MIDDELBURGSCUE COL1 II A N T. N\. 103. Diugsdag 29 Augustus. 1843. BESTUREN eu AMHNISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. 20uU$dtI<inb. JjvMtiïmjfc. 4icbcirl<inbeit. De abonuemerits-prijs dezer Courant is 2,75 voor drie maanden, en franco per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dun drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptantof bij het einde Tan ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóér 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs is van één tot zes regels 1 50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. ben zich terstond naar het kasteel van Windsor begeven om daar bij H. M. de koningin een bezoek af te leggen. Gis- De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie f re,n hebben HH- KK- HH.met H. M. en prins A/bert, ZEELAND brengt bij deze ter kennis van de belangheb- de b'-' w"ldsor gelegene St. George-kapel bezocht, welker benden, dat op Maandag den 18 September 1843, des mid dags ten twaalf ure, in de Vergaderzaal der Provinciale Sta ten in de Abdij te Middelburg, ten overstaan eener commis sie uit de Edel Groot Achtbare Heeren Gedeputeerde Staten van Zeelandin het openbaar zal worden- overgegaan tot de uitloting der Obligatien van de Provinciale Negotiatien van f 290,000 en van,/ 110,000, welke ingevolge de plans dier geldleeningengearresteerd bij Koninklijke besluiten van den 1 December 1822 No. 70, en van den 29 Julij 1842 No. 56, met den eersten Janunrij 1843 moeten worden afgelost. Middelburg, den 26 Augustus 1843. De Staatsraad Gouverneur voornoemd Bij deszelfs afwezigheid SPRENGER. I.id der Gedeputeerde Staten. bovenverdiepingen een der uitgestrektste en bekoorlijkste ver gezigten in dit land opleveren. De gewezen regent van Spanje, generaal Espartero is te Falmouth slechts eenige oogenblikken aati land geweest terwijl de Prometheus levensmiddelen en kolen innam. Van daar is hij naar Portsmouth en vervolgens naar Ilavre ge stevend om er zijne gemalin te ontmoeten. Alhier zijn in Mivarts-hotel een aantal vertrekken voor den generaal en zijn gevolg bestemd en elk oogenblik ziet men zijne aankomst te gemoet. Op eene vraag van den heer Bortwickheeft sir R. Peel gisteren in het lagerhuis gezegd dat hij niet in staat was de vraag te beantwoorden of Espartero in Engeland slechts als een ongelukkig vreemd edelman of als regent van Spanje zou ontvangen wordendoch dit wilde hij zeggen dat hij met al die onderscheiding moest worden, ontvangen In de collecte in de Waalsche Kerk is gisteren gevonden aan zi-'nen bo°gen rangen de groote diensten aan zijn va- eenc gil't van 5 in Goud, met het opschrift: voorCuracao. herland bewezen, verschuldigd. De ondergeteekende die voor de bezorging van boven- Door 8e"oemden minister is de vraag, door den heer Bind' staande gift volgaarne zorgen zalneemt deze gelegenheid 1 ley °PSeworPen of Engeland in eenige onderhandeling met waarom zijne Stadgenootenvoor zoo verre zij voor de Protestantschc Armen en Scholen dezer Kolonie, die door bestendige vorderingen der Roomschen bedreigd worden nog niets mogten bijgedragen hebben en echter daartoe gezind mogten zijn, uit te noodigen, of langs denzelfden weg, of ten zijnen Huize hunne giften te bezorgenzullende hij als dan voor derzelver verdere overmaking zorgen. Middelburg, den 28 Augustus 1843. De Predikant der Waalsche Gemeente J. J. P, VALETON. NB. Men zie over deze belangrijke aangelegenheid de Evangelische Kerkbode1843 No. 14. FRANKFORT den 23 augustus. Naai' men van göeder- haud verneemtheeft de door de Ilanoversche regering be noemde commissie om al de geopperde bedenkingen betref fende de toetreding van Ilanover tot het Duitsche tolverbond te onderzoekenzich tegen eene