MIDDELBURGSCHE C O IJ R A A T. 4 N#. 120. Zaturdag 7 October. 1843. BESTUREN en ADMINISTRATIEF NIEUWSTIJDINGEN. JVanïmjfc. fhtbltcAfie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen ter kennis der Ingezetenendat door den Raad dezer Stad op den i Augustus jl. is gearresteerd en door Heeren Gedeputeerde Staten van Zeelandbij reso lutie van den 15 der vorige maand, goedgekeurd de navol gende Ampliatie op de Reglementen en Ordonnantiën op de beffing der Plaatselijke Belastingen welke Ampliatie van he den af in werking wordt gebragtluidende dezelve aldus Alle Kooplieden, 'Trafij kantenFab rijkanten Nering- doende Lieden, Schippers, Voerlieden en verdere Perso- nen, welke wegens hunnen Handel of Bedrijf in eenige betrekking zouden mogen staan met de Administratie der Plaatselijke Belastingenzullen ten dezen aanzien verant woordelijk en regtstreeks aansprakelijk zijn voor de da- den van hunne BediendenArbeiders of verdere onderge- schikte Personenvoor zoo verre die daden tot het door hen uitgeoefend Bedrijf betrekkelijk zijn." Wanneer zoodanige Koopliedenof andere hierboven breeder opgetelde Personen bekeurd mogten worden ter I zake van fraude of andere overtreding der Stedelijke Ver- ordeningenen zij tot hunne verontschuldiging zouden willen beweren, dat zulks door hunne Bedienden, Knechts of Arbeiders buiten hunne kennis is geschied, zullen zij desniettemin en ondanks hunne onbewustheid der daad de boeten verbeuren op dusdanige overtredingen vastge- steld." En opdat niemand hiervan onkundig blijve?al deze wor den gedrukt, afgekondigd en aangeplakt, mitsgaders in dezer Stads Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburgden 3 Octo ber 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel-Achtbare, A. M. BECIUS. De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEE LAND adverteert datvan af Maandag den 9 dezer ten zijnen Kantore zullen worden uitbetaald alle de Pensioenen over het derde Kwartaal 1843. Middelburg, den 5 October 1843. De Administrateur voornoemd, P. P O U S. Nog mogen wij met dankzegging vermeldendat bij den Heer IV. van Schaïk Serlévoor de zieken en behoef'tigen te Artiemuidenden 30 Septembervan eenige Predikanten uit den Ring van Goes f 550 ontvangen is. Waarbij wij tevens, met hartelijke dankzegging aan God, het berigt mogen voegen, dat de ziekte zeer verminderd is, ja dat wij ons met het vooruitzigt mogen vleijen dat zij spoedig geheel zal ophouden. Arnemuiden den 6 October 1843. Namens de Commissie H. HAESEBROECK Presid. FRANKFORT den 30 september. Volgens berigten uit Rome van. den 21 dezer duurden de inhechtenisnemingen zoowel daar als in <de overige steden van den kerkelijken staat, voort, en waren de gevangenissen allerwege opgevuld met lieden uit de meest verschillende klassen der bevolking. De Pauselijke vrijwilligers waren onder de wapenen geroe pen en men verwachtte eerstdaags verscheidene duizenden manschappen daarvan te Rometer vervanging van de linie troepen welke naar de legatien zouden gezonden worden. PARIJS den 2 october. Een brief uit Londen zegt dat «een agent van den hertog van Bordeaux aldaar gearriveerd is om een hotel te hurenhetwelk die prins, gedurende zijn aanstaand verblijf-in die hoofdstad betrekken zal. Ofschoon men hier weten wildat de hertogtijdens zijn bezoek t'e ïotsdam door het Pruissische hof met veel welwillendheid as behandeld., geeft echter niets reden om te vermoeden dat zijne regten .als pretendent op den troon van Frankrijk daar- Jbij officieel erkend zijn. De tijdingen uit. Spanje behelzen niets naders. Saragossa Blijft geblokkeerd en krijgt aan alles gebrek. In Andalusie ten "Gallicie blijft de orde heerschen en Madrid is volmaakt mistig. Te Puycerda hebben een veertigtal oproerlingen beproefd >op bevel van de junta te Girona, zich van de openbare 'kas meester te makendoch ten gevolge van de dreigende bonding van den gouverneur zijn Zij afgetrokken. iaclgtc. BRUSSEL den 3 october.. 