MIDDELBURGSCHE C O li A i\T T. ■&r! -ï») se A\ 100» Diugsdag Sb. 1 Pi te H «f'**® 22 Augustus. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. i Met hartelijke dankzegging geven wij langs dezen weg be- rigt, dat wij nog van edele weldoeners voor de zieken, ar- De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEE LAND brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden dat ten gevolge van eene vereischt wordende herstelling aan de Axelsche-Sassingde passagie van Rijtuigen over de Brug dier Sassing, gedurende den tijd van veertien dagen te rekenen van den 21 Augustus 1843 tot en met den 3 September aanstaande ingeslotenzal gestremd zijn. Middelburg, den 17 Augustus 1843. De Staatsraad Gouverneur voornoemd, Bij deszelfs afwezigheid SPRENGER, Lid der Gedeputeerde Staten. lacfccnbm.ifetng. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van alle In- en Op gezetenen, dat van heden af tot op den 31 dezer maand, des voormiddags van tién tot twaalf ure op de Stedelijke Griffie ter inzage zullen nederleggen a. Eene Lijst der Stemgeregtigde In- en Opgezetenen, bin nen deze Stad en Ambachtenen b. Eene Lijst dergenen die bij het Stedelijk Bestuur be kend zijnde vereischten te bezitten om tot Leden van het Kies-Collegie te worden benoemd. Dat op gemelde Griffie gedurende die dagen eene Bus zal zijn geplaatst tot de ontvangst der reclamatien van digenen, welkeof door verzuim van de gevraagde opgave of door elke andere oorzaak op deze Lijsten of eene derzelve niet mogten voorkomenzullende de belanghebbenden mitsdien zich zeiven te wijten hebben wanneer zij abuslvelijk daarvan mogten zijn weggelaten. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 18 Au gustus 1843. Burgemeester eti Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. 2 Xmbc?tcbiug. Op Donderdag den 24 Augustus 1843 zal de Directie der breede Watering bewesten Terseke trachten aan te besteden, in het Gemeentehuis te WEMELDINGEdes morgens om tien ure 1. Het graven van 1400 il 1500 Ellen lengte WATER LEIDING, waarvan de boorden opgaande ij. op ti van af de Sluis-kom der nieuwe Sluis onder Wemel- dinge, Zuidwestwaarts naar het. Dorp Kattendijke. 2. Eene STEENEN HEUL in de genoemden nieuw te graven Waterleiding, met 3 Kokersiedere Koker wijd 3 Ellen in den dag in den Ruisweg aldaar. De aanwijzing dier werken zal plaats hebben op den dag vóór de Aanbesteding, des morgens om negen ure, te begin- inen aan opgenoemde Sluis. Informatien, die Werken betreffende, zijn te bekomen bij de Directe van opgenoemde Watering. ilcbcvUnbscïtc 45anbcl-2flaat0cbap|iij. De DIRECTIE maakt bekend dat de NAJAARS-KOF- F(J-VEILINGEN der Maatschappij van 1843, zullen gehou den worden op de dagen en plaatsen, en bestaan uit de hoe veelheden hieronder gemeld Te ROTTERDAMop Donderdag den 31 Augustus 1843, 270,376 Balen Java KOFFJjliggende aldaar. Te AMSTERDAMop Maandag den 4 September 843 35.3^96 Balen Java KOFFJJ liggende aldaar. T DIT0 DITO, liggende te Dordrecht. .Te.MIDDELBURG, op Donderdag den 14 September 1843, 33»457 Balen Java KOFFIJ, liggende aldaar. De Maatschappij geeft bij deze aankondiging de verzeke ring,, dat zij vóór hare gewone Vqorjaars-Veilingen van 18.441 geene andere JXoffij dan de -bovengemelde partijen aan ide Markt zal brengen. De Monsters zullen op Vrijdag den 4 Augustus 1843 ver krijgbaar zijn3 terwijl de Notitien met de Veil-conditien in itijds zullen worden uitgegeven.. ..Amsterdam, den c.o.Julij 1843. VAN DER HOU VEN President. KOOY, Directeur., fungerend Secretaris jtcberfatrtsrite ^anbcl-Rlaatscltapptj. De DIRECTIE maakt bekend, dat door haar ■zullen ge- weilci worden*: Te AMSTERDAMop Vrijdag den 25 Augustus 1843, .3U.373 Kanaas. en'Kranj. Java SUIKER •200 Kisten DITO J liggende aldaar. 