MIDDELBURGSCHE C O A IV T. 1S;43. IV". 116. Donderdag 28 September. BESTUREN en ARIINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. l&! GSLWtms ïfc M ZfCTï rv l'*{ fSuMicatte. CSroot-ÏSvittaitjc. ©irickcnïattö. iDmt^chGiub. JVattfcrij ijclgic. fS.1 h V "Xj £_U- W A t.? A/-. De abonneraents-prijs dezer Couraut is 2,75 voor drie maanden, en franco per Tost 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Adverlentren worden Wfeend tegen 22 cents de regel, met uitzoudering van Huwelijks- Geboorte- en Dood bekendmakingenwaarvan de prijs is Tan één tot zes regels 1 50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsing eetjer Advertentie het Rcgt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Gezien het besluit van den Heer Staatsraad Gouverneur voor een jaar overleedvan dien tijd af zijn driejarig kind op eene vreesselijke wijze mishandeld en aan honger en ellende prijs gegeven had, met het blijkbaar doel, om zich op deze wijze van het kind te ontdoen. Zoodra dit ter ooren van het hoofd des plaatselijken bestuurs kwamhaastte deze zich de zaak te onderzoeken en vondt men werkelijk het kind loopig en tot dat deswege nader zal worden beschiktde werking van het bepaalde bij art. i van het Koninklijk be sluit van den 12 October 1825, no. 175, dat al wie geen werk heeft en onvermogend is in zijn onderhoud te voorzien beide vinden kan hetzij in de Bedelaars I'Verkhuizen hetzij in de Bedelaars Koloniënen zich daartoe alleen bij de Blaat geworden en het geregtelijk onderzoek tegen den schuldige begonnen." LONDEN den 23 september. Het koninklijk jagt Fictoria Albertmet hetwelk H. M. en haar gemaalde reis naar Belgie volvoerd hebben is woensdag avond ten elf ure bij seliike Besturen behoeft aan te meldente rekenen van den j No,rth Foreland ten anker gekomen heeft aldaar overnacht j P11 HnnrlPr'H'nr mnrc-n., .1, xtr1- 1 1 October aanstaande af aan is geschorst. Eu opdat niemand van het bovenstaande onkundig zij zal deze worden afgekondigdmitsgaders in dezer Stads Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburgden 25 Sep tember 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Ilun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. ATHENE den 3 september. Onze toestand wordt als het ware met eiken dag ongunstiger. Bij de openbare ram pen beginnen zich nu ook de bijzondere te voegen, en de bankbreuken van onderscheidene aanzienlijke kantoren schok ken het crediet niet weinigen doen met algemeen mistrou wen ook het algemeen misnoegen gedurig toenemen. Land verhuizing begint het gevolg hiervan te wordenvele ge zinnen zijn reeds naar Turkye verhuisd en andere maken zich gereed dat voorbeeld te volgen. Een zonderling verschijnsel voorwaar, dat de Griek, na zoo lang en zoo bloedig ge streden te hebben 0111 zich aan het Turksche juk te onttrek ken, thans geenen beteren raad weet, dan zich vrijwillig onder de bescherming daarvan te gaan stellen. ROME den 6 september. Een Pauselijk besluit van den 4 dezer, hetwelk aan alle hoeken der straten is aangeplakt, spreekt de excommunicatie of ban uit tegen den nieuw be noemden bisschop van Haarlem, van Buitldie, na dat hij door den insgelijks geëxcommuniceerde» bisschop van Utrecht, van Santenwas gewijd zich in schijn aan den Paus heeft ■gewend om bekrachtiging te bekomen. Dit besluit vaart 'hevig uit tegen de Ultrajectiner (Utrechtenaren) in het alge meen en bedreigt den bisschop van Buul met de strengste kerkstraffenwanneer hij het waagt kerkelijke functieii te verrigten. UtrCour.') FRANKFORT den 21 