MIDDELBURGS CUE COURANT. JX°. 109. Diossdas 12 September. BESTUREN en ABMINISTRATIEN. ^Icfccvlawböcïïc Ü^aubel-ftlaatshcfaappij. NIEUWSTIJDING EN. hSV« INDIGO, ligg. ató.gr. 5° SJmtsdïIrtttb. (Bvoöt-iSrttiattfC. JVrtnfectjfe. <^V De DIRECTIE maakt bekend, dat de NAJAARS-TIN- INDIGO- en SPECERIJ- VEILINGEN der MAAT SCHAPPIJ van 1843 zullen gehouden worden op de dagen ■en plaatsen en bestaan uit de hoeveelhedenhieronder ge meld Te AMSTERDAMop Maandag den 18 September 1843, 31,417 Blokken Banca TIN, liggende aldaar. Te AMSTERDAMop Ditrgsdag den 19 September 1843, 51 Kisten Java COCHENILLE, Te ROTTERDAMop Donderdag den 21 September 1843, 41,522 Blokken Banca TIN, liggende aldaar. Te P.OTTERDAMop Vrijdag den 22 September 1843, 2^737 Halve en kwart Kisten Java INDIGO, ligg. aldaar. 195 Kisten Java COCHENILLE Te ROTTERDAMop IVoensdag den 27 September 1843, 620. Vaten NOTENMUSCAAT, liggende te Rotterdam. 510 DITO Amsterdam. 120 FOELIE Rotterdam. 120 DITO Amsterdam. 200 Amboina NAGELEN Rotterdam. DITO DITO Amsterdam. 188 Fardeelen 1 25 Kisten en 4 Balen Java kANEEL uSg> te Rotterdam. 306 Fardeelen DITO Amsterdam. 48 Balen J 21 Kisten NOTENZEEP Rotterdam 26 DITO Amsterdam De Maatschappij geeft bij deze aankondiging de verzeke ring, dat zij, vóór hare gewone Voorjaars-Veilingen van 1844, geen ander Tin, Indigo en Specerijen, dan de boven gemelde partijenaan de markt zal brengen. De Monsters der Specerijen zullen op Dingsdag den 29 Augustus verkrijgbaar zijn, terwijl de Notitien met de Veil- conditien in tijds zullen worden uitgegeven. Amsterdam, den 12 Augustus 1843. VAN DER IIOUVEN, President. KOOYDirecteurfungerend Secretaris. FRANKFORT den 5 september. Dezer dagen heeft te Ba den een tweegevecht plaats gehad, 't welk een treurigen uitslag heeft gehad en zoowel daar als elders de gemoederen in eene ongemeen groote mate bezig houdt. Volgens hetgeen in de dagbladen daaromtrent gemeld wordt, heeft de Baden- sche luitenant v. Göler, ter zake van eene belediging, door den bekenden bankier Moritz von Haber tot een tweegevecht uitgedaagd zijnde deze uitdaging afgeslagenop grond dat zijne eer hem niet toeliet aan den laatstgenoemden de gevor derde voldoening te geven. Een aantal officieren, welke zich tot een zoogenaamd eer-geregt hadden vereenigd, hebben de ze weigering van den heer v. Gijier voor gegrond verklaard en daarpp heeft een Russisch officier de zaak voor den heer v. Haber opgenomen en den heer v. Giller uitgedaagd. Aan deze uitdaging is gevolg gegeven. De Rus heeft den heer v. Göler met een pistool-kogel in de borst getroffen maar de laatstgenoemde heeft zich daarna nog een oogenblik staau- de gehouden en zijne tegenpartij door een doodelijk schot ter neder doen storten. Eenige nren later is ook de heer v. Göler gestorven. Men vreestdat het hierbij nog niet zal blij ven. De zaak heeft gedureude eenige dagen te Baden veel schandaal gemaakt en tot veel geschrijf en verklaringen in de dagbladen aanleiding, gegeven. De heer y. Haivr heeft voors hands Baden verlaten en zijnerzijds eene omstandige opgaaf van al het gebeulde aangekondigd. De prins von Sal/n'welke aan den kant van den heer v. Haber in de zaak betrokken was, heeft zijn ontslag gevraagd en bekomen als majoor en adjudant des groothertog». Volgens berigten uit Rome, van den 2<5 augustus, had men daarliet berigt van Bologna ontvangen, dat de in de 11a- -bijheid van Bazzano verschanste oproermakers door de ver- lenigde 1 auselijke en Zwitsersche troepen aangevallen-, ver- ■stföoid en voor het grootste gedeelte in hechtenis genomen zijn. Den 25 had men daar ook uit Forli en Ravenna het Iberigt ontvangen-, dat zich ook