ZEETIJDINGEN. De Notaris D. Uyttenhooven zalop Woensdag den 27" September 1843 des voormiddags ten 10 ure, op de ZUID WATERING, onder Ritthembij den Commies Hendrik Barentsenpresenteren te verkoopen vier Melkgevende KOEIJEN14 a 16 Voeren HOOI eene KAARN en Melk- gereedschapeen Boeren SPEELWAGENPAARDEWAND een groote GRAANKIST en eenig HUISRAAD. De Notaris P. van de Graft zal, op Dingsdag den 3 Oc tober 1843, des avonds ten acht ure, in het Nedcrlandsch Logement in de Abdij publiek bij opbod en afslag pre senteren te verkoopen TER DRUKKERIJ VAN M GEBROEDERS, ABRAHAMS. Den ló dezer aanvaardde de hoog-eerw. hoog-geleerde lieer ,7. II. Scholten de betrekkiög als hoogleeraar aan de hoogeschool te Leydenmet het houden eener plegtige rede voering De religkne christiana suae ipsa divinitatis in animo humano vindice dat isover de christelijke godsdienstzoo als zij zelve in hare goddelijkheid zich handhaaft in het ge moed der menschen. De hooggeleerde heer T. A. K. Rovers, pliil. theor;'mag. litt. hum. et juris utriusque doet., door Z. M. benoemd in de plaats van wijlen .professor J. Lentingheeft den 14 de zer zijne betrekking als hoogleeraar in de faculteit der be spiegelende wijsbegeerte en fraaije letteren aan de hoogeschool te Groningen aanvaard met het houden eener plegtige rede voering: De dubitandi prudentiaantiquitatis interpreti in primis commendandaten betoogedat het den verklaarder der oudheid is aan te bevelen, voorzigtig te zijn in het twijfelen. Het hoog militair geregtshof heeft uitspraak gedaan in de zaak van Adron Levi van Os korporaal bij het reserve- bataljon van het 2de regement infanterie die door den mili tairen krijgsraad te Alkmaar ter dood was veroordeeld als zich aan moord hebbende schuldig gemaakten heeft dat vonnis bevestigd. Volgens een berigt uit Suriname is de door Z. M. tot het vestigen van landbouwende kolonisten gemagtigde pre dikant Betting, met de drie landbouwers gezond en wel uit het moederland te Paramaribo aangekomen, en den 5 julij met den gouverneur-generaal op reis gegaan om eene ge schikte plaats tot kolonisatie uit te kiezen. Uit Vlissingen (namiddag 3 ure) wordt ons berigt: Heden zijn op onderscheidene tijden drie Engelsche oor- logs stoombooten van Antwerpen voorbij deze stad naar zee gestevend of H. M. de koningin Victoria nog heden of mor gen ochtend van Antwerpen zal aankomen schijnt nog on zeker." Latere berigten melden, dat fï. M., ten half 5 ure, onder het wisselen van salutschoteu de reede van Vlissin gen is gepasseerd. De ophanden zijnde Israëlitische Feesten vallen in op de volgende dagen NieuwejaarMaandag en Dingsdag25 en 26 September. Groote VerzoendagWoensdag 4 October. Loofhuttenfeest, Maandag en Dingsdag, 9 en 10, alsook Maandag en Dingsdag, 16 en 17 October. Sedenkiiïge!! tegen het medegedeelde in de Middelburgschc Courantdato 12 Septem ber 1§43, Xo. 199, betrekkelijk liet zin ken van liet scMp DE GABRIELvan JAN PEREZ DE ARESTIin de oude Ma- ven van Middelburgnabij de Morstede den Kleinen Doel. Dat ter bedoelder plaatse voor langen tijd een scheepje gezonken islijdt geene tegenspraak dewijl hetzelve aldaar nog gedeeltelijk kan gezien worden doch dat dit scheepje de bewuste Gabriel zoude zijn is onzes inziens moeijelijk aan te nemen. Om dit te bewijzen dient het volgende Dit scheepje wordt thans niet gevonden in de bedding der oude Arnemaar wel in eenen poelwelke buiten den oostelijken dijk derzelve ligtnabij de plaats waar deze dijk in vroegere jaren moet geweest zijn en is doorgebroken. Deze doorbraak kan door den opmerkzamen beschouwer van de plaats zelve duidelijk worden erkend voor eerst, uit de gedaante van gemelden poel of wiel daar aanwezig, veroorzaakt door de kracht van het zeewater, door de door braak ingestroomd.en ten anderedoor een voor