september. Den 5. dezer heeft het Badensche hofgerigt uitspraak gedaan 111 het voor cenige da gen aangevangen proces tegen den te Karlsruhe wonenden ban kier von Haberdie men beschouwde als de aanleidende oorzaak van het onlangs aldaar plaats gehad hebbende nood lottig tweegevecht tusschen twee officieren en den daarop ge volgden oploop te Karlsruhe. De beschuldigde is vrijge sproken en onmiddellijk in vrijheid gesteld. Bij de groote parade, welke den 7 nabij Berlijn in •tegenwoordigheid van den Russiscben keizer heeft plaats ge hadbevonden zich 42 bataillons voetvolk, 17 regementcn ruiterij en onderscheidene batterijen artillerie, gezamenlijk 'uitmakende een effectief van meer dan 40,000 man. Alle «.troepen droegen nieuwe uniformen. Maandag avond heeft op den spoorweg tusschen 'IKassel en Wiesbaden een betreurenswaardig voorval plaats gehad. De van Wiesbaden komende wagentrein stiet name- 1 ijk tegen den op de Bêedericher zijbaan aankomenden trein vëlie dcor paarden wordt getrokken. De paarden van dezen ïaatsten trein werden door de locomotief verpletterd 3 ook see-n der voerlieden verloor daarbij het leven. Ter beurze verhaalde men dat ook verscheidene passagiers kwetsuren l-hadden bekomen stellig of-omstandig was echter dienaan gaande niets bekend. In het ongeveer 3 uren van Hagen verwijderde stadje: lïreckerfe'ld is, in den morgen van den 1*6 dezer, brand •ontstaan, 'welke den geheelen dag bleef woeden en ongeveer '65 huizenuitmakende bijna een derde gedeelte van het ge- heele stadjein de asch legde. Uit Damscheïdin het district St. Goar, wordt het «volgende medegedeeldbetreffende een dezer dagen aldaar ontdekt vreesselijk misdrijf: Sedert eenigen tijd was hier het gerucht verspreid dat zekere dagloonerwiens vrouw en donderdag morgen ten zes uren de togtnaar Woolwich voort gezet. Omstreeks elf ure had het die haven bereikt de graven Liverpool en Aberdeeti stapten het eerst aan wal en daarop volgdenin de admiraliteitssloep derwaarts ge roeid de koningin en prins Albertdie, onder het gejuich der menigte, terstond hun rijtuig bestegen en naar Windsor redenwaar zij ten 1 ure het kasteel bereikten. De gehee- le togt van Antwerpen naar Windsor is alzoo in minder dan 25 uren volbragt. Na een weinig uitgerust te hebben zijn de vorstelijke personen naar Frogmorehouse gereden, om een bezoek aan de hertogin van Kent en den prins en de prinses van Hohenlohe Langcnburg te geven. In den namiddag van dien dag zijn ook de beide jonge prinsessen van Brighton te Windsor aangekomen terwijl de jonge prins van Wallis nog eenigen tijd te Brighton zal ver toeven. H. M. heeft wel eenige ligte gevolgen van de vermoeije- nissen der reis ondervonden maar geniet echter thans weder den volmaaksten welstand. De minister Aberdeen is reeds gisteren morgen in deze hoofdstad gearriveerden heeft kort daarna conferentie met de Russische en Pruissische ministers gehouden. Prins Alberttot hiertoe kapitein-generaal en kolonel der artillerie is door H. M. tot den rang van veldmaarschalk verhevenin de plaats van wijlen den hertog van Sussex. Z. K. H. prins Alexander der Nederlanden die een geruimen tijd op het jagtslot van den hertog van Leeds in Schotland had doorgebragt, is daarna door den hertog van Richmond op Gordoncastle ontvangen waar een groot bal ter zijner eere is gegeven en bevindt zich thans op Aln- wickcastleals gast van den hertog van Northumberland. De prins betoont zich uiterst voldaan over de in Schotland gesmaakte genoegens en ondervonden gastvrijheid. Denkelijk zal hij eerst in de volgende