MIDDELBURGSCHE c o u Ma m t. N°. 102. Zalm-das 26 Augustus. IS 13. BESTUREN eu ADÏÏUYISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. jEtebceirtn&ödic 45aubcl~RUAt@dtav|)ij- SJmtscïtlawb. Java K Jfranfcirijk. 23cïgic. ü^cbevTattbct*. 1 "T toss De DIRECTIE maakt bekend, dat de NAJAARS-TIN- INDIGO- en SPECERIJ- VEILINGEN der MAAT SCHAPPIJ van 1843 zullen gehouden worden op de dagen en plaatsen en bestaan uit de hoeveelheden hieronder ge meld Tc AMSTERDAMop Maandag den 18 September 1843, 31,417 Blokken Banca TIN, liggende aldaar. Te AMSTERDAMop Dingsdag den 19 September 1843, 1,555 Heele 1 K; INDIGOligg. aldaar. •1,440 Halve en kwart j J 51 Kisten Java COCHENILLE, Te ROTTERDAMop Donderdag den 21 September 1843, 41,522 Blokken Banca TIN, liggende aldaar. Tc ROTTERDAMop Fr-ijdag den 22 September 1843, 1,236 Heele i Kisten Java INDIGO, ligg. aldaar. 2,737 Halve en kwart J M 195 Kisten Java COCHENILLE, Te ROTTERDAMop Woensdag den 27 September 1843, 620 Vaten NOTENMUSCAAT, liggende te Rotterdam. DITO FOELIE DITO Amboina NAGELEN n n Amsterdam. Rotterdam. Amsterdam. Rotterdam. Amsterdam. KANEEL ligg. te Rotterdam. DITO 310 120 120 200 50 DITO DITO 188 Fardeelen 25 Kisten en 4 Balen 306 Fardeelen 48 Balen j 21 Kisten NOTENZEEP 26 DITO De Maatschappij geeft bij deze aankondiging de verzeke ring, dat zij, vóór hare gewone Foorjaars-Veilingen van 1844geen ander TinIndigo en Specerijen dan de boven gemelde partijenaan de markt zal brengen. De Monsters der Specerijen zullen op Dingsdag den 29 Augustus verkrijgbaar zijn, terwijl de Notitien met de Veil- conditiën in tijds zullen worden uitgegeven. Amsterdam, den 12 Augustus 1843. VAN DER HOUVEN President. KOOY, Directeurfungerend Secretaris t Amsterdam. Rotterdam. Amsterdam. Nog mogen wij met hartelijke dankzegging melding maken van de navolgende giften Bij den heer IV. van Schalk Serli ontvangen den 12 Augustusuit de collecte in de Oost-Kerk te Middelburg van eeii' onbekenden 25 ets., uit idem van G. H. 1van een' onbekenden uit idem des namiddags ƒ3; den 21 dito, van een' onbekenden 2,60 den 22,4van een' onbekenden 16 tarwen Brooden van R. F. 3 van L. C. P. 1,50 den 23 dito van eene Burger Weduwe 4, van D. D. 2. Bij den heer de Blaecka de Ligoyden 19 dezervan een' onbekenden 10,40; den 20 dito, uit de collecte in de Wal- sche kerk f 5; den 21 dito, van een Kind uit deszelis spaar pot 25 ets. Van N. bij Ds. Slotemaker f 1,50; den 22, van E. Z. f 1 den 24 van A. v. K. te Vlissingen 5,20. Door bezorging van den geachten Schoolonderwijzer A. van Fe kente Aagtekerkevan M. J. 3, K. 2,60, E. ƒ2,60, S.'W. ƒ2,60, C.©. 1, J.D. V. ƒ2 L. V. ƒ1, G. L. 1, p. f i„ Q. 50 ets.A. G. 25 ets., A. B. f 2 A. P. ƒ1 wed. P. D. V. 2,60, P. D. V. 1,30, P. K. 50 ets., Q. 1,40, J. V..I). W. 50 ets.J. B. 2,60, J. W. f 11 f* V. 55 ets., Z. 1 M. 2,60. Ook mogten wij tot onze innige blijdschap vernemen en maken hiervan dan ook met hartelijke dankzegging melding dat het, den 19 dezer, Z. M. onzen geliefden en ge eerbie digden Koning en den 20 Z. M. Willem Frederik Graaf wan Nassau behaagd heeftons request elk met eene gift van f 200 te beantwoorden. Ook nemen wij de vrijheidaan de bewoners van het 11a- "burige Middelburg en andere nabijzijnde plaatsende verze kering te gevendat de gevangen wordende visch in het geheel in geepe aanraking met de door de ziekte besmette personen en plaatsen komt, waarvan ik mij meer dan eens in persoon heb laten overtuigenom te kunnen spreken waar 3k mogt en moest spreken op dat de bewoners dezer plaats .ten gevolge van dat vooroordeel, niet van hunne broodwin ning