MIDDELBURGS C1IE C O u W°. 118. öingsdag 1843. 3 öMober. NIEUWSTIJDINGEN. Jfv.iubrijk. UtcfocvUnbeu. 4 SX' Puitschlaub. De abonnements-prijs dezer Courant is 2,75 yoor drie maanden, en franco per Post 3. De abonnementen worden yoor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptantof bij het einde yan ieder vierendeel jaars. Be inzending der Adyertentien behoort te geschieden des morgens vóér 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Adverlentien worden berekend tegen 22 cents de regelmet uitzondering yan Huweiijks- Geboorte- en Doodbekeudmakingenwaarvan de prijs is: yan één tot zes regels ƒ4,59 en yoor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld .papier geschreven te zijn, alzoo hij elke plaatsing eener Advertentie het liegt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. BERLIJN den 25 september. In bijzondere berigten de- 4er dagen hier uit Polen ontvangen', wordt volstrekt geene melding gemaakt van de ontdekking van staatkundige woelin gen daar te landeweshalve men de onlangs daaromtrent ver breide geruchten voorshands als ongegrond aanmerkt. FRANKFORT den 26 september. Volgens brieven uit Weenen, houdt het Oostenrijksche kabinet zich zeer ernstig bezig met de tegenwoordige woelingen in Italiëen niet minder met den loop van zaken in Spanje. Ook wordt ver zekerd dat de mogendheden reeds eene overeenkomst heb ben getroffen ten aanzien van eene tnsschenkomst in laatst genoemd rijk, ingeval de republikeinsche partij aldaar vasten voet mogt krijgen. LONDEN den 26 september. Heden heeft de lord-mayor ter eere van den generaal Espartero een maaltijd gegeven bij welke gelegenheid het dezer dagen door den gemeente-raad van Londen opgemaakte adres aan den gewezen regent is aan- 1 geboden. De laatstgenoemde heeft, in het Spaansch het woord voerende voor dit eerbewijs dank gezegd en daarbij ver- i klaard, dat hij steeds getracht heeft de onafhankelijkheid,! vrijheid en welvaart van zijn land te bevorderen en den con- stitutionelen troon zijner koningin te bevestigen;dat Spanje ofschoon thans ongelukkig, eens zoo bloeijend zal wezen, als het verdient te zijn en innig verbonden met Engeland deszelfs natuurlijken bondgenooten met alle beschaafde na- tienzijn deel zal bijdragen tot het algemeen geluk der wereld. PARIJS den 28 september. Men merkt opdat tusschen den minister Quizot en den Engelschen gezant lord Cowley sedert het ontvangen der laatste berigten uit Atheneonderscheidene bijeenkomsten hebben plaats gehad. Men verzekert, dat de Engelsche en Frausche kabinetten besloten hebben eenige oor- logs-vaartuigen van beide natiën naar den Pyrceus te zenden. Men heeft thans door een der Grieksche dagbladen uit voeriger berigten omtrent hetgeen in den nacht van den 14 op den 15 te Athene is voorgevallen. De geheele omwenteling- heeft daarin bestaan, dat men in den nacht het paleis, des ko- nings omsingeld heeft en hem toen afgevorderd heeft een be sluit te teekenen, houdende: 1. daarstelling van een nieuw kabinet waarvan de leden .werden aangewezenen 2. bij eenroeping van eene nationale vergadering tot vaststelling eener bep,aaide constitutie. De koning heeft hierin bewilligd en daarmede is de omwenteling'volbragt geweest, zonder dat er een druppel bloeds gestort is. Wat meer isde koning heeft nog eene speciale ordonnantie uitgevaardigd, waarin bepaald wordt, dat de 15 september als een nationaal feest jaarlijks zal gevierd worden, en dat aan allen, die deel aan de omwenteling genomen hebben een ijzeren eereteeken zal uitgereikt worden. De op heden uit Spanje bekend gemaakte telegrafische depeches houden indat Barcelona op den 24 nog nietge lijk werd