MIDDELBURGSCHE N IV*. 121. Diugsdag 10 October. NIEUWSTIJDINGEN. Publicatie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van de In- en Op gezetenen dat bij Hun Edel Achtbare is ontvangen en aan den Ontvanger der Directe Belastingen ter invordering ver zonden het Suppletoir Kohier No. 4 van de Personele Be lastingdienstjaar 184^, met uitnoodiging aan een iegelijk wien zulks aangaatomna bckomene kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste het door hem verschuldigde te kwijten onder herinnering tevensdat de bezwaren welke dienaangaande mogten bestaan binnen drie maanden na he den behooren te worden ingediend. En opdat de belanghebbenden hiervan kennis dragenzal deze worden afgekondigd mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 9 Oc tober 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE STOPPELAAR L. P. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. BECIUS. Bcbcnbmabtttg. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG, Gezien den Staat van ten achteren zijnde Belastingschuldi gen wegens de vervallene termijnen van de Grondlasten over het loopende dienstjaar, opgemaakt door den Heer Ont vanger derzelve Belastingen binnen deze Stad Verwittigen mits deze de belanghebbenden, dat de Dwang bevelen tegen dezelve binnen kort aan hen zullen worden be- teekendonder aanmaning om alsnog tot voorkoming van vervolging, ten spoedigste hun verschuldigde te voldoen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg den 9 Oc tober 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE STOPPELAAR L. P. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. REGENTEN over de Godshuizen alhier zullen op Woensdag den 18 October aanstaande des voormiddags ten tien ure in een der lokalen van het Gasthuishouden de gewone jaarlijksche Aanbesteding der LEVENSMIDDELEN, BRAND- en LICHTSTOFFEN enz., ten behoeve der Ge stichten, voor het dienstjaar 1844, waarvan de conditiën -dagelijks in gemeld Gesticht voor een ieder ter lezing liggen. 2$laat0c{tapprj tot 2Üut oaii 't Algemeen. VERGADERING op Woensdag den 11 October 1843, ides avonds ten zes ure. Verslag Voorlezing enz. Namens 'Bestuurders iP. de MARET TAK, Secretaris. MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING DER TOONKUNST, Afdeeling Middelburg. Het BESTUUR van voornoemde Afdceling maakt bij deze 'bekend, dat de "Cursus op de ZANGSCHOOL, onder leiding van den HeerJV. R. Geulenen welke in twee jaren afloopt, ir.et 1 November aanstaande zal geopend worden dat aan de Leden dezer Afdeelingeene jaarlijksche contributie van f 10 betalende, behalve hunne gewone regten ook nog dat gegeven iséén hunner Kinderen of Pupillen op gemelde School gratis te doen onderwijzen wordende deze contri butie met f 5 voor ieder Kind meer verhoogd alsmede dat geene Kinderen beneden de 10, noch boven de 15 jaren oudkunnen worden aangenomen. En worden mitsdien de Leden dezer Afdeeling, welke van voornemen zijn hunne Kinderen of Pupillen op gemelde 'School te plaatsen en ooi!; diegenen welke tot bekoming van dit regt Leden verlangden te wordenbeleefdelijk uitge- moodigd, zich dienaangaande schriftelijk of in Persoon vóór •den 20 dezer, bij den Heer Mr. G. A. Fokker, Penning- aneester der Afdeeling, of bij den ondergeteekende aan te melden. Namens het Bestuur voornoemd J. W. van .SONSBEECK Secretaris. De COMMISSIE LOON VOOR IVERKgevestigd bin- men deze Stad roept bij deze op diegenenwelke genegen .vuogten zijn in den aanstaanden winterin hare inrigting, i&etzij in of buiten de werkplaats hetzij door 'het .pluizen wan Touw, werk te erlangen., zich tot dat einde aan te snelden aan het lokaal, alwaar, met