MIBDELBURGSCHE COURANT. W. 113. Donderdag 1843. 21 September. BESTUREN en A DMÏNISTR ATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. ïDui'ariiIattb. (Svoot-lSrittanjc. Jfvankrijk. iSclgic. iUcbctrlanbcii. De aboimemeuts-prijs dezer Courant is 2,75 voor drie maanden, en franco per Post ƒ3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regelmet uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingenwaarvan de prijs is van één tot zes regels 1 ,50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEE LAND adverteert, dat van af Maandag den 25 dezer, zoo ten zijnen Kantore als bij de respective Ontvangers hunner woonplaatsen zullen worden uitbetaald de traktementen en toelagen aan 's Rijks Ambtenaren over het derde kwartaal 1843. Middelburg, den 21 September 1843. De Administrateur voornoemd, P. POUS. De BURGEMEESTER van YERSEKE adverteert hier mede, dat de KERMIS aldaar dit jaar invalt den 26 en ein digt den 30 September aanstaande. Yerseke den 15 September 1843. J. WILLEMSE. Dirigerende Leden der TEEKEN-AKADEMIE binnen deze Stad adverteren dat door hen zal worden gevaceerd op IVoenstlag den 27 September 1843, des avonds ten zes ure, aan het lokaal der gemelde Akademietot de aanne ming van Leerlingen zoo voor het Teekenen als voor de Bouwkunde. BERLIJN den 15 september. De koninklijke familie be vindt zich sedert den 11 met hoogstderzelver doorluchtige gasten op het slot Schönhausenalwaar twee legerkorpsen bijeen verzameld zijn om te manoeuvreren. Den 12 heeft men een uitstap naar Berlijn gemaakt, doch reeds den vol genden dag zijn Z. M. de koning en Z. M. de keizer van Rusland, alsook HH. KK. HH. de kroonprins van Zweden, de prinsen Karei van BeijerenFrederik der Nederlanden en Johan van Saksen weder naar het kamp terug gekeerd. FRANKFORT den 14 september. Volgens berigten uit Leipzig van den 11 hebben ongeveer een 4otal Protes- tantsche geestelijken, uit Saksen SileziePruissen, Wurtera- bergBeijerenAnhalt-Dessau en Anhalt-Köthen zich ver- eenigd tot het houden eener synode. In deze vergadering heeft men eenparig besloten om de handen in een te slaan tot instandhouding door woord en daad van de Luthers,ch-Evan - gelische kerken om zooveel mogelijk allen invloed van den staat op de kerk te weren. Tevens heeft men besloten om voortaan jaarlijks eene dergelijke synode te houden en wel in het volgend jaar weder te Leipzig. Het is moeijelijk om een oordeel te vellen over den toestand van Italië. Volgens de correspondentien van som mige Duitsche dagbladen, is er de rust nog niet volkomen hersteld, en vertoonen zich nog op onderscheidene plaatsen tjporen van wanorde. Vele inhechtenisnemingen hebben plaats en de policie legt eenen buitengewonen ijver aan den dag zoowel in de legatien als in het hertogdom Toskanein Sar dinië en in'het koningrijk der beide Siciliën. Uit Pesth in Hongarijeden 7 wordt gemeld Zoo even vernemen wijdat de acht mijlen van hier gelegene stad Stuhlweissenburg door eenen vreesselijkenbrand bezocht wordt. De brand begon eergisteren den 5 septem ber en moet gisteren 'bij de afzending van het berigt nog niet gebluscht zijn geweest400 of volgens andereu 6 tot 800 'huizen liggen reeds in de asch. LONDEN den 116 september. Het lang verwacht manifest •van (PConnell en de zijnen aan de onderdanen der Britsche kroon in de vcreenigde koningrijken is eindelijk dezer da gen in de vergadering der associatie tot herroeping der unie gelezen en goedgekeurd. Dit stuk is zeer uitvoerig en strekt 'hoofdzakelijk 0111 de bekende verschillende grieven van Ier land op te sommen