MIBBELSUfiGSCME C O IC' A M-W* 124. Dingsdag f i8,4a 17 October. BESTUREN ca ADMINISTÏIATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. (f REGENTEN oyer de Godshuizen alhier zullenop "Woensdag den 18 'October aanstaande ,des voormiddags ten tien ure in een der lokalen van het .1}asthuis'houden de gewone jaariijksche Aanbesteding der LEVENSMIDDELEN, BRAND - en LICHTSTOFFEN enz., ten behoeve dèr Ge stichten, voor het dienstjaar 1844, waarvan de conditiën dagelijks in gemeld Gesticht voor een ieder ter lezing liggen. HANOVER de.n 10 october. De krijgsoefeningen bij Lu. neburg zijn geëindigd, en de troepen van daar naar hunne standplaatsen teruggetrokken. De koning is gisteren avond in deze hoofdstad teruggekomen. De DIRECTIE maakt bekend-, dat door haar zullen ge veild worden Te ROTTERDAMop TFoensdag dan 15 November 1843, 9,522 Kranj. en Kami. Java SUIKER liggende aldaar. 20,446 Dito DITO te Amsterdam. ^5/6 ®ito DITO Dordrecht. 1,058 Dito DITO Middelburg Waarvan de Notitien met de Veil-conditien in tijds zullen ■worden uitgegeven. Amsterdam, den 14 October 1843. VAN DER IIOUVEN President. KOOY-Directeurfungerend Secretaris. en de overige vorstelijke personen hebben mede Luneburg verlaten. De prins van Prnissen, de prinsen Karei en Al- bert van Prnissen en prins Frederik der Nederlanden hebben zich alvorens naar Berlijn terug te keerennaar Hamburg begeven ten einde zich daar een paar dagen op te houden en er de merkwaardigheden te bezigtigen. (Bv0jot-Ï3ritlanjc. LONDEN den 11 october. FI. M. heeft drie commissa rissen benoemd om den tegenwoordigen staat en de werking der wetten wegens de tolhekken eii slagboomen 111 Zuid-Wal lis te onderzoekenen om tevens nasporingen te doen naar veel bloedvergieten is voorgekomen want de Iersche rege- I ring had reeds eene beduidende militaire magt doen zamen- j rukken het geschut stond geladen en aan het kasteel van De koning van Prnissen Dublin waren voorzorgen genomen, als bevond het zich wer- de omstandigheden, door welke de laatste" ge weldadigheden maar het was er °P aangelegd, 0111 den gazometer in sommige'districten van dat land zijn .veroorzaakt. tebereiken waa'door^de gevolgen alleryreessehjkst zouden in sommige districten van dat land Laatstleden maandag heeft de grootvorst Michael het arse naal te Woohvich bezocht. - Het verblijf van prins Alexander der Nederlanden in de Scbotsche Hooglandenis nog verlengd geworden, tenein de Z. K. H. de beroemde jaariijksche groote jagt en volks kelijk in staat van beleg. In de volgende vergadering der associatieden 9 dezer gehouden, zijn de voorstellen eenparig goedgekeurd, welke anders in de vlakte van Clontarf behandeld zouden zijn ge worden. Tot hun aantal behoort het indienen van petitien aan de beide parlementshuizen om hunne toestemming van het beginsel te vragen dat.Ierland het onvervreemdbaar regt op eene eigene wetgeving en een afzonderlijk parlement bezit. Te Sheffield is onlangs te middernacht een gedeelte der fabrijk-gebouvven van den heer Jabotson door eene soort van helsch werktuig in de lucht gesprongen. Gelukkig is niemand gekwetstmaar het was er op aangelegd 0111 den gazometer geweest zijn. Dit werd echter verhinderd door eenen zwa- rer. ijzeren scheidsmuur. Eene vergadering van kooplieden en fabrijkanten heeft eene premie van 1000 pond op de ont dekking der daders gesteld daar ook elders dergelijke uit barstingen bewerkstelligd of dreigementen gedaan zijn. it'li i 9 CÏï l ,1b. BERLIJN den '9 october. Behalve de directeur van poli- cie, de lieer Duncker, zijn ook de gouverneur van deze hoofdstad, de generaal von RUifjii,igde generaal von Ranch en een hoofdbeambte bij het bestuur der binnenlandsche