MIDDËLBÜR6SCHE COURANT. I N°. 112. Dingsdag 19 September. 1843, BESTUREN en AftMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. iackcnbm.tlutïg. 5° 5° dauibcïïtcbhta «Duits di üeiwb. ©tröot-25rittaujc. öelgie. ilcbcvlaitbcn. De abonuements-prijs dezer Courant is f 2,75 voor drie maanden, ea franco per Post ƒ3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden {jenomen en- de betaling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van Huwelijks- t ooi te- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs is van één tot zes regels 1 50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het liegt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. Achtervolgens artikel 3 van Zijner Majesteits besluit van den 6 Januarij 1831, 110. 68 {Staatsblad no. 2) heeft Zijne Excellentie den Heer Minister van Finanticn, bij reso lutie van eten 14 September jl.bepaald de prijzen, het op geld daaronder begrepenwaarvoor de Collecteurs, Splitters en Debitanten der Koninklijke Nederlandsche Loterijde Lo ten en gedeelten van dienvoor de derde week der trekking van de laatste klasse der 190ste Loterijzullen mogen uitge ven te weten BIJ VERKOOP Geheele Loten 83 Halve - 41 50 Vijfde - 16 60 Tiende 8 30 Twintigste - 4 15 bij verhuring: Geheele Loten f Halve Vijfde Tiende Twintigste y> y> 45 22 9 4 2 25 Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerddat bij voornoemd artikel van Zr. Ms. besluit uitdrukkelijk is vastgesteld dat de Collecteurs Splitters en Debitanten ge houden zijn 0111 zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor het publiek beschikbaar te .hebben. Middelburg, den 18 September 1843. De Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland Bij delegatie van denzelven De Burgemeester van de Stad Middelburg, PASPOORT van GRIJPSKERKE. De Provinciale COMMISSIE van ONDERWIJS in Zee land zal hare gewone NAJAARS-VERGADERING houden binnen Middelburg, in de Abdijop Woensdag, den 11. October 184.3, des voormiddags te. elf uren zullende op Donderdag den 12. dier maand, des morgens te acht uren, worden over gegaan tot het examineren van zoodanige Aspiranten naar eenigen rang ais Onderwijzer, welke, met overlegging van één of meer voldoende getuigschriften van goed burgerlijk en zedelijk gedrag, benevens van eene authentieke acte hun ner geboortezich ten minste acht dagen te voren bij den Schoolopziener van hun District zullen hebben aangemeld. Middelburg, den 18. September 1843. ADR. P. van DEINSE. Secretaris. De BURGEMEES 1 LR van YERSEKE adverteert hier mede, dat de KERMIS aldaar dit jaar invalt den 26 en ein digt den 30 September aanstaande. Yerseke, den 15 September 1843. J. WILLEMSE. VAN KRAMWERKEN. De DIRECTIE der Vereenigde Polders van OSSENISSE zal, op Zaturdag den 23 September 1843, des morgensten 10 ure, ten Huize en Herberge van Cornelis Tottéop het Dorp van Ossenisse overgaan tot de openbare aanbesteding der WINTERMAT aan de Zeedijken van bovengemelde Wa tering, bestaande uit ongeveer 59,520 vierkante Ellen en zulks voor den tijd van twee jaren aanvang nemende met den dag der aanbesteding en eindigende den 1 Julij 1845, met de leverantie der daartoe benoodigde Materialen. Het Bestek en de Voorwaarden, waarop die aanbesteding zal plaats hebben ligt ter visie van" elk en een iegelijk bij den Dijkgraaf van bovengemelde Wateringden Heer P. F. Lemsen te Ossenisse voornoemd terwijl de aanwijs in loco •door den Polderbaasdaags vóór de aanbestedingzal ge schieden. Zegt het voort. FRANKFORT den 12 september. Het verblijf van Z. M. den