en te ontwikkelen. Hoe vurig de Ier- rsche natie de medewerking der Engelschen en Schotten ook wenschen :Z'oneene langdurige ondervinding (zoo wordt in Hen aanvang gezegd) heeft geleerd dat daarop niet te rekenen •valt, dewijl de vooroordeelen tegen Ierland te diep zijn in geworteld. Het manifest dient dus meer tot verdediging van bet doel en de middelen der repealersvoor 'de oogen van al 'hunne mede-onderiianen. In eene vroegere vergadering had de'heer O'Comiell getracht He meening 'te wederleggen dat de beweging in Ierland uit sluitend ten voordeele der Roomsch-Ratholijken was. Hij en •zijne volgelingen streden zeide hijvoor het welzijn van hun gemeen vaderland, zonder op eenig verschil in gods dienst acht te slaanen de Protestanten hadden van de be- •reiking van het groote oogmerk niets te duchten. De Pro- testarrtsche pairs en bisschoppen zouden, onderanderen, hunne plaatsen in het 'Iersche hoogerhuïs behouden» PARIJS den september. Men merkt op, dat de koning na zijne terugkomst van Eu te St. Cloud, bijzonder opge ruimd en welvarend is. Eiken morgen maakt Z. M. uitge strekte wandelingen in het park van het kasteel. Gisteren heeft de voormalige regentes van Spanje, op het kasteel te St. Cloudeene langdurige conferentie met den koning gehouden. De hertog en hertogin van Nemours hebben zich van hier 5 naarLyon begeven. De volgende telegrafische depeche is heden publiek ge maakt Perpignan den 14 september. Te Barcelona is den 10 geene conferentie gehouden de junta meent niet met Prim in schikking te kunnen treden. Den 11 was de toestand der stad niet veranderd. De kapitein-generaal Araoz is dien dag de citadel met eene versterking van troepen binnengerukt. Men heeft den 13 te Perthuis eene zware kanonnade in de rigting van Barcelona vernomen. De brieven van die stad zijn vier-en-twintig uren achterlijk." Na alle mogelijk uitstel beproefd en de grootste gematigd heid apn den dag gelegd te hebben schijnt het Spaansch gou- nement H. M. de Koningin van Engeland te complimenteren. Bij besluit van den 13 dezer heeft Z. M. aan den heer B. C. Koekkoeklandschapschilderthans wonende te Kleef, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van het legioen van Eer, hem door Z. M. den koning der Franschen geschonken, In den Timesvan den 14 dezervindt menonder het opschrift: Lofwaardige menschlievendheideen' brief van den Britschen luitenant ter zee, Edward Medleywaarbij deze meldtdat de stuurman Leendert van der Borden voerende het Scheveningsche buisschip de Tiendaagsche Feld- togttoebehoorende aan den heer P. Farkevisserden 15 ju lij 1841, terwij hij zich ter haringvisscherij bij Hitland bevond vier man die met eene boot van een naburig ei land door eenen hevigen storm gedreven waren en in het drei- gendste gevaar verkeerden, gered, drie dagen bij zich aan boord gehouden dezelve met de meeste menschlievendheid be handeld en te Lerwick, op Shetland, aan wal gebragt heeft alsmede, dat dezelfde stuurman, den 15 julij dezes jaars, ter zelfde hoogteop nieuw 6 man in eene bootdie ins- vernement thans tot het besluit gekomen te zijn de troebelen gelijks van eene der eilanden afgedreven waren in het groot- in sommige provinciën krachtdadig te dempen. Althans nieuwe troepen zijn van Madrid naar Barcelona, Sarragossa en Valencia afgezonden. BRUSSEL den 17 september. Eergisteren heeft het bezoek van koningin Fictoria en prins Albert aan de stad Brugge plaats gehad. Door den koning en de koningin der Belgen, graaf Aberdeeti, graaf Liverpoolgraaf Goblet en verschei den andere aanzienlijken vergezeld hebben