zaken naar Posen vertrokken om deel te nemen aan het onder zoek betreffende het op een der rijtuigen van het gevolg van Z. M. den keizer van Rusland geloste schot. FRANKFORT den 10 october. Don 3 dezer is te Triest ee:i Grieksche oorlogsbrik aangekomen aan boord hebbende een paar honderd Beijersche soldatenwelke uit de Grieksche dienst ontslagen zijn, ten gevolge van.de bekende verminde ring van het leger. De te -Mmichen uit Griekenland terug- gekomene Beijeren verheeiën hun gevoelen niet, dat koning Otto zich niét zal kunnen staande houden op den Griekschen 'troon, en raeenen, dat hij, tijdens de jongste revolutie, reeds ter zijde gesteld zoude zijnindien de hoofden der be weging niet begrepen hadden dat het geschikte tijdstip daar toe nog niet gekomen was, en dat zoodanige maatregel op dat oogenblik de onat hankclijkheid des lands in de waag schaal zou hebben gesteld. De Augsburger Allgenicine Zeituug geeft het volgende berigt uit Athene van den 12 september Voor zoover men tot dus verre weetis de afkondiging der constitutie in de provinciën overal met geestdrift opge nomen en hebben er geene belangrijke rustverstoringen plaats gehad. Alleen in de grensvesting Lamia moet het tot dade lijkheden gekomen zijn waarbij een zestigtal personen deels gewond zijn deels het leven verloren hebben. In Nauplia wilde de bevelhebber der bezetting, de overste Fabricius een Pbilhelleende nieuwe orde van zaken niet erkennen alvorens hij den last daartoe van den minister van oorlog uit Athene ontving. 11 ij werd dienvolgens in hechtenis genomen en door een and» vervangen. Welken loop de zaken ver der zullen nemen is moegelijk te voorziefivoor het oogen blik zijn de gemoederen natuurlijk nog zeer opgewonden en een ieder vertoont zich niet dan goed gewapend op de stra ten. Echter is tot hiertoe niet de minste wanorde voorge vallen en 'ncerscht volmaakte rust. De bijeenkomst der na tionale vergadering, die eerst op den 15 oct. bepaald was, is tot den 15 november uitgesteld." In den namiddag van den 14 en in den ochtend van den 15 september zijn in de stad Ragusa (in Dalmatie) bij herhaling vrij hevige schokken van aardbeving geyoeld. Door schrik bevangen is schier de geheele bevolking de stad ont- •vlugt, en heeft dezelve, terwijl de schudding van den grond gedurende den 15 bleef aanhouden in het opene veld den loop der gebeurtenissen afgewacht, tot den namiddag van den 16', als wanneer men, het gevaar geweken achtende, naar ede stad is teruggekeerd. Verscheidene huizen en andere ge- - bouwen zijn beschadigddoch men heeft geene belangrijke verwoestingen te betreuren gehad. In de omliggende plaat sen heeft deze aardbeving mede eene groote ontsteltenis ge- Ttaard. Omtrent het proefhoudend bevonden worden van den elcctro-magnetischcn toestel van den heer Wagner loopen de berigten zeer uiteen. De S.vabische Mercur beweert dat het onderzoek der commissie van de bondsvergadering geenszins voldoende is uitgevallen, zoo dat de bondsvergadering hem de toegezegde premie van 100,000 niet zal kunnen toeken nen. De Augsb. Allg. Zeitung daarentegen beschouwt dit als voorbarig en meent dat de heer fVagntr alle reden heeft om zich met eene gewenschtc uitkomst te vleijcn. JVawkrijfs. spelen te Invernëss zou kunnen bijwonen, welke 11. woens- j dag aangevangen zijn, en bij welke gelegenheid een groote I PARIJS den 11 october. De koning heeft gisteren, voor maaltijd is gegeven, waaraan meer dan 80 der voornaamste de eerstemaal sedert zeven weken, deze hoofdstad bezocht edelen van Schotland deel namen. Bij het schieten naar het J J doel hebben de prins en zijn adjudant, de baron Sloetde earste prijzen behaald. De openbare inkomsten des rijks