MIDDELBURGSCUE C O U R A N rK W. 105. Zalurdag 2 September. BESTUREN en ADMINISTRATIEF. NIEUWSTIJDING EN. iDcpavtcmcnt u.t« Jfituittctctt. Agentschap van hel Domeiti te Middelburg. De AGENT van het DOMEIN te Middelburg brengt bij •deze ter kennis van de belanghebbendendatten einde een iegelijk welke mogt, verraeenen aanspraak te kunnen ma ken op het regt van eigendom op de in het eiland Walche ren gelegene DUINEN, welke thans in de Kadastrale Leg gers en Tableaux als Domaniaal goed voorkomen, in de ge legenheid te stellen dat regt te doen geldenhij Agentdoor Zijne Exc. den Minister van Financien is gemngtigd om de reclamatien en bewijzen daaromtrent te ontvangenen aan Zijne Exc. voornoemd in te zenden, en dat mitsdien de bedoelde reclamatien en de bewijzen tot staving derzelven hetzij door de belanghebbenden in persoon, hetzij met vracht vrije brieven, ten zijnen Kantore, vóór den eersten October eerstkomendekunnen worden ingeleverd. Middelburg, den i Julij 1843. De Agent voornoemd J.' C. de BRUYN. ilcbcvlAttbcH. Nog mogen wij met hartelijke dankzegging melding maken van giften ontvangen bij den Heer W. van Schalk Serlé voor de Armen van Arnemuiden Den 24 Aug. uit de collecte van Dingsdag avond van Z. 1 -, den 28 uit de vroeg-predicatie van een' onbekende 25 c. en uit id. van een' onbekende 50 c.in de N. kerk voorm. van V. f 1 id. namidd. van een Dienstmeisje 1 en van F. 10 c.in de O. kerk voorm. van M. 25 c., van T.K.P.25 c. van K. f 1 en van een' onbekende f 5id. namidd. vaneen' onbekende 1 den 30 uit de collecte van Dingsdag avond van M. 50 c. Wederom zijndoor bezorging van den ijverigen en ge- achten Schoolonderwijzer A. II. bodewijk tot ons gekomen van Ingezetenen te Koudekerkede volgende giften van A.W. ƒ3, L.D. f x J.L. 50 c.J. D. W. 50 c.P.L. B./3, W. W. 2 J. D. W. f 1 en B. B. f 1 en geven wij tevens langs dezen weg berigt aan den gever der 15 centen op Zondag morgen in de collectedat die gift onder de letters J. K. in de Midd. Courant van 22 Aug. is vermeld. Arnemuiden, den 1 September 1843. Namens de Commissie I-I. IIAESEBROECK President. SuitsdtUttb. BERLIJN den 17 augustus. I11 het militaire weekblad van gisteren is een besluit des konings bekend gemaakt, waar- Bij het oprigten van regtbanken voor zaken van eer, zoowel bij het staande leger als bij de landweerbevolen wordt. Deze regtbanken zullen onderzoek doen naar de tusschen of ficieren gerezen geschillen en gedane belecdigingenen ver der belast zijn met het zooveel mogelijk voorkomen van het tweegevecht onder officieren. Gelukt zulks niet, alsdan ge schiedt de bestraffing wegens het tweegevecht door eenen krijgsraad met een vestings-arrest van eene maand tot twin tig jaren naar gelang van omstandigheden. Dezer dagen is van wege de overheid te Munster eene bekendmaking uitgevaardigd waarbij iederdie genegen mogt zijn naar Noord-Amerika te verhuizen zulks ten ern stigste afgeraden wordtuit hoofde van de geringe uitzigten voor de landverhuizers aldaar bestaande. JftMttfcrijk. PARIJS den 28 augustus. De regering heeft weder de volgende telegarfische depeche uit Bayonne van den 27 dezer openbaar gemaakt Bij besluit van den 21 is de generaal Araz tot kapitein- generaal van Katalonie, en de generaal Gil-de-Aballe tot zij nen ondergeschikten bevelhebber benoemd. De generaal Ar- .buthnot is tot tweeden opperbevelhebber in Valencia benoemd en met de betrekking van kapitein-generaal aldaar belast." Dit berigt is in zoo verre belangrijk, als daaruit blijkt, ■dat de generaal Arbuthnot uit Barcelona verwijderd wordt waarbij men zeker ten doel heeft, om daar de rust te herstellen. Heden hebben wij per post brieven van Madrid van •deu 21 dezer ontvangendie melden, dat den 20 eene