MSDÖELBURGSCHE C O HR A N T. nieuwstijdingen. N°. 106. Diugsdag K-W i 'Yj 5 September. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. jDmtsrftlanb. JTvanfetrijfc. ©votit-Britlanjc. Eteberlanben. Voorgestelde reorganisatie der Regterlijke instellingen. De Provinciale COMMISSIE van Geneeskundig Onderzoek en Toevoorzigtin ZEELAND residerende te Middelburg verwittigt bij deze de belanghebbenden, dat zij hare gewone Vergadering houden zal op Donderdag den vijfden Öctober 1^43j en verzoekt tevens allen, welke dan verlangen toegelaten te worden tot het Heel-Verlos- of Artsenijmeng- kundig Examen, of tot dat van Oog- of Tandmeester of Drogist, om hun daartoe strekkend request, onder overleg ging van de noodige bewijzenvóór den 20 dezer maand tc doen toekomen aan Professor B. de Jonge, Voorzitter derzelve Commissie. Middelburg, den 4 September 1843. De Provinciale Commissie van Geneeskundig Onderzoek en Toevoorzigt in Zeeland, Namens dezelve Js. de MAN Jz.Secretaris. Op Woensdag den 6 dezer zaldes voormiddags ten 11 ure de Promotie der Leerlingen van het STEDELIJK GYM NASIUM plaats hebben in de Engelsche Kerk. Oratien zullen worden gehouden door de Leerlingen C. A. de Vassy, de Augusto N. T. Muntendam, de C. Mario; welke op eene loffelijke wijze naar de Akademische lessen zullen worden bevorderd. Verder zullen met Prijzen worden begiftigd: J. J. B. GaalC. G. SlotcmakerIV. C. Bor st us .7. H. de Stoppel aarTV. N. LantsheerA. P. Snouck HurgronjeD. A. Berdenis van Berlekom D. J. van der Horst Serie P. M. de LignyK. F. Ternooy ApelJ. de Lepelaar en M. P. Neeter-, welke daarvoor aan Heeren Curatoren hunnen dank zullen betuigen. De ondergeteekende noodigt hen dieof als beminnaren der oude Letterenof door hunne betrekking tot bovenge noemde Leerlingen in deze plegtigheid belang stellen min zaam tot derzelver bijwoning uit. Middelburg, den 3 September 1843. De Rector van het Stedelijk Gymnasium, H. POLMAN KRUSÈMAN. BURGEMEESTER en ASSESSOREN van de Gemeente NIEUWVLIET maken bekend, dat de KERMIS of JAAR MARKT in deze Gemeente zoo als gewoonlijk, invallen zal •op den tweeden Donderdag en twee volgende dagen van de maand September 1843. Burgemeester en Assessoren voornoemd, J. DU BOIS. Ter ordonnantie van dezelve J. ORLEBEKE. BERLIJN den 29 augustus. Naar men verneemtheeft Z. M. de koning gelastdat ten spoedigste een nieuw opera gebouw, ter plaatse van het dezer dagen afgebrande, daar- gesteld zal worden, en de voor dit werk benoodigde som van 800,000 thalers uit zijne bijzondere kas beschikbaar ge steld. LONDEN den 30 augustus. De koningin doet thans het voorgenomen zectogtje. Zaturdag namiddag heeft de ex-regent Esparteroop het Windsor-kasteeleene audiëntie van ruim een half uur met H. M. Victoria gehad. Gemelde ex-regent, welke voort durend van alle aanzienlijken dezer hoofdstad bezoeken blijft ontvangenheeft gisteren avond ten huize van den burggraaf Palmerston gedineerd. Onze dagbladen deelen eenen brief mede welken Po- mare, de koningin van Otaheite aan koningin Victoria zou de geschreven hebbenom bijstand te verzoeken tegen de Franschen. In dit stuk, hetwelk de dagteekening van 23 januarij voerten in een zeer naïven toon is opgesteldver klaart de koningin dat zij het zoogenaamde bescherinregt van Frankrijk niet erkent; dat zij door bedrog is overgehaald 0111 een verdrag met Frankrijk te onderteekenenonder be dreiging, dat zij ingeval van weigering, 10,000 dollars zou .moeten betalenen datindien deze söm niet binnen twee ■dagen raogt betaald zijn. de Fransche admiraal onmiddelijk •vijandelijkheden zou d.oen aanvangen dat zij teil