MIDHEL1IUHGSCHE C O A N T. m Donderdag 31 Augustus. BESTUREN eu ADMINISTRATIE#. N°. 104. 1843. ficficnhmafoing. U WSTI f .DING EN. ©root-Bcitlaujc. JVrtwlmjfc. ilubsvlmibcn. Rét KI T£ „y BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen mits deze ter kennis der belanghebben- 'den, dat, de werkzaamheden aan de nieuw opgerigte Lange- ville-Binnenbrug nagenoeg afgeloopen zijnde, deze op Vrijdag den i September zal kunnen worden bereden; doch dat daar entegen van af Maandag den 4 September, tot nadere aan kondiging, de passage voor Rijtuigen en Paarden zal zijn ge stremd langs den Singel tusschen de Seis- en Noordpoorten en zulks uit hoofde van het vernieuwen der aldaar aanwezige Heul en het verplaatsen der Waterleiding. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburgden 28 Au gustus 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Ilun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. LONDEN den 26 augustus. H. M. de koningin heeft eergisteren de zitting van het parlement geprorogeerden te dier gelegenheid de volgende aanspraak gehouden Mylords en mijne heeren De toestand der openbare zaken veroorlooft mijom deze langdurige zitting te sluitenen u voor het oogenblik van uwe parlementaire pligten te ontslaan. Ik zeg u dank voor de door u genomene maatregelen om mij in staat te stellen tot het volledig gevolg geven aan de verschillende verdragen die ik met vreemde mogendheden gesloten heb. Ik heb volgaarne mijne toestemming gegeven aan de wet die gij mij hebt aangebodenstrekkende om de middelen van godsdienstig onderwijs in volkrijke kerspelen te vermeerderen, door het afzonderen van een deel der geestelijke inkomsten tot het onderhoud van een grooter aantal godsdienstleeraars. Ik koester het vaste vertrouwen dat de wijze en wel willende bedoelingen der wetgeving ondersteund zullen wor- ■den door den ijver en de mildheid mijner onderdanen en dat in een groot aantal districten des lands meer voldoende be schikkingen in het belang der openbare eeredienst en van den toestand der predikanten zullen worden genomen. Ik heb met voldoening de aanneming der wet gezien, ■die ten doel heeft, 0111 allen twijfel over het regtsgebied dei- kerk van Schotland omtrent de toelating der leeraars, weg •te nemen en 0111 aan het volk en de geestelijke geregtsho- ven de volle uitoefening hunner wedcrzijdsche regtcn te ver zekeren. Ik hoop vuriglijk dat die maatregel er toe strekken zalom den godsdienstigen vrede in Schotland te herstellen en de gevaren te verwijderen, die eene geheiligde instelling, van het hoogste gewigt voor het geluk en het welzijn van •dat gedeelte mijner Staten, hebben bedreigd. Ik ga voort met van al de vreemde mogendheden de verzekering harer vriendschappelijke gezindheden en van ha ren levendigen wensch om den vrede te handhavente ontvangen. Mijne heèren van het huis der gemeenten Ik dank u voor den ijver en de vrijgevigheid, waarmede gij in de onderstandgelden voor het loopende jaar hebt toe gestemd; volstandig zal het mijn doel zijn, 0111 eene stipte spaarzaamheid overeen te brengen met de zorg', die aan de behoeften van de openbare dienst moet worden gewijd. Mylords en mijne heeren In eenige districten van het land van Walis is de open bare rust door onwettige zamenspanningen en door ongere geldheden vreemd aan staatkundige oorzakenverstoord ge worden. Ik heb de maatregelen genomendie ik het ge schiktst achtte om die ongeregeldheden te beteugelen en de schuldigen te straffen. Te gelijker tijd heb ik een opzettelijk onderzoek bevo- flen omtrent de omstandigheden die de bevolking van een gedeelte des lands, welke zich gewoonlijk door goede orde :en getrouwe gehoorzaamheid aan de wetten onderscheidttot wanorde en geweld hebben aangezet. Met diepe droefenis heb ik de volhardende pogingen op- •gemerktdie worden aangewend om misnoegen en weerzin «onder mijne onderdanen in Ierland aan te .stokenen hen op te rui,jen tot het verderen van de intrekking der unie op het jstuk der wetgeving. Het is altijd mijn levendigste wensch geweesten het zal die steeds blijven, 0111 het bestuur vau dat land in eenen .