het grootst gedeelte nog aanwezige ring of inlaag-dijkje, opge worpen op, het bouwlandrond voormelden poelom het indringen van het zeewater te beletten. Dit scheepje is dus waarschijnlijk bij gelegenheid der doorbraak in voormeld wiel medegevoerd en aldaar gezonken zelfs is het niet onmogelijk dat men getracht heeft de doorbraak met het zelve te digten. Om nu verder te bewijzen dat het wrak, in meergemelden poel thans zigtbaar, niet kan zijn het schip de Gabriel zullen wij het vermelde in de Middelburgsche Courantbe trekkelijk het zinken van dat scjiip met liet terrein in ver band brengen en vergelijken. Vooreerst, zegt ons het extract uit het stads register dat Jan de Moycrieerdere op Arnemuiden alhier (te Middel burg) ten stadhuize berigt is komen gevendat het schip de Gabriel, van Jan Perez de Arestiomtrent de nieuwe ha ve van der stede (onzes bedunkens van der stede Arnemui den want hij kwam van daar het berigt geven)Oostwaarts in het kanaal van Arnemuiden was omgevallen. In deze kennisgeving meenen wij een veel afdoend bewijs te hebben, dat het scheepje liggende in het wiel bij de hof. stede den Kleinen Doelniet kan zijn het schip de Gabriel want de Gabriel is omgeslagen omtrent de nieuwe haven van Arnemuidenoostwaarts in het kanaal van Arnemui den en dus niet op zoo verren afstand van die stad in de haven van Middelburg nabij het Tolhuis Aruesteyn. Wanneer men nu de kaart van oud Arnemuiden in de Cronijk van Zeeland, uitgegeven door S malle ga ngeverge lijkt met het medegedeelde in de Middelburgsche courant, zal men aldaar, aan de oostzijde van oud Arnemuiden de bewuste haven kunnen opmerken tusschen twee paalhoofden. Daar ter plaatse dus aan de oostzijde aan den waterkant van Arnemuiden, moet de Gabriel gezonken zijn, en niet op de plaats welke men nu aanwijstwant deze ligt niet oostwaarts van de haven van Arnemuidenmaar integen deel met de geheele lengte der oude Arneaan den west kant van die stad. Tot staving van ons gevoelenhier boven ter nederge- stcld meenen wij niet onopgemerkt te mogen laten, dat in het medegedeelde extract uit het stads register van den jare 1545, nergens gesproken wordt van de oude Arne of Mid delburgsche havenmaar wel van' de nieuwe haven en van een kanaal van Arnemuiden. Indien nu het schip de Gabriel, op zoo verren afstand van Arnemuiden in de Middelburgsche haven ware gezonken geweest, zou dan de berigtgeverJan de Moy, ten stadhuize hebben berigt, (dat in de nabijheid) omtrent de nieuwe ha ven van Arnemuiden dit ongeluk was voorgevallen? Im mers neenDan zou het berigt hebben moeten behelzen dat dit schip in de Arne of haven van Middelburg was om geslagen. Maar bovendien zou het zonderling zijn, dat de stranding van een schip in de haven en nabijheid van het tol huis Arnestein en van Middelburg zelve, door een persoon van Arnemuiden zou zijn aangekondigden dat wel waar schijnlijk bij gelegenheid van eene doorbraak van den dijk zonder van dezen ramp iets te gewagen. Wij houden dan ook vast aan de mededeeling van meerge melden Jan de Moydat de Gabriel oostwaartsin het ka naal van Arnemuiden omtrent de nieuwe haven van die stad, is omgeslagen, en hieruit is dan ook verklaarbaar, dat de Staten hebben geordonneerdom met rijs en steen een hoofd te maken strekkende van het land tot aan het schip. Het schip nu zat op een zandgrondwaar het reeds gedeeltelijk was ingezonken; meer dan waarschijnlijk alweder, aan de waterzijde van Arnemuiden op aangewassen zandgronden door de verlandingen van het vaarwater voor Arnemuiden daar aanwezig. Waar van daan komt het nu, dat thans bij de uitgraving volstrekt geen zand, maar wel derrij en spier- j grond gevonden wordt, die door opslijking niet verkregen j wordt, maar die men alleen bij ontgravingen in oude vaste gronden op verschillende