1-8,368 Kanass. en Kranj. Java SUIKER 150 Kisten DITO j* «gg- tc Rotterdam. Te MIJ)DFAAilJRG op Donderdag den 14 'September 1843, -6,318 Kannass. en Kranj. Java SUIKERliggende aldaar.' Waarvan de Notitien «net de Veil-conditien Sn ïjjds zullen worden uitgegcvcin. Amsterdam, den 25 Julij 1843. VAN DER IIOUVEN, President. KOOYDirecteurfungerend Secretaris. men en weezen gekregen hebben: te Biggenkerke, door be- zorging van den schoolonderwijzer P. de Vey van G. R. 25, van J. 2 60; te Arnemuiden, van vier arme we vers, ieder 2 cent, welke gift ons bijzonder aangenaam was en ons tot in de ziel drong, ën waarvan wij dan ook bij de- ze gelegenheid gaarne melding makenbij gelegenheid van het ter aarde bestellen van een lijkvan een drager die on bekend wil blijven, tweemaal 25 cents; 14 augustus, bij mijvan een onbekendü 2. Bij den heer IV. van Schalk Serlévoor Arnemuiden, den 12 augustus», van G. K. B. 2,60; den 14, uit de collecte in de Hervormde kerk te Vlissingen f 2, uit idem in de Oostkerk te Middelburg, van S. W. 30 cent, uit idem van I. K. 15 cent, van een onbe kende uit idem f 1 van een onbekende uit idem des namid dags f 3uit idem des namiddags in de Nieuwe-kerk van G. f 1; deri 15 dito, van een onbekende ƒ5,20; den 16, uit de collecte van dingsdag avond van C. f 1 uit idem van I. B. 2 60, uit idem van C. J. K. R. B. ƒ2 60 van een onbekende uit idem ƒ2,60; den 18, van een onbekende! 10, van een onbekende 25 cents, van N. N. 25, van E. ƒ2,60; den 20 dezer, uit de vroegpredicatie Nieuwe- kerk, van S. W. 30 cents, uit idem van een onbekende 20 cents, uit idem des voormiddags van A. D. M. 1uit idem van A. Z. a 60, uit idem van G. F. fiuit idem van P. V. D. S. 65 cents, uit idem van een onbekende 1 uit idem des namiddagsvan een onbekende 5uit idem des voormiddags Oostkerkvaneen onbekende ƒ2 60, uit idem van N. 1uit idem van een onbekende 85 cents, uit idem van een onbekende 1uit idem van een onbekende 3. Bij den heer de Blaecke de Ligny: 15 augustus, van een onbekende vijf Z. rijksdaalders of 13, van O. twee of 5, 20; den 16, van een onbekende 5, en onder delet ters L. W. 10. Door bezorging van den schoolonderwijzer A. I' Lodewijk, te Koudekerdenogmaals van A. H. W. ƒ1 M. V. fi, J. K. D. V. 1J.K. 1N. N. ƒ3,25, b! ƒ.1 50, T. IL W. 1II. V. M. 75 cents, J. D. G. 1 J.H. 1 J. A. 3. Uit de gemeente Gapinge, door den onderwijzer J. den Boervan een onbekende 2 60 van A. D. fi ,40, van A. W. N. C. 3 van N. N. 1van I. P. 1 van I. G. 2 50van A. Z. 2 60 van N. N. fi60van D. K. 1van A, 520, van N. N. 70 cents, van M. P. 1 van C. en J. D. 50 cents. Ontvangt den hartelijken, innigen dank, benevens van ons, van onze zieken, armen en weezen, en worde onze en hunné bede naar Gods welbehagen verhoord, dan smaakt, en gij wier giften wij vermeld hebbenen gij die zulks niet ver koost, maar die wij met hartelijke dankzegging in persoon aangenomen hebbende reinste en zaligste vreugde voor de ze uwe liefde en barmhartigheiden de goede God schenke u Zijne dierbaarste zegeningenGaarne zal zichop ons verzoek, de wel-eerw. zeer geleerde heer M. S. Compen- hanspredikant te's Heerenhoek in Zuid-Beveland, met de ontvangst der giften voor de zieken, armen en weezen, te Arnemuidenin zijne streken belasten. Arnemuiden, den 21 augustus 1843. Namens de