MIDDELBURGSCHE COURAN rrr 4 N". 126. Zalurdag 21 October. 184 NIEUWSTIJDINGEN. JVanfctrijk. ïicbeirUtubcu. '.'v, ,De abonfiemerits-prijs dezer Courant is 2 ,75 voor drie maandenen franeo per Tost 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. "De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regelmet uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingenwaarvan de prijs is van dén tot zes regels ƒ1, 50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het liegt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. FRANKFORT den 15 october. Volgens berigten uit Ro me, van den 27 sept.., door een Fransch blad medegedeeld, zou een geneesheer, een groot oproermaker en door gebrek aan geld tot vertwijfeling gebragt, tot twee keeren toe ge tracht hebben om tot den Paus door te dringen met bet klaar blijkelijke plan om dezen te vermoordendoch zou hem zulks mislukt en hij in hechtenis genomen zijn. PARIJS den 16 october. Blijkens publiek gemaakte sta ten der opbrengst van de directe en indirecte belastingen gedurende de negen eerste maanden van 18411842611 1843, hebben de openbare inkomsten van Frankrijk in 1843 10,280,000 francs meer dan in 1842, 0035,652,000 francs meer dan in 1841 opgebragt. Volgens de jongste telling bedroeg de bevolking van Frankrijk 34,494,875 zielen, en is sedert het jaar 1700 na genoeg verdubbeld. In de provincie Macon heeft de wijnoogst eenen aan vang genomen. In eenige streken zal de oogst, zonder groot te zijn eene betere qualiteit opleveren dan men geloofd had. Sedert meer dan zes weken verkeerde men in het on zekere nopens het verder gebeurde op Otaheite. Thans zijn, door den heer Lavaudkapitein van de Allierwelke te J3rest aangekomen is, tijdingen aangebragt, die weinig be rekend zijn 0111 de gemoederen alhier gerust te stellen. Daar uit blijkt toch dat de bevelhebber der Engelsche korvet Tal bot in overeenstemming met het hoofd der zendelingen den heer Putchard, koningin Pomare tot een protest tegen het protectoraat van Frankrijk overreed heeft, en dat het be schermend gouvernement door die vorstin is omvergeworpen. Na een mondgesprek tusschen haar en den heer Lavaud zijn v; zaken echter op den voet hersteld waarop de admiraal Dupetit Thouars die had achtergelatenalthans tot dat de questie door de kabinetten van Londen en Parijs beslist zou wezen. De heer Lavaud is in persoon overgekomenom van den staat der zaken rapport te doen maar men ducht dat het na zijn vertrek, den heer PutcTtard gelukt zal zijn de konin gin weder van gedachten te doen veranderen. Bovendien wordt gezegd dat het Engelsch kabinet op de ontruiming van Otaheite door de Franschen blijft aandringen, en dat talrijke nota's gewisseld zijn zonder dat men het daaromtrent eens kan worden. Volgens een bijzonder berigt zou er te Napels een komplot tegen de koninklijke familie ontdekt zijn. Zulks had aanleiding tot onderscheidene buitengewone maatregelen ge geven onder anderen waren de Zwitsersche regementen in Napelsche dienst versterkt geworden, en hadden de chefs dier korpsen geheime instructien gekregen. Een telegrafisch berigt uit Bayonne van den 15 dezer houdt het volgende Den 10 is te Madrid het feest van de geboorte der ko ningin gevierd. Er heeft eene plegtige handkussing plaats ge had. H. M. heeft den eersten steen gelegd aan het paleis der •cortes en de troepen van het garnizoen in oogenschouw ge nomen. Zij is overal met geestdrift ontvangen. De stad is geïllumineerd geworden." Uit Barcelona heeft men de niet onbelangrijke tijding bekomen dat er verdeeldheid in den boezem der opstande lingen is ontstaan. De republikeinsche partij is oneens ge raakt met de voorstanders der centrale junta en heeft eenen afzonderlijken president en secretaris benoemd. De president, een overdreven republikeinis Cruello geheeten de secre taris B. Xitikola. Intusschen hadden beide partijen zich ver- .staan om gemeenschappelijk den tegenstand tegen den kapitein jgeneraal Sanz voort te zetten. Prim houdt 'Girona steeds ingesloten doch kan zich van sde stad niet meester maken. Volgens berigt van de grenzen zou de opstandelings-junta «te Saragossaniet meer wetende hoe zich te redden, ondcr- liandelingen met het bestuur te Madrid over de overgave -der istaö hebben geopend. 