iStcbcirlfïnbst!. ZEETIJDINGEN. ADYERTENTIEN. Op den 14 dezer werd mij door .den dood ontruktmijn dierbare'EchtgenootD. VOGELPOEL, in den ouderdom van 43 /jarenberustende in Gods wilhoop ik in het voor mij zoo treurig verlieskracht en troost van Hem te ontvan gen die hem tot zich riep. MiddelburgDordrecht Kotier dam Stoosiijagt de Stad Gorinchem G or ine hemDordrecht Middelburg B« den Boekhandelaar H. FRIJLINK te Amsterdam ziet thans het licht STOOMJAGTEN, 94 74 54 84- 74ur- 74- 54 54 64- 84 5 DE STOOMBOOT DE SCHELDE, 74 9Ï- 9ï- I04" 9è- genomen, om de dooden en gekwetsten te vervoeren. Men voegt er bij, dat de aanhangers der junta wonderen van dap perheid verrigt hebben. Intusschen worden zij van alle kan ten bestookten schijnen dan ook te verwachtendat zij geen stand zullen kunnen houden. Amettler heeft ten minste door eenen renbode aan den bevelhebber van het fort van Figuières den last doen overbrengen om die plaats goed te provianderen voor het gevaldat hij derwaarts zou moeten terug trekken. 200 man die na het gevecht Girona verla ten hadden zijn naar men zegt, overrompeld, en in de pan gehakt, slechts vijf zijn daarvan ontkomen en in de vesting terug gekeerd." 's GRAVENIIAGE den 11 october. Het is te denken dat nu de Eerste Kamer de aangenomene begrootings-wetten met hare goedkeuring heeft bekrachtigdde Tweede Kamer al spoedigna de opening der volgende zittingzal geroepen wordenom te beraadslagen over nieuwe voordragten van hoofdstukken van de begrooting der uitgaven betreffende de collegien van staat; de. zeemagt, en de kosten der geldmiddelen in stede van die met welke zij zich laatste lijk niet 'heeft vereenigjl. Een der gewigtigste bezwaren tegen het eerste dezer hoofd stukken was gelegen in de bezoldiging van sommige hoogge plaatste ambtenaren ofschoon het niet is gebleken, dat de meerderheidwaarmede liet is verworpenin dit gevoelen deelde. Het hoofdstuk, betreffende de zeemagt, is voorzeker afge stemd; maar, gelijk naderhand is gebleken, geenszins omdat men de verschillende tot stand gebragte verbetering niet waar deerde of verlangde, dat het bestuur van dat departement in andere handen mogt overgaan. Het bezwaar yverd groo- tendeels gevonden in het behoud van al de bestaande Rijks werven, en in de meening dat de minister slechts verlang de van de zijde der Kamer tot de afschaffing van eene der- zelve te worden gedrongen om daartoe te besluiten. Zoo bet schijnt, is dit vermoeden niet gegrond en de minister over tuigd dat geene der bestaande werven aan de Maas en de ■Schelde in den tegenwoordigen toestandkan worden ont beerd en die eener voorname stad allerminstin het belang eener eventuele verdediging des landsen datbij de zeer aanzienlijke besparingen welke reeds tijdens zijn be heer in het bestuur der genoemde werven zijn ingevoerd eene afschaffing thans slechts eene betrekkelijk geringe bezui niging zoude opleveren zeker niet in vérhouding tot de ongelegenheden, welke in de stad, die daardoor zoude wor den getroffen konden ons taan. Behalve eenige besparing, ten aanzien der comptabiliteit en het toezigt op de middelendoor sommige leden verlangd Ts het voornaamste bezwaar, hetwelk ten aanzien van de kosten der financien is ter sprake gebragt, gelegen in het niet aanwezig zijn van een ministerdie zich bepaaldelijk met dat departement zal belasten. Betrekkelijk de middelen, om, over de jaren 1844 en 1845 in het ontbrekende te voorzienis de Kamer in haar geheel gebleven. Naar aanleiding eener ministeriele resolutiezijn de ambtenaren der belastingen ingelicht, dat voor de dienst meisjes, vermeld in art. 16 5, letter dder wet op het personeel, welke, na primo