MIDDELBÜRGSCHE coIhant. W. 128. Donderdag 1843. 26 October. BESTUREN en AMINIST1UTIEN. Jfiraufevtjïi» Bckcnbwiiïiiug. Clbvctrtentic. NIEUWSTIJDINGEN. 2Ditit0c{tIflub. Ücbcrlattbcïi. T)e COMMISSIE uit liet PROVINCIAAL GEREGTSHOF iin ZEELAND, te zamengesteld ter voldoening aan Art. ii 'der Wet op het Notaris-ambt, van den pjulij 1842{Staats blad >10. 20) tot het afnemen der examina van hen die 'verlangen mogten zich in staat gesteld te zien om naar het ambt van Notaris te dingen, maakt bij deze aan de belang hebbenden bekend dat zij tot het bedoelde einde zal vace ren op Woensdag den 29 November 1843 des voormiddags ten tien ure en volgende dagen (is het nood)in een der Vertrekken van het Hofgebouw. De Commissie herinnert voorts de Adspirantenaan de voorschriften van Art. 13 der voorschreven Wet, en verlangt ■overigens, dat zoodanige stukken, welke aan haar moeten worden ingediend tijdig en portvrij zullen worden bezorgd ter Griffie van den 'Hove. Middelburg -den 23 October 1843. 'Be Commissie voornoemd :De Procureur-Generaal S. de WIND. bij den Ilove, G. wan IJSSELSTEYN. -ACKERMANS. De COMMISSIE tot verevening en amortisatie van "de gevestigde Schulden der Stad Middêlburg brengt bij deze ter (kennis der belanghebbendendatter voldoening aan het 'Koninklijk Besluit van den 13 Februarij 18 ip Lett. M3., waar bij is gearresteerd geworden een 'Plan van verevening van de achterstallige Interessen op dezer'Stads Obligatien verschul- •digd op den 24 November aanstaande, des namiddags ten twee ure, op het'Raadhuis in het openbaar zal worden overgegaan'tot de uitloting van Honderd Stuks Kansbiljetten van de Stedelijke Rentèlooze Schuldte zamen een Kapitaal 'opleverende van Vijftig 'Duizend Gulden. Middelburg., den 23 October rS4"3. De Commissie voornoemd, .PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter'Ordonnantie van dezelve, A. M. BECIUS. Middelburg25 October 1843. De VEREENIGING tot het bezoeken der ARMEN-bin nen Middelburg berigt met welmeenende dankbetuigingde ■ontvangst van de navolgende ten behoeve der Armen bij ihaar den 23 dezer gewordene giften als ■Van A. E. 20 "Zeeuwsche Rijksdaalders of 52. C. B. 20 dito, mede52. Be Directie der Vereeniging voornoemd, ;F. Z. ERMERINS Voorzitter. M. J. BOONE Secretaris. FRANKFORT den 20 october. Naar men verneemt zou 'het Beijersche hof, onverwijld na de ontvangene tijding van het op den 15 september te Athene gebeurde, zich tot de Oostenrijksche.regering gewend en deze om bescherming van den koning van Griekenland verzocht hebben doch zou de ze hoewel in vriendelijke bewoordingen daarop hebben te kennen gegeven dat eene dadelijke bemoéijing met de Griek- sche aangelegenheden., naar de grondstellingen, ten dien op- zigte steeds gevolgdniet kon plaats hebben. Daarentegen zou zij bij de bevriende mogendheden de noodige stappen doen om niet alleen de persoonlijke zekerheid van koning Dttomaar ook diens koninklijk aanzien te handhaven. Volgens een zoo even alhier ontvangen schrijven uit Patras ■van den 8 hadden de vreemde gezanten te Athenemet uit- zondering van die der Nederlandenop de kennisgeving der Grieksche regering wegens den veranderden regeringsvorm ge antwoord, doch hoedanig was nog niet juist bekend. Alleen weet men, dat de vertegenwoordiger van Engeland het Griek sche volk met het ontvangen eener constitutie geluk gewenscht .heeft. LONDEN den 21 october. Gisteren heeft de benoeming fder heeren Baring en Pattïsontot candidafen voor de verte- .genwoordiging der city in het parlement, plaats gehad, en heden moet de verkiezingdie aller aandacht tot zich trekt -volgen. De Torybladen voegen eene godsdienstige drijfveer fbïj de politieke met welke zij de kiezers tot de