toetreding verklaard. De discussien over de klooster-aangelegenheden van Aargau zijn den 18 dezer op den Zwitserscheu landdag voort gezet, maar bij stemming heeft men tot geene beslissende meerderheid kunnen geraken. De afgevaardigden van genoemd kanton zouden nu nadere instructien'vragen. Onlangs is hier onder de partij der Israëlitenwelke hervormingen in hunne godsdienst verlangeneen genootschap gesticht, om de bereiking van dit doel te bevorderen. Van den kant van dit genootschap zal eerlang een zoogenaamd programma waarin de .verlangde wijzigingen worden opge geven openlijk bekend gemaakt worden. Dergelijk genoot schap heeft zich almede reeds in Breslau gevormd, en ook in Oostenrijk begint de zucht naar hervorming onder de Israëliten zich te openbaren. Deze beweging verwekt bij de ■oud-geloovigen een zeer hevigen tegenstand. Berigten uit Konstantinopel van 2 augustus houden in, ■dat er in de laatste dagen drukke conferentien tusschen den reis-effendi en den Russischen gezant, over de Servische aan gelegenbeden, hadden plaats gehad, ten gevolge waarvan door de Porte nieuwe en zeer stellige bevelen aan Hafiz-pacha naar Belgrado waren gezondenom geene langere uitvlugten van IVucsitsch en Petroniewitsck toe te laten maar het be vel omtrent derzelver verwijdering onverwijld ten uitvoer te leggen. Op eene namens den divan bij den Russischen ge zant gedane aanvrageof, door de verwijdering der genoem de personen uit Servie, alle zwarigheden zouden uit den weg geruimd zijn, die zich van de zijde van Rusland tegen de ■erkenning van Alexander Georgewitsch hadden opgedaan en of de gezant dienaangaande geene schriftelijke verklaring wil de gevenwas door laatstgenoemden geantwoord dat hij niet twijfelde of de verkiezing van vorst Alexander zou als- -dan te Petersburg als wettig erkend worden, dat hij echter -geene schriftelijke verzekering deswege kon gevenaangezien -de keizer zichzelven de beslissing dezer vraag bad v-oorbe- 'ftouden. De Oostenrijksche en Pruissische gezanten worden gezegd de vordering van Rusland ten aanzien van IVucsitsch ten Petroniewitsck krachtig ondersteund te hebben. 'LONDEN den -23 augustus. Behalve de derde lezing dei- wet op de fnuiking van den slavenhandelin het huis der de vier andere groote mogendheden wegens het houden van een congres, tot regeling der zaken van Spanje, getreden wasontkennend beantwoord. -- Behalve de twee reeds vroeger vernieldezijn alleen tusschen vrijdag avond ten 6en zaturdag morgen ten 6 ure nog 5 vrij beduidende branden in onderscheidene wijken dezer hoofdstad uitgebarsten. In den afgeloopen nacht ontstond andermaal brand en wel in de vloerldeeden-fabrijk der hee ren JViltonin Oldforddie binnen weinige uren geheel was uitgebrand. Men verhaalt, dat zaturdag morgen, toen de sedert groo- tendeels vernielde St.-Olaveskerk reeds vuur had gevat, zoo dat de galerijen bereids in volle vlam stonden en het bran dend hout in alle rigtingen nederstortte de huwelijks-inzege ning van twee paren, door den vicaris dier kerknog on gestoord onder den kansel ten einde is gebragt, zonder dat die pareneen waarvan uit een bruidegom van 60 en eene bruid van ongeveer 30 jaren bestondzich door hetgene rondom hen gebeurde eenigermate ontsteld betoonden. Den 20 dezer beeft de heer O'Connell bij Roscommon de hoofdstad van het Iersche graafschap van dien naam weder eene vergadering van voorstanders der intrekking van de unie bijgewoond, waaraan, naar men meldt, 500,000 lieden hebben deelgenomen. De volksmenner heeft bij die gelegenheid aangekondigd dat hij voor bet einde der week zijn plan tot herstelling van een Iersch parlement zal bekend maken en verklaard, dat de dag, waarop Ierland een eigen parlement zal hebben en vrij zal