daar gewapende benden ver toond hadden op welke eveneens jagt gemaakt werd. Uit Rome waren 200 gensda'rnïes naaf de provinciën afgezonden. I1ANOVER den 5 september. Z. M. de koning4s uitEn- ;ge!and in deze hoofdstad -teruggekomen. LONDEN den 6 september. Uit de 'Schotsche hooglanden -verneemt men, dat Z. K. H. prins Alexander der Nederlan den aldaartijdens zijn bezoek op .het jagtslot van den her tog Van Leeds ,'jeene groote jagtpartij heeft bijgewoond en ver volgens ongemeen vermaak gevonden in het zien der verschil lende volksspelen der krachtige Bergschotten. Espartero heeftmet zijne gemalin cn nichtgisteren een uitstap naar het kasteel van Windsor gemaaktwaar men hen in de gelegenheid stelde om al het merkwaardig* te be- zigtigen. Zijne ontvangst op het stadhuis dezer hoofdstad moet nog plaats hebben. Kapitein John Ross is van zijne ondekkings-reis naar de Zuidzee teruggekomen. Naar men meldtis hij zeer vol daan over zijn togt. PARIJS den 6 september. De koning heeft aan den pos tiljon, die onlangs op de brug nabij Tréport het rijtuig, waar in geheel het koninklijk gezin gezeten was, door zijne te genwoordigheid van geest en ligchaamsltracht voor het drei gende gevaar behoed heeft van in het water te storten, 1000 li. ten geschenke gegeven. De koningin heeft daarbij 500 fr_ gevoegd. Daarenboven hebben Hunne Majesteiten aan de familie van dezen getrouwen dier.uar een jaarlijksch inko men verzekerd. r Maandag heeft liet hof, gevolgd door al de voorname Engclsche en Fransche staats- en krijgslieden, die het be zoek van koningin Victoria te Eu vereenigteen uitstap met rijtuigen naar den zoogenaamden berg van Orleans ge maakt op welks vlaktein eene smaakvol versierde tent een kostbaar collation was aangerigt11a den afloop waarvan genoemde koningin aan den arm van den koning der Fran- scben op de vlakte heeft rondgewandeld waar beide door de toegevloeide menigte met luid gejuich zijn begroet. HH. MM. werden van nabij gevolgd door de hertogin-weduwe van Or leans, die den jongen graaf van Parijs bij de hand hield, wiens beminnelijk voorkomen aller oogen tot zich trok. Na de teiugkomst op het kasteel is aldaar een luisterrijk con cert gegeven. Z. M. heeft koningin Victoria twee groote schilderijen Uit de fabriek der Gobelins, -,als, mede een kostbaar stuk por selein uit de oude beroemde fabriek van Sèvresten ge schenke aangeboden. Ook heeft een der hof-juweliers alhier eene belangrijke bestelling ontvangen. Door de bevelhebbers der Fransche schepen op de reede isaan boord van het stoomschip Plutoneen groot gastmaal gegeven aan de officieren der Engelsche schepen welke thans voor den wal liggen. Volgens telegrafische depeche 'uit Madrid, heeft ook de Nederlandsche zaakgelastigde, den 31 augustus, aan den Spaansclien minister van buitenlandsche zaken medegedeeld dat zijn hof het provisioneel gouvernement erkende. Eene andere depeche meldt bovendiendat de opperste jun ta te Sarragossa zich den 1 dezer heeft ontbonden en dat haar voorzitterde heer Ortagadie stad had verlaten, PARIJS den 8 september. Gisteren heeft H. M. de ko ningin van Engeland het kasteel van Eu en Frankrijk ver laten om naar haar rijk weder te keeren, iïcbetlattbcu. 