ZEETIJDINGEN. ADYERTENTIEN. Middelburgsche Schouwburg. DE STOOMBOOT DE SCHELDE 6 «.n. wordende renten van inschrijvingen en obligatien ten laste -van dén Staat of deszelfs Overzeeschc Bezittingen, en van •zoodanige geldleeningenwelke door den Staat zijn gewaar borgd de in 's Rijks schatkist gestorte borgtogten van comp tabele ambtenaren daaronder begrepenmitsgaders van die ten laste van provinciënsteden en gemeenten des Rijksof van binnen hetzelve gevestigde heemraadschappen, dijk- of polder-besturenkerk- en armbesturenopenbare gestichten en instellingen van liefdadigheid in dit artikel omschreven en zulks door middel van inhouding of afkorting bij de uit betaling der verschenene interessen. Art. 5. Van deze belasting worden vrijgesteld de inschrij vingen op de grootboeken der nationale schuldthans be staande ten name van armbesturen openbare gestichten en instellingen van liefdadigheid hierboven vermeld. Art. 6. De belasting op de inkomsten van ambten wacht gelden en pensioenen meer dan f 300 's jaars bedragende wordt bepaald naar de volgende classificatie Op 5 ten honderd wanneer dezelve minder dan 1000 bedragen. 6 pet. van f 1000 tot beneden de 2000. 7 pet. van f 2000 tot beneden de f 3000. 8 pet. van f 3000 tot beneden de f 4000. •9 pet. van f 4000 tot beneden de f 5000. en 10 pet. van f 5000 en daarboven. Bij artikel 8 wordt bepaald dat van deze belasting zullen worden vrijgesteld de jaarwedden en toelagen van geestelijken van alle godsdienstige gezindheden, welke 1000's jaars of minder bedragen de traktementen der iste en 2de luitenants bij de landmagt en de non-activiteits-traktementen van de iste en 2de luitenants van de marine. [In een volgend noramer zullen wij dit ontwerp in zijn geheel -meóedeelen.] Dit ontwefp', met de daartoe behoorende memorie tot toe lichting, is, ter overweging, aan de afdeelingen verzonden. Daarna zijn de beraadslagingen over het op heden aan de orde van den dag zijnde ontwerp nopens het judicieel tarief aangevangen. Over den eerstén titel, handelende van de kantonregters en hunne griffiers hebben de heeren van GoltsteinModderman, van Damvan Nes en Zijne Exc. de minister van justitie het woord gevoerd. De drie eerste sprekers hebben het ont werp bestredenop grond der vermindering van emolumen ten aan kantonregters en griffiers in vergelijking van het thans bestaande tar.ief toegekend. De heer van Nes was van oor deel dat het algemeen belang hier zal moeten wijken voor het belang van sommige ambtenaren. In deze zijne meening werd de heer van Nes versterkt door zijne vroegere onder vinding als vrederegter verkregen. Zijns inziens zullen zich, in weerwil dier verminderingnog altijd geschikte personen voordoen, die met het kantonregters-ambt zullen zijn vereerd. Zijne Exc. de minister van justitie heeft onderanderen be toogd, dat de emolumenten, aan de kantonregters toegekend, geen den minsten invloed zullen hebben op het karakterde eer en waardigheid van den kantonregter, vermits ook aan onze oude raadsheeren en regters ju ra zijn toegekend en des echter hunne onkreukbare eerlijkheid den roem heeft geves tigd waarop het nageslacht nog boogt. Hetontwerp in om vraag gebragt zijnde is met eeue. meerderheid van 39 tegen 8 stemmen aangenomen Tegen hebben gestemd de heeren ModdermanLuyben Anemaetvan Dam van Goltstein van HeeckerenMut- saers en Nederburg/i. De tweede titelhandelende van de griffiers bij de arron- dissements-regtbankende provinciale geregtshoven en den Hoogen Raadis zonder discussie met algemeene stemmen aangenomen. Daarna-zijn de discussien over den derden titelhandelen de van de advocaten, geopend.. De heeren van Rappard de Man, Scheers vanIiarencarspelUyturerjf Sterling, Cost JordensStar BusmantiLuyben en Verwey-Mejan hebben het ontwerp bestreden, hoofdzakelijk op grond, dat de bepa ling volgens welke de triompherende partij