zij zich op den middag van Ostende langs den spoorweg derwaarts begeven. Bij hunne aankomst werden zij door den gouverneur der pro vincie en de stedelijke regering ontvangen. Op het stadhuis was een prachtig dejeuner bereid na het gebruik waarvan de voornaamste merkwaardigheden der stad bezigtigd zijn, waar na de vorstelijke bezoekers haar ten 5 ure weder verlaten hebben. De dag van gisteren was voor het bezoek te Gend bestemd. Onder de voorname autoriteiten welke de vorstelijke perso nen aldaar verwelkomden bevond zich de bisschop van Gend, in plegtgewaad, en van een zijner groot-vicarissen verge zeld. De Fransche generaal Magnanmilitair bevelhebber in het departement du Nord was derwaarts gekomenom de koningin van Engeland te begroeten. De verschillende broederschappen die te Gend bestaan hadden zich mede, met hunne banieren en muzijk bij het stations-gebouw geschaard. Uit een voor de gelegenheid daargesteld en fraai gedeco reerd paviljoen hebben de koninklijke bezoekers het defileren der troepen aanschouwd en vervolgens de rijtuigen bestegen waarin zijdoor de voornaamste straten en pleinenzich naar onderscheidene voorname gebouwen en inrigtingen bege ven hebben, die met blijkbaar welgevallen werden bezigtigd. Na het gebruik van een dejeuner zouden zij een groot con cert bijwonen en in den avond naar Ostende terugkeeren. Aldaar wordt de dag van heden in rust doorgebragt, en mor gen ochtend heeft het vertrek naar deze hoofdstad plaats. Men vleit zich dat koningin Fictoria hier den schouwburg zal bezoekenwaar alsdan de opera Mozes uitgevoerd zou wor den. Tot deelneming aan de werkzaamheden van het groot concert, hetwelk door die vorstin zal worden bijgewoond, is onder anderen de beroemde zanger Frugt alhier aangekomen. Te Antwerpen maakt men groote toebereidselen tot ontvangst der koningin van Engeland, die zich denkelijk woensdag al daar zal inschepen. 'sGRAVENHAGE den 18 september. Heden luidt het bulletin wegens H. K. II. de Prinses van Oranje aldüs: II. K. H. Mevrouw de Prinses van Oranje heeft den nacht vrij wel geslapen terwijl overigens de staat van H. K. H. voldoende blijft. De jonggeboren Prins is welvarende." Eergisteren is de geboorte van den jongen Prins in de re gisters van den burgerlijken stand ingeschreven en heeft hij de namen ontvangen van PFiliem Frederik Maurits Alexdn- der Hendrik Karei Gisteren morgen hebben HH. MM. de Koning en Konin gin benevens Z. K. H. dc Prins van Oranje, de godsdienst oefening bijgewoond in de kloosterkerkonder het gehoor van ste gevaar verkeerdenen aan wie een Britsche schooner bijstand geweigerd hadopgenomen en voor eenen gewissen dood bewaard heeft. Hij gaf hun zegt de briefschrij- ver, „de noodige verkwikkingen, handelde in alle opzigten als de barmhartige Samaritaanen bragt hen naar de plaats waar zij te huis behoorden." De luitenant Medley voegt er ten slotte bij, dat het hem aangenaam is, dit nog te kunnen mededeelendat de lords-commissarissen der admiraliteit hem vereerd hebben met den last, om de goedkeuring hunner lord schappen, over deze daad te betuigen, en tot de overbren ging van een geschenk van ao p. st. 240 Nederlandsch). DORDRECHT den 16 september. De groote kerk wordt thans niet voor de dienst gebruikt. Er hebben zich eenige scheuren in het gewelf ontdekt, veroorzaakt, zoo men meent, door eene verzakking van den toren. Dezelve wordt thans onderzocht. Men hoopt toren en kerk te zullen behouden. Sommigen meenendat cr ook vroeger iets dergelijks be speurd en hersteld is. MIDDELBURG den 20 september. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van maandag is ontvangen eene koninklijke boodschap waarbij aan de vergadering ken nis gegeven wordt van de gelukkige bevalling van H. K. H. Mevrouw de Prinses van Oranje. Is besloten dat er een adres van gelukwensching den Koning zal worden aange boden. Daarna zijn de beraadslagingen gehouden over het ontwerp van wet tot regeling van uitgaven ten laste van het speciaal fonds der gevangenissen. Nadat eenige leden daarover het woord hadden gevoerd is men ter stemming overgegaan en is het ontwerp aangenomen met eene meerderheid van 35 tegen 18 stemmen. De beraadslagingen zijn geopend over het ontwerp van wet betrekkelijk de regterlijke organisatie. Er zijn nog twee wijzigingen in het ontwerp gebragt. art. 7 en 8 der voordragt zullen thans luiden als volgt Art. 7. Bij de zamenstelling der nieuw opgerigte hoven heeft de Koning de directe aanstelling van derzelver leden. Zij worden gekozen uit de leden en griffiers van de thans bestaande hoven en uit de ambtenaren van het open baar ministerie bij dezelve, zoo veel mogelijk volgens de ver deeling, vastgesteld bij art. 4. Art. 8. De regterlijke ambtenaren, welke ten gevolge dezer wet buiten betrekking gerakenen niet weder wor den aangesteld, hebben aanspraak op een wachtgeld van de helft, of, in geval zij den ouderdom van vijftig jaren be reikt, of wei een diensttijd van vijftien jaren vervuld heb ben op een pensioen van twee derden hunner bezoldiging." De heeren de Man en den Tex hebben zich voor het ont werp verklaard en het als overeenkomende met de voorschrif ten der grondwet beschouwd. De aanneming daarvan zou eene aanzienlijke besparing in het regtswezen daarstellen terwijl het bovenal voor de regtswetenschap dringend ge vorderd werd. De heer de Man heeft intusschen zijne stem voorbehouden. De heeren Michiels van Ferduynen de BackerHinUpen van RechterenCost Jordens en van Dam van Isselt hebben den weleerw. zeer geleerden heer I. J. Dermouthofkapel- I het ontwerp bestreden, hetwelk zij beschouwden te zijn in Iflnn xiTollrn Kil /-ï?/a «vi* J I I1. - rt. 1 r 1 J -i laanwelke bij die gelegenheid vxirige dankzeggingen heeft opgezonden voor de gelukkige bevalling van H. K. II. Me vrouw de Prinses van Oranje, en's Hemels besten zegen over den jonggeboren Prins heeft afgesmeekt. Het heeft Z. K. H. den Prins van Oranje behaagd bij gelegenheid der geboorte van eenen Prins der Nederlanden strijd met de grondwet. Sommigen dezer leden merkten het voorstel aan als hoogst nadeelig voor eene goede regtsbedee- fing, en als niet zullende opleverende bezuiniging, welke men daarvan verwachtte. De heeren van Dam van Isseltvan Rechteren en andere leden dre de voordragt hebben bestreden, hebben zich wel op 11. vrijdag, aan den burgemeester dezer residentie te doen voor eene verbetering van het regtswezen en eene vermin- toékomen eene som van 1000 gulden, om aan de algemeene j dering van het getal hoven verklaard, maar meenden dat dit armen bij de2e heugelijke gebeurtenis te doen uitreiken. eerst 11a eene herziening der Grondwet kon plaats hebben In deze residentie is aangekomen en gisteren avond t vari welker noodzakelijkheidnaar zij oordeeldende Re- naaV Rotterdam vertrokken, de minister van Staat baron van gering dagelijks al meer en meer moest overtuigd worden. der Capelle van Berkenwotide. Men wil dat Z. Exc. zich Gisteren zijn de beraadslagingen voortgezet" en denkelijk naar Antvt'rpen begeeft, cm namens het Nederlandsch göimf- zim eerst heden (woensdag) de stemming plaats hebben.

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1