's GRAVENHAGE den 7 september. Ftct heeft Z. M. IVillem FrederikGraaf van Nassau behaagd bij dispositie van den 10 augustus II. in te teekenen op de reeds door Z. M. den Koning met ruime deelneming begunstigde uit gave van eenenNederlandschen Israëlitischen muzen-almanak door den boekhandelaar M. CosterJz.te Amsterdam. Z. K. H. prins Frederik der Nederlandendie 11. zon dag des voormiddags op het Loo was teruggekeerdis den volgenden morgen met hoogstdeszelfs gemalinkinderen en gevolg ten 8 ure naar Duitschland afgereisdden weg ne mende over Arnhem. In den nacht tusschen den 2 en 3 dezer is te Haarlem in den ouderdom van ruim 47 jarenoverleden de hoog edel gestrenge heer Cornelis Pieter Jacob FJoutgeneraal-majoor lid van den raad van Nederlands-Indie ridder der militaire Willemsorde 3de klasse en van den Nederlandschen Leeuw. De generaal FJout heeft kort geleefd, maar in dien korten tijd veel gedaan. Hij was een onverschrokken krijgsman, die geene gevaren ontzag en aan de zijnen in het uur des ge- vaars steeds den weg wees. Zijne braafheid en naauwge- zetheid worden door een ieder erkend. Als mensch en chris ten had hij zich de algemeene achting verworven. De Hollandsche maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen zal hare jaarlijksche algemeene vergadering houden op zaturctag den 16 dezer, in het gebouw Diligentia alhier bij welke gelegenheid aan den weleervv. zeer geleer den heer B. ter Haar de gouden eerepenning, voor zijne bekroonde verhandelingOver den invloed va» het Chris tendom op de Po'èzijzal worden uitgereikt. Een der oudste inwoners van Utrecht, de heer A. L. de Beer, is eergisteren aldaar overleden-ap den leeftijd van 100 jaren7 maanden en 3 dagennalatende 4 kinderen27 klein-kinderen en 17 achterklein-kinderen. Tot op het laatst zijns levens was hij in het volle bezit van zijne verstandelijke en ligchamelijke vermogensen genoot, tot kort voor zijn afsterven eene gezondheid welke hem nog een aantal ja ren scheen te voorspellen. Eergisteren heeft er 'onder Voorburg een zeer nood lottig voorval plaats gehad. Er is twist ontstaan tusschen twee wCrkgastcn die in dronkenschap verkeerden. Die twist is zoo hoog gestegen, dat een derzelvc een mes genomen heeft en daarmede een' ander eCne wonde in het hart heeft toegebragt, die den dood van den verwonde dadelijk ten ge- gevolge heeft gehad. De politie cn justitie, weldra van het gebeerde onderrigthebben zich beijverd den misdadiger in hechtenis te doen nemen. Hij is gisteren morgen naar het huis van burgerlijke en militaire verzekering alhier overge- bragt. De verslagene was echtgenoot en vader. De dader is vroeger reeds in banden der justitie geweest. Men verneemt, dat de tot de doodstraf veroordeelde J. C. van Sterns dezer dagen een request om gratie aan den Koning heeft ingediend. GROEDE den 3 september. De dag van heden was voor de Evangelisch-Luthersche gemeente alhier een ware feest dag. Zij mogt toch op denzelven het feest vieren van het honderdjarig bestaan van haar bedehuis, gesticht door de of fers van geloof, godsvrucht en liefde, zaamgebragt door het eerwaaidig consistorie der Evang. Lutherscbe gemeente te Amsterdam, voor de uit hun vaderland, om hunne gehecht heid, liefde en trouw aan het reine Evangelie van Jezus, in 1732 verbannen en alhier liefderijk opgenomene Saltzburg- Diirnbergers. Ileeren commissarissen voor de kerkelijke zaken dezer ge meente, leden van het eerwaardig Amsterdamsche consistorie en door hetzelve daartoe herwaarts afgevaardigd, vermeerder den door hunne hoogstvereerende tegenwoordighied de feest vreugde der gemeentegaven toch door dezelve het treffend ste blijk, dat ook zij, gelijk hunne eerwaardige voorgangers steeds gedaan hadden, volgaarne het hunne bijdroegen, wat strekken kan niet slechts tot vreugde, maar ook tot welzijn der gemeente. De voorzittende commissaris, de hoog-eerw. en hooggel. f heer G. F. Sartoriushoogleeraar en predikant te Amster dam, hield, op dezen voor de gemeente alhier zoo regt goeden dag, in het voormiddag-uur van denzelven, eene leerrede over Jesaja 55 vs. 8 en 9terwijl des namiddags haar predikant, de wel-eerw. heer J. C. Loch, voor haar op trad, ten grondslag zijner rede gekozen hebbende Coloss. 