wezen, nu gewis wel dra zal aanbreken. Voor het overige heeft de heer O'Connell bij deze gelegenheid met veel ophef gesproken over de uitge breide deelneming van de leden der matigheids-genootschappen aan de volksbeweging, en over de kracht, .welke daardoor aan deze laatste wordt bijgezet. PARIJS cjen 24 augustus. Uit liavre wordt gemeld dat de stoomboot Prometheusaan boord hebbende den generaal Espartero in den vroegen morgen van den 22, laatstelijk van de Engelsche kustop de reede aldaar voor anker is gekomen. Nadat een adjudant zich aan land had doen afzet ten, heelt de echtgenoot van Espartero zich mede aan boord van de Prometheus begeven en is deze naar Engeland ver trokken. 'sGRAVENIIAGE den 25 augustus. De afdeèlingën van de Tweede Kamer der Staten-Generaal hebben zich in de laatste dagen bezig gehouden met het nader onderzoek van de ontwerpen van wetuitmakende de Staatsbegrooting voor de jaren 1844 en 1845, eu zullen morgen een aanvang ma ken met het in nadere overweging nemen der voordragt hou dende de middelen0111 in de uitgaven van den Staatge durende de tivee volgende jarente voorziendaarna zal het ontwerp van wetnopens de belasting op de inkomsten hetwelk met de middelen in verband staatonderzocht worden. Bij het aanbieden der gewijzigde begrooting voor de ja ren 1844 en 1845 aan de Tweede Kamer der Staten-Gène- raal, heeft de Regering, naar aanleiding van de tegen de vroegere voordragt gemaakte bedenkingenbetreffende het departement van oorlogonder anderen doen opmerken dat in de daarvoor aangevraagde som begrepen is een bedrag van nagenoeg 1,600,000 voor pensioen 5 dat de uitgaven voor oorlog, welke bij de begrooting van 1839 toegestaan zijn, nog 20,387,700 zonder eenig pensioen beliepen doch bij gemeenten, is in geen -der .beide parlcments-hnizen veel belang- j de begrooting over 1840 zijn verminderd tot 12 millioenén •rijks voorgevallen en de gewone werkzaamheden der zitting •kunnen als afgeloopen worden beschouwd. HH. KK. I1H. de prins van Joinville en de hertog van Aumnle zijn eergisteren te Woolwich aangekomen, en lich ten gevolge van het vereffenen der geschillen met Belgie dat de begrootingen over 1842 en 1843 zijn voorgesteld ge worden tot een bedrag van f 11,949,000, en dat de nu aan gebodene begroeting met inbegrip van eene aanzienlijke som voor buitengewone uitgaven, nog f 572,000 minder ge steld is. Volgens bekomen berigten uit Nederlandsch Indie werd aldaar eene expeditiebestaande uit drie oorlogs-vaar- tuigen en een Rijks-stoomschip, in gereedheid gebragtdie, i.i het begin van de maand maart de reede van Sourabaya zouden verlaten ten einde op eene krachtdadige wijze de steeds plaats hebbende zee-rooverijen in de Indische wateren tegen te gaan de schuilhoeken der roovers op te sporen en hen zoo veel mogelijk te vernielen. ODOORN (provincie Drenthe) den 21 augustus. Sedert eenige dagen is er in deze gemeente vrij wat beweging en levendigheid. Woensdag 11. is er een aanvang gemaakt met het onderzoeken der plaats waar men dacht dat de stad Hun- sau gelegen zou hebbenovereenkomstig de verzekering van den Drentschen geschiedschrijver Picard. In eene oude chro- nijlc leest men: 808 heeft Olaus, Koning van Denemarkens Zoon, Groningen geplundert en verbrand: dat vlek Hun- sau in Drenthverdistrueerdwaarom de Hunsauwers hun Vaderland hebben verlaten, en zig in de Ommelanden neer- gezet; formeerende aldaar het Unsingo Quartier." Op den eersten dag van het onderzoek, 't welk in de te genwoordigheid van den archivarius der provincie, den heer Magnin, den boekverkooper van der Scheer en den burge meester, den heer Braams, als eene daartoe aangestelde com missie bewerkstelligd werdheeft men weinig gevonden behalve een soort van straatje, cirka