keizer van Rusland te Berlijn zou denkelijk niet langer dan acht dagen durenwaarna die monarch te Warschau en 'in .andere gedeelten van Polen te gemoet wordt gezienmet liet doel om den toestand van dat land en de uitwerking der aldaar ingevoerde maatregelen meer van nabij te leeren kennen. Volgens berigt van Karlsruhe van gisteren, bleef het daar rustig, maar werd het huis van den heer vonHaber nog altijd door de militaire magt bewaakt. De in grooten getale te Baden vereenigde Russische reizigers hebben, sedert het bekende tweegevecht, die badplaats meerendeek verlaten. In den avond van den 6 dezer is te Leipzig de open bare orde gestoord geworden door een volks-oploopwaarbij den burgemeester en een der beambten van de hoogeschool een zoogenaamd keiel-muzijk gebragt is, en vervolgens in eeüigc te kwader naam staande huizen de glazen zijn ingesla gen. Door de tijdige en doeltreffende tusschenkomst der po litie is aan deze woeling spoedig een einde gemaakt. De aan leiding tot deze rustverstoring wordt niet opgegeven. Ook j te Hamburg hebben den 8 en 9 dezer ongeregeldheden plaats 1 gegrepentot welke nogtans geene politieke aanleiding moet gezochtmaar die aan de buitensporigheid van beschonkene lieden toegeschreven schijnen te xunncn wordenen we! uit haat tegen de aldaar en elders bestaande matigheidsgenoot schappen. Gedurende het verblijf van prins Fr ede rik van Hessen op Föhr in Denemarken, is de verloving van dien vorstmet de Russische grootvorstin Alcxandraaan het Deensche hof bekend gemaakt. De hoogbejaarde koning van Zweden heeft den 1 de zer, terwijl hij gereed stond uit te rijden, de beenen zoo lie vig tegen een in •zijne kamer staand scherm gestooten, dat de pijn hem duizeling veroorzaaktedie hem gedurende eeni- ge oogenhükken bewusteloos deed blijven. Volgens een uit gegeven bulletin, doet dit toeval echter geene bedenkelijke gevolgen vreezen. LONDEN den 13 september. II..M. de koningin en Z. K. H. prins Albert hebben gisteren morgen, aan boord i van het koninklijke stoomjagt, van Brighton de reis naar Os- I tende' aangenomen. De graven van Aberdeen en van Liver- I pool bevinden zich ook op dezen tógt in het gevolg van I H. M., en het stoomjagt wordt, even als bij de reis naar de Fransche kust, door eenige oorlogsvaartuigen en rijks-stoom- booten begeleid. Ondanks de dezer dagen geledene verliezenzetten de Rebeccaïsten in Carmarthenshire hunne geweldenarijen en verwoestingen voort. De berigten uit de Vereenigde-Staten van Noord-Ame- rikavan het laatst van augustus, luiden tamelijk gunstig omtrent het herleven van den handel en het terugkeeren van het vertrouwen. Met uitzondering van de in Noord-Amerika gevestigde Ieren betoonde men daar weinig of geene belang stelling meer in de Iersche woalitig. OSTENDE den 15 september. II. M. de koningin van Groot-Brittanje is heden op Belgisch grondgebied aangeko men, vergezeld door haren gemaal prins Albert. Zij zijn al hier aan wal gestapt. De aankomst heeft zeer Onverwacht plaats gehad, namelijk ten 2 ure, terwijl men de hooge gas ten eerst laat in den namiddag wachtte. De oorzaak daarvan is het vroeger vertrek van koningin Fictoria uit Brighton dan vroeger bepaald was. Men zegt dat koning Leopold zelf het eerst het koninklijke stoomvaartuig van het belvédère van zijn paleis heeft in het oog gekregen en dat daarop de noo- dige bevelen aan alle kanten zijn afgezonden om de ontvangst behoorlijk te doen plaats hebben. Bij de spoedig gevolgde aankomst van de Fictoria and Albert begaf zich koning Leo pold met