mei van het jaar, den vollen ouderdom van 18 jaren bereiken, geene hoogere personele belasting, naar tijdsgelangverschuldigd is. ROTTERDAM den 11 october. Onlangs is door de dag bladen medegedeeld dat door den heer IVilkm van Houten alhier, is aangevraagd een octrooi voor eene belangrijke ver betering op de thans bestaande brandspuitenluchtpompen enz., en het uitdenken van eene oorspronkelijke brandspuit, met drie cylinderswelke verbetering voornamelijk bestaat in het genoegzaam wegnemen der groote wrijving van den zuiger op de wanden der cylinderswaardoor dit werktuig meestal zoo zwaar gaat en aanhoudend ongesteld raakten dus in eene andere wijze, om den cylinder luchtdigt te slui ten waardoor het water geregeld opgenomen en zonder eenige verspilling weggedrukt wordt; als mede in de ver andering'der luchtbuis, zoo dat het water niet dan onder eene bepaalde drukking der- lucht daaruit stroomt. Volgens het oordeel van deskundigenzijn door deze uitvinding als bijna zeker de oorzaken weggenomen van de maar al te dik werf gebrekkige werking der spuiten bij brandterwijl die met een gering getal manschappenin vergelijking van voor heen in werking kunnen gebragt worden. Wij kunnen thans met zekerheid hierbij voegendat het stedelijk bestuur dezer stad eene der stads brandspuiten in handen van gemelden heer van Houten heeft gesteldom zij ne uitvinding daarop toe te passen, waarvan alles goeds ver wacht mag worden. HARDINXVELD den 13 october. Te midden van den hevigen stormdie in den voormiddag van heden woedde heeft eene schrikbarende en treurvolle ramp onzen omtrek in verslagenheid en menig huisgezin in diepen rouw gedompeld. Omstreeks ten half twaalf ure stak de veerschipper IHou- ter de Ridderbenevens twee varensgezellenvan wal om eenige passagiers8 in getal en waaronder een vijftal houthakkersmeest allen huisvaders uit de aan gene zijde der rivier de Merwede gelegene gemeente Werkendam, op de aldaar voorbij vargnde stoomboot' der maatschapij aan te zet ten. Reeds kort van den wal sloeg het vaartuig door eenen feilen rukwind om en deed al de manschap met de golven worstelen. Drie personen, waaronder de genoemde veerman hebben nog getracht zich op den bodem van het omgekan telde vaartuig' te reddendoch werden door de hooggaande golven daarvan afgeslagen. Wel zijn er nog pogingen aangewendom de drenkelin gen te redden en wel door ff. van HarkR. SwetsP. Proost en II. Millenaarbenevens door eene sloep der stoom boot-maatschappij maar de hulp niet tijdig genoeg kunnen de aangebragt worden washelaasalles te vergeefs. Hartverscheurend was dit schouwspel voor diegenen wel ke op de stoomboot en aan wal waren en echter niets kon den toebrengen om deze ongelukkigen te redden. Door deze ramp zijn meer dan 30 weduwen en weezen eensklaps zonder middelen van bestaan. BIERVLIET den 14 october. Den 9 dezer had nabij den Kapitalen Dam een treurig ongeluk plaats. Johannes Fran- ciscus van Hullevan de Bachautsche haven gemeente Phi- lippinemet 2 zijner kinderen uitgevaren zijnde om gar nalen te korren, sloeg zijne kleine hoogaars, met een hevi ge windvlaag uit het westen omen werd hijmet zijn zoontje van 9 jaren, eene prooi der golven. Ook de andere knaap, 14 jaren oud, zoude verloren zijn geweest, daar hij reeds tweemaal het vaartuigwaaraan hij zich had weten vast te klemmenhad moeten loslatenzoo niet Jacobus Geensenmet zijn zoon Anthonie Geensenvan den Kapita len Dam bijgestaan door Jodocus en Nicolaas Rammeloovan Philippine het gebeurde van den zeedijk aanschouwende zich onmiddelijk in de roeiboot der laatsten geworpen had den om het ter hulpe te snellen zonder het gevaar te ach ten waaraan zij