verstoken mogten worden en aan gtootere armoede prijs gegeven. Ook mogen wij ons verblijdendat de toestand der ziekte niet vermeerderd maar eerder verminderd ishoewel reeds verscheidene oppassers aangetast zijnmaar daarentegen God mogen danken voor het behoud van een' onzer geneesheeren die, onder Zijne besturing, door de kunde en iraauwle'ttende zorg van de heeren de Man en Noomvan den rand des grnfs 111 het leven is terug gevoerd tot blijdschap zijner geliefde ■betrekkingen en vrienden. Arnemuicleii den 25 Augustus 1843. Namens de Commissie H. HAESEBROECK, Prace-f. BERLIJN den 20 augustus. In den laten avond van den 18 is, in het, op last van Frederik den Grooten in 1741 ge bouwde opera-gebouw alhier brand ontstaan welke zoo spoedig toenam dat, ongeacht de aangewende pogingen tot blusschinghet geheele gebouw in weinig uren tijds, met bijna al het zich daarin bevindende, geheel werd in deasch gelegd, en het slechts met groote moeite is gelukt, de be lendende gebouwennamelijk de Hedwigskerk de konink lijke bibliotheek en de paleizen van Z. K. H. prins Frederik van Pruissen en van Z. M. den graaf van Nassau te sparen. FRANKFORT den 20 augustus. Een berigt uit Mis Kolcsz behelst bijzonderheden van den geweldigen brandwelke die bloeijende centraal-stad op den 19 julij verwoest heeft. De brand, die 's morgens ten 10 ure uitbarstte en slechts zes uren lang woedde, heeft in dien korten tijd 1500 huizen, het comitaats-gebouw met aanhoorigheden het marionetten- klooster benevens de kerk en de scholende twee Prote- stantsche kerken de synagoog der Joden het grootste deel der cameraal-gebouwen het stadhuisden schouwburg en het stedelijk meijerhof vernield. De voorstedenwaar de huizen alle met stroo gedekt waren zijn tot op den grond toe afgebrand. De schade beloopt ettelijke millioenen gulden PARIJS den 21 augustus. De jongste voorvallen op Ota- heite en de kust van Terre-Neuve hebben aan de oppositie bladen veel stof gegeven om hevig tegen de Engelsche poli tiek uit te varen en Frankrijk aan te sporen tot bloedige straf van het geene zij Engelands heerschzucht noemen. Het is daarom te meer opmerkelijk met hoeveel kalmte de Fran- sche ministeriele bladen die voorvallen beoordeelenen trach ten te doen zien dat de oppositie eigenlijk slechts naar een buitenlandscheu oorlog haakt om binnenslands, tot bereiking harer revolutionaire oogmerken van de daaruit voortvloeien de verwarring partij te trekken. Volgens nadere berigten uit Algerieis Abd-el-Kader na zijnen aanval op het kamp bij de Oued-Hamman, met zij ne colonne het gebergte overgetrokkenenna eenigen tijd in de vlakte van Egrishet oord zijner geboortedoorgebragt te hebben, gedurende den nacht uit het oog der Franschen verdwenen. Door een onzer dagbladen wordt heden verzekerd, dat Espartero op Franschen bodem zoude aangekomen zijn. Aan dit berigt werd weinig geloof gehecht. Heden hebben wij brieven uit Madrid, van den 14augus tus ontvangen. Dezelve geven omstandige berigten van de voorloopige vergadering der kiezersdie den vorigen dag plaats had gehad 900 a 1000 personen van allerlei denk wijze hebben daaraan deel genomen. De heer Olozaga is tot president benoemd geworden. Den 13 heeft te Madrid een gastmaal plaats gehad onder de aldaar aanwezig zijnde Andalusiers. Na het diner heb ben zich de gasten met muzijk naar het paleis begeven al waar eene serenade aan de koningin gegeven is geworden. De generaal Coneha is in den avond van den 7 te Sevilla aangekomen de bevolking heeft hem met geestdrift ontvan gen. De generaal Figueras en het stedelijk bestuur wachtten hem