Commissie, H. HAESEBROECK. NIEUWSTIJDINGEN. SEDuitsdtïrtub. FRANKFORT den 14 augustus. Prins Albert van Prui sen is den 9 dezer, van zijne reis naar het Oosten, te Berlijn, en de kroonprins van Wurtembergden 12 dezer, van zijne reis naar Engeland, te Stuttgardt wedergekeerd. Van Dresden den 10 dezer wordt gemeld: „Al wie immer de stad Praag bezocht heeft, herinnert zich de over heerlijke hostieschaal van de kerk van Lorette, waaraan men, volgens opgave van den capucijner, die aldaar de functien van cicerone waarneemt, niet minder dan 6000 juweelen telt. Twee spitsboeven uit Dresden hebben het plan gesmeed ge had, er zich meester van te maken. In een deftig rijtuig rijden zij naar de kerk, waar zij zich de schaal doen wij zen; maar een derde medepligtigedie de rol van bediende speelt, houdt de wacht aan de deur. Onverhoeds springt een der beide voorgenoemde heeren op den 78jarigen capu- cijn toe en werpt hem onder zijne vuistslagen op den grond; de ander werpt zich met den ponjaard in de hand op den koster, die kwam toeschieten. In de biechtstoeltjes bevon den zich evenwel, gelukkig, eenige boetelingen, die door de bezoekers niet waren opgemerkt geworden, deze snellen de beide aangerande geestelijken ter hulp, overvallen en ver meesteren-de roovers; de derde, die de wacht hield aan de deur, was de eenige die bet met de vlugt ontkwam. Bij het overbrengen naar de gevangenis heeft de militaire magt alle moeite gehad om de heiligschenners voor dc woede van het graauw te beveiligen. De wonden der geestelijken zijn ge lukkig niet gevaarlijk." LONDEN den 16 augustus. Het. huis der fords beraad slaagt "nu 'ovei* dë ïérscho wapenwet,*eri beeft gisteren tot de tweede lezing van dezelve besloten», wfdat verscheidene leden den maatregel en in 't algemeen de staatkunde der mi- I misters jegens Ierland bestreden hadden. Eindelijk heeft men nadere berigten nopens Espartero. Hij is den 6 dezer, ten half 10 ure des avonds, aan boord van de Malabarin de haven van Lissabon aangekomen ver gezeld door van Haleneenige zijner laatste ministers en ver scheiden andere hem trouw gebleven personen, te zamen 30 in getal. De koelheid met welke zijne komst vernomen werd grensde aan minachting, en toen de bevolking den volgenden morgen zich langs de boorden van den Taag schaardeom het schip te zienschepte zij groot behagen in die spotter nijen waaraan het nooit jegens mannen ontbreektdie plot seling hoog gestegen zijn, om even plotseling diep te val- ien. Intusschen hielden de ministers een kabinetsraadten einde te overwegen wat hun te doen stond wanneer de hertog verlof mogt vragen om te landen en in Lissabon eene schuil plaats te vinden. Maar de verklaring van den Spaanschen ge zant, den heer Aguilardat ook hijwat tot nog toe door hem geweigerd washet nieuw bestuur erkendemaakte een einde aan hunne verlegenheid en zij besloten het aan wal stappen te weigeren. Bij de afzending dezer berigten was daartoe echter nog geen aanzoek gedaan, en men dacht alge meen dat Espartero, met de Malabar, of een ander Engelsch schipzijne reis naar Engeland voort zou zetten. PARIJS den 17 augustus. De dagbladen deelen heden eene depeche uit Madrid van den 10 mede, inhoudende, dat Espartero geen verlof van het Portugesche bewind heeft kunnen bekomen om te Lissabon aan land te stappen zoo dat hij zich genoodzaakt heeft gezien aan boord van het vaartuig Prometheus over te gaan, om met hetzelve naar Londen te vertrekken. Gemelde bodem is onmiddellijk uit de haven van Lissabon vertrokken en heeft Bayonne aange