MIDDELBURGSCHE COURANT: IX". 107. Donderdag 1843. 7 September. BESTUREN en ADMINISTRATIEF NIEUWSTIJDINGEN. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND brengt bij deze ter kennis van de belangheb benden dat op Maandag den 18 September 1843, des mid dags ten twaalf ure in de Vergaderzaal der Provinciale Sta ten in de Abdij te Middelburg, ten overstaan eener commis sie uit de Edel Groot Achtbare Heeren Gedeputeerde Staten van Zeelandin het openbaar zal worden overgegaan tot de uitloting der Obligatien van de Provinciale Negotiatien van ƒ290,000 en van f 20,000, welke ingevolge de plans dier geldleeningengearresteerd bij Koninklijke besluiten van den 1 December 1822 No. 70, en van den 29 Julij 1842 No. 56, met den eersten Januarij 1843 moeten worden afgelost. Middelburg, den 26 Augustus 1843. De Staatsraad Gouverneur voornoemd Bij deszelfs afwezigheid SPRENGER. Lid der Gedeputeerde Staten. De COMMISSIE der BAD-INRIGTING te DOMBURG maakt bij deze bekenddat het Buiten-Bad voor dit Saizoen na Zaturdag den 9 dezer zal gesloten zijn, en dat het Rij tuig bij II. J. Hendrikse naar Domburg afrijdendeook na dien dag zal ophouden te vertrekken; blijvende evenwel het Bad-Paviljoeneven als vorige jaren, den ganschen Winter geopend. Middelburg, den 6 September 1843. Met een opregt gevoel van dankbaarheid aan den edelen doch onbekenden geverberigten de ondergeteekenden de ontvangst van de aanzienlijke Som van 100 onder de let ters A. C. op den 4 dezer aan den eerst-ondergeteekende ter hand gesteldmet het doelom daarmede de kerk-collecten te verhoogen en alzoo te voorzien in de behoeften der aan hunne zorgen toevertrouwde arme Geloofsgenooten. Moge deze edele dahd navolging vinden 1 Diakenen der Nederduitsche Hervormde Gemeente te Middelburg J. P. SOUTE, Praeses. N. VERHULST Wz., Scriba. ?Duit0fUl,inb. FRANKFORT den 1 september. Van de Italiaansche grenzen wordt, onder dagteekening van den 22 geschreven dat de rust in de Pauselijke delegatien nog verre van her steld is. De onruststokers hadden zich ~wel uit de stad Bo- logna verwijderdmaar om des te meer in de omstreken van .zich te doen hooren. Eene bendeongeveer 300 man sterkmet snaphanen en pistolen gewapenhad een tegen haar afgezonden militair kommando deerlijk gehavend. Se dert voerde de bendeofschoon de politiek de oorsprong van haar hestaan iseigenlijk een rooverslevenen had zij de wijk naar het gebergte genomen. Als aanleidende oorzaak dezer onrustige bewegingen werd opgegeven de ontevreden heidwelke er zou zijn ontstaan op het berigt, dat de Pau selijke regering nieuwe Zwitsersche troepen wilde doen wer ven. In het half officiële Oostenrijksche dagblad leest men: Ingevolge berigten uit Belgrado, zijn fVutsitsch en Pe- tronievitsch in den morgen van den 19 augustus, nadat zij reeds eenige dagen te voren het grootste gedeelte hunner be zittingen met een schip weggezonden haddeneveneensop Je Donau, met hunne familie naar hunne aanstaande verblijf plaats, Widdin, vertrokken. Zij zijn door een' ambtenaar der Porte vergezeld geworden, die, zoodra zij de Servische grenzen zullen overgetrokken zijn, daarvan het berigt naar .Konstantinopel moet overbrengen, opdat onmiddellijk de uitvaardiging plaats hebbe van den firman, waarbij de nieu we vorst in zijne waardigheid bevestigd wordt." CSk*00t~33irittai*j$. •LONDEN den 2 september. Koningin Victoria heeft haren ."zeetogt langs de zuidkust van Engeland tot Plymouth en Devonport uitgestrekt. Zij is daar met haren gemaal den 31 augustus-aan wal gegaan, en met de meeste blijken van .vreugde ontvangen. -Onder anderen heeft zij