'Koning Leopold heeft den 27, •28 en 29 sept. het kamp van Beverloo bezochten op de Beide laatste dagen de aldaar ten getalle van omtrent ;9ooo man gelegerde troepen groote wapenoefeningen doen hou den waarna Z. M. over Leuven naar Brussel is terug ge keerd. Heden begeven de koning en koningin der Belgen zich weder naar Parijswaarschijnlijk om den aanstaanden 71 sten verjaardag van koning Lodewijk Filips bij te wonen. De Nederlandsche gezant bij het Belgische hof, de heer Rochussenis eergisteren van 's Hage te Brussel aange komen. ÜcöcdaubcM. 's GRAVENHAGE den 3 october. De minister van Staat baron van Doorn van Westkapellcheeft gisteren en heden wederomals gewoonlijkde vergadering van den Raad van State gepresideerd. Men ver me, met genoegen hieruit te mogen opmakendat de ongesteldheiddie gedurende eenigen tijd dezen geachten staatsdienaar belet heeft den voor- zittersstoel in dat hooge collegie te bezettengelukkig ge weken is. Bij besluit van den 30 september jl. heeft Z. M. tot kommandeur der orde van den Nederlandschen Leeuw be noemd den heer IVF. L. baron RengersStaatsraad gou verneur der provincie Groningen. De Hooge Raad der Nederlanden is jl. zaturdag in eene algemeene zitting vergaderd geweest. Naar men ver neemt is alstoen beraadslaagd over het verzoekschrift, door en van wege den veroordeelden van Stenis aan Z. M. den Koning, tot bekoming van gratie, ingediend, welk verzoek schrift overeenkomstig het bij de grondwet bepaaldeten fine van adviesin handen van den Hoogen Raad was gesteld. In de avondzitting van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal, van gisteren isbij de beraadslaging over de begroo- tingswetten het hoofdstuk van Binnenlandsche zaken doorge gaan doch slechts met 30 tegen 25 stemmen. Veel tegen stand heeft dit hoofdstuk ondervonden uit hoofde van de weinige bezuinigingen op het omslagtige van het personeel bij dit departementalsmede uit hoofde van de oprigting der akademie van Delft, zonder dat daarvoor de fondsen door de vertegenwoordiging wettig aangewezen zijn. In de zitting van hedenzijn de beraadslagingen voort, gezet,- en wel over het hoofdstuk betreffende de Hervormde en andere Eerediensten. De heer Luzac spreekt deswege eene breedvoerige rede uit. Anders zegt hijis men niet gewoon over hoofdstuk ken betrekkelijk de eeredienst uit te weiden doch hij vindt zich daartoe thans in gemoede verpligt. Het is namelijk naar aanleiding van het besluit van 29 julij jl. nopens de intrek king der subsidien aan de Waalsche en Erigelsche gemeenten hier te lande, dat hij zich gehouden acht in verschillende ontwikkelingen te treden. De spreker haalt de geschiedenis van de laatste helft der 16de eeuw op, ten betooge, dat de regten der Waalsche kerk hier te lande niet dagteekenen van de opheffing van het edict van Nantes (1685), gelijk men gemeenlijk onderstelt, maar tot het eerstgemeld tijdstip op klimmen. Hij herinnert, hoe de onderscheidene synoden, sedert 1571 gehouden, die regten onder hen hebben gehand haafd hoe de Staat dieonder alle gevarenheeft beves tigd en kan niet nalaten de geschiedkundige bijzonderheid bij te brengen dat de blijde gebeurtenis van Leidens ontzet waarvan wij juist heden weder den gedenkdag mogen vieren den grondlegger van Nederlands vrijheid het eerst ter oore kwam toen hij in deze Waalsche