verwachtdoor de troepen was aangetast gewor denen dat eene stoomboot, welke 650 man troepen ter ver sterking der bezetting van Montjouy uit Valencia had aange- bragtmet de door Prim gevangen gen om-cue insurgenten naar laatstgemelde plaats was teruggekeerd. Op den 22 hebben 300 gewapende opstandelingen getracht een uitval te doen doch dezelve zijn gewapenderhand binnen Barcelona terugge dreven. In den morgen van den 22 dezer is een zeer nabij Madrid gelegen kruidmagazijn gesprongen, waardoor eenige schade is te weeg gèbragt en onderscheidene personen het Igven hebben verloren. De militaire bevelhebber van laatst gemelde hoofdstadde generaal Mazairedois tevens aan ge- steld tot provinciaal opperhoofd. 's GRAVENHAGE den 28 september. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaaldie heden voormiddag is .geopend en heden avond is voortgezet, zijn de begrootings- wetten voor 1844 en 1845 verder behandeld. De heeren BackerTeltiygGouverneurvan Ileeckeren, -yan Nes, van Akerlaken, Mutsaers Bumade Jong den 'TexNederburgh en Rammehebben daarbij verklaard vóór 's GRAVENHAGE den 29 septemberIn de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden zijn de beraadslagingen over de begrootings-wetten voortgezet. Zijue Exc. <le minister yan justitie ad interim belast met het beheer van het departement van fin,u>u«n voert het woord en be gint met aan te toonen hoezeer de {gevoelens gedurende drie dagen blootgelegduit een loopen. Wanneer hij zich die verschillende meeningen voor den geest brengtdan stelt hij vertrouwen in den uitslag dezer beraadslagingenen dan vleit hij zich datmet de medewerking der Vergadering aan hare vastberadenheid en vader landsliefde het behoud van 's Lands financien en het behoud van het Vaderland, zal te danken zijn. Z. Exc. hoopt; dat de Kamer een stap voorwaarts zal doentot regeling der financiën en tot vaststelling der begrooting voor de volgende dienst. Die regeling is geheel af gescheiden van de afdoening van den achterstand. Van die regeling hangt welligl de vaststelling eener toekomstige conversie—wet af en in het bijzonder de verzilvering der Belgische inschrijvingen. De Rege ring hecht aan de vaststelling der begrooting, omdat derzelver aan neming immers grootendeels de eerste stap is tot verdere regeling van 's Rijks financien. Zonder deze is het herstel van de geldmid- delen van den Staat niet mogelijk. AA at aangaat de houding die de Regering tegenover de Kamer heeft gelooft hij nietdat de Kamer de meening van sommigen zou deelen dat een krachtig ministerie haar sou kunnen of moeten leiden. Z. Exc. ontkent hetdat de Kamer immer de lijnhaar hij de Grondwet aangewezen zou willen overschrijden. De 'behoefte aan het Koningschap is daartoe te diep bij de Natie ingeworteld. De Grondwet verlangt gemeen overlegen het is geene zwakheid noch I van He Kamernoch van de Regering wanneer ieder op hare beurt zonder kwetsing van beginselenpersoonlijke gevoelens ten offer brengt. Men wil de toezegging ontvangendut de Grondwet zal wor den herzien. Reeds heeft Z. Exc. de beschouwingen der Regering daaromtrent doen kennen. De zieke heeft rust noodig. Geene trom men of trompetten moeten denzelven verontrusten. Ilij zou ook niet weten, waarheen zoodanige herziening zou leiden, en welken invloed zij op de begrooting zou kunnen uitoefenendaar sommige harer voorstanders zelveu verklaard hebben dat daardoor geene groote be zuinigingen zouden worden verkregen of nieuwe belastingen voor gekomen. Aangenaam is het hem geweestin deze langdurige be raadslagingen op te merken dat de overgroote meerderheid yan de Kamer ten yolle met de Regering instemt, dat het oogenblik, om