's GRAVENHAGE den 17 october. Gisteren avond is Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden uit Vlissingen in (deze residentie aangekomen. In de zitting van de Tweede Kamer der "Staten-Gene- raal van heden welke onder het voorzitterschap van den Jieer van Dam Tsselt is geopendzijn twee -commissien be noemd tot het onderzoeken der geloofsbrieven van de nieuw gekozen of herkozen leden, na afloop waarvan door dezelve de toelating werd voorgesteld van de heeren van Nagell 2Vcdermejer van Rosenthat, van Golïste'inBrouwer Duy- maer van Twist, Treding, van PttnhuysCorucliVerwey- Mejan Luzac Gevers van EndegeestAnemaetde Mon- chy Corver-Iiooftden Texde Backer Romme en de Jong van Beek en Donk. Overeenkomstig deze voorstellen werden al de gekozene of herkozen leden toegelaten met uitzondering van den heer t Trompwiens overgelegde stukken niet volledig waren en den heer Faber van Riemsdijkdie met geene volstrekte meerderheid zoude gekozen zijn. Nadat de heer Geversdie tot de herkozen leden behoort thans, als voorzitter der laatst gehouden zitting, het voor zitterschap weder opgevat heeftwordt beslotendat aan den heer Tromp eenig uitstel zou worden verleend, om de gevorderde stukken over te leggenen datna benoeming van een nieuwen voorzitter, een dag zal worden bepaald waarop over de al dan niet toelating van den heer Faber van Riems dijk zal worden geraadpleegd. Daarna is de Kamer overgegaan tot de verkiezing van drie candidaten voor het voorzitterschap gedurende de tegenwoor dige zitting. Tot eersten candidaat wordt met meerderheid van stemmen gekozen de heer mr. J. L. A. Luybentot tweeden de heer mr. G. J. Bruce en tot derden jhr. mr. D. T. Gevers van Endegeest. Deze lijst van drie candidaten zal door eene commissie aan Z. M. den Koning worden aangeboden. Vervolgens wordt de vergadering tot nadere bijeenroeping gescheiden. Nog heden middag is de bovengemelde commissie bij den Koning toegelaten. Men verwacht overmorgen donderdag eene zitting der Kamer, waarin 'sKonings keus zal worden kenbaar gemaaktwaarin de nieuw te benoemen voorzitter het voorzitterschap zal aanvaarden; waarin eene commissie, tot opstelling van een adres in antwoord op de troonrede zal worden gekozen waarin de afdeeüngen voor de twee eerstvolgende maanden zullen worden zamengesteld, en waar in andere voorloopige werkzaamheden zullen worden verrigt. 's GRAVENHAGE den 18 october. Heden heeft in de Kloosterkerk alhier de heilige doop van den Prinsjongst geboren zoon van IIH. KK. HH. den Prins en Prinses van Oranje, plaats gehad. Nadat de leden van het corps diplo- matique de ministers, de hoogeStaats-coIlegien de geweste lijke en plaatselijke overheidspersonenen een groot aantal andere bewoners van 'sGravenhage van onderscheiden rang zich in het kerkgebouw hadden vereenigdzag men de leden van het Koninklijk Gezin op het bepaalde uur in het vorste lijke gestoelte plaats nemen. HII. MM. de Koning en Ko ningin Z. K. H. de Prins van Oranje en Z. K. H. Prins Hendrik waren aldaar vereenigd. De godsdienstoefening begon met het gezamenlijk zingen van het 7de vers van Psalm XXVwaarna de hofkapellaan Dermont, naar aanleiding der woorden van Psalm CIIIvs. 