genoegzaam al de kosten van haren advokaat moet betalenstrijdig is met i ■de eerste beginselen van regtenkrachtens welke een ieder •die door eene onregtmstige daad een ander schade veroor zaakt verpligt is die schade te beteren. De heer Luzac sprak in eenen tegenovergestelden geest. Zijns inziens be hoort men, indien men den stand der advocaten in eere wil houden, tot het Fransche stelsel terug te komen. Omstreeks ten vier ure zijnde verdere discussien verdaagd tot op morgen ochtend ten elf ure. Zaturdag avond, omstreeks half 7 ure, ontstond brand op den hooizolder van den melkboer Starrenburggelegen achter zijn woonhuis alhier, welke brand ontstaan is doorliet broeijen van het hooi. Spoedig waren onderscheidene brand spuiten aangebragt, waarvan echter niet meer dan twee in werking zijn gesteld. Tegen 2 ure in den nacht was men ■den b and geheel meester. De schade aan deze woning, alsmede aan de belendende huizen, is niet noemenswaardig. Bij dat ongeval heeft men alleen te betreuren het ongeluk overgekomen aan een der spuitgastenmet name P. Doesburg, van beroep metselaar, huisvader van vrouw en 5 jonge kin deren wordende hem door eene hooivork drie teeneu van zijn regtcrvo'ét afgestoken. Onmiddellijk na het eerste ver band 'gelegd door de heeren Meijer en den zoon van den 'lieer Zijnen, is gemelde persoon met de meeste zorg naar het burger gasthuis ter verpleging overgebragt. Dit ongeluk is te betreurenswaardiger, daar de gekwetste een zeer oppas send werkman is. Behalve in den molen bij de Muiderpoort te Amsterdam staande zullen worden ontbonden zijnde het departement van oorlog tevens gemagtigd tot het nemen van zoodanige be schikkingen, als het tot stand brengen van dezen maatregel zal vereischen. Men verneemt met genoegen dat de heer F. Botgor- schekkamer-virtuoos van Z. M. den Koningmet adsisten- tie van mevr. M. Anschutz Botgorschek en der heeren Ceulen van Emden en de Groot, op maandag den 21 dezer, in den Prinsentuin te Vlissingen eene groote soiree musicale zal geventen voordeele van het gezin des verongelukten loods Leendert vanHoeke. Het is te hópen én te verwachten, dat dit edel doel met eene ruime deelneming zal bekroond worden. Uit Amsterdam wordt gemeld dat de heer M. M. Cogpman, een uitmuntend schaakspeler, het plan heeft ge vormd en reeds nagenoeg tot stand gebragt0111 onder zijne leiding een schaakgenootschap op te rigtenwaarvan de le den gedurende de aanstaande wintermaanden eenige malen in de week zullen vergaderenom zich in dit edele spel te oefenen. Hetgeen vooral aan dit genootschap nieuw belang zal bijzetten isdat men er op gezette tijden om prijzen zal spelen. Men juicht er het plan van den heer Coopman zeer toe en twijfelt niet of het nieuwe genootschap zal on der zijne leiding aan die stad eer aandoen. Te Iloogeveen (Groningen) is de huisvrouw van den brigadier veldwachter Leyssenaardie den 21 augustus 1840 bevallen was van twee zonen den 2 dezer verlost van drie mede welgeschapene kinderen een zoon en twee dochters die alle in leven, en, gelijk-de moede?welvarende zijn. Den 10 dezer is te Maastricht een jongeling, van der tien jaren het slagtoffer geworden zijner edelmoedige hulp vaardigheid. Een ander kind van denzelfden ouderdom dat, bij de aanlegplaats der stoomboot, op het punt was te verdrinken deed een luid angstgeschrei hooren. Oogenblik- kelijk snelt de jeugdigedoch ongelukkige menschenvriend hem, die zich in gevaar bevindt, ter hulp, en heeft het ge luk hem te redden: doch, in den eigen oogenblik dat deze zich aan den oever bevindt verdwijnt de redder in het wa ter onder een vaartuig. Niet zoo spoedig als hij gedaan had, werd hem hulp tocgebragtzoodat de beklagenswaardige uit het water opgehaald wordende, slechts zeer flaauwe tee- kenen van leven gaf. Niettegenstaande alle aangewende kunstmiddelenis het niet gelukt den edelen