flK 1U- IIIIDDËLBURGSCHE COURANT. Zaturtlag 1843. 16 September. NIEUWSTIJDINGEN. Bvucfecu. SDttiterftlanb. jfiNnïjfcrt jfc. IUcbcvIatibctt. STOKHOLM den 20 augustus. In de provincie van An- germanie is in het dorp Roeren, nabij de stad Hemoesand eene verschrikkelijke gruweldaad gepleegd. Een koopman genaamd Elfskifsen vader van négen kinderen heeft in den nacht van den 11 op den 12 zijne vrouiv en zeven van zij ne kinderen wreedaardiglijk vermoord. Te middernacht opgestaan, heeft-hij aan icdek dier slagtoffersin de bedden waarin zij lagen te rusten achtervolgend een zworen slag met eenen hamer gaan toebrengen 0111 hun alzoo hun' be- wustzijn te doen verliezen en daarna heeft hij hun met een scheermes.de keel afgesneden. Hem bleef nog een negende slagtoffer te vermoorden zijn tweede zoonmaar dezen is het gelukt het door de vlugt te ontkomen. Zijn oudste zoon, een zeeman was afwezend. Den volgenden dag heeft hij zelf zich aan het geregt overgeleverd. Hij is een man van 54 jaren; zijn gedrag was tot dusverre onberispelijk geweest; maar gewaagde handels-speculatien hadden hem laatstelijk zijn aanzienlijk fortuin doen verliezen. Sedert was hij droefgeestig en zwartgallig, en de vrees van zijn talrijk gezin in volslagen armoede te zien vervallen scheen hem onophoudelijk te kwellen. Die kwelling schijnt hem eindelijk de hersenen gekrenkt en tot zijne gruweldaad vervoerd te hebben. FRANKFORT den 12 september. Zie hier wat aanlei ding gegeven heelt tot het tweegevecht te Badenhetwelk aan de heeren ven Geler en IP'ercj kin het leven heeft gekost. Verscheidene personen wenschten een bal te geven ter ge legenheid der aankomst te Baden van de groot-hertogin Hele- 11a van Rusland. De naam van Moritz von Iiaher, zoon van den bankier bij het hof, werd op de lijst der inteekenaars gebragt. De heer von Giller, Badensch officier, een van de leden der commissie voor het geprojecteerde bal, verklaarde, dat de heer von Iiaher, een Israëlietniet kon figureren op dit feest, te gelijk diens naam doorhalende. De heer von Iiaher eischte voldoening, welke hem geweigerd werd; het korps officieren van Carlsruhe verklaarde dat de heer vonGS- ler niet verpligt was hem reden te geven. Een kapitein in Russische dienst, llerefkm genaamd, getuige van den heer von Iiaherv-atte de zaak opeen duel was het gevolg waarvan de uitslag is bekend. PARIJS den 11 september. De koning wordtmet zijne familie, woensdag te St.-Cloud verwacht. Vrijdag heeft hoogstdezelvein eene vlakte bij Eurevue over 'de troepen gehouden, cn bij die gelegenheid talrijke ridderkruisen uitge beeld. De vervaardiging van niet minder dan 8 historische schilderijendie de belangrijkste tooneelcn van het konink lijk bezoek te Eu moeten voorstellen is aan de heeren Paul Delakoche en Morel Fatio opgedragen. Eerstgenoemde heeft de schets van een daarvan de ontscheping ten onderwerp hebbendebereids aan den koning en koningin Victoria ver toond en de betuiging hunner hoogë goedkeuring daarop verworven. Men wildat die beide schilders zich naar Lon den begeven zullen om de juiste gelijkenis der voorname Engelsche personen te treffen welke in hunne tafereelen moe ten voorkomen. Blijkens telegrafische deueche duurde de verwarring te Barcelona den 7 dezer nog voort, en was het vuur van het fort Muntjouy tegen het fort Atarazanas, waar de insurgen- ten zich verschanst hebben geopend. Prim en Blanco had den volgens andere berigtendes morgeus van den 4 dezer be stad bezet, waarop een gevecht is gevolgd, in hetwelk de insurgenten een iootal dooden en gekwetsten gehad heb ben. Maar den volgenden dag zou Prim met zijne troepen ter stad zijn uitgedrevenwaarop de junta een decreet heeft uitgevaardigd, inhoudende, dat alle burgerlijke en militaire be ambten welke de door haar opgestoken banier niet binnen 24 uren zouden erkend en zich ter harer beschikking gesteld hébben, afgezet stonden te worden. De beweging is in een ■republikeinschen geest, en al de stukken welke de junta uit vaardigt zijn in den hovigstcn toon gesteld. Lopez en de ove rige tegenwoordige ministers worden daarin verraders des va derlands genoemd. Te Sevilla schijnt eenige gisting te heerschen en de aan geheven kreten voor Espartero zijn aldaar met moeite onder drukt. Geruchten omtrent ophanden zijnde wijzigingen in het kabinet zijn te Madrid op nieuw in omloop; de heeren Ayl- I«n., Caballero en Serrano zouden hunne portefeuilles weder leggen.. 