te Plymouth het ^beroemde werk de Breakwater bezigtigd, en op dit gedenk- .teeken van volharding en inspanning een geruimen tijd rond gewandeld. Ofschoon in de Engelsche bladen niet stellig ;.gezegd wordt, dat het koninklijk smaldeel van Plymouth af ■'den steven oostwaarts naar de Fransehe kust zal wenden, Vis in die bladen'toch niets, wat het voorgenomen bezoek aan koning 'Bodewijk Fïllps in 'twijfel kan doen trekken. Een brief van iemand die zich op het koninklijk jagt bevindt zegtdat H. M. nog niet de minste aandoening van zeeziekte gehad heeften dat prins Jitbert daardoor slechts in geringe mate had geleden. Beiden betoonden zij zich uiterst opgeruimd en minzaamzelfs jegens de minste ma trozen wandelden niet zelden arm in arm over het dek en onderzochten, tot in kleinigheden toe, naar alles wat tot de I zamenstelling, de tuigaadje en het bestuur van het schip be- j trekking had. Veel vermaak schiepen zij ook in het gebruik der sterke teleskopen die zich aan boord bevinden. Gisteren heeft de gemeenteraad van Londen over het ontwerp van adres beraadslaagd, hetwelk uit zijnen naam aan Espartero zou aangeboden worden en daaraanbehoudens twee belangrijke wijzigingenzijne goedkeuring gehecht. Vooreerst heeft de meerderheid het raadzaam geacht de toe speling op wat het ontwerp de zegepraal van omgekochte kuiperij en buitenlandschen invloed" noemde te laten weg vallen en ten andere is, tegen den zin van den lordmaire, besloten in dit officieel stukEspartero niet als regent maar alleen als generaal toe te spreken. Ten slotte kon digde de lord maire zijn voornemen aan om dien generaal op het stadhuis te noodigenhem aldaar het adres in aller tegenwoordigheid over te reikenen vervolgens een maaltijd ter zijner eere aan te rigten. Naardien Espartero geen En- gelsch verstaatzal het stuk in de Spaansche taal worden overgebragt. O'Connell heeft zich, in eene vergadering der nationale assosiatie tot herroeping der unie, zeer hevig over de op Ier land betrekkelijke zinsneden der troonrede uitgelaten. Hij noemde ze het uiterste van lompheid en onbeschoftheid; en maakte uit haren inhoud op dat de koningin zich geheel in de magt der Tories bevond, niettegenstaande hij geloofde dat haar leven door hunne handen gevaar geloopen zou hebben, bijaldien het den Hemel niet behaagd had haar kinderen te schenken. Deze hatelijke uitdrukking is vermoedelijk eene toespeling op het eenige jaren geleden verspreid gerucht, dat de Tories den koning van Hanover op den troon van En geland plaatsen wilden. iötcbevlanbctt. 's GRAVENIIAGE den 3 september. Men verneemtdat de bedenkingen, welke laatstelijk in de afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal gemaakt zijn ten aan zien van de ontwerpen van wetuitmakende de Staatsbe- grooting over 1844 en 1845, weder aan de Regering zijn medegedeeld en op nieuw een onderwerp van overweging bij haar uitmaken. Uit het voorloopig verslag der centrale afdeeling van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, betrekkelijk de voor- dragtbehelzende nadere bepalingen omtrent de regterlijke organisatie, blijkt, onderanderen, het volgende: Bij het voorloopig onderzoek van bovengemeld wetsont werp in de afdeelingen der Kamer hebben 11 leden verklaard die voordragt voor ongrondwettig te houden, op grond dat, huns inziens, zoowel de letter als de geest van de grondwet het bestaan van een hof in iedere provincie als regel heeft voorgeschreven, en de gewone wetgever dus niet bevoegd is om dien regeldoor het vermenigvuldigen van de uitzonde ringen daarop krachteloos te maken. Daarentegen hebben 35 