MID DEL8URGSCHE courait: 'W W°. 101. Donderdag 24 Augustus. NIEUWSTIJDINGEN. ZDmtscfdanb. (Bttoot-ÏSrittanjc. Ülgbevlanben •V' ■w v FRANKFORT den 16 augustus. Van de Turksche gren zen wordt onder dagteekening van den 7 dezer gemeld; De heeren von Lieven en Wastschenko zijn heden morgen van Belgrado naar Kragnjewacz vertrokkenalwaar zij mor gen ochtend zullen aankomen, 0111 de vroeger vermelde volksvergadering bij te wonen. Het voorloopig bewind en een aantal leden van den senaat hebben zich reeds voor eeni- ge dagen tot hetzelfde einde derwaarts begeven. Er bestaat thans geen de minste twijfel meer aan, dat IVucsitsch en Pe- tfoniewitsch het land zullen verlaten." De beraadslagingen over het vraagstuk van de opheffing der kloosters in Aargau zijn in de Zvvitsersche bondsvergade ring begonnen. De eerste zitting heeft zes uren geduurd hoezeer slechts acht leden het woord hebben gevoerd. De afgevaardigde van Aargau heeft in de eerste plaats de door zijn kanton uitgevaardigde opheffing verdedigd en aangedron gen op de noodzakelijkheid om een einde aan deze zaak te maken, door de aanneming van hét door dat kanton gedane aanbod om een der kloosters te herstellen. De afgevaardig den van ThurgauWaad, Tessin en Genevehebben de'n spreker ondersteund; daarentegen werd zijn voorstel hevig bestreden door den afgevaardigde van het voorzittend kanton (Lucern) die verklaarde, dat, wanneer men de vorderingen der Katholijken niet inwilligdedezen eenen aanvang zouden maken met de scheiding der kantons door middel van een bijzonder concordaat. Deze verklaring heeft eenen levendi- ..gen indruk gemaakt. De beraadslagingen zullen in de vol gende zittingen worden voortgezeten schijnen zeer hevig té Zullen zijn. LONDEN den 19 augustus. Ook de derde lezing der Ier- «che wapenwet is nu in het hoogerhuis geschied nadat ver scheidene lords hunne gevoelens over de beste wijze om Ier land door meerdere inschikkelijkheid tot rust te brengen nog haddeu'ontwikkeld. Prins Alcxander der Nederlanden is 11. maandag over Edinborg te Perfk aangekomenen heeft, 11a de merkwaar digheden dier stad bezigtïgd te hebben, nog dienzelfden avond .Zijnen togt itaar Braemar in de hooglandenhet jagtverblijf van den hertég van Leedsvoortgezet. Woensdag in den vroegen morgeit is over deze stad en hare omstreken ftveder .een hevig onweder losgebrokenver- gèzeld van z\v.aieu regen en hageldie veel schade hebben ..aangerigt. In den..afgeloopen nacht is deze hoofdstad weder door twee zware branden bezocht. De eerste barstte ten 1 ure uit in het venvpakhuis van den heer .V. WardTooleystreet en deelde zidh weldra gelijktijdig aan de aluinpakhuizen der dieeren Loftus en aan eene scheeps-tiramerwerf mede. Door de <groote hoeveelheid ligt ontvlambare stoffen als olie sal- .peterzwavelaluin enz»- aangewakkerd, verhieven de vlam men zich au en dan tot eene hoogte van meer dan duizend E-ngelsche voetenen leverden een verheven maar vreesselijk schouwspel op. De tweede brand ontstond des morgens ten 4 ure bij een yivurwerkmaker in Fetterlane, ten gevolge eener lievige •uitbarsting van 'buskruid. Ter naanwerneod kon het Jeyen van den eigenaar gered worden en van 12 personen „welke zich in het huis bevonden zijn de meesten beduidend .gekwetst. Men uit .bij deze gelegenheid op mieuw den wensch -dat het vervaardigen van vuurwerken., en het opeenstapelen van eene zoo groote menigte brandhare stóffen in de volk rijkste-wijken van Londen, voortaan.door gepaste verordenin- .gen belet moge worden. 0 Counellheeft weder bij.eene groote volksvergadering, •die op den heuvel van Ta ra, niet zeer ver van Dublin, ge- houden ishet voorzitterschap bekleed. Op dien heuvel werden in ouden tijd de koningen van 'Ierland gehuldigd en ■ook later eene ssoort van staten-vergaderingen gehouden. Een tovergroot aantal personen uit de naburige graafschappen en .