plaatsen aantreft. Ware dit scheepje nu de bewuste Gabriel, dan zou men de zandplaat aldaar nog duidelijk moeten kunnen zien. Maar bovendien is het denkbeeld om in eene haven een hoofd van steen en rijs te leggen, om tot een gezonken schip te komenofzoo als het extract uit het stads register ver meldt, om meerder inconvenient van scueringe te schuwene (te voorkomen) niet wel aannemelijk, dewijl men, om tot het scheepje te naderen, schuit en vlot zou hebben kunnen gebruiken, en bij laag water welligt noch hoofd, noch schuit zou behoefd hebbenof ook het leggen van een hoofd in eene haven, van den dijk tot aan het schip, in plaats van de schuring voor te komen, niet veel belangrijker schuring zou hebben veroorzaakt, laten wij der zake kundigen gaarne be- oordeelen en beslissen. Ten slotte voegen wij hier nog bij., dat de eerste haven van Middelburg (de Améj is gestopt en de tweede geopend 'in 1535. Hou zou het nu hebben kunnen gebeuren, dat in 1545, tien jaren later, het schip de Gabriel, met koopman schappen beladennog in de oude gestopte of afgedamde ha ven van deze stad zou zijn gezonken of omgeslagen ter wijl de tweede haven reeds gedurende zoo vele jaren was geopend en bevaren geweest, blijkbaar uit de stads rekening van 1535Men leze daarover de Provincie Zeeland, be schreven door de heeren de Kanter en Dresselhuispag. 65. bij deze kennis geven aan Vrienden en Bekenden zoo bin nen als buiten de Stad. Middelburg N. J. LADENBERG. den 20 September 1843. T. LADPINBERG geb. Hoek. VLISSINGEN den 20 september. Voor Antwerpen be stemd zijn alhier ter reede gekomen: Jantina Engelina, W. L. Snuit, van West-Indielaatst van Cowesen Diana, J. H. Weijefts, van Huil, beide met stukgoederen; Adelstein E. Pedersenvan Petersburg, met lijnzaad; OkkelinaJ. Wiersvan Embden met haver; Nordinga P. Brun,'van Riga, met hout. Voor Gent: EuphrosineD. Bradhering van Riga, met lijnzaad; ImmanuelJ. E. Onnenvan Embden, met haver. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en van onze 'reede naar zee gezeild: TheodoreE. Luiers, op avontuur, en AntoniusJ. Schepers, naar Liverpool, beide met ballast. Van Gent: de Vrouw Imke, P. II. Huisman, naar Ham burg met suiker. De koninklijk Engelsche stoomboot Lightningluite nant Wm. Winnittskomende van Wooiwich is eergisteren met een ander stoomschip, aan boord hebbende verscheidene rijtuigen en verdere goederen behoorende aan het gevolg van Hare Groot-Brittannische Majesteitnaar Antwerpen opge varen. Heden is eerstgemelde van Antwerpen langs onze reede weder naar zee gestoomd. De Heeren Le Nobel Co. zijn voornemens om op Vrijdag den 29 September 1843, des voonuiddags ten 11 ure, binnen den Zaagmolens-Poldergelegen buiten de Stad Middelburg, aan te besteden: het UITBREKEN der FON DAMENTEN van den afgebrand®! Molen, met de daarbij te doene AARDEWERKENwaarvan de aanwijzing zal plaats hebben op Dingsdag den 26 September, des voormid- dags ten 11 ure; terwijl inmiddels de noodige inlichtingen ten Kantore van gemelde Heeren te bekomen zijn. Een HUIS en ERVE, genaamd de Spaarpot, staande en gelegen op de Noordzijde van den Dam Wijk N. No. 1 op den Kadastralen Legger bekend Sectie B. N°. 343 in de Grondlasten aangeslagen op 37, 18 en belast met een' Chijns ten behoeve der Stad Mid delburg van 7 's jaars. Het Huis is daags vóór en op den Verkoopdag, van des morgens 10 tot des namiddags 3 ure, te zien waarvoor men een toegang-biljet ten Kautore van gemelden Notaris kan be komen. De ondergeteekende bemerkt hebbende dat sommige Per sonen goedvinden om hem gedurig op eene schandelijke wij ze te lasteren verzoekt zijne Vrienden en Bekenden om aan die lasterlijke geruchten zoo die in het vervolg nog mogten verspreid wordenniets te hechten. Kruiningen, 18 Sept. 1843. J. v. d. MEULE. PRUNELKapper, Langeuburg, B. 