^geest van Stipte regtvaardigheid en onzijdigheid te leidenen «om .met het parlement mede te werken tot hetbrengen van al die wijzigingen in de bestaande wetten die zouden kun nen strekken cm den maatschappelijken toestand van Ierland te verbeteren en dcszelfs natuurlijke luilpbroimen milder te »doen vloeijen. Teil volste overtuigd dat de unie op het stuk der wet geving niet minder noodzakelijk is om die doeleinden te bereiken dan om de kracht en 'duurzaamheid des rijks te verzekerenis het mijn onwrikbaar besluit 0111met uwe hulp en onder den zegen der Goddelijke Voorzienigheid dien grooten band van vereeniging tusschen de beide landen J ongeschonden te bewaren. J Ik heb het niet gepast geacht, om nieuwe magt tot be- 1 teugeling van ontwerpen vijandig aan de eendragt en aan het welzijn mijner Staten te vragenen zulks zoowel uit hoofde van mijnen weerzin om. niet op de kracht der wet te vertrouwen als omdat ik mij verliet op het gezond ver stand en de vaderlandsliefde van mijn volken op de pleg- tige verklaringen van het parlement ten voordeele van de unie op het stuk der wetgeving. Ik ben overtuigd, dat diegenen mijner getrouwe onder danen, die gezag en invloed In Ierland uitoefenen, al hunne pogingen zullen aanwenden, om een stelsel van verderfelijke beroering tegen te gaandat de nijverheid in onrust brengt den vooruitgang van dat land vertraagten gevoelens van wederzijdsch wantrouwen en verbittering- tusschen de ver schillende klassen van mijn volk opwekt." II. M. Victoria en prins A/bertbenevens een ge deelte der koninklijke hofhouding-zullen aanstaanden maan dag het Windsor-kasteel verlaten ten einde met het nieuw gebouwde en prachtige stoomjagt Victoria Albertbege- J leid door de beide gouvernements-stoombooten de Ligthuing en Protnétheirseen uitstapje van enkele dagen op de Brit- sche kust te doen en gelijktijdignaar men thans verze kert een bezoek bij Z. Fransche M. op het kasteel van Eu af te leggen. Tot het doen van het laatstgenoemde bezoek moet H. Britsehe M. door de zonen van voornoemden mo narch persoonlijk aangezocht zijn en aan dit aanzoek uit sluitend de onverwachtsche overkomst in deze hoofdstad van den prins van Joinville en den hertog van Aumalealsmede derzelver schielijk vertrek van het kasteel' te Windsor, toe geschreven worden. Woensdag namiddag hebbende Fransche prinsen, alvorens deze hoofdstad te verlaten een bezoek bij Z. Ilanoversche M. op het paleis van St. James afgelegden eergisteren voor middag alvorens de Britsehe kust te verlatenhet konink lijke dok en de verdere merkwaardigheden van Woolwich bezigtigd. Espartero nu door zijne gemalin vergezeld heeft aan boord van de PrometheusWoolwich woensdag morgen weder, bereikt en is met de meeste onderscheiding ontvangen. Reeds hebben de hertog van Wellington de ministers Peel Aberdeen en Grahamen vele andere personen van rang bezoeken bij Espartero afgelegd. ITij heeft met zijn gevolg j Mivarts-hotel betrokken. Aan de zware branden alhier schijnt geen einde te ko men. Donderdag morgen zijn 7 def uitgestrekte vlas-hen nep- en rottingpakhuizen van de heeren Mandevillein Kent- street, met nagenoeg alles wat zich daarin bevond, door zoodanige ramp vernield terwijl eenige uren vroeger de werk plaats van den heer BourheCornwallroadgeheel