buiten de stad af. Te Barcelona heeft den 14 eene tijdelijke reactie plaats gehad. De heethoofden hadden zich dien avond verzameld en zijn met vliegende vaandels naar het plein van de Ram- bla getrokken waar zij de kreten deden hooren van leve de centrale junta! dood aan de tyrannen weg met de meer derjarigheid der koningin Eene zeer gematigde proclamatie van het hoofd van de jnnta den volgenden dag verschenen heeft de gistende gemoederen tot bedaren gebragt. In die proclamatie wordt het zeer afgekeurd, dat men, terwijl de junta haar oppergezag heeft nedergelegd en vrijwillig tot den rang van hulp-junta is afgedaald, zich aan ongeregeldheden schuldig maaktwelke niets anders dan nadeelig werken kun nen ook op den reeds kwijnenden toestand der nijverheid. De junta belooft steeds voor de algemeene vrijheden van Katalonie te zullen waken maar dezelve beveelt de bevol king eensgezindheidvrede en rust aan. BRUSSEL den 22 augustus. De koning en koningin be geven zich morgen of overmorgen weder naar Frankrijk naar het kasteel Eu, waar thans de Fransche koninklijke familie vereenigd is. Onze bladen meldendat de tarweoogst thans nagenoeg door geheel Belgic in de schuren verzameld en het product zeer overvloedig en van goede hoedanigheid is, zoodat men zich vleit weldra de graanprijzen te zullen zien dalen. In onze dagbladen leest.men dat een hazewindhond, die zijn meester te Ruysbrock tusschen Bergen er. Brusselmet den stoomwagen zag vertrekkendenzelven nasirelde» Tot Toret hield de hond den trein bij; hier geraakte hij ten ach teren, doch bij het station kwam de hond .3 min, na den trein aan. De afstand van Ruysbroek naaf Brussel is 2 uren eti werd door den trein in 10 en door den hond in 13 min. afgelegd. Volgens een onzer dagbladen is des morgens van den 21 dezer, na een overtogt van 10 dagen, te Antwer pen gearriveerd het Oldenburgsche kleine kofschip FJnigkeit kapitein Schwecrs. De geheele equipagie van dit vaartuig be staat uit 2 dochters van den kapitein, welke tusschen de 17 en 22 jaren oud zijn, en waarvan de eene den post van stuur man de andere dien van kok bekleedt, terwijl beiden, bij voorkomende gelegenheidhet matrozenwerk verrigten en zich daarvan wonder wel kwijten. In weerwil der moeijelijke bezigheden die zij te verrigten hebbenzijn deze meisjes niet slechts bijzonder gezond en sterkmaar ook buitengemeen schoon. De vader roemt zij ne equipage zeer, en verzekert, dat de dienst aan boord van zijn klein vaartuig even geregeld als op ieder ander schip wordt waargenomen. 's GRAVENHAGE den 22 augustus. I11 de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaa! van heden, zijn de geloofsbrieven ingekomen van het nieuw benoemde lid uit Noord-Brabandjhr. mr. I. O. de Jong van Beek en Donk. Er is eene commissie benoemd, om die geloofsbrieven te on derzoeken welke eenparig tot het toelaten van dit nieuw benoemde lid heeft geadviseerd. De heer Luzac heeft tegen j die toelating bedenkingen ingebragt, omdat het overgelegde extract uit het proces-verbaal van de Staten van Noord-Bra- brand niet voliedig was, of ten minste niet overeenkwam met art. 5 van het reglement van orde. Er heeft daarover eene vrij langdurige beraadslaging plaats gehad, ten slotte waarvan met 45 tegen 3 stemmen (die van de heeren Bruce, Luzac en van Panhuysjtot de toelating van den heer de Jong van- Beek en Donk is besloten. Vervolgens heeft de commissie voor de verzoekschriften rapport uitgebragt op eenige inge- komene stukken. Nog heeft in deze zitting het rapport op verzoekschriften van leden van afgescheidene Hervormde ge meenten