zijne doorluchtige gade aan deszelfs boord. De ontmoeting der hooge personaadjen was zeer hartelijk. De koningin Fictoria heeft zich, onder het uitbundig gejuich der menigte, eerst naar het voor haar opgerigte paviljoen, en ver volgens naar het paleis begeven. Na eenigen tijd te hebben uitgerust, heeft H. M., leunende op den arm van koning Leo pold, eene wandeling op den zeedijk gedaan. Ten half 8 ure werd het middagmaal, bestaande uit 40 couverts, in de groo- te zaal van het stadhuis gehoudengedurende hetwelk de mu- zijk der guides zich liet hooren. Ten 9! zijn HH. MM. naar het paleis teruggekeerd. De geheele stad was geïllumineerd. Den 14 hebben koning Leopold en prins Albert het konink lijk jagt Fictoria and Albert in oogenschouw genomen, waar na zij ook de troepen, het garnizoen van Antwerpen uitma kende hebben geinspecteerd. Men geloofde niet dat de door luchtige gasten dien dag deze stad zouden verlaten. Ten 6 ure zou een groot diner in de zaal van het casino en daarna eene gala-voorstelling in den schouwburg plaats hebben. Den volgenden dag zou de koningin Fictoria naar Brugge ver trekken alwaar de luisterrijkste toebereidselen voor hare ont vangst worden gemaakt. Het bovengemelde koninklijke jagt, benevens de stoombo ten, welke hetzelve begeleiden, zijn voor Antwerpen aange komen. 's GRAVENHAGE den 15 september. Heden ochtend is II. K. H. de Prinses van Oranje voorspoedig van een Prins bevallen. Deze heugelijke tijding is met het gebruikelijk ge tal salutschoten der bevolking aangekondigd, terwijl van vele algemeene en bijzondere gebouwen vlaggen zijn uitgestoken. HH. KK. IIH. Prins en Prinses Fréderik der Neder landen zijn den 9dezer, methoogstderzelver kinderenop het lustslot Sanssouci, nabij Berlijn, aangekomen. In de zitting.van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raai van heden heeft de centrale afdêeling haar algemeen ver slag uitgebragt over het ontwerp van wet houdende nadere bepalingen nopens de regterlijke organisatie. De beraadsla gingen over dat ontwerp worden bepaald op aanstaanden maandag, na ailoop van die over de voordragt ten 'aanzien van liet fonds der gevangenissen. Een verzoekschrift uit Assentegen de opheffing van het provinciaal geregtshof van Drenthe is naar de commissie ad hoe verzonden. Daarna zijn de beraadslagingen geopend over het ontwerp van wét wegens het regt van zegel. Nadat onderscheidene lr.Lu over dit ontuerp het woerd hadden gevoerdheeft Zijne Exc. de minister van finantien deze eerste gelegenheiddie zich aanboodbij de hand geno men om de gedragslijn bloot te leggendie hij voornemens ■is ten aanzien van 's Rijks finantien te volgen. Ordeeen voudigheid openbaarheid en waarheid in alles wat de geld middelen van den Staat betreft. Zoo veel mogelijk spaar zaamheid in de uitgaven. Het daarstellen van een evenwigt tusschen de ontvangsten en uitgaven. Verevening van den achterstand. Opheffing of wettelijke regeling van alle be staande Rijks fondsen. Het is de verwezenlijking van dit allesdat Z. Exc. zich ten doel gesteld heeft. De minister wenscht ook tot eene vermindering van lasten te kunnen ge raken. De toestand echter waarin Z. Exc. bij de aanvaar ding zijner betrekking, de geldmiddelen van den Staat heeft gevonden maakt eene verhooging van lasten onvermijdelijk. Ilij zal steeds trachten de uit te schrijven belastingen, voor zoo veel mogelijk in verhouding te brengen met het vermo gen der belastingschuldigen. Z. Exc. hoopt, door het stipt in het oog houden dezer gedragslijnhet vertrouwen der Kamer te