was uit gebrand, waarbij de bewoner en zijne vrouw, door uit een venster op de straat te springen zware kwetsuren bekomen hebben. PARIJS den 26 augustus. De koningin der Belgen is den 23 dezer op het paleis te Eu aangekomen. Morgen worden de prins van Joinville en de hertog van Aumale te Ilavre te rug verwacht. Hun spoedig vertrek uit Engeland maakt ook hier het onderwerp van velerlei gissingen uit. Maria Christinp zou een eigenhandigen brief aan hare dochter, Isctbella II, afgezonden hebben, om deze te waar schuwen zich voor de raadgevingen der infante Charlottage malin van den infant de Paule, te wachten. Het schijnt dat men ook te Madrid de oogmerken van dien prins blijft wan trouwen. Het Madridschc regeringsblad van den 20 augustus maakt een besluit van den minister van oorlog openbaar, waarbij eene ligting van 25,000 man bevolen wordt, te nemen uit de dienstpligtigen van dit jaardie aldus verdeeld zullen wor den 10,000 man voorliet staande leger en 15,000 man voor de reserve-korpsen. Men berigt nogdat het leger tot 60,000 man zal verminderd worden. Van de zijde der regering is het volgende berigt om trent Barcelona openbaar gemaakt: Perpigna» den 25 augustusten half twaalf ure des morgens. De staat van zaken te Barcelona was den 23 gun stiger geworden. De wettige overheden waren weder in hun ne functien getreden. De junta was daadwerkelijk ontbonden. De voorzitter en verscheidene leden van dezelve waren naar Madrid vertrokken. De provincie Barcelona had zich tegen de junta verklaard. Prini heeft de stellige verklaring gedaan dat hij het ministerie Lopez ondersteunen zou. Men verwachtte te Bar celona elk oogenblik acht bataillons. De generaal Arbuthnot bevond zich altijd op de citadel. Hij heeft bij de regering zijn ontslag ingezonden." 'sGRAVENHAGE den 28 augustus. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden is het voor stel van de commisie voor de verzoekschriften behandeld met opzigt tot een adres van de i heer IV. .1. Alphertswaarbij deze dispensatie verzoekt van de bepaling van het stedelijk reglement volgens welke hij de betrekkingen van wethouder en stads-doctor niet gfiKjfetiidig vermag waar te nemen. De heer van Goisteiu-bccW zich tegen het voorstel der commis sie verklaard hetweik daartoe' strektedat naar aanleiding van art. 104 van het reglement van orde, eene bijzondere commissie benoemd wierd, om, 11a onderzoek der daadzaken een bepaald voorstel ten deze te doen. Die sprekerbeweer- de dat de Kamer onbevoegd was om dergelijke dispensatie in eene zaak, die de stedelijke reglementen betrof, te ver- leenen. Nadat verscheidene andere leden daarover het woord hadden gevoerd, heeft de Kamer zich echter, met 26 tegen 15 stemmen, met het medegedeelde voorstel harer com missie voor de verzoekschriften vereenigden zullen dien volgens door de afdeelingen de leden der bijzondere commis sie gekozen worden. De commissie voor de verzoekschriften heeft voorts in deze zitting nog verscheidene rapporten op aan haar verzondene adressen uitgebragt, omtrent "welke alle het besluit tot nederlegging der griffie is genomen. In het thans aan de leden toegezonden verslag wegens de handelingen der jaarlijksche vergadering van de maatschap pij der Nederlandsche letterkunde te Leyden, den 15 junij 11. gehouden, vindt men als bijlage een berigt der commissie* benoemd tot de oprigting van een gedenkteeken voor den hoog- leeraai van dei Palm. Daaruit blijkt, dat de brieven aan verschillende hooge personen, aan de leden der maatschappij en aan eenige predikanten toegezonden, allezins voldoende beantwoord zijn, zoo dat de uitvoering van het besluit reeds 1111 gewaarborgd isen de oprigting van het gedenkteeken