week naar Londen wederkeeren. De ambtenaren der accijnsen te Londen hebben onlangs eene fabrijk van vervalsclite thee opgespoord die zich in de Old-street bevond. Bij het binnentreden van het ver dachte lokaal vonden zij de volledige inrigting tot hetdrOo- gen en verwen van oude thee-bladeren. Ook was er een vat zoogenoemde thee, die voor de verzending gereed was; er was echter geen lood goede thee onder. De fabrijk anten waren waarschijnlijk bij de nadering der ambtenaren gevlugt, daar men niemand vond, terwijl de toestand der droogpan- nen bewees, dat zij zoo even nog in gebruik geweest wa ren. De gezamenlijke gereedschappen en voorraad werden weggenomen en naar het accijnsgebouw gebragt. De thee- vervalschingen waartoe grootendeels schadelijke en zelfs giftige stoffen gebruikt worden zijn in de laatste jaren zeer toegenomen. Een groot gedeelte dezer slechte waren gaan naar het vaste land waar zij voor goede thee verkocht •worden. De voormalige president van Haytigeneraal Boyer is met zijne familie hier te lande gearriveerd. Bij decreet -der provisionele regering van Hayti zal de stad Port au Prince voortaan haren vroegeren naam van Port Ile- publicain weder dragen. De oproerige bewegingen welke op dat eiland uitgebarsten waren zijn gestild. Uit Rio-Janei-ro schrijft men, dat de finnntiele toestand van -Brazilië voortdurend zorg bleef verwekken. De keizer had aan zijne onderdanen een edelmoedig voorbeeld gegeven door een vierde gedeelte van zijn inkomen over dit jaar aan de -openbare schatkist te schenken welk voorbeeld men hoop te door de leden van den senaat en der kamer van afgevaar digden nagevolgd te zien. Vele toebereidselen tot de ont vangst der keizerin werden in de hoofdstad gemaakt. Het volk was met deze h u w e 1 ij ks- verb iu-dte n is groote lij k s inge nomen. PARIJS den 21 september. Men hoort weinig meer van de jongste znmenzwering spreken. Voor zoo verre van de instructie uitlekt, zal 4e zaak slechts omtrent 3 of 4 be- schuldigden, en zulks wel voor de correctionele poiicie, voortgezet worden. liet schijnt overigens, dat men slechts de Werktuigen van het complot ontdekt heeftterwijl de we zenlijke raddranjjers onbekend zijn gebleven. Sedert eenige dagen is de diplomatie te Parijs in groote spanning wegens menigvuldige zamenkomsten van den heer Cuizot met den zaakgelastigde van Rusland. Men spreekt van het- ontdekken eener zamenzwering te Warschaudie door eenige in Frankrijk uitgeweken Polen zoude zijn ge smeed geworden. Zelfs voegt men erbij, dat een, door de Russische politie onderschepten brief, tot-de ontdekking van dat komplot zou hebben geleid. Een voornaam opticus alhier, die echter niet genoemd wordtiszegt menthans voor den keizer van Rusland bezig met de vervaardiging van eene telescoopdie de voor werpen 8,500 malen vergrooten en dus de beroemde teles coop van Herschell beduidend in sterkte overtreffen zal. De Messager deelt eene depeche mededoor den gou verneur-generaal van Algerie aan den minister van ©orlog toegezonden. Den 23 augustus vernam de generaal Lamoricière dat Abd- el-Kader bij de Oeud-Berbour gelegerd washij sloeg deze rigting in met de ruiterij zijner kolonne en bemerkte dat de tenten van den emir beneden aïn-Manan bij den put van Kemira opgeslagen waren. Oogenblikkelijk werd de ruiterijonder bevel van den kolonel Baurgonafgezonden en de legerplaats ingenomen: 40 vlugtelingen werden gedood en een twaalftal gevangen ge maakt <5o kameeleneen groot aantal paarden en vooral muilezels, de tent van Abd-el-Kaderdie van den