daan, waarschijnlijk met oogmerk om de echtgenoot van Es partero mede aan boord te nemen. Deze had echter de stad reeds verlaten en de Prometheus heeft daarop den togt naar Londen voortgezet. Men kent hier thans de proclamatie door Espartero den 30 julij afln de Spaansche natie uitgevaardigd alvorens hij zich op de Malabar inscheepte. Ik heb (dus luidt de aanvang van dat stuk) den post van regent des koningrijks aarfgenomen om zekerheid aan de constitutie en aan den troon der koningin te verschaffen nadat de Voorzienigheid de edele pogingen des volks bekroond en het van de dwingelandij be vrijd had. Als eerste overheids-persoon heb ik gezworen de grondwet te handhavenen om haar te redden heb ik haar niet geschonden. Het is aan dezen blinden eerbied dat hare vijanden hunne zegepraal te danken hebben maar ik ben niet meineedig geworden." Voorts zegt hijdat er een tijd geweest is wanneer hijna afloop van den bij de constitutie bepaal den termijneene inwendig rustige en buitenslands geëerde monarchie in de handen der koningin hoopte te kunnen over leveren. Een militaire opstand (dus gaat de proclamatie voort) zonder het minste voorwendsel begonnen heeft het door eenige zamenzweerders aangevangen werk voltooidver laten door hen welke ik zoo dikwijls ter overwinning geleid hadben ik genoodzaakt eene schuilplaats op vreemden bo dem te zoeken terwijl ik vurig het geluk van mijn geliefd vaderland wensch. Aan de regtvaardigheid van dat vader land beveel ik hen aan die nooit de wettige zaak verlaten en zich zelfs in de hagchelijkste oogenblikken tot het laatste toe getrouw betoond hebben. In deze mannen is het dat de staat immer zijne heehtste steunsel vinden zal." Heden is alhier berigt ontvahgen, dat de hertogin der over winning den 13 julij te Bayonne aangekomen is, en zich, zonder Parijs te bezoeken te Havre naar Engeland zal in schepen. Hcfretrljutbcn. AMSTERDAM den 18 augustus. LI. woensdag heeft hef provinciaal geregtshof van. Noord-Holland onder voorzitting van mr. (V. D. Cramerbehandeld de zaak van Gèrritje Verkerk oud 26 jaren boeren dienstmeid onder Nieuwer- Amstel beschuldigd van de misdaad van kindermoord. - De advocaat-generaal mr. D. C. van der Kemp requireerde de schuldig-verklaring der beschuldigde aan het haar te laste gelegde misdrijf, en de toepassing van de straffe des doods. De beschuldigde, herhaaldelijk ondervraagd zijnde of zij haar kind werkelijk mishandeld had, en zulks ook met het doel om het te doen sterven, gaf met diep berouw te kennen, dat zij zich verpligt gevoelde die vraag bevestigend te be antwoorden. Na dat de verdediging door mr. Abr. de Vries exofficio was voorgedragen, heeft het hof gisterenmor gen ten elf pre deszelfs arrest uitgesproken en hoewel er kennende dat de beperktheid van de geestvermogen-s der be schuldigde gebleken was, echter geene termen gevonden oin dc beschuldigde van alle regtsvervolging te ontslaan haar alzoo schuldig verklaard aan de misdaad van kindermoord en veroordeeld tot de Straffe des doodsuit te voeren binnen de stad Amsterdam. NIJMEGEN den 18 augustus. Eergisteren had alhier, bij gelegenheid van de exercitien in het vuur, een soldaat, reeds vele jaren gediend hebbendehet ongeluk door de overhaasting in liet schieten, den laadstok in den loop te laten en den zei ven eenen anderen soldaatnog recruutin dc borst te schieten. Wij vernemen dat de lijder in de in firmerie te Grave onder behandeling isen dat er hoop is hem tc behouden. T~-—T— «-» 7

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1