3 vs. 15, de laatste woorden: hVeest dankbaar! Tot dankbaarheid opgewekt, herdacht de gemeente op de zen dag het vele goede liarer vaderen, derzelver nageslacht, haarzelven nog tot op heden bewezen door hare geloofsge- nooten inzonderheid, vooral door het eerwaardig consistorie te Amsterdammede door hare mede-ingezetenen te dezer plaatse, en biddend droeg zij ook nu al hare belangen en bij hernieuwing haar bedehuis,, en wat zij met en in het zelve bezittenHem opdie eene eeuw gedurende haar Zij nen zegen niet onthouden had. Was de plegtigheid van dit feeot, de dankbare, regt gods dienstig gestemde vreugde der gemeente verhoogd door de te genwoordigheid van bovengenoemde heeren commissarissen voor hare kerkelijke aangelegenheden, vereerend was het der gemeente tevens de tegenwoordigheid van den edel achtbaren heer burgemeester en de leden van het plaatselijk bestuur, van de meer genoodigden, den edel achtbaren heer kanton- regter en deszelfs griffier, den predikant, kerkeraad en kerk voogden der Hervormden alhier, en verscheidene predikan ten van den ring van IJzendijke en Sluis, allen opgekomen in het bedehuismet de talrijke schare vau allerwege zamen- gevloeid om het feest dezer gemeente mede te vieren. Met eene vriendschappelijkeregt broederlijke zamenkomst der genoodigden werd het feest van dezen dag besloteit; ter wijl ook den behoeftigenden kinderen op hare schoolde gelegénheid ruim aangeboden werdin hetzelve te deelen. MIDDELBURG den n september. Volgens berigten van Gibraltar is het Nederlandsch eskaderonder de bevelen van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlandenden 23 au gustus de Straat aldaar gepasseerd en oostwaarts zoo men meen de naar Port-Mahon opgestevend. Het schip waarop de prins zich bevond was door het geschut der bezetting en door dat van het Engelsch linieschip Maiabar begroet. Het eskader had meestal uitmuntend weder gehad en tot heden geen be langrijken tegenspoed ondervonden. Uit Texel wordt gemelddat den 7 dezer van daar is uitgezeild Zr. Ms. oorlogs korvet Castor kapt.-luit. van der Hartnaar de Middellandsche zee. Maandag deu 4 dezer zijn de lessen, op de koninklijke akademte te Delft weder geopend. Het getal der studenten die thans den cursus bijwonen bedraagt 111 terwijl 5 stu denten alleen voor de Javaans-che en Maleische talen aan de lessen deel nemen. Onder de studenten merkt men op Aquasie Boachie, zijnde een Ashantijnsche prins. Ten aanzien van het jOude Schip, waarvan wij in ons vo rig 110. melding maakten zijn wij door eene geachte hand in staat gesteld thans het volgende te kunnen mededeelen Tot de hofstede den Kleinen Doel (tegen aan de buiten plaats Arnesteinbchooren eenige stukken land liggende in de bedding der Oude Arne of voormalig kanaal van Arne- muidengelijk men weet de oudste haven van Middelburg. In een dhr stukken is een poel, waarin, volgens overlevering, oudtijds een Portugesche Ilraak zoude gezonken zijn. Dat er althans een groot schip in lag, was bij de achtervolgende eigenaren dier hofstede reeds sedert jaren bekend, daar, bij enkele zeer drooge zomersdaarvan genoegzame blijken aan het licht gekomen waren. De tegenwoordige eigenaar dei- hofstede heeft goedgevonden te onderzoeken wat hiervan nog koude ontdekt worden, en ten dien einde ongeveer 25 werk- behoevende arbeidsliedenondereen bekwaam opzigtcrin het werk gesteld die bereids den poel grootendeels van water hebben geledigd en bezig zijn het schip 3 hetwelk nu geble-

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1