-sommigen der gilden van Dublin, die met hnnn-e banieren ..■daarvoor waren uitgetrokkenhebben deze volksvergadering liijgewoond. Bij den aanvang daarvan '.hebben duizenden der .-aanwezigen eenen groeten kring gevormd, rondom de hier .aanwezige graven van den .bij den opstand van 3798 gesneu velde Ieren. Zij zijn daar op de 'knieën gevallen 'en hebben gebeden voor de zielen dier opstandelingen gedaan. In de bij .•deze gelegenheid door O'Commtl gehoudene redevoering, die anders in den gewonen toon was gesteldkwamen twee bij zonderheden veor, namelijk eene verklaring, dat Ierland, als bet de intrekking der unie had verworven, nooit een penning ■meer aan rente der staatsschuld dan van een kapitaal van 40 jnillioen jx. -st, zou betalen, en ten tweede eene aanmaning aan de Ieren, om'bij hunne regterlijke geschillen niet de ge wone regters te gebruiken, maar de beslissing der magistraats personen die in den laatsten tijd hun ontslag hebben geno men ais scheidsmannen in te roepen. Men acht dit laatste eene gevaarlijke poging tot miskenning der bestaande magten. JfttUlfjVtjfc. PARIJS den 18 augustus. Men blijft steeds verzekeren, dat de hertog van Atmale bestemd is om onder-koning van Algiers te worden. Hiermede zal echter nog eenigeu tijd ge wacht worden. Hij zal eerst worden benoemd tot gouver neur der provincie Constantineten einde zich gedurende daaraan van 's Rijks wege verbonden zullen worden gehou den voor vervallen met uitzondering alleen van de navol gende standplaatsen, welker bejioud door het voortdurend genot van jaarwedden uit 's lands kas, zal worden verze. lterd als Vooreerst, Waalsche predikants-plaatsendrie predikan- een paar jaren voor zijne hoogére betrekking voor te bereiden. >ten te Amsterdam, elk op eene jaarwedde van 2,234,50; twee te Rotterdam, elk op eene jaarwedde van 1^700 twee te 's Gravenhage de oudste op f 3,100de jongste °P een te Leyden op f 1,800; een te Utrecht op 1,800 en een te Groningen op f 1,300. Ten andere, Engelsche en Schotsche predikantsplaatsen een predikant voor de Engelsche gemeente te Amsterdamop. f 2.234, 5° een voor de Engelsche gemeente te Rotterdam, °P f l,7°° en een voor de Schotsche gemeente te Rotter-.- dam op f 1,700." Bij besluit van den 14 dezer, heeft Z. M. een nieuw tarief van foura^es, op voet van vrede, voor de officieren van het leger vastgesteld waarbij een aantal uitdeelingen van rations geheel zijn gesupprimeerd en de overige met inacht neming altijd van het beginsel, datde paarden, waarvoor het ration gegeven wordtwerkelijk aanwezig zijnaanmerke lijk zijii verminderd; met bepaling wijdersdat aan de iste en 2de luitenants van de kavallerie enrijdende artilleriedie 'voortaan slechts een eigen dienstpaard zullen behoeven te'hou- den (en derhalve slechts aanspraak hebben op de uitdeeling van een ration), bij ontstentenis of ziekte van hun paard, in dienstbetrekkingeen escadrons- of compagnies-paard zal worden verstrekt en dat de officieren van gezondheid en paarden-artsen mitsgaders de luitenant-kwartiermeesters, tot de troepen te paard behoorendeof daarbij dienst doende voor liet vervolg, wanneer de dienst zulks noodzakelijk zal vereischenop last van den kommanderenden officier, van een compleet uitgerust eskadrons- of compagnies-paard zul len worden voorzien. -4 Naar men verneemt heeft het Z. M. den Koning, op voordragt van den minister van marine behaagd, eenige wij zigingen daar te stellen in de tegenwoordige regeling van het personeel van den scheepsbouw van oorlogin dier voege dat de constructeurs en onder-constructeurs voort«*n een korps ingenieurs van de marine, zullen uitmaken. Aan.de constructeurs is toegekend de titel van hoofd-inge- nieurs, aan de onder-constructeurs die van ingenieurs van de iste en 2de klasse, wijders is aan de hoofd-ingenieurs ver