kerk de godsdienstoefening bijwoonde. Spreker zegt ten slotte, dat hij zonder eene af doende verzekering des ministers ten deze, zich bezwaard zou gevoelen voor dit hoofdstuk te stemmen.. De heer van Rechteren dringt aan op eene afschaffing van het departement van de eerediensten als niet noodzakelijk op het ophouden van de regterlijke vervolgingen tegen de afgescheidenen en de intrekking van het besluit, waarop de heer Luzac heeft aangedrongen. De heeren Schooneveldvan Dam, Kniphorstvan Nes van Rosenthal, van Goltstein, Enschedé, de ManSnouck Hurgronje en Verwey Mejan hebben allen achtervolgens ver klaard dat zij de beschouwingen van den heer Luzac deel den en dat zijzonder zich nog over de grondwettigheid uit te laten hoopten op de intrekking of buiten werking- stelling van het besluit van julij jl. Niettemin zouden de meesten hunner daarin nog geen bezwaar vindenom de be grooting af te stemmendaar zij thans alleen op het cijfer zouden letten en de zaak zelve nader ter toetse kunnen brengen. Z. Exc. de minister voor de Hervormde eeredienst is bij de verdediging der voordragt mede in eene geschiedkundige ontwikkeling getreden nopens de Waalsche gemeentenen betoogtdat de Waalsche kerk hier te lande nooit eene afzon derlijke gezindte heeft uitgemaakt en zichzelve ook nooit als zoodanig heeft beschouwd, maar wel als een deel der Her vormde kerk. Hierop grondt Z. Exc. de grondwettigheid van den maatregel, waartoe hij trouwens alleen door den aan drang der Kamer tot het invoeren van bezuinigingen gekomen is. Er is hier eigenlijk geene suppressie van kerkgemeenten; dit zal wel nimmer het doel der Regering zijn. Het is alleen de vraag of er in deze of gene Hervormde gemeente behoefte voor en 15 tegen het ontwerp. Het Vilde hoofdstuk, betreffende de R. K. Eeredienstis na dat Z. Exc. de minister, voor dat departement eenige toe lichtingen had gegeven aangenomen met 50 tegen 6 stemmen. Daarna is beraadslaagd over het VlIIste hoofdstukdeparte ment van Marine. De heeren van Goltstein, BruceLuzac, van Rosenthal en Verwey-Mejan hebben achtervolgens verklaard, dat, huns inziensnog niet genoegzaam op dit departement was bezui- nigd; dat voor?.' eene inkrimping van het getal maritime eta blissementen noodig was, om alle beschikbare middelen tot wezenlijke vermeerdering en verbetering te doen strekken van de eigenlijke zeemagt. De kosten der administratie, schrijf- loonenenz; achten zij te hoog. Z. Exc. de minister van marine heeft de voordragt verde digd. Daarbij wees hij op de vele bezuinigingen die zijn departement ondergaan had, en betoogde hij het onraadzame om van de maritime etablissementen, nu zij eenmaal beston den sommige op te ruimendaar toch die afschaffing op dit oogenblik niet die voordeelen zou opleverenwelke in even redigheid zouden staan met de kostendie eene nieuwe daar- stelling in oogenblikken van gevaar zou hebben. Ter stemming overgegaan zijnde, is dit hoofdstuk verwor pen met 34 tegen 22 stemmen. Het vervolg der beraadslagingen wordt bepaald op heden avond ten 7 ure. In de avondzitting van heden is beraadslaagd over het IXde hoofdstuk letter A.betreffende de Nationale Schuld. Na dat de heeren de Man, Hooft en Kniphorst daarover het woord hadden gevoerd en Zijne Exc. de minister van financien ad interim hetzelve had toegelichtis hetzelve aan genomen met eene meerderheid van 42 tegen 14 stemmen. Daarna is beraadslaagd over hoofdstuk IX letter B. de partement van financien. Ouderscheidene leden hebben daarover het woord gevoerd. Zijne Exc. de minister van financien ad interim heeft de beraadslagingen geopend met eene verklaring, dat hij zich bij de