gevolge •van dienal haar gezag heeft verloren en de Franschen nu .geheel de baas in' haar rijk zijn. Voorts smeekt zijdat fl. M., met welke zij gezind is de innigste vriendschap te onderhouden haar in haren benarden toestand ten spoedigste Rijstand zal verleenenen toch groote oorlogschepen zal ;zenden, om haar te helpen. PARJJS den 30 augustus. I1H. MM. de koning en ko ningin zijn eergisteren, met de koningin der Belgen een uit-/ stapje makende naar Trcport, in groot gevaar geweest. Juist toen zij met een. rijtuig met 5 paarden bespannen de sluis van Assas passeerden, gaf het geschut van het fort een saluut, waardoor de paarden dermate verschrikten dat zij begonnen te steigeren. De vier voorsten geraakten zelfs over de ket tingen in het water. Geiukkig braken de strengen en had de postillon, die de achterste paarden bestuurde, kracht ge noeg om dezen in te houden. HH. MM. zijn uit het rijtuig gestapt, en hebben te voet hunnen weg tot Treport vervolgd. Van daar zijn zij weder met een rijtuig naar Eu teruggekeerd. Deze opmerkelijke bewaring heeft het onderwerp der ge sprekken ter beurs uitgemaakt, en de daling, hoewel gering, door het berigt van dit voorval te weeg gebragtmag als bewijs worden opgemerkt hoe reeds de gedachte alleen aan den mogelijken dood des konings vrees en ongerustheid in boezemt, en hoe de openbare meening zijn leven en het wel zijn van Frankrijk naatuv aan elkander verbindt. Dc aanstaande komst van H. M. Plctoriaop het kasteel van Eu houdt de algemeene aandacht zeer bezig. Men verzekertdat er vele toebereidselen gemaakt worden om II. Britsche M. met ongemeeneu luister te ontvangen. De koningin Christina zal, tijdens liet verblijf der Engel sche koningin niet te Eu verschijnen. Hare reis derwaarts moet zelfs dientengevolge uitgesteid zijn. De Madridsche brieven van 24 augustus houden in dat het ministerie Lopez zich steeds bepaaldelijk bleef ver klaren tegen het bijeenroepen eener centrale junta. Men vreesde aldaardat dit aanleiding zoude geven tot nieuwe onlusten in Kataionie en andere provinciën des rijks. De laatste berigten uit Barcelona zijn van 25 augustus en melden dat de brigadier Prim het militair opperbevel over de stad had aanvaard. De bevolking bleef rustig en scheen gelijk ook die van Sarragossa zich te vleijen, dat het be- wind toegeven zoude ten aanzien der zamenstelling van eene centrale junta. De bewegings-partij liet niet van zich hooren doch men duchtte dat dezelve steeds in het geheim op de staat kundige gevoelens der menigte werkte. Intusschen hebben onderscheidene junta's van Katalaansche steden en gemeenten zich aan de tegenwoordige bewindslieden aangesloten. 'sGRAVENHAGE den 31 augustus. De centrale afdee- ling van de Tweede Kamer der Staten-Generaal is heden we der met de rapporteursover de ontwerpen der linantiele wetten vergaderd geweest. Men wil weten dat liet wetsont werp nopens eene belasting op de inkomsten van renten ambten en vaste bezittingen zoo veel tegenstand in de af- deelingen zou hebben ondervondendat men bij de Regering op de intrekking of vervanging daarvan zou bedacht zyn. In plaats van dat ontwerp zou er, naar sommigen willen eene voordragt gedaan worden tot invoering eener algemeene be lasting op het.inkomen. In afwachting dat de Regering zoo wel over dit als over de andere finantiele ontwerpen bij de Kamer onderzochtraadpleegtzijn vele leden der Kamer uit de residentie vertrokken. Tegen de helft van september zal de Kamer hare werkzaamheden hervatten. (Ilandelsb. Van bovengemelde intrekking is tot dus verre bij ons niets bekend geworden. (Neder!. Nieuwsblad UTRECHT