zullen verwerven en datdoor de medewerking der Kamer bij de tot dat einde aan te bieden voorstellen, hij in staat zal zijn vele moeijelijkhedeu uit den weg te ruimen die zich mogten hebben voorgedaan. De minister treedt daarop in eene ontwikkeling van het min drukkende van het zegelen toont de behoefte aandie er sedert lang aan eene nieuwe wetgeving op dat stuk bestaan heett. Bij het vervaardigen daarvan heeft de Regering tevens gemeend de belangen der schatkist, zooveel mogelijk, in het oog te moeten houden. De minister is vervolgens in eene wederlegging getreden der voornaamste bedenkingendie te gen het wets-ontwerp zijn in het midden gebragt. Z. Exc. beschouwde de voordragt geenszins in strijd met de grond wetmaar meende, dat zij door art. 67 allezins werd ge wettigd. Hij vermeende, dat het onvermijdelijk was, dat aan de uitvoerende magt in sommige gevallen het regt wierd voor behouden om dispensatien te mogen verleenen. Z. Exc. gaf- te kennen dat het wel nooit de bedoeling kan zijndatgereg- telijke akten op zegels van 50 centen zouden worden gesteld en hij verbond zich om, indien de wet mogt worden daargesteld, en hare woorden dienaangaande eenigen twijfel mogten overla ten alsdan instructien aan de ambtenaren in dien zin te geven. Wat aangaat de koopmansboeken die op grond van de wet gehouden wordendeze zullen niet aan eenig zegelrct worden onderworpen doch de verdere boekendie er mog ten gehouden worden, zijn, als huisselijke papieren be schouwd aan het zegelregt onderhevigwanneer die boeken in regten zouden moeten worden voorgebragt. Na de ver dediging van de hoog opgevoerde boeten die op de over tredingen gesteld zijn, uit de minister den wensch dat, door de medewerking der Kamer eene wet tot stand zal worden gebragtwaardoor in eene sedert geruimen tijd be staan hebbende behoefte zal worden voorzien. Ter stemming overgegaan zijnde, is het ontwerp met eene meerderheid van 47 tegen 7 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de heeren van GolsteinMutsaers Ferwey-MejanIVarinRomtne Modderman en van Rech- teren. Daarna wordt de vergadering tot aanstaanden maandag ge scheiden. BRIELLE den 14 september. Met genoegen verneemt men, .dat de behoefte aan verbetering der wegen eindelijk ook in dit eiland wordt gevoeld. Reeds moeten heeren bur gemeesters eene vriendschappelijke zamenlcomst daarover op het raadhuis alhier hebben gehouden. Algemeen is de wensch dat de onderhandelingen op dat punt geopend tot een gunstig gevolg mogen leiden en dit s'choone eiland dus niet langer moge behooren tot die weinige vaderlandsche streken, waarin de geregelde communicatie gedurende het grootste gedeelte des jaars is gestremd. MIDDELBURG den 18 september. In het algemeen ver slag der centrale afdeeling van de Tweede Kamer der Staten- Generaal over de Staats-begrootingopzigtelijk de uitgaven, wordt, behalve het in ons vorig no. medegedeelde, ook het volgende opgemerkt Onder referte aan den wenschbij het voorloopig verslag omtrent de voordragt tot regeling van 's Rijks openbare schuld aan de Regering kenbaar gemaakt, heeft men weder bij deze gelegenheid aangedrongen op eene meer gemakke lijke verkrijgbaarstelling van de schatkistbiljetten in al de provinciën des Rijks. De wijze waarop de renten van de Belgische inschrijvin gen thans alleen in mindering zijn gebragt van het totaal van dit hoofdstukwerd door vele leden voor minder regelmatig gehouden die van gevoelen warendat er geen aftrek be hoorde plaats te hebben.

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1