opvatting van de tijdelijke waarneming van dit depar tement niet verbonden had dan onder bedingdat spoedig eene bepaalde benoeming tot hoofd van hetzelve departement zoude plaats hebben. De voortzetting der beraadslagingen is bepaald op morgen ochtend ten 11 ure. GRONINGEN den 2 october. Op donderdag den 12 dezerden dag van de rectoraads-verandering .onzer hooge- schoolzal des avonds door de heeren studenten van de vereeniging: Vindicat atque politbij fakkellicht een luister rijke gemaskerde optogt gehouden wordenvoorstellende den intogt van Karei den Stouten, Hertog van Bourgondiën, binnen de stad Trierin het jaar 1473. Naar men ver neemt wordt er geene moeite gespaard en ontziet men geene kosten om de costumes zoo schitterend mogelijk te maken en met naauwkeurigheid die van dien tijd na te volgen zoo dat deze maskerade eene getrouwe en luisterrijke voorstelling belooft van de geschiedkundige gebeurteniswelke zij zal nabootsen. MAASTRICHT den 26 september. Eene zaak van groot belang is bij het bestuur van de gemeente Molenbeek St. Jean (Belgie) aangegevenwelke daarvan aan de hooge over heid heeft kennis gegeven. Petronella van den Eedein die gemeente wonendeverloor in den tijd van zes jaren twee echtgenooten en een jong kind; allen stierven aan eene kwij nende ziekte gedurende dien tijd bleef haar stal niet ver schoond zij verloor vier koeijen en twee paardenen al hare hoenders; ook stierven alle konijnen in dien omtrek en eindelijk verloor zij voorleden zondag haar laatste paard. Men is op de gedachte gekomen, of dit alles niet veroor zaakt werd door eene fabrijk tot zuivering van zink en lood, welke voor zes jaren in de nabijheid der woning van die weduwe is opgerigtzij heeft deswege eene klagt ingebragt waarbij zij veronderstelt, dat deze sterfte moet toegeschreven worden aan het gebruik van groenten en vruchten uit haren tuinwelke geheel overdekt zijn met een fluweelachtig dons van eene blaauwachtige kleur, die men houdt voor geoxy- deerde overblijfsels van de gezuiverde metalen. ARNHEM den 2 october. Na een langdurig en ingewik keld onderzoek naar de misdaad van valschheid in geschrift en opgevolgde diefstal van militaire goederen, waaraan eeni ge militairen van het algemeen depot der landmagt, te Har derwijk garnizoen houdendezouden schuldig zijn heeft de krijgsraad van deze provincie dezer dagen in die zaak uit spraak gedaanwaarbij twee fouriers en een soldaat zijn vrijgesprokenen voorts drie militairen zijn veroordeeld ge worden, te weten: een adjudant tot 5 jaren kruiwagenstraf een fourier tot j- uur tepronkstelling en 7 jaren tuchthuis straf, en een soldaat tot 3 jaren kruiwagenstraf. MIDDELBURG den 6 october. Eergisteren zijn bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingekomen en voornotifi catie aangenomen twee missives van de Eerste Kamer j hou- bestaat 0111 eenen leeraar van de Fransche taal speciaal te be- dende kennisgeving dat zij zich heeft vereenigd met de ont- zoldigen. Overigens zegt Z. Exc.dat hij het besluit van 1817 nopens de Waalsche kerken tot rigtsnoer voor zich had, en dat hij al het mogelijke zal doenomnopens de ware bedoelingen van het jongste besluit van julijalle ionzeker heid te doen vervallen. Ter stemming overgegaan zijnde verklaren zich 41 leden werpen van wetbetrekkelijk de regeling der speciale fond sen van de gevangenissen en dat op het zegel. De voorzitter gaf kennis, ontvangen te hebben eene mis sive van Z. Exc. den minister van financiën ad interim krachtens welke de wet op de inkomsten, ten bedrage van f 5^50,000uit de wet wordt geligt. 7 *v A

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1