jongeling in het leven te behouden. De laatste berigtcn uit Spanje zijn de volgende Perpignan 12 aug. De junta van Barcelona heeft zich den 10 aan het gouvernement van Madrid onderworpen ha re magt als ópper-junta nedcrleggende en zich alleen tot raadplegende junta bepalende overeenkomstig het bcshiit van het ministerie Lopcz. Den 9 bereidde men zich te Valencia met kalmte tot het verkiezen der cortés. Men keurde de verrigtingen van .het ministerie Lopez goed." In de correspondentie van Madridvan den 3 dezer uit den Morning-Chronicleleest men: Het gouvernement heeft uit Parijs de gelukwenschingen der koningin Christina nopens de gebeurtenissen van den 22 en 23 julijontvangen. Zij verklaart, dat zij niet als regen tes naar Spanje zal terugkeeren en dat hare meening ten dezen opzigte ook die is van haren raad te Parijs; zij was van gedachten, dat men wel zoude doen met de koningin Is abel la meerderjarig te verklaren. Men gelooft, dat de jon ge koningin zoodra zij meerderjarig isingevolge de wet des landsmet toestemming ecner bevoegde regtbankeen curator over hare goederen zal aanstellenen dat het de koningin-moeder iswelke deze betrekking zal te beurt vallen." FAILLISSEMENT. Bü Vonnis der Arrondissements-Ilegtbank te Middelburg 'gewezen den 14 Augustus 1843, behoorlijk geregistreerd, is PETRUS OTTE Koopman in KolenWinkelier in Aar dewerk enz.wonende te Middelburgverklaard te zijn iw staat van Faillissementaangevangen denzelfden dagen is j in hetzelve tot Regter-Commissaris benoemd de Edel-Achtbare Heer Mr. Jean Theodore Adrien van Maanenen tot Curator Johannes Martinus BrieveProcureurwonende te Middel burg. Voor uittreksel deugdelijk verklaard door mij,, J. M. BRIEVE Curator. Daar de ondergeteekende in de noodzakelijkheid gestefcT wordtom een iegelijk te waarschuwen van niets op zijn naam af te geven ofte porgen, alzoo hij voor de betaling van dien niet instaat, zoo worden ook diegenen, waarvan hij iets te vorderen heeft, verzocht, te betaling aan hem in persoon te doenten einde verder valsche handteekening te voorko men. M. SLOAN Hoofd-Machinist bij de Middelburgsche Stoomboot-Maatschappij. VERKOOPING van BOEKEN, PENNINGEN, MUNTEN enz. te VEERE. Op Vrijdag den 18 Augustus 1843, des morgens 10 ure, in het Huis Wijk C. No. 105, aan de Zuidzijde van de Ha ven te VEERE ten overstaan van den Notaris IV. M. Snij der en getiiigen Verkooping van eene fraaije Verzameling van BOEKEN waaronder alle de Werken van de Maatschap pij Tot Nut'van V Algemeen, van 1784 tot 1843, geheel compleetalsmede van eene aanzienlijke hoeveelheid PEN NINGEN en MUNTEN, zoo in Goud, Zilver als Koper,, en eenige LIEFHEBBERIJENwaaronder Horens en Schel pen, een opgetuigd Brikscheepje, Verrekijkers en Boeken kassen. Alles nagelaten door den Wel-Edelen lieer C. de Nood Dz.in leven Secretaris en Ontvanger der Stad Veere» Zijnde de Catalogus ten Kantore van bovengenoeinden No taris te Veere alsmede bij den Boekdrukker U. F. Auer te Middelburgtegen tien cents te verkrijgen mits franco aan- j vrage doendeterwijl de Kijkdagen op den Catalogus zijn vermeld. De Penningen en Munten zullen worden verkocht na den afloop der veiling van de Boeken, De Boekverkooper F. Hendrikse te Middelburg zal zich- mede met het opnemen van commissien belasten. Op Vrijdag den 1 September 1843, des voormiddags ten tien ure zal,, ten overstaan van den Notaris Abraham van den Bi oecke Az.op de AVerf der Gomwercie-Compagnie te* Middelburg, in het openbaar worden te koop gepresenteerd eene groote partij HOUTWAREN, bestaande in Eiken Pla ten, Ribben, Grondplanken, üamstijlcn, Mestput- en Schut- selpalen, Eiken en Greinen Dcelen Greinen en Dennen Rib ben JuffersKolders en Sparren voorts eene groote partij BRANDHOUT, een MOLEN-AS en hetgeen verder zali worden gepresenteerd. Alles twee dagen te voren en op den dag der Verkooping voor ieder te