zich noodwendig gingen blootstellen. Het mogt hun werkelijk gelukken den verkleumden en schier be- wusteloozen in hunne boot over te nemen en behouden aan wal te brengen waar hij verder ten huize van J. Geensen met de meeste zorg verpleegd werd. De omgekomene laat eene weduwe met 6 kinderen achter, die, bij behoeftige om standigheden eene donkere toekomst te gemoet gaan. VLISSINGEN den 14 october. Heden namiddag arriveer, den hier ter reede onder het lossen van salutschoten0 Zr. Ms. fregat de Rijn, kommandant Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, korvet Boreas kapt.-luit. fH. J. Jolly, brik Lynx, kapt.-luit. D. J. baron Rengersen het stoomschip Bromo luit. ter zee iste klasse A. J. de Smit van den Broecke alle terug van een togt naar de Middellandsche Zee. MIDDELBURG den 16 october. Op heden wordt in de residentie de gewone vergadering der Staten-Generaalmet de gebruikelijke plegtighedendoor Z. M. den Koning geopend. De nieuwe wet op het zegel is door Z. M. den Ko ning uitgevaardigd onder dagteekening van 3 october. Vol gens art. 46 van dezelvezal deze wet in werking ko men op een nader door Z. M. te bepalen tijdstip. Den 10 dezer is te Helvoetsluis binnengekomen Zr. Ms. brik de Snelheid, luit. der iste klasse Zoutman, van Cu- ra9ao en den 11, Zr. Ms. transportschip Prins Willem 'Frederik Hendrik, kapt.-luit. van Braam Houckgeestvan Coppename. In den afgeloopen zomer heeft men te Alphenaan de halzen van drie dit jaar uitgebroeide ooijevaars, bandjes be vestigd met kleine koperen plaatjes waarop de naam der gemeente en het jaartal van 1843 waren gegraveerd, Op den 10 augustus heeft men die jonge vogels nog aldaar gezien doch na dien tijd niet meer terwijl het nest 7 h 8 dagen daarna ook door de oude vogels is verlaten. In de eerste dagen van de maand september heeft de heer burgemeester der gemeente Alphen een brief uit Rocquefort, bij Mont-de-Mar- san, departement des Landes, in Frankrijk, 25 uren benoor den de Spaansche grenzen, ontvangen, inhoudende, dat een dezer jonge ooijevaars reeds den 13 augustus in die gemeente is geschoten geworden. MIDDELBURG den 16 october. Van hier zijn naar zee gezeild: la FleurJ. Remes, naar Antwerpen met suiker; NyverdalH. J. Schippers, naar Huil, met appelen. VLISSINGEN den 16 october. Voor Antwerpen bestemd zijn alhier ter reede gekomen: UrciguayJ. Wrigt Kelso van Buenos-Ayresmet huiden; Emma, C. Ekling, van Char- lestownmet katoen en rijst; LucillaW. Pescund, van Richmund, met tabak; CharlotteJ. Stief, van Memel, met hout; Judge Thomson, J. P. Picot, en AgnesT. Ilaesloop, beide van Mallaga, met fruit; de Vrouw Grietje, H. H. Boske, van Bordeaux, met wijnLibertasC. Rietske, van Memel; JohannaII. Ahrensen Fr au SophiaJ. F. Ahrensbeide van Rigaalle drie met houtla MarieD. J. Salzsiederen EugèneJ. J. Reeners, beide van Londen met suiker. Voorts: Courier, J. D. Smit, van Petersburg, met lijn zaad en Anna PowlonaP. Lamootvan Londen met suikerbeide naar GentMary Theodosia G. Sifty van Rotterdam naar Ilastingmet kaas en lijnkoeken la Jeune CarolineH. Roskamp van Bordeaux naar Brusselmet wijn. JJeden beviel zeer voorspoedig van eene DOCHTER C. J. van Muijcn geliefde Echtgenoot van Middelburg J. C. STEIN den 15 October 1843. Apotheker. Eenige kennisgeving. J-^eden overleed, aan de gevolgen eener borstkwaal, onze veelgeliefde Dochter, MARIA, in den ouderdom van ruim 28 jaren. Wissenkerke C. ZWIGTMAN. den 14 October 1843. M. T. ZWIGTMAN, geb. Wijtman. Middelburg A. G. F. BOULLÉ, den 15 October 1843. Wed. Vogelpoel. Bijzondere en algemeene kennisgeving. OPROEPING van SCIIULDEISCHERS. Alle bekende en onbekende Schuldeischers ten laste