eene Nederl. el breed. Men ging tegen den avond voor het minst schouder ophalen de of met het hoofd schuddende naar huis, wel haast willen de twijfelen, of er ooit eene stad Hunsau bestaan bad. Maar hoe geheel anders werd de zaak reeds bij den volgenden mor gen, toen men, als een gevolg van de uitloving eener premie van 5de oude stadop een groot kwartier uur afstands van de plaats, waar men den vorigen dag gegraven had, min of meer regelmatig afgebakend vond door eenen boerenknecht uit de gemeentedie reeds vóór den opgang der zon in de morgenschemering was begonnen, en weldra zijn werk had verrigt. En hoe moest men zich verwonderen, toen men, een paar uren later, na eene bepaalde aanwijzing van eenen anderen boerenknecht, onderscheidene gedeelten van geregel de straten van gewone breedte voor zich zag, die voor het oog der voorbijgangers door een spit aarde met heide bewas sen verborgen waren gebleven! Nu ging men al meer en meer aan het ontblootenen vond ook op onderscheidene plaatsen de moeite beloonddewijl men gedurig nieuwe gedeelten van straten en straatjes ontdektedie duidelijk tot de oude stad hebben behoord. Zaturdag heeft de heer gouverneur der provincie, vergezeld van Zijner Exc. schoonvaderden heer staatsraad gouverneur van Zeeland, en den griffier der Sta ten van dit gewest, het gansche terrein in persoon onder zocht, en alles zóó bevonden, gelijk zoo even gemeld is. Genoemde heeren moesten zich bij onderscheiden aanwijzin gen zeer verwonderen, daar men eigenlijk eenigermate wan hopende aan eenen goeden uitslag met het werk begonnen wasen keerden tegen den avondna zich in de opgesla- gene hut of tent op Hunsau, van welke de vaderlandsche vlag vrolijk wapperdewat verfrischt en verkwikt te heb ben wèl voldaan naar de hoofdstad der provincie terug. SNEEK den 21 augustus. Onder begunstiging van heer lijk zomerweder had hier, dezer dagen, bij gelegenheid van de kermis, weder de jaarlijksche hard-zeilpartij plaats, als een der schoonste nationale feesten van ons Vaderland. Vier en-dertig vaartuigen van verschillende grootte dongen naar de vier zilveren zak-tabaksdoozenwelke voor de vier soor ten van schepen als prijzen waren opgehangenen welke be haald zijnde eerste door het veerschip van IV. O. van der Meerte Ureterpde tweede door het jagt van den heer IVybrauditc Leeuwarden de derde door de boot van den heer G. van der Meulente Leeuwarden, en de vierde met het bootje van J. C. Nydamte Ylst. Honderde schepen waarop zich duizende toeschouwers uit alle oorden dezer provincie bevonden, doorkruisten bij deze gelegenheid het Sneekermeer en de gansche uitgestrektheid van het vaarwater de Houkesloot, aan welks einde zich een aantal schepen ver zamelden rondom het groote schip der directie, waarop de mu- zijk van het korps muzijkanten der stedelijke schutterij van Leeuwarden zich bij tusschenpozen liet hoorenen niet weinig tot veraangenaming van een volksfeest toebragtdat vooral thans met den meesten luister gevierd werd. UTRECHT den 23 augustusEen der werklieden aan de gebouwen op het stationsplein voor den spoorweg alhierop aanzoek zijner kameraden, ander werkvolk willende berooven van eene halve flesch waarin zij meenden dat deze sterken drank hadden medegebragt, nam in haast daaruit een goede teug, waarvan hij al spoedig de noodjottige gevolgen onder vond. In plaats van sterken drank, bevatte die flesch geest van zout. De ongelukkige is terstond naar het stads zieken huis overgebragt; naar aller verwachting zal hij echter zijne laakbare onvoorzigtigheid met het leven boeten. MAASTRICHI den 24 augustus. Het provinciaal geregts- hof heeft heden uitspraak gedaan in zake van het openbaar

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1