leden, en derhalve eene zeer groote meerderheid, verklaard, ten aanzien van de grondwettigheid der tegenwoordige voordragt geenen twijfel te koesterenen de gewone wetgeving alzoo voor bevoegd te houden om des geraden oordeelendetot de voorgestelde vermindering van het getal der hoven te kunnen besluiten. De groote meer derheid heeft daar te boven te kennen gegevendat zij zich met het gevoelen der Regeringnopens de wenschelijkheid eener vermindering van dat getalin het belang eener goede regtsbedeeling en als middel van bezuiniging, volkomen kan vereenigendaar ook zij van oordeel isdat de tegenwoor dige inrigting van het regtswezen in ons Vaderland op den duur ten nadeele zal strekken van de regtswetenschapen ook, naar gelang van den bekrompen staat van 'sLands fi- nantienop eenen te kostbaren voet geschoeid is. Vele leden waren evenwel van meeningdat de onderha vige wetsvoordragtuit het aangegeven tweeledig oogpunt beschouwdonvoldoende moet worden geacht om het oog merk te bereiken, en dat daartoe noodig zou zijn, vooreerst, eene grootere inkrimping van het getal der hovenen ten an dere, eene herziening van de bestaande regterlijke organisatie In haren ganschen zamenhang. Het eerstgemeld denkbeeld bij wijze van vraagpunt aan de overweging der afdeelingen onderworpen zijnde hebben 19 leden verklaard zich met het voorstel der Regeringom het getal der hoven op vijf te brengen, te kunnen vereenigen, hoewel door twee hunner behoudens hunne bedenkingen ten principale, terwijl 21 leden, velen daarvan echter conditio neel, de voorkeur hebben gegeven aan eene vermindering van het getal der hoven tot tweemet opdragt van de behande ling der criminele zaken aan de regtfeanken in de hoofdplaat sen der provinciën. Aangaande het punt eener herziening van de wet op de regterlijke organisatie heeft de meerderheid het wel wensche- lijk geacht dat daartoe bij deze gelegenheid mogt worden be sloten, doch bestond er geene voldoende eenstemmigheid 'ten aanzien der meeste verbeteringen, tot welke men zou meenen dat eene eventuele herziening zou moeten leiden. Ten einde de onderhavige wetsvoordragt beter te kunnen beoordeelen, heeft men, onderanderen, verlangd van de Re gering eene opgave te ontvangen van het getal der civile za ken die jaarlijks bij ieder hof op de rol gebragt zijn. Ad art. 1 is het verlangen te kennen gegeven om bekend te worden gemaakt met de beweegredenen welke de Rege ring geleid hebben om de in het tweede lid van dit artikel op genoemde steden bij voorkeur aan te wijzen als de zetels der op te rigten vijf provinciale hoven. Vele leden hebben zich in ieder geval verklaard tegen de afschaffing van arrondissements-regtbankenals een maatre gel die aan de ingezetenen veel ongerief en aan de betrokken localiteiten groote schade zou aanbrengenzonder door het evenredig voordeel eener eenigzins aanzienlijke bezuiniging op gewogen te worden. Het gerucht bevestigt zichdat het ontwerp der be lasting op de inkomsten enz. ingetrokken is. Men wil dat de heer Mollerus tot minister van buiten- landsche zaken benoemd zou zijn ter vervanging van Z. Exc. den baron Huyssen van Kattendijke. De heer fV. Kienen is benoemd tot consul te Moscou en de heer IV. S. Campbell is erkend als consul der Ver- eenigde Staten van Amerika te Rotterdam. In het Journal de la Haye leest men het volgende De meeste Fransehe dagbladen bevatten het onderstaande artikel 's Gravenhage den 26 augustus. De Regering heeft de- zer dagen de Katholijke inwoners des landsdie reeds niet zeer kunnen roemen over haar gedrag jegens hen wederom in het harnas gejaagd. Zie