betrekkelijk verkorting hunner regten gedeeltelijke vervolging en gemis van Gereformeerde scholen, aan Zijne Exc. den minister voor de zaken der Hervormde eeredienst, aanleiding gegeven tot eene uitvoerige rede waarin hij de gematigde en milde beginselendie thans door de Regering met opzigt tot de betrekkingen tusschen Kerk en Staat wor den gevolgd in het licht heeft gesteld. Het aantal der er kende afgescheidene gemeenten beliep volgens deze rede thans 135. De minister van marine heeft ter kennis gebragt van alle zeevarenden en daarbij belanghebbenden dat de betonning van het noordwester Vriesche zeegat, ten gevolge eener zich daarin dwars in het vaarwater gevormd hebbende steile droog te, die de bevaring daarvan gevaarlijk doet zijn, zal worden opgenomen. Blijvende de betonning van het noord-ooster zeegat vooreerst zoo als die is beschreven en gemeld. LEEUWARDEN den 17 augustus. Op den 15 dezer is alhier, in den ouderdom van 76 jaren, overleden de heer Julius Fitringa Cou/on, med. doet., lid van den raad de zer stadvoormaals president der provinciale commissie van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt, lid van onderschei dene geleerde genootschappen; een man, die in zijn werk zaam leven de groote hoedanigheden van zijnen veel omvatten- den geest, en de rijke kennis en ondervinding, welke hij ge durende meer dan 50 jaren van de geneeskunde en aanver wante takken had verworvenmet rusteloozen ijver aan het welzijn zijner medemenschen en de verbetering van verschil lende maatschappelijke instcllinge trachtte te bestedenen diein de kracht van zijn levenals geneesheerin en buiten Vriesland grooten roem genoot. NIJMEGEN den 22 augustus. Hoe gevaarlijk bet is zich bij een onweder onder boomen te begevenleert op nieuw het volgende treurige voorval: op den 15 dezer be vond zich te Ophemert een I7jarige jongeling, met name (Fouter van Wedden, op eenigen afstand van zijne ouderlij ke woning, bezig met het hoeden van vee. Deze, vermoe delijk voor eenen aanvangenden regen hebbende willen schui len werd kort na het onweder ouder eenen boom dood ge vonden zigtbaar door den bliksem getroffen. BREDA den 23 augustus. Op den 17 dezer, des avonds omstreeks 7 ure is in den Goeden Aard- en Eendragts-polder onder Raamstiónk, naast de sloot waaraan de overledene werk zaam wasbet lijk van Arte de Jongarbeider oud om streeks 38 jaren en wonende te Raamsdonkgevonden. Het doode ligchaam blaauwachtig van kleur lag op den rugde handen eu beenen over elkander gestrektmond en oogen open en was daaraan niets misvormd of beschadigd doch het bovenste gedeelte van des overledenen borstrok was op de hoogte van het hart min of meer vernieldterwijl deszelfs pet op een afstand van omtrent 5 ellen door ontelbare scheu ren uit elkander gerukt is ontdekt. De omstandigheden der bevinding en het aangewend geneeskundig onderzoek hebben doen besluiten, dat de overledeneter gelegenheid van het dien dag gewoed hebbende hevige onwederdoor den bliksem is getroffen» Op den 16 dezer is, door de onvoorzigtigbeid zijner kinderen de wpning van den arbeider Adriaan Janssen on der Uilekotengemeente Baarle-Nassauin brand geraakt en met het daarin aanwezig goed in de asch gelegd. Genoem de arbeider door dat ongeluk van al wat hij had verstoken heeft met zijn huisgezin voorloopig in eenen met aarde en groen bedekten kuil een onderkomen moeten zoeken. VLISSINGEN den 24 augustus. Wij vernemen met ge noegen dat door Z. M. Willem Frederik, Graaf van Nas sau aan de weduwe van den onlangs verongelukten ioods

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1