bezigtigen. De toegang tot de Werf is bij de St. Geertraidspoort. Xe koop een donker bruin Geldersch MERRIEPAARD,. zeven jaren oudnadere informatien te bekomen bij de Uit gevers dezer Courant. Bij goed weder zal doof het korps muzijkanten der schut terij op heden (donderdag) avond ten 6 ureop het Molen water muzijk worden gemaakt. Bij de Boekhandelaren F. KLEEUWENS ZOONte Goeswordt heden uitgegeven en is bij hunne Correspon denten in Zeeland verkrijgbaar gesteld NOG IETS over de AFDAMMING van het SLOF.naar aanleiding van eenige beschouwingen over de afdamming van het Sloe enz, door B. P. G. van Diggelen Inge nieur van den Waterstaatdoor J. ab UTRECHT DRES^ SELHUIS. Prijs 30 ets. Dit stukje eenige niet algemeen bekende geschiedkundige- bijzonderheden bevattendekan alzoo als eene bijdrage tot de kennis van Zeeland worden beschouwden wordt ook ate zoodanig aan hen die hierop prijs stellen aanbevolen. heeft, gedurende het onweder van 11. donderdag avond, de bliksem ook brand veroorzaakt aan -het westeinde van den Wormerin den verwmolen de Bootsmansmaattoebehooren- dc aan de heeren Haardcmaker de Graaf en Comp.,- de mo len is "geheel afgebrand. MIDDELBURG den 16 augustus. Bij besluit van den 12 dézer heeft Z. M. ter vermindering der uitgaven van oorlog bepaald dat de 2de en 3de divisie» van het alge- 1 meen depot .der landmagt 110. 33 met den 31 december aan- I VLISSINGEN den augustus. Voor Antwerpen be stemd zijn alhier ter reede gekomende HerstellingJ. Z. Patjer, van Koningsbergen, en de Vrouw IVicherdina J. J. Kroon, van Memel, beide met rogge; Emelie Ferdinand J. J. O. Hartwig, van Nerva; Achilles, C. G. Moller, van Gothenburgen Janus, J. Bessesen van Memel, alle drie met hout; Anna Jantina-, W. J. Kramer, van Stockholm, met teer en ijzer; BarbaraII. Abramsvan Memel, met hennipzaad de Vrouw GèbkeC. Weebervan Bergen, met stokvisch ZwillingeP.-L. Brandt, met rogge, en Ernst August, W. Kramer, met lijnzaad, beide van Riga. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en van onze reede naar zee gezeild: Joltarina Gezina, P. G. Schuur, op avontuur; PattlineE. Dade de Jonge Antonie, II. Beeck- man, en de UnieI-I-. Gruminga alle drie naar de Oostzee, alle met ballast. VEIIE den 16 augustus. Heden zijn naar zee gezeild de kof de Ondernemingkapitein K. de Kok, naar Seahajn en de brik Jo'm Amaliakapitein Win. Mannersnaar Suil de rland beide van Middelburg, met ballast. {-Jeden beviel voorspoedig van eeue DOCHTER, E. A. M. Faro geliefde Echtgenoot van Nieuwvliet P. de KOK. den 15 Augustus 1843. Eenige kennisgeving. \7oor de menigvuldige bewijzen van deelneming, ontvan gen bij het overlijden van onzen geliefden Vader PIETER JACOBUS SERLÉ betuigen wij bij deze onzen hartelijken dank. Middelburg L. J. SERLÉ. den 16 Augustus 1843. S. M. SERLÉ. Onder directie van L. T. J. Rosenveldt. Buitengewone en laatste Voorstelling. Op Zaturdag den 19 Augustus 1843: DE' HOFNAR VAN DEN PRINS; na hetzelve, op vereerend verzoek: DE EERSTE BRUIDSDAG. Aanvang ten 7 ur.éz Van VLISSINGEN en BRESKEN S vaart in de maand Augustus op de volgende uren van Vlissingen Donderd. 17, voorm. 5 ur. en namidd. 5 Vrijdag 18, voorm. 6 en namidd. 5i. Zaturdag 19, voorm. 6 en namidd. 6 Zondag. 20, voorm. 7 Maandag. 21, 8 Dingsdag 22, Woensd. 23 Donderd. 24, Vrijdag 25 9 10 lol 11 Zaturdag. 2 6, niet varen. Zondag 27, middag 12 Maandag 28, 12J Dingsdag 29, namidd. Woensd. 30, sA Donderd, 31 voorin. 5 en namidd. van Bres/ten* Donderd, 17, voorm. en namidd. Vrijdag 18, voorm. en namidd. Zaturdag 19, voorm. en namidd. Zondag 20voorm. Maandag 21 Dingsdag 22 Woensd. 23, Donderd. 24, Vrijdag 25, middag 12 - Zaturdag 26 niet varen. Zondag 27-, namidd, 1 Maandag 28', Dingsdag 29, Woensd» 30, Doncerd. 31, voorm. 6 ur» 7 6<- 7 7 8 9 10 11 - iï# en namidd. TER DRUKKERIJ TAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 2