's GRAVENIIAGE den 12 september. Aan de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal is thans rondgedeeld een gewijzigd ontwerp van wethoudende nadere bepalingen omtrent de regtcrli.jke organisatie. Bij deze gewijzigde voordragtwordt geene melding ge-1 maaktzoo als bij het oorspronkelijke ontwerp voorgesteld was, van het afschaffen van eene. of meer arrondissements- regtbanken en wordtmet opheffing van de thans bestaan de provinciale geregtshovenop nieuw de vestiging van vijf provinciale hoven voorgesteldwaarvan de zetels zul len zijn 111 's Hertogenbosch Arnhem 's Graveuhage Am sterdam en Leeuwarden. De -oven van 's Gravenhage en Amsterdam zullen bestaan ieder uit 1 president1 vice-pre- sident9 raadsheeren 1 procureur-generaal2 advokaten- generaal1 griffier en 2 substituut-griffiersde overige uit 1 president, 1 vice-presideiit, 7 raadsheeren, 1 procureur- generaal, 1 advokaat-generaalr griffier en 1 substituut griffier. Voorts wordt voorgestelddat in zaken vermeld bij art. 68 van de wet op het beleid der justitie de provin ciale hoven met vijf raadsheeren regt zullen spreken. Uit het algemeen verslag der centrale afdeeling nopens de tweejarige Staatsbegrooting ontleent men het volgende, wat betreft de uitgaven Bij de overweging in de afdeelingen van de gewijzigde begrootingswetten hebben de leden verklaard de antwoor den der Regering over het algemeen voor notificatie aan te nemen, eu zich alzoo te willen bepalen tot de mededeeling hunner nadere bedenkingen omtrent enkele meer belangrijke punten zonder dat evenwel uit hun stilzwijgen omtrent al de overige moest worden afgeleiddat zij zich met de wijze van beschouwing der Regering te dien opzigte of met de door haar gegevene inlichtingenhadden kunnen vereenigen en te vreden stellen. De groote meerderheid der leden heeft voorts betuigd met genoegen ontwaar te zijn gewordendat de Regering getrouw aan hare toezegging aanzienlijke verminderingen op het eindcijfer der begrooting heeft voorgedragen waarin men het bewijs had meenen te ziendat thans meer dan vroeger bij de Regering de geneigdheid zich heeft geopen baard om 'sLands uitgaven in te krimpen. Vele leden in- tusschen waren van gevoelen, dat niet genoeg is bezuinigd, en dat er nog op de meeste hoofdstukken een aantal posten van uitgaaf gevonden wordenwelke zonder benadeeling van de dienstzeer wel voor vermindering vatbaar schenen te zijn. In het algemeen is ten aanzien van de voorgedragen be sparingen door zeer vele leden opgemerkt, dat men niet al toos bezuinigd heeft op die uitgaven waarop dit het best had kunnen geschieden. Het had toch de aandacht getrok ken dat de verminderingen op sommige hoofdstukken bijna uitsluitend het materieel betreffen en niet verkregen zullen kunnen worden dan met ter zijde stelling van hoogst nutti ge en wenschelijke werken. Zoo had men onder de som van f 168,000, welke op het Vde hoofdstuk minder was uitgetrokken ruim f 130,000 voor waterstaats- en andere publieke werken minder uitgetrokken gevonden op onder werpen derhalve, die met de materiele belangen van het Rijk in een te naauw verband staan om niet met de meeste zorg en bij voorkeur te worden behartigd. Daarentegen is met uitzondering van liet departement van ooriog, op het perso neel Zeer weinig bezuinigd en schijnt de Regering