den 30 augustus. De ratificatien van de door de Nederlandsche en Belgische commissarissen alhier geslotene overeenkomstbetreffende de uitvoering der traktaten van 1839 en 1842, zijn heden hier door de wederzijdsche com missarissen uitgewisseld. LEYDEN den 31 augustus. De breede kerkeraad der Ne- derduitsche Hervormde gemeente heeft,.uit het vroeger ge melde twaalftal van predikanteneergisteren geformeerd dit zestaldd. J. G. Betz, te 's Hertogenbosch F. H. G. van Iterson te Arnhem E. B. Swalue th. dr. te GoesJ. E. Poogt, te Nijmegen; C. Krabbe, te Zutphen, en D. Pyzel, te Dordrechtde laatste bij overstemming tegen A. C. de Meijier, th. dr. te Arnhem. Daaruit is terstond het volgen de drietal opgemaaktdd. F. II. G. van Iterson C. Krab be en E. B. Swalue. ROTTERDAM den 1 september. Men verneemt, dat er ten aanzien van het koninklijk besluit omtrent de traktemen ten van cenige Walsche predikanten, door de daarin betrok ken kerkbesturen belangrijke vertoogen bij de Hooge Rege ring zijn ingeleverd, vooral uit aanmerking van art. 192 der grondwet. Gisteren is van de werf van den scheeps-bouwmeester Fop Smit, onder Nieuw-Lékkerlandmet bet beste gevolg te water gelaten het stoomvaartuig genaamd de Kinderdijk bestemd om te dienen tot sleping der schepen van Brouwers haven naar Hellevoetsluisuit en naar zee enz., terwijl in den middag van dien dag bereids de stoomketels daarin zijn ge plaatst geworden. DEVENTER den 26 augustus. Sedert eenigen tijd is hier op eene der stads weiden de longziekte onder het rundvee ont dekt, en wel bepaaldelijk onder de melkgevendenvan de 350 k 400 stuks vee welke zich op genoemde weide bevin den, zijn reeds 50 een slagtoffer dier ziekte geworden, en nog ruim een gelijk getal geeft weinig hoop op herstelvan allen, die zijn aangetast door de ziekte, is nog niet een ge nezen geworden. MAASTRICHT den 29 augustus. I11 den nacht van den 27 op den 28 dezer is te Rothera, bij het dorp Meerssen, eene groote schuur afgebrand met al den zich daarin bevin denden voorraad granen zonder dat het gelukt is iets te redden. De schade wordt op ongeveer 5000 gulden be groot. Naar men wil, zou de brand aangestoken zijn, en men grondt dit gevoelen op vinden zoo men zegt, van eenige zoogenaamde lucifers in de nabijheid van de plaats der ramp. In den nacht van den 25 op den 26 augustus is de di ligence van Luik naar Aken bestolen. De dieven zijn op de imperiale geklommenhebben twee openingen in het le der gesneden, en er uitgehaald een koffertje met 1300 fr. en eenige andere koffertjes van de reizigers, met kleederen enz. Eerst te Aken ontdekte de conducteur den diefstal. MIDDELBURG den 4 september. De 3de verjaardag van Z. K. H. den Erfprins van Oranje is hier heden als naar ge woonte gevierd. 7j' M- de koning van Hanover is gisteren, van Londen komendeaan boord van de koninklijk Engelsche stoomboot lorkvoorbij Vlissingen de Schelde opgevaren naar Antwer- Pen i gemelde stoomboot is tegen den avond weder terugge varen. De Staats-courant behelst een besluit betrekkelijk de kosten van onderhoud van gegijzelde schuldenaren. Die kos ten^ worden bepaald op 70 cents per dag van de maanden mei tot en met septemberen op 80 cents per dag gedurende de andere maanden. In de op 11. donderdag te Rotterdam door de Neder landsche Handel-maatschappij gehouden veiling van 270,376 balen Java-koffijzijn de grootste partijen tegen 20 k 22 ets. verkochtenkele iets minderandere hooger. In het geheel zijn omstreeks 50,000 balen opgehouden. - Men meldt ons uit Clingein het 5de district dezer provincieonder dagteekening van den 29 augustus II.het volgende I Heden zijn door heeren burgemeester en assessoren dezer gemeente in tegenwoordigheid van den gemeente-raadaan Josephus Sckuddings en Charles Louis de Rockschippers beide wonende in deze gemeente, op eene allezins plegtige wijze uitgereikt de zilveren medailles, hun bij Zr. Ms.