keus van .den heer Baring aansporen, namelijk, dat deze tot de geves tigde kerk en zijn tegenstander tot de Dissenters behoort. De '.haat der conservativen tegen de voorstanders van den vrijen graanhandelonder welken de heer Pattïson 'eene eerste plaats fo.ekleedtis echter wel het voornaamste middel door hetwelk men de zegepraal van den 'heer Baring tracht te verzekeren. De beide parlementshuizen zijn 'eergisteren pro forma ver gaderd geweest, om de acte van prorogatie tot 14 november te hooren lezen. Weinig nader belangrijk nieuws is 'uit Ierland •ontvangen. Men verwachtte dat de -zitting van den gemeenteraad van Du blin die gisteren moest gehouden wordenbelangrijk wezen zou, dewijl CdConnell voornemens was aldaarte betoogen dat alleen de lord-maire en aldermen tot handhaving der rust in die hoofdstad geregtigd zijn. Om de inwoners van Ierland nog meer 'tegen de regering in het'harnas te jagen hebben sommige dagbladen aldaar verspreid, dat deze Hanoveraansche troepen in soldij genomen heeft0111 de orde in dat land te helpen handhaven; maar zulks wordt van goederhand tegengesproken. Des te zekerer is hetdat het getal der nationale .troepen aldaar nog beduidend -zal wor den vermeerderdvooral zoodra te Dublin-, Limerick en el ders de noodige barakken tot hunne berging, voltooid zul len wezen. Alsdan zal zich, onder andereneene divisie vau het 15de regement van linie, onder de bevelen van lord C. fVellesleyzoon van den hertog van Wellington, naar Lime rick begeven, alwaar ook het hoofdkwartier der scheepsmagt in de Shannon ouder de bevelen .van kapitein Austinge vestigd wezen zal. Op het voorbeeld van den heer A. O'CoiinelL, pastoor der parochie van Sint-Michiel te Dublin, vermanen de R. K. geestelijken in de verschillende Iersche parochiën het volk tot rust en onderwerping aan de wetten. Het gouvernement wordt inmiddels door de dagbladen der behoudende partij voortdurend aangespoordzich door de rust in "Ierland., den zachteren toon dien QPConnell heeft aange nomen, en de oneensgezindheid welke onder de Repealers merkbaar begint te worden., niet tot verslapping in het ne men van maatregelen te laten verleiden, naardien het te duch ten staatdat het misnoegen heviger dan ooit zou uitbreken wanneer de ontevredenen in den waan geraakten dat de rege ring ter halverwege staan bleef. De heer Cushing, gezant der Vereenigde Staten 'bij liet hof van Chinais den 17 september te Alexandria gearriveerd »en heeft, na bij den onder-koning ter audiëntie toegelaten te zijn-, nog dienzelfden dag den tog naar Suez voortgezet, van waar hij, met de maandelijksche stoomboot, naar Bombay rei zen zou, aan welke haven een Noord-Amerikaansch eskader toeven moest,, om hem naar'China over te brengen en te ver gezellen. Brieven uit Lissabon van 12 dezer zeggen dat eene nieuwe ministeriele crisis in Portugal niet ver af scheen te zijn. De koning en koningin waren nog niet van .h-unnen togt in de .provinciën teruggekeerd, en of-zij aldaar wel met veel geestdrift ontvangen werden scheen twijfelachtig, Ook hier te lande kondigt de winter zich vroegtijdig aan. Tusschen den 14 en 16 dezer heeft, 'op onderscheidene plaatsende thermometer des morgens reeds 4 gr. onder het vriespunt geteekenden te Doncaster is den ~ty zeer veel sneeuw gevallenhetwelkwanneer het zoo vroeg plaats heeft, door velen als voorteekenen van een strengen winter beschouwd wordt, hoewel anderen daarentegen meenen op gemerkt te hebben, dat de winters doorgaans niet zeer streng zijn wanneer de koude zich zoo vroeg doet gevoelen. LONDEN den 22 october. Be verkiezing voor de city heeft een geheel anderen keer genomen dan vrij algemeen ver wacht werd. Nadat gisteren, van 9 tot 4 ure, het