in de Sint-1 ieterskerk te Leydenop eene door heeren kerk voogden daarvoor afgestane plaatsonbelemmerd kan geschie den. Denkelijk zal het geheele gedenkteeken in eene der laatste maanden van dit jaar kunnen gereed zijn. De ver vaardiging van het borstbeeld uit de voortreffelijkste mar mersoort, is den beroemden beeldhouwer Royer opgedragen reeds in januarij heeft de commissie het model daarvan be zigtigd en is zoo wel door de stoute uitvoering als door de juiste gelijkenis getroffen geweest. De ontvangen bijdragen beliepentijdens het uitbrengen van genoemd berigtde som van 3880, 35. MIDDELBURG den 30 augustus. Door Z. M. zijnbij besluit van den 14 dezer, een aantal hoofd- en verdere'of ficieren der onderscheidene wapens van het leger thans het van het activiteits-traktementof het non-activiteits-trakte- ment genietende, gepensioneerd geworden. De bark Echo, van Jersey, kapitein Dequetteville den 22. van Ancona te Plymouth binnengekomen, heeft be rigt dat hij den 16 ter breedte van 450 43' N. B. en 8° 12' W. L.in de golf van Biscaye op twee mijlen afstands eene vloot heeft gezien van een zevental oorlogschepen zijnde waarschijnlijk het Nederlandsche eskaderdat onder bevel van Z. K. II. Prins Hendrik der Nederlanden naar de Mid- dellandsche Zee is gestevend. Door den breeden kerkenraad der Nederduitsche Her vormde gemeente te Leyden isin de vacature van ds. B. ter Haar en 11a het bedanken van ds. IV. R. Veder te Dordrecht, uitgebragt het volgende twaalftal van predikanten: dd. J. G. Betz, te 's HertogenboschF. H. G. vanlterson, te Arnhem; E. B. Swalue, th. dr. teGoes; H. J. Hofstede te GorinchemA. C. de Meijierth. dr. te ArnhemC. Krabbe, teZutphen; J. F. Kuyper, te Middelburg; L.Proes, th. dr. te Leeuwarden N. J. A. Roldanusth. dr. te Schiedam; D. Pijzei, te Dordrecht; J. E. de Voogtte Nijmegenen .7. P. Ottte Groot-Ammers. De onderscheidene werken in verband met de droog making van het Haarlemmermeerzijn den 26 te Haarlem aanbesteed voor eene som van 152,100. Aan de Kwaak, onder Leyderdorp, is den 14 eene boerderij, toebehoorende aan van den Bosch, ten gevolge van het in brand raken van een hooibergdoor het broeijen van het hooi afgebrand zoo men verneemt is er ook te Zeg waard eene boerderij met drie hooibergen, ten gevolge van dezelfde oorzaakafgebrand. Er zal tusschen de steden Bremen en Amsterdam eene geregelde stoomboot-dienst worden tot stand gebragt. Twee reeders te Bremen hebben tot dat doel een nieuw ijzeren stoomvaartuig van 165 last laten bouwen, hetwelk den naam van Koning Willem //draagt. In een der laatste afdrukken van het Engelsche dagblad, de Times leest men het volgende Gisteren den 24in den namiddagheeft de Engel sche stoomboot de Cyclope een Fransch koopvaardijschip in de haven van Sheerness opgebragt. Men zegt, dat dit schip veel vuurwapenen aan boord hadzich naar de Iersche kust begevende." Te Livorno zijn den 18 vrij ontrustende berigten uit het gebied van den Paus aangekomen. De kardinaal Amat legaat van Ravenna, zou, wegens ontstane oproerige bewe gingen, zijne residentie hebben verlaten en zich voorloopig naar Smola hebben begevenalwaar hij de hulp van troe pen uit Bologna en Sorli had ingeroepen. Eenige der om hunne gevaarlijke opinien meest verdachte personen hadden zich met de vlugt gered; zij werden door detachementen ka- rabiniers vervolgd. Ofschoon de geruchten van oproerige bewegingen te Rome en Napels van grond zijn ontbloot, en de gisting welke zich in de legatien dadelijk door de te Bologna en Romagna ontvouwde magt is bedwongenverzekert men dat het Oostenrijksche garnizoen van Ferrara versterking heeft bekomen.

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1