tot zoodanige herziening oyer te gaan ongeschikt isen datyoor dat men daaraan denke de financien hehooren geregeld te zijn. Wat den staat yan 's Rijks geldmiddelen betreft, er is dienaan gaande alles aan de Kamer medegedeeld, wat er mede te deelen was. De staten die laatstelijk zijn overgelegdhebben ten duidelijkste aangetoond dat er geen gebrek aau openhaarheid onder den voor- laatsten minister bestond. Ten bewijze, hoe hoog noodzakelijk het is, om tot de regelinn-der financiën over te gaan herinnert Z.Exc.dat de eerste termijn'van de Belgische inschrijvingen 'zich nu reeds gedurende acht maanden in een onveranderlijken staat bevindt; dat de tweede termijn niet voor de afdoening der zaak van den eersten kan worden ontvangenen dat over de gelden uit den eersten voortvloeiende op geenerlei andere wijze dan bij de wet kan worden beschikt. De minister vreestdatindien de bcgrooting niet tot stand mogt komen er veel tijd nutteloos zal verloren gaandat alsdan de bc grooting niet in dit jaar tot stand gebragt zal kunnen worden en dat men alsdan den weg van credieten en verdere inkankeriug der finan ciën zal moeten inslaan. Overgaande tot de beantwoording van gemaakte hedeukingenmeer regtstreeks tot de begrooting in betrekking, zegt Z. Exc. dat er hij deze gelegenheid geen sprake meer kan zijn van posten tot den ach terstand behoorende en dat het niet regelen van eenige financiële punten geen grond kan opleveren om de behandeling der begrooting voor de volgende diensten niet voort te zetten. Is eenmaal de voleen- de dienst geregeld, dan kan men zich met de regeling van den ach terstand bezig houden; dan kan men op de verzilvering der Belgische inschrijvingen bedacht zijn; dan kan men daarmede eene conversie- wet in verhand brengen; dan kan men tot eene amortisatie van seliuld overgaan; dan kan men de toekomst, die van dat alles afhangt, ver zekeren. Indien men zoo vele moeijelijke onderwerpen nu reeds hij de vaststelling der begrooting, zou wensehen geregeld te zien, zou men gevaar loopen alles door elkander te verwarren. Men vreest de daarstelling van nieuwe belastingenen, door gedurig uitstel maakt men dezelve al meer eu meer noodzakelijk. Het komt Z. Exc. voordat er voor alsnog geene sprake kan zijn van den aard der nieuw daar te stellen belastingen. Bij de behandeling der voordragt van wet nopens de middelen, hoopt' Z. Exc. aan te toonen, dat de gemaakte bedenkingen ongegrond zijn en dat de Re gering ten dezen doelmatig heeft gehandeld. Hoe dit ook zijde Kamer blijft nopens dat punt volkomen in haar geheel. Ook zélfs na de vaststelling der bcgrooting kan menindien dit wordt gevor derd daarop terug te komen. •De minister betoogt, dat op de begrootïng alles geplaatst is wat daarop diende voor te komen. Het is mogelijk dat er zicii in het vervolg meerdere uitgaven zullen opdoen; maar er bestaat geene re den om daarvoor thans beducht te wezen. Als een lichtstraal mag Z. Exc. het niet verzwijgen dat de middelen dit jaar die van 1842 waarschijnlijk zullen overtreffen. Dit bewijst ten minste dat de te ruggang der publieke welvaart niet gezegd kan worden aan te lioudeu. Het verdient ook opmerkingdat de opbrengst der eigenlijk con- sumptive middelen vermeerderd zijn. Al at betreit het cijfer der uitgaven hetwelk volgens sommigen te bestaan hier alleen hoofden van departementen die persoonlijk ver antwoordelijk zijn. Hij ziet het groote nut van een ministerie'niet in. Het maakt het alleen gemakkelijk aan tegenstanders, om zich te ver- eenigen ten einde de ministers van het kussen te verdrijvenhet i doet den Vorst minder vrij in zijne keuze zijn. Z. Exc. vermeent na rlit allesdat de 