat dit waarheid was, en dat zij haren man had overgehaald om de jonge naaister, tegen welke zij een geweldige haat had opgevat, valsehelijk te beschuldigen. Ook de heer Wold werd gearresteerden beide echtgcnooten wachten nu regtvaardige straf voor hunnen laster, welke zoo noodlottige gevolgen heeft gehad. Elise Marie Wtdtdie slechts 17 jaren oud was, wordt algemeen betreurd. t j 7 Op haar 14de jaar beide hare ouders verloren hebbende, was zij verpligt door handen-arbeid in haar onderhoud te voorzien als ook in dat van haren broe der, die slechts 8 jaren telt. PARIJS den 23 october. Gisteren morgen tegen 12 ure is de koninklijke familie van St.-Cloud op de Tui'lerien aange komen, en terstond daarop heeft de koning, vergezeld dooi den hertog van Nemours den prins van Joinviile', den maar schalk Soult en verscheidene generaals eene wapenschouwing over de troepen gehouden. Al de regementen nu door den koning geïnspecteerd zullen, uitgezonderd xie artillerie, deze hoofdstad binnen kort verlaten, om van garnizoen te veran deren. Naar verzekerd wordt zal de koning nog in den loop de zer week al de gedetacheerde forten rondom deze hoofdstad in oogenschouw nemenen zullen zij daarna zoodra moge lijk met troepen bezet worden. De maandelijksche courier uit Indie, wiens achterblij ven groote ongerustheid had veroorzaaktis aangekomen. De stoomboot Victoria die de dcpeches overbragtis den 28 augustus bij haar vertrek uit Bombay door een hevigen storm overvallen en is verpligt geweest den 6 september we der in die haven binnen te loopen. Door de Cleopatra die den 7 des morgens vertrokken iszijn thans de depeches in Europa aangebragtwelke echter van geen groot belang zijn. In de laatste drie dagen zijn door het gouvernement geene telegrafische tijdingen van de Spaansche grenzen ont vangen- Per post heeft men heden, brieven uit Madrid van den 16 dezer. In de hoofdstad heerschte voortdurende de grootse rust. Dc luitenant-generaal Changarnierdie onlangs door den gouverneur-generaal van Algiers uit zijn kommandement is ontzetis van Algiers te Marseille aangekomen en begeeft zich onmiddelijk naar Parijs, om zich bij den minister van oorlog nopens'zijn gedrag te verantwoorden. Uit Florence schrijft men, dat de graaf van Survilliers QJoseph Bonapartedezer dagen herhaalde aanvallen van be roerte gehad heeft, zoodat menvoor zijn leven vreesde. Naar men verneemt, zijn hier in de laatste dagen zeer ongunstige tijdingen uit den Kerkelijken Staat ontvangen. De jongst ontdekte zamenzwering zou namelijk verontrustende vorderingen in de overige gedeelte van Italië maken. Naar gezegd wordt zou ons gouvernement op eene officiële wijs het berigt bekomen hebben dat de Paus om bijstand van Oostenrijk zou gevraagd hebben en dat reeds 5 h dooo man op het Romeinsch grondgebeid zouden zijn gerukt. (In be rigten uit Duitschland is wel gesproken geworden, dat eenige Oostenrijksche troepen de grenzen van den Kerkelijken Staat zouden naderenmaar dat zij die grenzen reeds waren overgegaanheeft men van die zijde nog niet vernomen). sGRAVENIIAGE den 25 october. Eergisteren is de Tweede Kamer der Staten-Generaal bij dag en bij avond vergaderd ge weest om te beraadslagen over het ontwerp van adresin antwoord op de troonredewelk ontwerp des avonds is aan genomen en aan de Eerste Kamér verzonden die deswege morgen vergaderen zal. In doorgaans wel onderrigte kringen alhier verzekert men, dat de heer mr. 1'. van Akerlaken, lid van de Tweede Ka- mer der Sfaten-Generaaldoor Z. M. in den Nederlandschen adelstand is verheven. Sommigen meenen ook, dat het plan 0111 dien volks-vertegenwoordiger de portefeuille van financien op te dragen nog niet geheel opgeheven zou zijn, maar dat men omtrent de voorwaarden der aanvaarding nog niet voldoende heeft kunnen overeenkomen. De heer mr. J. C. de Jongearchivarius des Rijks, is tot Staatsraad in buitengewone dienst benoemd geworden. De heer mr. J. van sGravenweerd,Staatsraad in buiten gewone dienst, is, na een verblijf van ongeveer anderhalf jaar buitenlands in deze residentie aangekomen waar hij den winter denkt door te brengen. De heer referendaris Pols bevindt zich sedert ongeveer 14 dagen te Londenten einde de laatste hand te leggen aan het post-traktaat tusschen Engeland en Nederland. Men denkt dat de ratificatien in de volgende week zullen worden uit gewisseld. Heden is op de groote markt alhier de doodstraf aan J. C. van Stenis voltrokken, nadat hij alvorens, in den ker ker door den weleerw. heer Huidecoperop eene treffende wijze was toegesproken en die leeraar een gebed voor hem ten Hemel had opgezonden, terwijl zijn eerw., als mede de wel-eenv. heer Timmers Verhoeven den ongelukkige tot aan de strafplaats hebben vergezeld. Het buitengewoon slechte we der had doen verwachten dat de toevloed van nieuwsgierigen niet zeer groot zou zijn in deze verwachting is men ech ter bedrogen geworden. Al de wegen die naar' de strafplaats geleiden waren, benevens de plaats zelve, reeds vroegtijdig met eene overgroote menigte menschen bezaaid, waaronder men, zoo als in soortgelijke omstandigheden niet zelden het geval is, vele vrouwen opmerkte, en onder deze niet wei-

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1