niet te hebben kunnen besluiten om eenige verandering te brengen in het zoo zeer omslagtig en kostbaar administratief bestuur', hetwelk toch door de meeste leden allezins voor vereenvou diging vatbaar is geoordeeld. Het was dan ook niet onop gemerkt gebleven dat op de meeste hoofdstukken juist de kosten van het departement of der administratie bijkans ge heel van den maatregel van inkrimping zijn uitgezonderd hetgeen te meer bevreemding had verwekt, omdat men zich overtuigd hielddat het personeel der bureaux in verhouding tot onze verkleinde huishoudingen van den minderen om vang der werkzaamheden veel te uitgebreid en te kostbaar is. Bij het doorloopeu van de thans gewijzigde begrooting had men ook vele bewijzen aangetroffen dat de Regering nog steeds eenigzins huiverig is om met vasten tred op den weg van vereenvoudiging en bezuiniging voort te gaan en dat zij daarbij ook niet altijd op de meest doelmatige wijze te werk gaat. Men heeft te dien aanzien onder anderen verwezen naar het hoofdstuk voor het departement van buitenlandsche zaken bij hetwelk men wel de betrekking van attaché bij twee der aanzienlijkste gezantschappen heeft afgeschaftmaar tevens voor de titularissen een wachtgeld tot het volle be drag van hunne bezoldiging heeft aangevraagd door welken maatregel alzoo geene andere uitkomst zal verkregen worden dan dat men zich tijdelijk van de dienst dier ambtenaren zal verstoken hebben. Ten bewijze, dat de maatregel van bezuiniging met meer gestrengheid toegepast had kunnen wordenheeft men we derom herhaald de aanstelling en bezoldiging van eenen se cretaris voor het parket van den hoogen raad. In het bijzonder echter hebben vele leden afgekeurd dat op een tijdstip dat zulke zware opofferingen van de natie worden gevorderd, en dat zoo veie ambtenaren uit de dienst worden verwijderd of het grootste gedeelte van hun inko men moeten- verliezende Regering heeft kunnen besluiten om nieuwe betrekkingen daar t-e stellen. Overigens heeft men bij het laatste onderzoek in de afdee lingen op nieuw aangedrongen op de regeling en afdoening van onderscheiden zaken welke men achtte in regtstreeksch verband te staan met de begrootingzoo als de zaak betrek kelijk het aandeel dat Luxemburg in de nationale schuld be hoort te dragen die rakende de domeinen van Prins Frede- rik de verevenirtg der betaalde som aan de agnaten van het huis van Nassau en de regularisatie Van de uitgaven op den bekenden staat B. vernield. Ook op de zaak der pensioenen is men teruggekomen. Er is voorts door de groote meerder heid wederom aangedrongen op eene meer volledige openleg ging van 'slands financiën. Eenige leden hebben gevraagd of er geene maatregelen zou den behooren genomen te worden tot opheffing van de moeijelijkhedenwelke in de toepassing van de instructie der rekenkamer schijnen ondervondeu te worden, en welker I voortdurend bestaan eene oorzaak zou kunnen worden van gestadige botsingen tusschen de Regering en dat collegie. Men wenscht hierop de aandacht der Regering gevestigd te heb ben en vermeent in bedenking te moeten gevenöf niet eene zoogenaamde fekenwet het geschikte middel zoude zijn 0111 alle moeijelijkheden voor het vervolg te doen ophouden. Omtrent het vierde hoofdstuk heeft men onder anderen verklaard met leedwezen te hebben ontwaarddat bij de Regering het denkbeeld is ontstaan, om in de provinciën Noord-Braband en Limburgmitsgaders in het 4de district van Zeeland, het korps maréchaussee af te schaffen endoor geregtsdienaren te doen vervangen. Men vreestdat daardoor een zeer gevoelige slag aan het politiewezen in die provin ciën zal worden aangebragten de veiligheid der personen en goederen daardoor in de waagschaal zal worden gesteld. Ten aanzien van de begrooting van het departement van binnenlandsche zaken in het algemeen is weder de op merking gemaaktdat het te bejammeren