verga dering der kiezers die tot de partij der Ayacuchos (aan- 3iangers van Eqiartero") behoorenplaats gehad heeftzij Siehben zich zeer tegen de tegenwoordige orde van zaken uitgelaten en zijn overeengekomen om te kampen voor de getrouwe nakoming van de constitutie van 18.37, voor het woortduren der minderjarigheid van de koningin tot aan den ïo october 1844, en 0111 te beproeven «ene vereeniging met de partijgenooten van den infant don Francisco de Paula tot .stand te brengen. Berigten uit Algiers spreken van den grooten strooptogt of razziawelke de kolonel Toussouf op den stam der Beni- Jacoiib, in de woestijn voorbij de Taquine had uitgevoerd. Den 23 julij is de kolonne van Medeah vertrokken en den .24 augustus teruggekeerd. Dagelijks werden er 15 a 20 uren afgelegd-, hetgeen mogelijk was door dat gezegde bevelheb ber bijna 1200 muilezels of kamcelen had medegenomen, om infanterie, materieel, levensmiddelen en Water te vervoeren. Eeue groote menigte vee was het product van dezen strooptogt. 'sGRAVENHAGE den 30 augustus. Heden morgen is de centrale afdeeling van de Tweede Kamer der Staten-Generaal vergaderd geweest, over de ontwerpen van wet betrekkelijk 'de begrootingswetten voor 1844611 1845. Daarna heeft zij eene bijeenkomst met de rapporteurs gehouden over de voor- dragt van wet houdende eene belasting op de inkomsten. Tegen half twee ure heeft de Kamer eene zitting gehouden waarin onder anderen de centrale afdeeling haar algemeen verslag nopens het ontwerp van wet ten aanzien van het regt van successie heeft gedaan. Bij de behandeling van dit gewijzigd wets-ontwerp, in de afdeelingen der Kamerhebben de meeste leden zich onthou den 0111 in eene nadere ontwikkeling te treden hunner meening ten aanzien van de grondenwelke ter gunste of ten nadee- le van de hoofdbepalingen dier voordragt in het midden gc- bragt waren. Het slot van het verslag luidt als volgt Hiermede vermeent de centrale afdeeling haar alge meen verslag te kunnen besluiten, daar het haar, uit hoofde van de wijze waarop het gewijzigd wetsontwerp laatstelijk in de afdeelingen is behandeld gewordenniet wel doenlijk voor komt 0111met betrekking tot de denkwijze van de meerder heid der leden' opzigtens dat ontwerp in meerdere of meer bepaalde ontwikkeling te komen en het haar even min mo gelijk is om te bepalen of de nader door de Regering ken baar gemaakte gronden al dan niet bij sommigen ingang heb ben gevonden, of oin welke redenen men bij de aanvankelijk voorgebragte bedenkingen is blijven volharden. Zooveel schijnt echter zeker, dat de groote meerderheid niet dan schoorvoe tende en als door de noodzakelijkheid gedrongen er toe zal kunnen besluiten, 0111 hare goedkeuring aan het onderhavig wetsontwerp te hechtenweshalve het wenschelijk voorkomt datbij gelegenheid van de openbare discussien daarover aangaande het punt betrekkelijk de noodzakelijkheid der voor dragt door de Regering de meest mogelijke inlichtingen ge geven worden." De dag der beraadslagingen over het bovengemelde ont werp is voorloopig nog niet bepaald. Sommigen verzekeren datin afwachting dat de Rege ring zou antwoorden op de bedenkingen, die ten aanzien van de aanhangige ontwerpen zijn gemaakt, de Kamer voor omstreeks 14 dagen zou uit een gaan. De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft zich in hare zitting van gisteren vereenigd met de bij de Tweede Ka mer aangenomen ontwerpen van wet, houdende het tarief van justitie-kosten en salarissen in burgerlijke zaken alsme de met dathoudende voorziening met betrekking tot het rekenpligtig beheer der schecpssoldijen. De Ilooge Raad der Nederlanden, kamer van vacan- tie heeft gisteren uitspraak gedaan op het beroep in cassatie van