17, eene korte gelegenheidsrede uitsprak. De redenaar maakte daarbij op den familie-zegendien het doorluchtig Huis van Öranje-Nassaudoor de Goddelijke ge nade, bij voortduring geniet, opmerkzaam, en eindigde met eene roerende toespraak aan Z. IC. H. den Prins van Oranje en heilbeden voor hoogstdeszelfs gelukkig herstelde Gemalin en den jonggeboren Prins. Vervolgens werd de jonggeboren Prinsdie met den stoet in het programma omschreven, naar de kerk was geleid, pleg- tiglijk te midden der Christelijke vergadering gébragt. Al de aanwezige leden van het Koninklijk Huis plaatsen zich als doopgetuigen voor den predikstoelwaarna de leeraar aan den jongen Prins den heiligen doop toediende. Met een vu rig gebed voor het geliefde Koninklijk Huis, en het opzin gen van vs. 4 van'het iste der Evangelische gezangen, nam deze godsdienstplegtigheid een einde. De jonggeborene, welke door zijnen Doorluchtigen Vader zeiven ten doop is gehouden» draagt de namen van Willem Frederik Manrits Alexander Hendrik Karei. Bij besluit van den 14 dezer heeft Z. M. tot com mandeur der orde van den Nederlandschen Leeuw bevorderd den luitenant-generaal van Hoofvoorzitter der Nederland- sche commissie voor de grensregeling met Belgie ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, en tot ridder dier or de benoemd den kapitein-ingenieur A. de la Porteamanuensis der voormelde commissie. Het heeft H. M. de Koningin behaagd welwillend aan te nemen van den lithograaf, den heer E. Spanier eendoor hem vervaardigd groot cachet met hoogstderzelver wapens gegraveerd in lithografisehen steen, op eene nieuwe door hem uitgevonden wijze, waarop hij onlangs een octrooi heeft bekomen. H. M. heeft den heer Spanier schriftelijk doen betuigen, dat hoegstdezelve over de uitvoering zeer voldaan was. MIDDELBURG den 20 october. Men verneemt dat Z. M. de Koning, uit het hoogstdenzelven aangeboden drietal can didaten voor het voorzitterschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaalgedurende de thans geopende zitting, geko zen heeft den heer mr. J. L- A. Luybendie het eerst op de lij-st was geplaatst. 'Onder de bezuinigingen welke het gouvernement in voert, behooren naar wij vernemen, het ontbinden van de pde en iode regementen infanterie welke bij de andere re gementen zullen worden ingelijfd en van het regement ligte dragonders no. 4 welke manschappen bij het 3de regement zware dragonders en andere korpsen zullen worden ingedeeld. Zr. Ms. schepen Jason de Sambre de Pjjl en nc Haai, zijn den 15 en 17 dezer, zoo te Helder als te Texel gearriveerd komende van Gibraltar. Men verneemtdat het aan de Rijks veeartsen is toe gestaan, 0111 als onderscheidingsteeken te dragen eene jas, zoo als aan de kweekelingen van 's Rijks veeartsenijschool is voorgeschreven, zijnde met dubbele borst tot boven toe digt, van donker grijs laken (tnarengo) met opstaanden zwarten zijden fluweeien kraag, waarop met zilverdraad (zoogenaamd petit fineen lauriertakje geborduurd isen voorzien van uit wit metaal geplette knoopendragende de letters R. V. A. Bij het in onze vorige medegedeeld berigtwegens de schipbreuk en redding der 5 personen in de nabijheid van Ter Heyde kan men uit eene goeden bron voegen dat direc teuren der Zuid-Hollandsche maatschappij tot redding van schipbreukelingen dadelijk besloten hebben op voordragt van den edel achtbaren heer J. Drooglever Fortuyn, burgemees- van Monster c. a.die zich goedgunstig met het oppertoe- zigt der redmiddelen te Ter Heyde belast, aan de verschillen de personenwelke deze redding deel hebben genomen belooningen, in evenredigheid hunner edele daden, te doen uitreiken alsmede den Pruissischen graaf d* Oriolla