'behandeling der bcroo— ting uit een grondwettig, financieel eti staatkundig oogpuui niet mag worden uitgesteld. De Regering heeft alles gedaan wat in haar ver mogen was om de Vertegenwoordigers gerust en tevreden te stellen. Vooreerst kan men niet meer bezuinigen. ATan de goedkeurin" der begrooting hangt de verdere regeling der finaneien en het ontwerpen van andere financiële maatregelen af. Zijne Exc. de minister van koloniën heeft later het woord ge voerd en de aangevoerde gronden tot verwerping der voordragt me de bestreden. Bij de behandeling van de voordragt der middelen zal Z. Exc. op de beschouwingen van den heer van den Bosch omtrent de aflossing der schuld aan de ïïandel-maatschappij terug komen. Zijne Exc. de minister van binnenlandsche zaken doet zien dat het Bewind, ten aanzien van bezuiniging en vereenvoudiging' zoo veel doenlijk aan de wensehen der Kamer gehoor gegeven heelt'. Hij dringt er op aan dat men toch wel in het oog houde dat de moei jelijkheden van den tegeuwoordigen tijd niet aan dit Bestuur te wij ten zijn maar dat de aanleidende oorzaak daarvan is in een volhar— dings-stelseldat 2 a 300 millioen aan de Natie gekost heeft. AVat betreft de herziening der Grondwet, eene zaak die eigenlijk aan deze discussie vreemd is de Regering zal niet aarzelen daartoe de noodme L°°rStLllen, te, ,doe" u''"n"Jer de tijd tot dat einde gekomen zal zijn. Ma.ir üe denkbeelden daaromtrent zijn nog niet tot die rijpheid be komen om, nu er zoo vele moeijelijkheden bestaan, dezelve non-" te vermeerderen. n,j zou de herziening thans gevaarlijk achten en meent, dat men deze zaak vooreerst moet laten beruste'n. Voorts ver kondigt Z. Exc. dat nieuwe ontwerpen, ten aanzien der militie en schutterijen, in gereedhied zijn gebragt; zij maken het onderwerp van overweging bij den Raad van ministers uit en zullen binnen kort bij den Raad van State aanhangig worden gemaakt. De minister houdt zijne bijzondere aandacht gevestigd op de belangrijke aangele genheid van het armwezen. Hij erkent de noodzakelijkheidom de wetgeving op dat stuk te herzien maar daartoe wordt tijd gevorderd. De Kamer eindelijk ter stemming overgegaan zijnde, is daarbij het ontwerp van wet tot vaststelling van het eerste hoofdstuk van de begrooting van uitgaven het Huis des Ko- nings betreffende met 33 tegen 24 stemmen aangenomen. De beraadslagingen omtrent de overige begrootings-wetten. zullen morgen ochtend ten tien ure worden voortgezet. BRIELLE den 29 september. Vele nieuwsbladen hebben onlangs een berigt medegedeeld uit Vlaardingen dat men se dert eenigen tijd op de Maas eenen veel vroegeren vloed heeft waargenomen, dan volgens de watergetij-rekeningplaats moest hebben zoodat het op den Droogen vóór de Maas reeds twee uren vroeger hoog water is. Men noemt dit ver schijnsel des te opmerkelijker bij den heerschenden oosten windhoogst belangrijk voor de scheepvaart enz. Wij meenen op eene stellige wijze te mogen verzekeren dat dit berigt meer dan onnaauwkeurig is en bijna zooveel on waarheden bevat als woorden. Niets van dien aard is opge merkt door de zeeloodsen welke het vaarwater onophoude lijk bezoeken evenmin als door den persoondie met de dagelijksche peiling op den Maasdroogen ambtshalve is belast. Het tegendeel is ook bewezen door de vaartuigendie in de laatste week ons zeegat zijn uitgegaan en binnengekomen, daar verre de meeste en althans zeker die welke 34 a 3? palmen diep gaan op den Maasdroogen zouden zijn vastgeraakt ot verongelukt, bijaldien er eene dergelijke afwijking had plaats gehad. Wij zien dus het belang van dit berigt voor de scheepvaart niet inen ook de natuurkundigen behoeven zich niet