uitzondering van Zon dagen den 15 en 22 October aanstaande, dagelijks tot in schrijving der Werklieden zal worden gevaceerdvan Vrij dag den 13 tot en met Dingsdag den 24 October aanstaande wan des middags 12 tot des namiddags ten 2 ure-; wordende Siierbij tevens kennis gegevendat diegenenwelke mogten nalaten zich binnen den bepaalden tijd aan te melden ge vaar 'loapen van bij de Commissie in het geheel niet inaan- jnerking te kunnen worden genomen- Middelburg, den 9 October 1843. A. M. CRAMER, President. II. REKKER, Secretaris. Shiitsdiïnub. BERLIJN den 3 october. Voor eenige dagen heeft hier en elders het gerucht geloopendat té Posen op den keizer van Rusland geschoten waster gelegenheid dat Z. M. op den 19 der vorige maand, op zijne reis naar Warschau, die stad doorreed. Thans meldt het met de regering in betrek king staande dagblad dezer hoofdstad dat in den bewusten avond ettelijke uren na dat de keizer van Rusland reeds te Posen doorgereisd was, door sommigen een schot is gehoord in de nabijheid van den wagen der keizerlijke kanselarij terwijl dezelve door de voorstad Wallischei reed dat dit voorval aanleiding heeft gegeven tot een ijverig onderzoek, maar dat tot dus ver niet gebleken is, wie het schot heeft ge lost, en dat evenmin eenige omstandigheden aan het licht zijn gebragt, waaruit zou kunnen worden afgeleid, of de daad met opzetuit moedwilof enkel uit achteloosheid is ge pleegd. De berigtgever voegt er bijdat door deze eenvou dige opgaaf van de zaak de overdrevene en onware geruch ten die omtrent het voorval verspreid zijn het best we- derlegd worden. (Bvoot-ïSirittattjc. LONDEN den 3 october. De tegenwoordigheid van den Russischen grootvorst Michael, die zondag te Blackwall aan land is gestapt, veroorzaakt aan het hof van koningin 1Vic toria veel levendigheid. Het parlement is verder geprorogeerd tot 14 november. In den geheimen raad is gelijktijdig eene proclamatie der ko ningin vastgesteld, op de woelingen in Zuid-Wallis betrekke lijk, waarbij aanzienlijke sommen en kwijtschelding van per soonlijke straf worden beloofd aan allen welke aanvoerders of handlangers dezer woelingen zullen aanbrengen en overleve ren mits deze van medepligtigheid worden overtuigd. De heer Magnay is tot lord-maire van Londen verkozen. Het vergaan der stoomboot Memnontoebehoorende aan de Oost-Indische compagniebij den mond der lloode zee heeft alhier groote verslagenheid verwekt, uit hoofde welde equipage gered ismaar de brievenmalenzeker met aan zienlijke remisesverloren zijn gegaan. Jfvattfctrijfc. PARIJS den 6 october. Heden viert de koning zijnen ze- ventigsteu verjaardag te Fontainebltau. Het kamp bij Lyon is opgebrokenen de troepen zijn naar hunne garnizoensplaatsen wedergekeerd. Zeer veel opzien baart hier een strijddie tusschen het Journal des Débats en den Ierschen onruststoker (TConnell ontstaan is. Het gemelde dagblad had een artikel behelsd, waarover de ligtgeraakte Ier vuur gevat en hetwelk hij in eene te Dublin gehoudene redevoering beantwoord heeftdoor een allerhevigsten uitval tegen ons ministerieel blad en tegen ko ning Lodewijk Filips zeiven. Hij verwijt dezen vorsthet geen beide onze ultra-partijen hier te lande hem verwijten, dat hij de vruchten der julij-revolutie tot zijn bijzonder voor deel heeft doen keeren en vooral dat hij den Franschen drie punten van het charter onthouden heeftwelke hij hun ge waarborgd had, namelijk, vrijheid van onderwijs, vrijheid van drukpers en de jury. Wilde Hendrik V (zeide O'Con- nell ten slotte) de Franschen slechts een charter geven en had hij alsdan eene Iersche brigade noodig om hem te helpenin tweemaal 24 