voor zijne buitengewone en belangiooze pogingeneene 'gouden medaille te vereeren. Den 13 dezer, des avonds, heeft in Vriesland een he vig onweder gewoedhetwelk op verscheidene punten der provincie groote onheilen heeft veroorzaakt. Te Pietersbie- riun is de bliksem eerst in eene schuur en vervolgens in den kerktoren geslagen en heeft beide die gebouwen met zulk eene snelheid in brand gezet, dat er aan geen blusschenmaar alleen aan bewaren der nabijgelegene woningen te denken viel. Van den dit jaar nog. zwaar gerepareerden toren en de zoo nette kerk met een voor weinige jaren nieuw daargesteld orgelis niets dan eene ruïne overgebleven. Te Sixbierum is de rog- en pelmolën getroffendoch de daardoor veroorzaakte brand zonder belangrijke schade te hebben veroorzaakt, schielijk gcbluscht. Op het Bildt, onder St. Jacobi-Parochiezijn van twee aanzienlijke boerderijen de schuren door den bliksem in brand gezet en met al derzelve voorraad vernield. De kerk van St. Jacobi-Parochie is ook getroffen, doch door den afleider gespaard gebleven. Later heeft men echter opgemerktdat in den muur der kerk van boven tot benedeneene scheur is ontstaan. Bovendien is gelijktijdig op het Bildt in de Wadden een brandend schip gezien. Men houdt dit voor eene turftjalk waarin de bliksem geslagen is, en die geheel met lading en personen in de golven of in het vuur omgekomen iszon der in dezen rampzaligen toestand eenige hulp te kunnen er langen. Nagenoeg al de dagen der weekwelke deze schrikkelijke uitbarsting voorafgingen, waren gekenmerkt door afwisseling van regenharden windstormdonder hagel enz. Op den voormiddag van dezen zelfden dag vielen over deze streek hevige hagelbuijen en stortregensneer, terwijl de barometer ongemeen laag daalde tot 733,57 mm. Wegens de opening van den nieuwen spoorweg wordt uit Keulen den 17 dezer het volgende gemeld: Eergisteren is met groote plegtigheid de ijzeren spoor weg, tusschen Keulen en Antwerpen geopend. Zoowel de voor die opening te Antwerpenals na dezelve te Keulen ge- houdene feestelijke maaltijden waren bijzonder luisterrijk en zoo als wel te denken valtontbrak het op dezelve niet aan toasten op het welzijn van HH. MM. de koningen van Pruis- scn en der Belgen en het gemeenschappelijk welvaren hunner J respective onderdanen. Dit meende mendat het best zou bevorderd wordenzoodoor dit nieuwe middel van ge meenschap, de handels-betrekkingenwelke vroeger tusschen Belgie en Duitschland tijdens het Dnitsche keizerrijkbe stonden op nieuw weder wierden aangeknoopt." Volgens de laatste berigten uit Spanje, zijnde uit Perpi- gnan van den 15 dezerwerd het schieten tusschen de for ten van Barcelona en de stad den 12 en 13 voortgezet. Het ge rucht liep te Barcelonettedat er eene commissie uit het volk benoemd was 0111 een wakend oog pp de junta te hou den. Sanz wachtte steeds versterkingen te Graciaom aan te vallen. Prim had aan de vrouwen en kinderen toegestaan om Girona te ontruimen en zou alsnu den aanval doen. Uit Londen wordt de belangrijke tijding gemeld dat op den 14 dezer te Dublin bevel tot inhechtenisneming van yConnell en deszelfs zoon als beschuldigd van zamenzwe- ring en andere misdrijvenwas gegeven doch beide hebben •eene cautie van 1500 ponden st. gesteld tot waarborg dat zij voor het aanstaande hof van assises zouden verschijnen. Men leest in een Fransch dagblad den navolgenden zonderlingen karaktertrekeen Engelschman vervoegt zich aan het bureau van de stoomboot-maatschappij te Lyon en verlangt met zijne vrouw en twee bedienden naar Marseille j gebragt te worden zeggendeMuipas voyager avec le pttiple i mol vouloir étre seul avcc niyladymotvous de-

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1