leend de rang van kapitein-luitenant ter zee, aan de inge nieurs, van de iste klasse die van luitenant ter zee der iste klasse, aan de ingenieurs van de ede klasse die van luitenant ter zee van de ade klasse. De aspiranten zullen gelijk staan met de adelborsten der iste klasse bij de marine. De Duitschc dagbladen hebben gemeld, dat inhetlaatst van september tot den 8 october aanstaande het i ode armee korps van het Duitsche bondsleger in de omstreken van Luxemburg zal worden bijeengetrokkenen hoe men verwacht dat vele officieren van naburige landen tegen dien tijd aldaar zullen aankomenom bij gelegenheid der manoeuvresge tuigen te zijn van dit belangrijk militair schouwspel. Men noemt hier ter stede, als do.pr ons gouvernement tot dat ein de benoemd den majoor der infanterie Landolden kapi tein der artillerie Broers en den ritmeester der kavallerie Koning. AMSTERDAM den 21 augustus. Ter beurze was er he den nog al sprake van een ongelukmet den spoortrein van 2A ure van Haarlem voorgevallen maar zoo wij uit goede bronnen vernemenheeft de zaak enkel hierin bestaan dat de trein op de hoogte van het oude Amsterdamsche station, door de onoplettendheid van een der wachtersin een verkeerd spoor is geraakt, en hierdoor welligt geweldig tegen ditge- bouw zou hebben kunnen aanbotsenmaar dat de stoot door een De hertogin van Ürleans en de prinsen hare zonen zijn op het punt geweest van een ellendig ongeluk met een rijtuig te hebben. Bij het afrijden van eene steile helling 111 het woud van Carreau nabij Preslesis de stijl of klomp die de fourgon welke het rijtuig der hertogin volgde, moest tegenhoudengebroken en de fouron is in volle vaart tegen het rijtuig der hertogin komen botsenmet deszelfs dissel boom in het achterpaneel van het rijtuig indringende. In het rijtuig bevonden zich de hertoginde jeugdige graaf van Parijsde graaf van Eu en de prins van Wurtembergal les is evenwel nog zonder ongeluk afgeloopen. Gisteren avond is mevrouw Espartero alhier aan het Engelsch gczantschaps-hotel aangekomen, vergezeld, naar ge zegd wordtdoor den generaal Seoane hetwelk een bewijs voor de groote inschikkelijkheid van het nieuw Spaansch be stuur zou opleveren. Hoewel onderrigt, dat haar langer ver blijf in deze hoofdstad door niets zou belemmerd worden zet echter de hertogin der overwinning hare reis over Hévre naar Engeland denkelijk zeer spoedig voort. Te Madrid schijnt de eendragt tusschen de verschillen de partijen zich meer en meer te bevestigen. Onder den naam van comité der nationale partij heeft zich daar ge vormd eene vereenigingwaarvan de uitstekendste mannen van Spanje deel uitmakenen welker doel is om aan de ver kiezingen eene eenvoudige strekking te geven. De volko- menste overeenstemming heeft tot nu toe in derzelver verga deringen gehcerscht. Frankrijk heeft het nieuwe bewind van Madrid erkend en men gelooft dat Portugal en Engeland spoedig dat voor beeld zullen volgen. Sedert eenige dagen is veel gesproken van een veront rustend voorvalhetwelk bij de kust van Terre-Neuve zou hebben plaats gehad. Het duidelijkst berigt deswege leest men heden in een ministerieel dagblad. Daaruit blijkt, dat een Fransch visscherden 16 julijvan twee kinderen verge zeld met zijne praam is uitgeloopen om labberdaan te van gen. Door den vloed tot bij de kust van het groote eiland gedreven, geraakte hij in de nabijheid van een Engelsch vaar tuig dat tot kustbewaarder dienten van hetwelk terstond twee schoten op hem gelost werden, het laatste waarvan hem eene doodelijke wonde aan het hoofd toebragtterwijl de twee verschrikte kinderen, een gelijk lot duchtendezich on derin de praam verborgen. De bemanning van het Engelsch vaartuig naderde bragt hen naar de kleine haven Lameline over zond den volgenden dag de praam en het lijk terug en schreef aan den gouverneur dat het