hier het gebeurde; De vicaris-generaal van het eiland Cura9ao was onlangs door den Paus benoemd tot bisschop iupartibus. Hij was herwaarts gekomen ten einde met al de plegtigheid der Roomsch-Katholijke kerk te worden gewijd. Reeds had men de Mozes en Aaron's kerk te Amsterdam daartoe in- gerigt en het binnenste derzelve met alle mogelijke pracht versierd. Het was voor de geloovigen een waar feest. Maar drie of vier dagen vóór dat de wijding zoude plaats hebbenwerd echter eene depeche van het gouvernement ontvangenwaarin de Koning den nieuw benoemden biS- schop moet hebben uitgenoodigd om zich niet te Amster- dam te laten wijden. Deze plegtigheid heeft nu plaats gehad te Warmondeen klein dorp op twee of drie uren afstands van hier en waar zich een Katholijk seminarium bevindt. De verontwaardiging der Katholijken is algemeen." Voormeld Journal maakt hierop de volgende aanmerkingen De kwaadwillige correspondent der Parijsche bladen heeft het feit, waarvan in zijnen brief wordt melding ge maakt geheel valsch voorgesteld. Het is waardat de toebereidselen voor de wjjding van den bisschop in partibus eerst in Amsterdam hebben plaats gehad maar het is onwaar dat de Regering zou bevolen hebben de wijding te Warmond te doen plaats hebben, De wijding van een Katholijken priester binnen in eene kerk is eene bloot geestelijke daad geheel en al buiten de beinoeijenis der Regering. De door onze grondwet gewaar borgde godsdienstvrijheid verzet zich tegen alle bemoeijing in dergelijke zaken van den kant der wereldlijke magt. Het is dus niet de Regering geweest maar de geestelijke overheid zelve, die de eerste schikkingen, geheel buiten haar weten beraamdmet opzigt tot de plaats waar de wij ding zoude plaats hebbenheeft veranderdzij alleen heeft Warmond aangewezen in stede van Amsterdam. Hetgeen de correspondent verder zegtomtrent de alge- meene verontwaardiging der Katholijkendie reeds niet zeer kunnen roemen over het gedrag der Regering jegens hen verdient geene wederlegging. Wij hopendat de Fransehe dagbladen zich zullen haas ten om het gebeurde in deszelfs ware daglicht te herstellen." MIDDELBURG den 6 september. Bij besluit van den 31 der vorige maand heeft Z. M. autorisatie verleend tot het op- rigten eener maatschappijtot bevordering en aanmoediging van den landbouw en de veeteelt in de provincie Zeeland met goedkeuring tevens der voor die maatschappij ontworpen statuten. Den 2 dezer is te Parijs de volgende telegrafische de peche ontvangen Cherburg 2 september, II. M. de koningin van Engeland is heden morgen, ten half 7 ure, in het gezigt van Cherburg, op twee kilomètres afstands van den dijk, gepasseerd. De batterijen der vesting en van al de forten hebben met 101 kanonschoten gesalueerd. Z. K. H. de prins van Join- ville was heden morgen ten 4 ure vertrokken om de konin gin te ontmoeten. Hij heeft zijnen weg met H. M. voortgezet." Volgens de laatste berigten van Madrid waren de ko ningin en hare zuster den 28 augustus-op het Escuriaal aange komen zij zouden den 30 hunne intrede binnen Madrid doen. De hertog van Gluksberg had zijne geloofsbrievendie hem als zaakgelastigde van den koning der Franschen bij het hof V De abonneraents-prijs dezer Courant is 2,75 voor drie maanden, en franco per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regelmet uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingenwaarvan de prijs is van één tot zes regels 1 ,50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijnalzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald.

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1