califa Ben-Allal en vele zijner bedienden zijn in handen van ons krijgsvolk gevallen. Eenige voorraad van kruid levensmid delen en het overige van het magazijn van kleeding, door Si Sa'id medegebragtzijn insgelijks genomen. De opstand in Spanje heeft een' grooten steun gekregen döor de omwenteling te Saragossa welke stad zich den 17 mede voor de centrale junta heeft verklaard. Den .19 voerde de junta daar het bevel zonder eenigen tegenstand. De ka pitein-generaal had op eenigen afstand van de stad in de rigting van Almeirapost gevat. De troepen waren getrouw gebleven. Puycerda daarentegen heeft geweigerd tot de partij der centrale junta toe te treden. Te Figuères maakte de op stand groote vorderingen voornamelijk door toedoen van den republikein Abdon Terradazdie aldaar aan het hoofd der junta staat. De toestand der bevolking van Barcelona, die bij herha ling aan de ijsselijkheden van een bombardement is blootge steld geweesten waar dus natuurlijk een stilstand in handel en nijverheid plaats heeft, wordt zeer treurig. De junta der opstandelingen heeft daar een deel der fabriekarbeiders en van het gepeupel gewapend, en het dagblad van Barcelona, de Union, beklaagt zich dan ook reeds, in zijn uomroer van den 15, dat deze verdedigers der volksregten" zich in zulk eene havelooze kleeding vertoonen. Hetzelfde blad zegt elders: „Ellende en gebrek maken zich van de arbeidende klassen meester. De junta behoort de fabrikanten die niet binnen vier dagen hunne werkplaatsen weder openenvoor verraders van het vaderland te verklaren. Dit is het eenige middel om te voorkomen, dat honderden werklieden, dte vrienden der vrijheid zijn, zonder werk blijven. De arbei ders lijden veel door het gemis van vrije instellingen maar zij lijden nog meer, wanneer zij geen brood hebben om hen zeiven en hunne huisgezinnen te voeden ANTWERPEN den 22 september- Itl eene door bet ,/owr- nal tTAnvers ter gelegenheid eencr beschrijving van het scheeps-museum te Parijs gegeven schets van de in der tijd voor Napoleon te Antwerpen gebouwde pracht-sloepgeeft de steller zich toe aan aanmerkingen over den wansmaakdie zoo bij ons als in Frankrijk heerschtmet opzigt tot het vervaardigen der sieraden van beeldsnijkunst, met .welke men er de schepen poogt te verfraaijen. Hij stelt daartegen over de keurige wijs waarop de koninklijk Nederlandscheonlangs hier geziene stoomboot de Leeuwversierd waswelker sie raden, zegt hij, uitmunten door bevalligen zwier en door eene teckening van bijna onberispelijke zuiverheid. Tusschen Gent en Brussel is den 18 des avonds een droevig ongeval gebeurd. Een I'S jarig meisje te Bruggen- houtop het oogenblik dat een spoortrein naderdede baan hebbende willen oversteken is het slagtoffer harer onvoor- zigtigheid geworden. Door den stoomsleper aan den arm gegrepenis zij neergeworpen en baar hoofd en dijen op de sckrikkelijkste wijs vergruisd geworden. 'sGRAVENHAGE den 24 septemberZ. M. de Koning heeft gisteren een uitstapje naar Soestdijk gedaan, bij welke gelegenheid Z. M-. zich over Jutphaas en de Vaart naar Honsvvijk heeft begevenom de fortificatie-Werken aan beide zijden der rivier de Lek 'in oogenschouvv te nemen. De herstelling van H. K. H. Mevrouw de Prinses van Oranje zich op eene geregelde wijze bewerkstelligendezal er geen bulletin meer worden uitgegeven. Z. K. H. de jong geboren Prins blijft ook volkomen welvarend. Uit Leeuwarden den 21 wordt gemeld dat de heer J. Helder, te Dockumeene hortensia bezit, welke thans

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1