uren zou hij ze hebben." Met dit laatste denk beeld vooral drijft het Journal des Débatsin eèn nieuw ar tikel, heden den spot. Met betrekking tot dezen strijd doet een blad opmer ken dat er inderdaad in de wijs, waarop het Journal des Débats over de Iersche zaken spreektbinnen kort eene blijk bare verandering heeft plaats gehad. Deze plotselinge om mezwaai (zegt het) zoo kort op het uitstapje naar Eu ge volgdheeft OéConnell overtuigd, dat men zich van Frank- rijks onzijdigheid heeft willen verzekerentegen het gevaldat Engeland al zijne krachten tegen Ierland zou moeten ontwik kelen. Het artikel in het Journal des Débats scheen uit eene verheven bron voortgekomenen al de Londensche dagbladen hadden zich gehaast het over te nemen, en het oogpunt, waar uit in hetzelve de Iersche vraag beschouwd werdtoe te juichen. Het is dus niet te verwonderen, dat O'Connell noo dig geacht heeft, den indruk, welken dit artikel op de ge moederen zijner aanhangers mogt gemaakt hebbente keer te gaan." jflcbetrlattbctt. AMSTERDAM den 5 october. Men verneemt met genoe gen, dat Z. M. de Koning de zeer aanzienlijke som van f 3000 uit zijne eigene middelen beschikbaar heeft gesteld ten behoeve van de vereeniging tot het inzamelen van liefde giften om aan behoeftige lieden werk te verschaffen. Men hoopt dat dit edelmoedig voorbeeld anderen moge opwekkenom naar vermogen milde giften ten bedoelden einde bij te dragen. Dezer dagen wordt alhier., daar het stads bestuur al meer en meer ter verfraaijing der stad wenscht te werkeneene proef genomen met het beleggen der straten met asphalt uit de mijnen van Lobsack en wordt die proef'het eerst bewerk- •■stellïgd in de Halsteeg. •HELDER den 2 october. De matroos 3de klasse I. Ben- kering, diewegens herhaalde desertie door den zeekrijgs raad van Zr. Ms. fregat de 'Sambre in maart 11. veroordeeld was tot eenmaal vallen van de raa en laarzen en die op het oogenblik, dat deze straf aan hem voltrokken zoude worden den secretaris van dien krijgsraad eenen slag toebragtwaar op terstond de uitoefening derzelve werd geschorst en dien ten gevolge door meergemelden zeekrijgsraad tot de straffe des doods werd verwezen, heeft, naar men verneemt, gratie verkregen, en is deze straf veranderd in eenmaal vallen van de raa en laarzen en tien jaren correctionele gevangenis welke straf te Ilellevoetsluis uitgevoerd zal worden aan boord van Zr. Ms. stoomschip Cerberus. ROTTERDAM den 6 octoberGisteren had alhier aan de koninklijke marine eene proefneming plaats met eene vierde soort van scheepsbrandspuit, vervaardigd door A. Bikkers en zoon, brandspuitmakers dezer stad. Deze door hen verbe terde constructie verdient, zoo door beknoptheid als doel treffendheid, ieders opmerking. Het buitengewoon vermo gen dat genoemde spuit bezit is allerbelangrijkstdaar zij hoewel slechts met één cylinder werkendenogtans het wa ter uit de rivier of gracht ter hoogte van 5 tot 9 ellen op voert, het te gelijk op een hoek van 45 graden ter lengte van 22 h 24 ellen voortperst en 70 h 75 kan water in eene minuut uitwerpt. Wat de wrijving van /het gaande werk be treft, deze is zoo gering, dat het geheele werk door drie man wordt uitgevoerd, en de zuiger, wanneer de lederen pakking door droogte gekrompen mogt zijnbinnen 5 secon den hersteld is eene verbeteringwelke behalve bij genoem de brandspuitmakers tot hiertoe te vergeefs gezocht wordt terwijl oveiigens de prijs dezer soort van brandspuiten zeer laag is gesteld. MIDDELBURG den 9 october. In de avond-zitting van den 4 dezer heeft de Tweede Kamer der Staten-Generaal het Xde hoofdstuk dér begrootings-wetten (departement van oorlog) met 44 