J. C. van Stenis, die doorliet provinciaal hof van Zuid- Holland ter zake van vergiftiging, tot de doodstraf is ver oordeeld. De Hooge Raad heeft, op grond, dat er geene middelen tot cassatie van de zijde des requirants zijn aange voerd en dat er geene middelen aanwezig gevonden zijn om de cassatie ambtshalve uit te spreken het gedane voor stel verworpen. De heer Joseph Potentivan Pistoja, ingenieur van den waterstaat en meester in de natuurkundige en wiskundi ge wetenschappen die sedert zes maanden eene wetenschappe lijke reis doet betrekkelijk de ijzeren wegen en de waterbouw kundige werken, is van Engeland in Nederland aangekomen. Hij is aan Z. Exc. den minister van binneulandsche zaken voorgestelddie wel ter beschikking van dien geleerden vreemdeling, al de middelen in handen heeft gelieven te stel len die het bezoek gemakkelijk maken en van nut kan doen zijn in een landwaarvan het bestaan als het wareaan de kunst te danken isen hetwelk die ingenieur gekozen heeft tot een onderwerp van eene bijzondere en naauwgezette be oefening. UTRECHT den 29 augustus. De Belgische commissaris sen de heeren van Caillie en Dong benevens den secreta risworden heden uit Belgie terug verwacht, gelijk de Ne- derlandsche commissarissen de heeren C/iford en de Rovere van B reugelenbenevens de heer secretaris van Westzich reeds alhier bevinden 0111 overmorgen de ratificatien van het met Belgie te Utrecht gesloten finaal verdrag uit te wisselen. Vrijdag 11. is alhier op den spoorweg het dak van eene loods ingevallen en heeft daardoor een weesjongen welke met vier andere personen in de loods werkte zeer zwaar gewond. De nok van het gebouw brak door hetgeen door de andere personen in tijds werd opgemerkt, die het ge vaar door eene spoedige vlugt ontkwamen. De gewonde was echter te zeer verschrikt door het geroep zijner kame raden en wachtte zoo langtot het geheelc dak op hem neerviel. -r- De verwersknechtHoogevcen genaamd, die uit zucht tot sterken drank eenige teugen had genomen uit eene kruik, in een der loodsen van den ijzeren spoorweg staandewaar in zich acidem mttriaticum bevond meenende zich aan je never te zullen te goed doen, is heden in het ziekenhuis' overleden. ZWOLLE den 28 augustus. Heden morgen begaven zich eenige leden der stelijke regering, der kamer van koophan del en fabrijken benevens de heer li. P. G. van Digge len ingenieur van den waterstaat,, aan boord van de stoom boot de stad Zwolle en deden met dezelve een togtje naar het Zwolsche diep om aldaar het vaarwater en de verbe tering waarvoor hetzelve vatbaar is zoo In het belang van handel als scheepvaartop te nemen. GRONINGEN den 28 augustus. Nadat gisteren in eeni ge kerken hier ter stede door toepasselijke leerredenen of opwekkende aanspraken godsdienstig herinnerd werd aan den gedenkdag van Groningens beleg in 1672, wordt deze ge denkwaardige dag heden met bijzonderen luister gevierd. MIDDELBURG den 1 september. In ons vorig no. heb ben wij gemeld dat in de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van 11. maandagdoor de commissie voor de verzoekschriften verscheidene rapporten op aan haar ver- zondene adressen zijn uitgebragtonder deze was ook dat van den heer Scheers van Ilarencarspelop een adres van het stedelijk bestuur van Middelburg, betrekkelijk de regter- lijke organisatie, welk rapport wij hier in zijn geheel over nemen Het stedelijk bestuur van Middelburg doet aan U Edel Mog. de bezwaren kennenwelke voor de provincie Zeeland in het algemeen en voor de stad Middelburg in het bijzonder, uit de aanneming van het ontwerp van wet tot wijziging der regterljjke organisatie zullen ontstaan. Uit de vereeniging van het geregtshof van Zeeland met dat van Zuid-Holland, te