werk der stemmingmet telkens afwisselende kans, ijverig was voortgezetis ten slotte gebleken, dat de heer James P-attison 201 stemmen boven zijnen mededinger verworven had. Deze zegepraal der Whigpartij is ook daarom van groote beduidenis dat zij het bewijs voor den teenemenden invloed der voor- Standers van de afschaffing der graanwetten oplevert. Heden op den verjaardag' van den zeeslag bij Trafal- gar had het gedenktceken voor lord Nelsou-, in Charing- Crossmoeten ingewijd worden; maardewijl het nog niet geheel voltooid is, heeft men zulks tot den- 2 april, denver jaardag der zoogenaamde .overwinning voor Koppenhagen uitgesteld. De loffelijk bekende mistress Fry is sedert eenigen tijd ten gevolge van gevatte koude gedurende hare laatste buiten- landsche reis, ernstig ongesteld, sedert eenige dagen zelfs zoo bedenkelijkdat men voor het leven dier menschlievende vrouw beducht is. PARIJS den 21 october. Reeds Worden meer dan '10,000 handteekeningen geteld op eene petitie 'uit twee der voorste den aan de wetgevende kamersdie ten doel heeft te vragen dat de opgerigte forten rondom Parijs wel behouden blijven, maar dat de naar die hoofdstad gekeerde fronten ontmanteld mogen worden. - Men drijft hier vrij algemeen den spot'mèt de hernieuw de pogingen der legitimisten Om hunne partij meerdere kracht bij te zetten, waartoe behoort, dat een der meest verknochte vrienden van den hertog van Bordeaux herwaarts gekomen is om zich aan het hoofd van een der hevigste dagbladen dier partij te plaatsen. Ofschoon hetzegt men Lodewijk Filips nog niet gelukt is 'alle aanhangers van den oudsten tak der Bourbons met zich te verzoenenzouden echter nagenoeg alle Franschen de wapenen opvatten 0111 een prins te verdrij ven, die, om den 'troon zijner vaderen te beklimmen, zijn ■steun -alleen in de bajonetten der vreemdelingen zou moeten zoeken. De Moniteür van heden deelt een berigt mede, volgens hetwelk op de kust van Guineamet hulp der Fransche zee- magt, en onder toestemming van de hoofden der inboorlin gen, op twee verschillende punten, Assinie en Gabongehee- ten die vooraf voor den koning der Franschen in bezit waren genomen, versterkte kantoren zijn gevestigd. Nog op een ander punt in de bogt van Guinea zal eene dergelijke vesti ging der Franschen plaats hebben. Een en ander moet, zoo als de Moniteür zegtdienen om middelpunten van ruilhan del voor de Fransche koopvaarders te vestigenom verver- schings-plaatsen voor de oorlogschepen van het Fransche sta tion tusschen Goeree en de Middaglijn welke sterkte on langs van 7 tot 14 schepen gebragt is, daar te stellen, en om aan Frankrijk zijn aandeel aan invloeden werking te ver zekeren in de pogingen tot vooruitgang in beschavingwaar voor de aanstaande geheele uitdelging van den slavenhandel aan de Afrikaansche bevolking het sein zal geven. s GRAVENHAGE den 22 october. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van gisteren heeft de voor zitter kenbaar gemaakt, dat de commissie, belast met het opstellen van een ontwerp van adres, in antwoord op de troonrede, zoodanig ontwerp in gereedheid gebragt heeft. Hij stelt mitsdien voordat ontwerp te verzenden aan de afdeelingen. Dien overeenkomstig wordt besloten. De ver gadering gaat daarop uit een en de afdeelingen vergaderen onmiddellijk, omdat ontwerp te onderzoeken. Morgen ochtend zal de Kamer vergaderen. Waarschijnlijk zal de centrale afdeeling alsdan verslag doen over het ont werp van adresdat gisteren in de afdeelingen onderzocht isen waaromtrent men de beraadslagingen almede op mor gen verwachtzullende naar men verzekertna de vast stelling van het adres, de Kamer voorloopig .uit een gaan, tot dat de Regering eenige Ontwerpen van wetdie aan de Kamers zullen aangeboden worden, in gereedheid zal hebben gebragt. s GRAVENHAGE den 23 october. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden heeft de voor zitter kennis gegeven, dat de heer Tromp de gevorderde stuk ken, om te worden toegelaten, had ingezonden. Die stuk ken worden onderzocht door de daartoe'bestemde commissie, die, bij monde van den heer van Rappard, verslag doet, hetwelk daartoe strekt, dat de heer Tromp wiens geloofsbrie ven in behoorlijke orde bevonden zijnals lid der Kamer worde toegelaten. Dienvolgens wordt de heer Tromp toege laten en neemt zitting. De voorzitter stelt voor, over te gaan tot het benoemen van de twee leden, die, ingevolge art. 14 van het reglement van orde der Kamer, met den voorzicter, gedurende de te. genwoordige zitting de huishoudelijke commissie der verga dering zullen uitmaken. Hiertoe worden met meerderheid van stemmen benoemd de heeren Verwey-Mejan en Luzacwelke beide reeds ten vo- rigen jare leden dezer commissie zijn geweest. De voorzitter geeft te kennendat thans geraadpleegd zal woiden over het ontwerp van adresin antwoord op de tioonrcde, maar dat de heer van Rappard het woord vraagt. De heer van Rappard verzoektop grond van art. 109 der Grondwetdat de openbare vergadering in eene zitting met gesloten deuren worde veranderd welk voorstelzoo door de heeren van AkerlakenUytwerff Sterlingde Jong en de Backerals door hem en alzoo door meer dan een tiende der aanwezige leden verlangd wordt. Dienvolgens wordt de openbare zitting opgeheven en ver anderd in comité-generaal. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn ter vergadering opgeroepen "tegen donderdag den 26 dezer. Naar men verneemtheeft Z. M. het verzoek om gra tiedoor den ter dood veroordeelden van Stenis ingediend, gewezen van de handen zal op aanstaanden woensdag de straf voltrokken worden. Heden zijn bij de godsdienstoefe ningen gebeden voor den ongelukkige gedaan. [Dit berigt heb ben wij slechts in de laatste afdrukken van ons vorig No. kunnen mededeelen.] ZALT-BOMMEL den 19 october. Sedert lange jaren helde, waarschijnlijk ten gevolge vau eene verzakking der grondslagen, de kleinste der torens alhier, die der gasthuis- kerk merkbaar naar het noorden over. Ofschoon die over helling in de laatste jaren niet was toegenomen, hadden ech ter de ontzettende ongelukken, door het instorten van derge- ilijke gebouwen, zoowel 111 als -buiten ons vaderland veroor zaakt wel eens de vrees doen ontstaandat ook onze stad eenmaal het tooneel van zulk eene noodlottige gebeurtenis zoude kunnen wordenof, door het afbreken van den to reneen belangrijk sieraad zoude moeten verliezen. Bij een opzettelijk onderzoek bleek het, dat de helling naar het noorden 0,60, naar het westen 0,10 el bedroeg, hetgeen, bij de vrij aanzienlijke hoogte des torens (50 ellen) en deszelfs betrekkelijk geringen omvang, de groote scheu ren in de hoofdmuren, en de gebrekkige verbinding van en kele hoofddeeleneene spoedige voorziening noodzakelijk: maakte. Men besloot dus de vaneen geweken muren zoo vee! mo gelijk tot elkander te brengen, met zware ijzeren banden te omvangen en met ankers te bevestigeninwendig het metsel werk te versterken, de grondslagen zoo veel noodig te ont- blooten en te verbeterenen eindelijk den geheelen -toren toe eene meer regtstandige rigting terug te brengen. Nadat alle voorbereidende werkzaamheden behoorlijk en met zorg volbragt waren, werd, op dingsdag den 17 dezer, des middags ten 12 ure onder leiding van de -architecten, de heeren F. IV. de Virieu en C. Verloopin het bijzijn van verscheidene daartoe uitgenoodigde deskundigen, met liet regt

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1