tegen 13 stemmen aangenomen. In de ochtend-zitting van den 5; dezer zijn de beraadsla gingen over de begrootings-wetten voor 1844 en 1845 ten einde gebragt. In die zitting zijn aangenomenhoofdstuk XI der Staatsbegrooting (departement van koloniën)met 48 tegen 8 stemmen wet ter bestrijding van onvoorziene be hoeften voor 1844en 1845, met 32 tegen 24 stemmen; wet tot vaststelling der middelen ter bestrijding der uitgaven over 1844en 1845, met 41 tegen 15 stemmen. Zr. Ms. oorlogs-korvet Castor kapt-luit. C. van dei- Hart uit Vlissingen naar de Middelfandsche Zeehetwelk door lekkage het eskader heeft moeten verlaten en in Texel binnenloopenis den 21 september van daar in de baai van Gibraltar aangekomen. In den avond van den 6 dezer is te Vlissingendoor het aldaar sedert korten tijd opgerigte harmonie-gezelschap, onder de zinspreuk Geduld verwintbij de ontblooting van deszelfs vaandelmet fakkellicht eene serenade gegeven aan heeren burgemeester en wethouders, welke hebben getoond de kunstlievende pogingen dezer liefhebbers te willen bevor deren alsmede aan den heer A. Ruyschdie niet achterlijk gebleven is genoemde pogingen aan te moedigen en krachtda dig te ondersteunen. Men verneemt, dat, bij vonnis van de arrondissements- regtbank te Goes, van den 21 september II., Arnoldus Gue- donbroodbakker te dier stede, wegens het vermengen van doorhem gebakkenen verkocht brood, met blaauwe vitriool is veroordeeld tot eene gevangenisstraf van twee jaren en eene geldboete van f 200met intrekking tevens van deszelfs patent, en ontzegging zijner bevoegdheid 0111gedurende den tijd der gevangenisstrafdergelijk patent te erlangen wijders tot de kosten van den processe, met bevel eindelijkdat het von nis ten koste van den veroordeelde zal worden aangeplakt eu openbaar gemaakt. Donderdag heeft: de echtgenoot van den ter dood ver oordeelden van Stenis, met haar kind bij zich, voor den Koning een voetval gedaan toen Z. M. het paleis van den Prins van Oranje wilde verlaten. Zoo als natuurlijk is kou hoogstdezeive haar geene gronden van hoop gevenmaar Z. M. heeft niet te min de ongelukkige met minzaamheid bejegend en is haar in het opstaan behulpzaam geweest. Naar men verneemt heeft het Belgisch gouvernement, bij besluit van den 23 september 11., opgeheven het verbod van doorvoer van vee, en dat transport toegestaan inkomen de aan het kantoor te Lilloom verder vervoerd te worden langs den spoorweg van den Staat. Het vee uit Holland voor het noorderdeel van Frankrijk bestemd zal door deze ver gunning voortaan zonder zeereis over Antwerpen kunnen doorgevoerd worden. Het Antwerpsche dagblad le P'rJcurseur van den 3 de zer maakt, in een verslag van de tentoonstelling van schil derijen in die stad, loffelijke melding van onzen stadgenoot, den heer P ie terszenen wel in deWolgende bewoordingen Gij herinnert 11 den heerlijken winter van Schelfhout? Wel nu, sta ook stil voor de- wintergezigten van Pieterszen en zeg mij of gij niet wezenlijk eene gewaarwording gevoelt gelijk aan die welke het aanschouwen van dit schoone werk van den Hollandschen schilder bij u deed ontstaan Bézie ook zijn zomer en het binnenkomen eener stad, en gij zult met mij toestemmen, dat de heer Pieterszen, behoudens zij ne min of meer onzekere toets, reeds een schilder is die zeer opmerking verdientwiens palet rijk is in warmte van kleu ren en wiens verbeelding een schat van oorspronkelijkheid en hannonie in zien bevat. Pieterszen is een leerling van den heer Engine de Block, hetwelk bij ons de overtuiging doet ontstaan dat de schilderstukken die wij hier aanschou-

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1