van MARCUS de VRIES, Slager en Huurkoetsier, wonende te Vlissingen, worden, ter verificatie hunner Schuldvorderingen opgeroepen tot de tweede en laatste bijeenkomstwelke op Zaturdag den 28 October 1843, des voormiddagsten 10 ure, in de Raadkamer der Arrondissements-Regtbank te Middel burgzal worden gehouden. Middelburg, den 14 October 1843. De Curator in voorschreven Faillissement, P. REKKER Procureur. J7en JONGEN benoodigd bij den Boekbinder Cornaey. I. Kleine AARDRIJKSKUNDE voor Schoolgebruik, door J. G. F. CANNABICIInaar den iódeti Hoogduitschen Drukvoor de Nederlandsche Jeugd bewerkt door K.- BOUTEN Onderwijzer in de Aardrijkskunde te Am sterdam. Prijs 125. II. FRIJLINK's kleine SCHOOL-ATLASbevattende io* enkele en 7 dubbele net gekleurde Kaartenals1. We reldkaart, 2. Europa, 3- Spanje en Portugal, 4. Frank rijk, 5. Engeland, Schotland en Ierland, 6. Denemar ken 7. de Nederlanden en Belgie8. Zweden en Noor wegen 9. Italië, 10. Oostenrijk, Pruissenverdere Duitsche Staten en Zwitserland, 11. Rusland 12. Grie kenland en Turkye13. Azia, 14. Afrika, 15. Ame rika, 16. Australië, - 17. Nederlandsche Bezittingen buiten Europa. Deze kleine Atlas is geene navolging van eenigen bestaanden maar volgens een geheel nieuw plan be werkt. Daarin zijn, zoo veel mogelijkde menigvul dige gebreken vermeden die in genoegzaam alle hier te Lande bekende Atlassen en Landkaarten worden aan getroffen. Prijs f 1 ,25. Mede is bij denzelven van de Pers gekomen III. DE LAATSTE der BARONNENnaar het Engelsch van E. L. BULWER Schrijver van Eugenius Aram, Ernst Maltravers Alice of de Geheimen enz. twee Deelen met Vignetten op S^faal. Prijs 5,80. IV. ONS DORP Karakterschetsen en Tooneelen uit het Buitenleven; naar het Engelsch van Miss M. R. MIT- FORD; inhoudende: Ons Dorp. Moderne Oudheden» Lucie. Nicht Marie. De praatachtige Dame. Ilelena. Eene Cricket-partij op het Land. Tom Cordery. Een oud Vrijer. Een Dorps-IIeertje. Kinderen van het Dorp. De Nichten. Marianne. Doctor Tubb. De- oude Heidin. De Dienstmeid van den Predikant. De Krijtmijn. Tante Martha. De Verkiezing. In één. Boekdeelmet Vignet en Plaat. Prijs- 2 90. varende in het Beurtveer tusschen de Steden en op alle daar tusschen gelegen Plaatsen. October 1843. Van Middelburg 6 ur. Woensd. 18, 6 Donderd. 19, 7 Vrijdag 20, 8 Zaturdag 21, Zondag 22, 10 Dingsdag 24, 5 ""Woensd. 25, 5 *Donderd. 26, 6 Vrijdag 27, 6 ""Zaturdag 28, 6 Zondag 29, 6 Dingsdag 31 6 Van Ro tterdam Dingsdag 17, 'smorg. 7lur. Woensd. 18, ""Donderd. 19, 8 - ""Vrijdag 2a, 8 Zaturdag ar, 4 Zondag 22, 5 Dingsdag 24, 4 Woensd. 25, 5y Donderd. 26, Vrijdag 27, 61 Zaturdag 28 61- Zondag 29 8 Dingsdag 31 varende tusschen en op alle daar tusschen gelegen Plaatsen. October 1843. van Middelburg *Donderd. 19, Zaturdag 21 Dingsdag 24, Donderdag 26, Zaturdag 28, Dingsdag 31, Woensdag 18, 61 UT. 8 Vrijdag 20, 4 Maandag 23, 10 4 Woensdag 25, 11. ""Vrijdag 27, Maandag 30, Van VLISSINGEN en BRESKENS Vaart in de maand October op de volgende uren van Vlissingen Dingsdag 17, voorm. 6|ur. Woensd. 18, Donderd. 19, Vrijdag 20, Zaturdag 21- Zondag 22, Maandag 23, -- Dingsdag 24, middag Woensd. 25namidd Donderd. 26, Vrijdag 27, Zaturdag 28 niet varen. Zondag 29, namidd. 3! Wiaandag 30, 4 Dingsdag 31, voorm. 74 12 I i 2I van Breskens Dingsdag 17, voorm. 7 4ur. Woensd. 18, 81 1 iï-1 Ili 11 Donderd. 19, Vrijdag 20, Zaturdag 21, Zondag 22 Maandag 23, middag 12I- Dingsdag 24, namidd. 1 - Woensd. 25, 2 Donderd. 26 24 Vrijdag 27,3i~ Zaturdag 28, niet varen. Zondag 29, namidd. 4I- Maandag 3° 3 5 - Dingsdag 31, voorm» 81- TER DRUKKERIJ TAN DE. GEBROEDERS. ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 2