voorgevallene haar zeer leed was en dat zij slechts geschoten had om vrees aan te jagen „als of men (merkt het berigt aan) met kogels op de lieden schoot zonder doel om hen te raken, waarbij niet ver geten moet worden dat het de bevelvoerende officier der ge wapende sloep zelf geweest is die geschoten heeft." De gou verneur beeft terstond de goelet la Gentille naar Lameline gezonden, om de zaak te onderzoeken. Terstond heeft zich de Engelsche officier aan boord van dat schip begevenom zijne verschooning in te brengenmet herhalingdat hij geen oogmerk gehad had iemand te treffen. Men schrijft het aan deze gebeurtenis en aan de geschillen tusschen de Engelsclien en Franschen op Otaheite toe, dat de gezant de Sint-Aulaire die voornemens was eenige maanden te Parijs door te brengendenkelijk reeds zeer spoedig naar c Londen zal wederkeeren. Ook de maarschalk Sehastianidie J aldaar staand locomotief is afgewend geworden, en hierdoor thans bij den koning te Eu ismoet eerlang naar Londen grooterè schade voorgekomen is terwijl er ook voorts nie- reizen. 's GRAVENHAGE den 20 augustus. Den 29 julij 11. heeft Z. M. het navolgend besluit genomen Wij WILLEM II enz. Gehoord de voordragt van onzen minister van Staat belast met de generale directie voor de zaken der Hervorm de kerk enz., van den 15 jtinij 11., no. 13, ten gevolge van de plaats gehad hebbende overweging der maatregelen welke zouden kunnen genomen worden ter vermindering der uitgaven van 's lands kas In overweging genomen de noodzakelijkheid om deze bezuiniging zoo veel mogelijk op alle departementen van be stuur en dus ook -op die voor de eerediensten toe te pas sen vooc zoo veel -zulks kan plaats hebben zonder wezen lijk nadeel voor de belangen van de- godsdienst Oezien het rapport van het departement van finantien van den 25 dezer 110. Ljj,,R. U., Hebben goedgevonden en verstaan te bepalen Dat bij het eventueel ontstaan van vacaturen van mand èenig noemenswaardig letsel bekomen heeft. MIDDELBURG den 23 augustus. Bij Zr. Ms. besluit van den 16 dezer is tot broeder der orde van den Neder- lanschen Leeuw benoemd de heer A. Gouka, hoofdonderwij zer bij de stads-armenscholen binnen deze stad. Bij besluit van den 26 julij 11. heeft Z. M.herzien hebbende de besluiten van 12 junij 1839 {Staatsblad no. 22) en van 14 november 1840 Staatsblad no. 73), bepaald, dat het bij 23de lid van eerstgemeld besluitonder anderen aangewezen gerijfkantoor Hontenisse tevens is opeu- gesteld voor den invoer van steenkolen langs de Schelde en het kanaal van Neuzen, naar de haven van Walsoorden, onder gezegd kantoor gelegen; dat, bij wijziging van art. 4 van het voorschreven besluit van 14 november 1840, worden opgeheven de aangeduide routes of heerebanen a. van den zoogenaamden Grave-Jansdijkvan Assenede langs de buurt schap het Staakje naar Sas-vau-Gend b. van den zoogenaam den Wittebrugsweg komende van Sinte-Margueriet over Wa- terlandkcrkje naar IJzendijkeen dat in plaats van laatstge- j noemden weg wordt aangewezen de Wittebrugsweg loo- predikants-plaatsenzoo bij Waalsche als bij Engelsche en i pende van Sinte-Margueriet naar het gehucht de Brakke, Schotsche PresbyteriaanschC gemeenten de traktementen 1 tot aan het aldaar gevestigd gerijfkantooren zulks öra al- 'De abonnements-prijs dezer Courant is 2 ,75 voor drie maanden, en franco per Post 3. De abonnemented wordon voor niet minder dan drie maanden genomenen de betaling geschiedt comptantof bij het einde yan ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien men dezelve in het eerst nit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regelmet uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingenwaarvan de prijs is van één tot zes regels 1 50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald.

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1