vestigen te 's Gravenhagezou voortvloeijen 1. Dat het criminele regt voor het geheel, en 2. Dat het correctionnelc en burgerlijk regt in hooger beroep buiten de provincie wierd overgebragt. Betrekkelijk het eerste punt komt hier, onder anderen voor, dat de stad Middelburg oudtijds, op grond harer pri vilegiën in het bezit is geweest van het criminele regt, zoo voor hare eigene jurisdictieals voor een voornaam gedeelte van het platte land van Zeeland; dat het regt van Middel burg ten dezen aanzien gewaarborgd is bij art 180 der grond wet en dat de bijvoeging tot dat artikeldat door de wet één hof over meer dan éétie provincie kan worden daarge- steld, welligt alleen van toepassing kan wezen, wanneer geene verkregene regten daarbij worden verkort. Opzigtens het tweede puntoordeelt het voorzeide be- stnurdat men in het oog moet houden de natuurlijke en met betrekking tot de middelen van vervoer geheel bijzon dere gesteldheid van Zeelandzijnde de voorgestelde maat regel niet alleen voor de ingezetenen van dit gewest als on billijk schadelijk en ongerieflijk re beschouwenmaar ook als nadeelig voor eene goede en geregelde regtsbedeeiing. De misdrijven zullen bedekt, de wandaden yerschoond wor den uit vrees voor opofferingen en moeijelijke reizen. Maar ook het bijzonder belang der stad Middelburg mag hier in aanmerking komen. Het verlies van het provinciaal geregtshof brengt haar den doodsteek aan. Terwijl het gemis van al de voordeelen welke uit de vestiging van een hof voor eene stad voortspruiten in vele bijzonderheden wordt vermeld doet het adresserend bestuur opmerkendat het gevreesde verlies de-stad Middelburg des te gevoeliger zou treffendaar zij geene hooge collegiengeene academie geene Rijks scholen, geen munt, geene maritime etablisse menten geene militaire staven of magazijnen geene hospi talen en zelfs thans geen garnizoen meer bezit. Het verzoek strekt, om de belangen der provincie Zee land in het algemeen en die der stad Middelburg in het bij zonder in rijpe overweging te willen nemenen ten gevolge der bezwaren welke de suppressie van het geregtshof van Zeeland in zoo ruime mate zal te wefeg brengen, het daartoe strekkend voorstel niet aan te nemen. De commissie heeft de eer aan U Edel Mog. voor te stellen om te besluiten dit verzoekschrift ter griffie neder te leggen." In de op vrijdag te Amsterdam door de Ncderlandsche handelmaatschappij gehoudene veiling van 49,741 kranjangs en kanassers, 350 kisten en 20 vaten Java suiker, is alles verkocht van 20, 25 tot f 34, 75. Voorgestelde reorganisatie der Regterlijke instellingen. In het rapport door de Staats-commissie tot herziening der Grondwet, in 1815, aan den Koning gedaan, lezen wij: De gronden cot opbouw der regterlijke verordeningen in de eerste Grondwet gelegd, waren grootcndeels overeenkom- stig met de oude Hollandsche instellingen, en weken niet wezenlijk van die der Belgische provinciën af. Wij heb- ben dezelve behouden." E11 welke nu waren die bij de eerste Grondwet aangege ven gronden? Men zie het vierde hoofdstuk dier Grondwet: van de Justitieen dan vinden wij onder anderen in art. 109: Er zal zijn in elke provincie of landschap één geregtshof, ten ware bij de wet een hof over meer dan eene proviu- cie of landschap mogt worden gesteld." Die bepaling is dus bijna woordelijk dez'Jfdeals die in artikel 182 der Grondwet van 1815 voorkomt. Wat heeft men nu daarme de bedoeld: hetzelfde 'tgecn blijkens de redevoering van den minister van justitie tot toelichting der Grondwet van 1814 is aangeduid dat de provinciale hoven en de daartoe op te rigteii regtbanken de criminele justitie zouden uitoefenenen TWEEDE ARTIKEL.

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1