hebben in de met den 10 dezer geëindigde drie maanden 1,565,931 p. st. meer dan gedurende dezelfde drie maanden van het vorige jaar en over het geheele jaar 4,076,346 p. st. meer dan in het vorige opgeleverd. Men had zich te Dublin niet vergist door de bespoe digde terugkomst van den lord luitenant van Ierland als het voorteeken van iets gewigtigs te beschouwen. Kort na zijne komst en die van den lord kanselier heeft zich den 7 dezer de geheime raad op het kasteel vereenigd, en des namiddags is eene proclamatie uitgevaardigdtegen de volksvergade ring gerigtdie den volgenden dag bij Clontarf plaats moest hebben en werwaarts zich volgens de door O^Conncll ge dane oproeping, velen te paard en in militaire orde meenden te begeven. De lord luitenant in rade maakt in deze proclamatie ge wag van de veelvuldige volksvergaderingen welke reeds in onderscheiden gedeelten van Ierland gehouden zijn onder voorwendsel van op eene constitutionele wijze over petitien tot herroeping der unie te raadplegen. En naardien de raad in overweging genomen had dat de nu voorgenomen vergade ring van dien aard wasdat zij gegronde reden ga'f om te vreezen, dat de drijfveren en bedoelingen der personen die zich daar vereenigen wilden niet in de wettige uitoefening van constitutionele regten en privilegiën gelegen waren, maar in het verwekken van haat en minachting tegen het gouvernement en de staatsregeling van het vereenigd koning rijk, zoo als die bij dé wet gevestigd is, en in het teweeg brengen van verandering in de wetten en constitutiedoor het inboezemen van vrees en het bezigen van geweldige middelenzoo wordt een ieder ten strengste geboden zich van die vergadering te onthouden. En tevens wordt bekend gemaakt datmogt zij nogtans plaats hebben allen die daar aan deel nemen volgens de wetten zullen worden vervolgd waarom alle magistraatspersonenen wie verder voor de handhaving der openbare rust waken moetenopgeroepen worden om het houden van die vergadering te helpen belet ten oi die uiteen te drijven alsmede om diegenen op te sporen en te vervolgen welke, na deze waarschuwing, zich aan de opgenoemde feiten mogten schuldig maken. Natuurlijk was men algemeen verlangend te weten wat het gevolg dezer proclamatie zijn zou. O'Connell heeft zich, met een exemplaar daarvan in de hand naar de vergadering der^associatie tot herroeping der unie begevenen verklaard dathoewel hij haar voor onwettig hield hij echter meen de dat het beter was aan de regering geene gelegenheid tot zegepraal over het volk te geven maar haar in het ongelijk te stellen, en de vereeniging te verschuiven, liever dan die met daden van geweld vergezeld te zien gaan'. lot dat einde had hij besloten tot het onverwijld afzenden van eene door hem gestelde tegenproclamatiewaarbij hij, namens de associatie., alle geestelijken en anderen, die dë eerste oproeping hadden helpen verspreiden ten ernstigste vermaande te zorgen dat het volk zich niet naar Clontarf mogt begeven. Dat stuk is terstond in alle rigtingen ver zonden 5 de voor de redenaars opgerigte 'verhevenheid inde vlakte van Clontarf is afgebroken en bovendien hebben vele 1 leden der associatie zich derwaarts begeven, om hen die de waarschuwing niet mogten ontvangen hebben tot rustig huis waarts keeren te nopen. 