23, berigt aan de Heeren, dat de Pruiken en Toupetten, in Tttlie dteveludie. hij tot heden k 10 en 15 heeft verkocht, thans bij hem' 5.5° ei) f 7:5° zijn te bekomen idem Touren voor Da mes 75 ets. en f 2. Men kan zich bij hem tot een zeer' matigen prijs per jaar abonneren. Xe koop een zindelijke MANGEL; te bevragen bij den Timmerman I. van den Abeelc. J)ene Burger HUISHOUDSTER, van de Hervormde Gods dienst, bekwaam om Kinderen op te voeden en van goede Getuigenis voorzien tegen November benoodigdadres bij van Be vit hem Jutting D°or ziekte eene bekwame DIENSTBODE benoodigd als Noodhulpadres bij J. C. IV. Altorfer. X^rstond eene bekw.ame Burger MEID benoodigd, die goed met Pot en Wasch kan omgaanniet beneden de 24 jaren, Smalle Kade, G. No. 78. Vrijdag den 22 September 1843 wordt uitgegeven: het 25ste Vervolg op den CATALOGUS der Publieke Leesbiblio theek jVM J. C. W. ALTORFFER, bevattende, behalve- de nieuwste voortbrengselen der EngelscheFransche en Hollandsche Letterkundeeene keurige verzameling Hoog- duitsche werken. Deden beviel van een' welgeschapen ZOONVrouwe J. C. S. SCIIORER van NIEUWERKERK, geboren BOD- DAERT. Middelburg, den 17 September 1843. Deden verloste van een' dooden ZOON, D. F. He wij geliefde Echtgenoot van Sluis Pii. F. HENNEQUIN. den 18 September 1843. r Deden beviel zeer voorspoedig van eene welgeschapene DOCHTER Maria IVinkelman geliefde Echtgenoot van Middelburg t den 20 September 1843. Vrienden en Begunstigers gelieven deze algemeene ook als bijzondere kennisgeving aan te nemen. J-|eden avond ten half-acht ure overleedtot onze bittere droefheid ons geliefd eenig Kind SAVORINUS JOIIAN- NES ANTONIE in den ouderdom van ruim ac.ht maanden. Middelburg J. A. LACOR. den 19 September 1843. C. M. LACOR, geb. Hermans. Eenige kennisgeving. J jjeden overleed onze waarde Moeder en Behmvd-Moedcr G. CALIBER Weduwe j. HOEK, in den ouderdom van j 36 jaren, 11a eeue ziekte van weinige dagen.; waarvan wijt Pij den Boekhandelaar H. FRIJLINK te Amsterdam ziet thans het licht I. Kleine AARDRIJKSKUNDE voor Schoolgebruikdoor J. G. F. CANNABICH naar den ióden Hoogduitschen Druk, voor de Nederlandsche Jeugd bewerkt door K. BOUTEN Onderwijzer in de Aardrijkskunde te Am sterdam. Prijs 1 25. II. FRIJLINK's kleine SCHOOL-ATLAS, bevattende 10 enkele en 7 dubbele net gekleurde Kaartenals: 1. We reldkaart, 2. Europa3. Spanje en Portugal4. Frank- rijk, 5. Engeland, Schotland en Ierland, 6. Denemar ken, 7. de Nederlanden en Belgie, 8. Zweden en Noor wegen 9. Italië, 10. Oostenrijk, Pruissen verdere- Duitsche Staten en Zwitserland11Rusland 12. Grie kenland en Turkye; 13. Azia, 14. Afrika, 15. Ame rika, 16. Australië, .17. Nederlandsche Bezittingen buiten Europa. Deze kleine Atlas is gèene novojging van eenigen bestaanden maar volgens een geheel nieuw plan be werkt. Daarin zijn, zoo veel mogelijk de menigvul dige gebreken vermeden die in genoegzaam alle hier ter Lande bekende Atlassen en Landkaarten worden aan getroffen. Prijs 1 25. Mede is bij denzelven van de Pers gekomen III. DE LAATSTE der BARONNEN; naar het Engelsclt- van E. L. BULWER Schrijver van Eugenius Aram v Ernst Maltravers Alice of de Geheimen enz. twee Deelenmet Vignetten op Staal. Prijs 5 80. IV. ONS DORP Karakterschetsen en Tooneelcn uit het Buitenleven; naar het Engelsch van Miss M. R. MUF- FORD; inhoudende: Ons Dorp. Moderne Oudheden.. Lucie. Nicht Marie. De praatachtige Dame, Helena». Eene Cricket-partij op het Land. Tom Cordery. Een oud Vrijer. Een Dorps-Heertje. Kinderen; van het Dorp. De Nichten. Marianne. Doctor Tubb. De- oude Heidin. De Dienstmeid van den Predikant. De Krijtmijiii Tante Martha. De. Verkiezing. In één Boekdeel met Vignet en Plaat. Prijs f 2 90.

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 2