&be sluit van den 15 junij 11., no. 57, toegekend voor de door hen op den 14 april te voren, met levensgevaar volbragte redding van twee schipbreukelingenmet name Johannes van Denderen en deszelfs zoon Francies van Denderen die met een vaartuig op eene zandplaatop zekeren afstand van het Saftinger-veer, op de Schelde waren vastgeraakt. De edel achtbare heer burgemeester heeft- bij die gele genheid eene toepasselijke aanspraak gedaan en hun aange spoord om, indien zij nog immer in de gelegenheid moesten komen hunne natuurgenooten te kunnen reddendaartoe niets onbeproefd te latenterwijl hun eindelijk door den heer se cretaris der gemeente werd ter hand gesteld afschrift van Zr. Ms. voornoemd besluitwaarmede deze plegtigheid be sloten werd." Het Journal du Harre van den 31 augustus meldt, dat de prins van Joinville, die den vorigen dag per post van Eu was gekomen, des nachts met het schip le Pluton uit Havre naar Cherbourg is vertrokken, 0111 tusschen Ia Hague en Startpointde twee uiterste kapen tusschen de Fransche en Engelsche kustente kruissen en het Engelsch eskader bij deszelfs terugkomst van Plymouth af te wachten om 'het zelve tot Treport te vergezellen. Nog worden verdere aan stalten vermeld om het koninklijk jagt Victoria &1 Albert te ontvangendat zaturdag den 2 dezer op de Fransche kus ten werd verwacht. DERDE ARTIKEL. Artikel 1 van het ontwerp stelt voor de opheffing van al de bestaande hovenen dat in derzelver plaats vijf hoven mogten opgerigt worden, te 's Bosch, Arnhem, 's Graven- hage, Amsterdam en Leeuwarden. Dat opheffen van alle de bestaande hovenvloeit waar schijnlijk voort uit het denkbeeld, om bij eene nieuwe oprig- tiug van hoven verscheidene voor het teven aangestelde amb tenaren die reeds jaren dienst tellente pensionerenof op wachtgeld te brengen, en op die wijze te gemakkelijker eene zuivering van min bruikbaar gewordene of geachte ambtena ren tot stand te brengen. Of echter zulks vermag plaats te hebben, betwijfelen wij met reden, daar de wet de benoe ming voor het leven wilen het moge al eens kunnen toege geven worden dat dit beteekent zoo lang de wetuit kracht van welke men die levenslange benoeming erlangtverbin dende blijftmaar dan zoude ook die wet eerst dan kunnen 'ophouden verbindende te zijn wanneer de Grondwetwaarvan zij een regtstreeksch uitvloeisel en tevens de bevestiging is op'iicld van kracht te zijn. Verklaart men het anders, dan is alle benoeming voor het leven eene onwaarheid dan is de Grondwet, welke zoodanige benoeming wil, eene dwaas heid; om dat zij, de Grondwet, dan wil dat men bezwere te zullen verleenen wat men ondanks diezelfde Grondwet te niet doet. Ten andere moet het bevreemden, dat hier wordt voorgesteld om onder die vijf hoven, een zetel te Amsterdam en een andere te 'sHagete vestigen; zoo dat het oude Holland^ nu in 1843 zoude erlangen, waarop in 1834 zoo ernstig is aangedrongenom en te Amsterdam en te 'sHage, een hof, of wel eene kamer van hetzelfde hof, in elk dier steden te hebben. En als men de voordragt onbe vooroordeeld inziet, dan komt het voor, als of juist de be langen der minst stemhebbende gewesten, in de Staten-Gene raal aan de belangen der meer stemhebbende gewesten wor den opgeofferd. En toch stellen wij te veel vertrouwen in de-

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1