isdat men niet tot eene meer eenvoudige organisatie van het departement heeft kunnen geraken, ten gevolge waarvan, met minder centralisatie meer bezuiniging had kunnen worden verkregen. Bepaaldelijk bleef rle mpprrlerheM van gevoelen dat de ad ministratie der opperhoutvesterij op eenen veel eenvoudiger en min kostbaren voet behoort te worden ingerigt. Ook het antwoord der Regeringen op de bedenkingen no pens de akademie te Delft heeft de meerderheid in geenen deele- bevredigd. Die meerderheid toch bleef van gevoelen dat voorzeide akademie niet anders kan beschouwd worden dan als eene rijks instellinguit aanmerking eensdeelsdat dezelve door den minister van binnenlandsche zaken beheerd wordt, en dat aan het hoofd van dezelve personen geplaatst zijn die voor andere betrekkingen uit 's lands kas bezoldigd worden anderdeels, omdat die akademie is ondersteund uit een rijks-fonds en voor een gedeelte althans uit bijdragen uit de Oost-Indische geldmiddelen en dus uit 's lands penningen wordt bekostigd. De meerderheid meende dienvolgensdat de akademie te Delft als geheel gelijksoortige inrigting moet beschouwd worden met de akademie te Breda en het mari- time instituut te Medemblik en zij bleef derhalve met na druk aandringendat de kosten van de akademiezoo wel als de inkomstenbij de wet geregeld en bestemd zullen worden. Vele leden hebben hunne verwondering te kennen gege ven dat de post voor amortisatie van schuld voor memorie is gebragtterwijl men nogtans op amortisatie gerekend en uit dien hoofde den post wegens renten van de schuldbeken tenissen-van het amortisatie-syndicaat voor het jaar 1845 te gen een verlaagd cijfer heeft uitgetrokken. Men oordeelde dat óf het volle rentebedrag in uitgaaf moest gebragt wor den óf de voor de rentevermindering benoodigde aflossings som op het artikel wegens amortisatie van schuld uitgetrok ken moet worden. Overigens hebben sommige leden opge merktdat het verlaagd cijfer wegens rentebedrag nimmer als bewijs behoorde te worden opgevat, dat zij met de aflos sing zelve genoegen hadden genomen. (Het slot in ons volgend 110. 's GRAVENHAGE den 13 september. Heden zijn de af deelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal verga derd geweest, 1. over de voordragt van wet betrekkelijk de regterlijke organisatieen 2. over het ontwerp ten aanzien van het fonds der gevangenissen. Bij gelegenheid van het onderzoek in de afdeelingen van de Tweede Kamer der voorgestelde belasting op de inkomsten van vaste goederenrenten en ambten is de wensch kenbaar gemaakt, dat de Regering eene conversie van schuld niet on bepaald moge hebben ter zijde gesteld. Men heeft het ver langen te kennen gegeven om te vernemen welke plannen thans bij haar bestaan met opzigt tot de wettelijke regeling en afdoening van de zaak der Belgische inschrijvingen. Het hoofddenkbeeldom slechts eene belasting op sommige in komsten te leggen werd door genoegzaam alle leden afge keurd. Men beschouwde de voordragtzoo als die is lig gende als onaannemelijkdrie andere middelen zijn ter spra ke gekomen: 1. de heffing van eene belasting van alle in komsten zonder-eenige uitzondering, waarvoor zich de groote meerderheid verklaard heeft2. eene gedwongen geldleening De abonuements-prijs dezer Courant is ƒ2,75 voor drie maanden, en franco per Post 3. De abonnementen worden "voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptahtof bij het einde ran ieder -vierendeel jaars, De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indién men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regelmet uitzondering Tan Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingenwaarvan de prijs is van één tot zes regels 1 ,50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het liegt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald.

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1