te pijnigen om eene verklaring van het verschijn sel uit te vorschen. Dat een dergelijk berigt geheel ter goeder trouw, wordt gegevenkan echter geene verandering baren bij de opmer king dat een aantal vreemde zeelieden nog op den duur ge woon zijnde watergetijden aan den mond der Maas eenig- lijk volgens den almanak te berekenenzonder acht te ge ven op de plaatselijke gesteldheid en de gewigtige, doch zeer gewone storenissen, daaruit voortvloeiende. Zóó is liet'aan al onze loodsen bekend, dat wanneer de maan elf etmalen 'cT.ni- p pre lp tinnfUcfiiTr o 1 -I n hoog opgevoerd is, eene vraag., ivaarliij de Natie een zoo onmidde- Shet eeiste itooidstuk der begrooting van uitgaven te zullen lijk belang heeftomdat da Z. Exc. aarvaa het uitschrijven der lasten afhangt zegt Z. Exc. datwel is waardat cijfer lioog is maar het gerust de vergelijking met vorige tijden, en jaren kan doorstaan. Ilij sehetst de moeijelijkhedenwelke het invoeren van bezuinigingen opleveren en beroept zich te dien aanzien op de verklaring van sommigen dat men reeds te ver zou gegaan zijn. Ilij geeft de Yerzekeringdat het Bewind zich beijveren zal voortdurend op bezuinigingen bedacht te wezen, maar meent, dat dezelve niet plotselings kunnen geschieden. Ook weder heden hebben verscheidene sprekers verklaard Ex,°' fieloolt nn een <'n andordat de Kamer niet alles op nin.a,», W „„«te losse «droeven zal willen stellen'; alles aan onzekerheid prijs ge- ven-, en Oe begrootings-wetten in massa veroordeelen. De minister kan ook niet toegeven dat dc beraadslaging ontijdig zou wezen. Door een uitstel der zaak tot dc volgende zitting, zou inen de Regering op een ongrondwettige» weg leiden. Uit liet oogpunt van 's Lands be- stemmen Dc heeren Corver Hooft, Luzac, Brouwer, van Goltstein, van Rosenthalvan Sasse van TJsselt en Brucehebben in hunne redevoeringen een tegenovergesteld voornemen te ken- aien gegeven. De beer Cost Jordens heeft zich zijne stem voorbehouden. «dat zijvóór het overgaan tot eene stemming over het eerste ■hoofdstukde vraag in omvraag wenschten te zien gebragt, of de behandeling der begrootings-wetten onder de tegenwoor dige omstandigheden niet liever behoorden te worden uitge steld. •De voortzetting der beraadslagingen is bepaald op morgen. lang zou ecu uitstel gevaarlijk zijn. Exc. meentdat er thans gsene sprake kan zijn van een votum van vertrouwen. nu kent $een aunisteiie ouder onze Grondwet. Er 7 oud is, het ltoog water doorgaans 1 a il mir ]ater invalt dan de gewone rekeningwaarom de vloed van dien dag dan ook genoemd wordt de luije elf, doch dat het hoog.water dagen achtereen 2 uren vóór den gewonen tijd inviel, is, naar het geheugen van onze oudste zeeliedennu noch immer waarge nomen en kan dus alleen daar plaats hebben waar de toren klok 2 uren met den juisten tijd verschilt. MIDDELBURG den 2 october. In de zitting der Twee de Kamer van zaturdag zijn de discussien over het tweede hoofdstuk dc Ilooge Collegien vah Staatgeopend. De heer van Nes heeft zich tegen het aanzienlijk traktement van den vice-president van den Raad van State verklaard Hij-leidt daaruit af, dat ook andere mogelijke bezuinigin gen oP de overige hoofdstukken niet zijn tot stand gebragt Eene afstemming van dit hoofdstuk zou zijns inziens van groot gewigt zijn voor het invoeren van verdere bezuinigin gen. Ilij verlangde, dat de traktementen van de leden van den Raad van Stateeven als die van de leden voor den Iloogen Raad, op f 4500 mogten worden terug gebragt. De heer Bruce is in eene breedvoerige ontwikkeling ge tredenten betoge van het gebrekkige, onregelmatige en'de

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1