1 Hoewel het moeijelijk te beslissen valt of zwakheid dan wel een gevoel van menschelijkhcid (TConneïl dezen weg heeft doen. inslaan, schijnt het echter zeker dat daardoor en den raad der ministers gepresideerdna op het paleis der Tuilerien de werkzaamheden in oogenschouw genomen te hebben welke aldaar in de vertrekken voor den prins £11 de prinses van Joihviile bestemdverrigt worden. Gisteren zijnde de dag op welken koningin Isabella II van Spanje haar dertiende jaar voleindigd heeft, hebben de koning en de koninklijke familie een bezoek van gelukwen- sching bij de koningin-moeder, Maria Christiuaafgelegd, alwaar vele andere personen van hoogen rang, met gelijk doelgevonden werden. Ier beurs heeft men heden belangrijke verkoopen van openbare fondsen opgemerkt. Het gerucht wilde, tot ver klaring daarvan, dat zeer gewigtige tijdingen uit Griekenland ontvangen waren. De ambassadeurs van Oostenrijk, Prnis sen en Rusland zouden hunne paspoorten van het Grieksch gouvernement hebben gevraagd. Uit Algiers ontvangene berigten van 4 dezer houden in, dat de opperbevelhebber Bugeaud zich den 28 september të Miliana bevond en gereed was om den volgenden dag met eene leger-afdeeling naar de zijde van het gebergte Ou- emseris op te rukken. Liet weder was allezins gunstig, en men voorspelde zich van de ophanden zijnde herfst-expeditic een goed gevolg. Verder deelen die berigten bijzonderheden mede omtrent een hevig gevecht, hetwelk op den 22 septem ber is geleverd in de omstreken van Sidi-Joussef, tusschen de geregelde troepen van Abd-el-Kader en eene afdeeling rui terij van de( troepen van den generaal Lamoricière. Zes ofli- cieren en 20 ruiters van de geregelde troepen hebben daar bij het leven verloren. Aan de Fransche zijde zijn 12 mail gedood en 15 gekwetst,. Aangaande Spanje zijn weder de navolgende telegrafie sche berigten bekend gemaakt: Baijonne 8 oct. De verkiezingen te Malaga en Castellan zijn ten voor- deele der parlementaire partij uitgevallente Almeria daaren tegen heeft de oppositie de bovenhand behoudenen zich den 1 voor de centrale junta verklaard. Ook te Pontevccra zijn de verkiezingen gunstig voor de oppositie. De generaal Concha is in dien nacht van den 3 uit Ma drid vertrokkenom het bevel over het leger in Arragon op zich te gaan nemen." Baijonne 10 oct. Den 27 sept. is te Grenada eene poging gedaan om op stand te verwekken; men is daar slaags geraakt en eer Te personen zijn omgekomen of gekwetst. De orde is hersteld. Te Almeria was den 2 oct. en te Saragossa den 7, niets in den staat van zaken veranderd." Perpignan 10 oct. Den 7 heeft de junta te Barcelona, door 1000 man vnn de 2,500 die zij ter harer beschikking heeft, eenen storm op de citadel doen beproeven. Dezelve zijn met een verlies van 80 man terug geslagen. De heer Boschvice-president der junta, is doodciik gekwetst. Ten gevolge van dezen aanval hebben de citadel en de forten op de stad geschoten. 'Des avonds is het vuur w- staakt en den 8 niet weder geopend. Van de forten r-.l niet geschoten, dan 0111 het daarop gerigte vuur te bcm.t- woorden." In brieven uit Perpignan van 6 october leest men Men verzekert, dat Prim den 4 weder te Girona was., alwaar een bloedig gevecht heeft plaats gehad. Éen :r< rm werd gewaagd en door cle troepen van Amettler afgeslagen'. Men heeft met groote verbittering gestreden en aan beide zijden zijn een groot aantal dooden gevallen. De aanvoerder der opstandelingen Leeft alle rijtuigen in de stad in beslag De abonuements-prijs dezer Courant is 2,75 voor drie maanden, en franeo per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptantof bij het einde Van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien- behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regelmet uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendraakingenwaarvan du prijs is van een tot zes regels 1 50 en voor lederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsing eener Advertentie liet Hegt van Zegel (35 ets.) moet Tvorden betaald. liphhpn T nnplinro' 1r«1«1r u

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1