MIDDELBURGSCHE COURANT. N». 95, Donderdag «§43, 10 Augustus. BESTURM en ADMINISTRATIEF. ülotificatf c. .NIEUWSTIJDINGEN. ©rcot-25 tritfattje. Jfranfcrtjfc. ^cbevlattbctt. De abönaements-prijs dezer Courant is 2 75 voor drie maanden, en franco per Post ƒ3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptantof bij het einde Tan ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien men dezelve in liet eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel met uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingen waarvan de prijs is: van één tot zes regels 1 50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven met op gezegeld papier geschreven te zijnalzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND Brengt bij deze ter kennis van de belanghebbendendat door Zijne Exc. den Opperhoutvester, met overleg van Hun Edel Groot Achtb. de Gedeputeerde Staten is bepaald het navolgende: i De bepalingen vervat in art. 24 en 5 der Notificatie van den 27 Februari) 1837 {Provinciaal Blad 110, 23)* worden gewijzigd als volgt 1®. De wijdte der mazen van de navolgende Vischtui- gen, over derzelver grootste lengte gemeten, zal zijn ten I minste;: voor de Zegen (Sleepnet),, de vleugels 25, de' kuil 20 Nederlandsche Strepen. Voord e Fuikende" vleu- gels en het ligchaam 25, de kuil en kruik 20 Nederland- sche Strepen. 2°. Na den 1 Januarij 1845 zullen gee'ne Zegen en -Fuiken, ouder de gemelde, en geene andere Vischtuigen onder de vroeger vastgestelde maat mogen worden vervaar- digd verkocht', of tot het Visschen gebezigd. 3". De vroeger gemaakte bepaling omtrent de wigt van de gevangen wordende Aal of Paling wordt opgeheven staande het den isschers voortaan vrijover den van die soorten gevangen Visch naar goedvinden te beschikken. 4®. De overige bepalingen vat^de in het hoofd dezer aangehaalde artikelen blijven in derzelver geheel. En zalten einde niemand hiervan onwetendheid voor wendedeze worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks ■gewoon is te geschieden mitsgaders in het Provinciaal Blad geplaatst.' Middelburg, den 7 Augustus 1843. De Staatsraad Gouverneur voornoemd Bij deszelfs afwezigheid, SPRENGER Lid der Gedeputeerde Staten. De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEE LAND adverteertdat van heden af, zoo ten zijnen Kan tore als bij Je Ontvangers hunner Woonplaatsen, zullen wor den uitbetaald de Ridder-Soldijenover het tweede Kwar taal 1843. Middelburg, den 10 Augustus 1843. De Administrateur voornoemd, P. P O U S. Ter vermijding der kosten van vervolging, worden de na- latigen in de voldoening hunner verschuldigde aanslagenbe treffende het Stedelijk Middel der Lantaren-geldendezes loopende jaars 1843 bij deze laatstens tot eene onverwijlde 'voldoening van hetzelve aangemaand. Middelburg, den 10 Augustus 1843. DE TROIJE, Collecteur. LONDEN den 5 augustus. Het lagerhuis heeft za'turdag eene zitting 'in commitë gehouden, in welke de discussten over het ontwerp van wet op de in- en uitgaande regten be gonnen en de 9 eerste artikelen daarvan aangenomen zijn- Aan de motie van den beer JVardtot het indienen van een adres aan de koningin, wegens de aangelegenheden van Ier land is in het lagerhuis geen gevolg gegeven; want den vol genden dag was slechts een klein getal dergenen die haar on dersteunen zouden tegenwoordig. Eergisteren heeft de voor steller zijn ongenoegen daarover te kennen gegeven en tevens zijne teviedenheid dat de ministers hem in staat zouden gesteld hebben de beraadslagingen haren vrijen loop te doen houden. Uit aanmerking van dit een en ander zou hijgedurende de ^tegenwoordige zitting, deze zijne motie niet hernieuwen. .Eergisteren is alhier eene zware brand uitgebroken in -.de werkplaatsen der heeren Moseleymechanische instrument makers waardoor -die uitgestrekte werkplaatsen, en een ge deelte der aangrenzende, aan den heer Jones toebehoorende in de asch zijn gelegd. De schade wordt begroot op 15000 {ponden sterling. Nabij Galway in Ierland heeft dezer dagen een vrij ern stig gevecht 'tusschen de politie en liet volk plaats gehad waarbij verscheidene menschen zwarer of ligter gewond zijn. Het vernielen van tolhuizen en slaglboomen in Zuid-Wallis gaat met steeds toenemende woede voort. De dagbladen der 'behoudende partij voorspellendat alle welgestelde Protestantsche familien Ierland binnen 20 jaren verlaten zouden hebben om zich naar de koloniën te bege ven, bijaldien de regering in maatregelen bewilligde die op tien va! der gevestigde kerk in genoemd land moeten uitkropen. PARIJS den 5 augustus. Blijkens publiek gemaakte depeches is het beleg van Sevilla in den nacht van 25 op 26 julij opgebrokenen heeft de regent zich naar Cadix begeven. Het door Van Halen te Cordua achtergelaten garnizoen, als mede dat der forten van Seo-d'Urgel, heeft zich voor den opstand verklaard. Bij decreet van 30 julij zijn de cortès tegen 15 october bijeengeroepen de senaat zal geheel her nieuwd worden, de verkiezingen voor de beide kamers moe ten 15 september plaats grijpen. De provinciale deputatie van Madrid is ontbondenen door voorloopige benoemingen vervangen. De stedelijke octrooijen en de provinciale be lastingen zijn hersteld. Door het nieuwe bestuur is een manifest aan de natie uitgevaardigdhetwelk de strekking heeft om te betoogen hoe het zijn gezag omniddelijk door den wil en de vereenig- de pogingen der bevolking heeft verkregen. De politieke grondbeginselen der tegenwoordige ministers werden, zegt bet manifestreeds duidelijk ontwikkeld tijdens zij het ka binet van 9 mei uitmaaktenen dat programma zal stiptelijk worden nageleefd vereenigd met pogingen om het in over eenstemming te brengen met de zucht tot behoud die aanlei- ding tot den opstand der bevolking heeft gegeven. De leden des bestuurs zullenzoo luidt het slot van dit stuk hun ge moed bevredigd zien wanneer zijbij de vereeniging der cortès, aan deze, wijzende op hunne verrigtingen kunnen toeroepen Wij hebben een moeijelijken last ontvangen maar alle zwarigheden zijn overwonnende nationale wil is vervuldde constitutie en de koningin zijn uit de gevaren ge red die ons voor zoo dierbare voorwerpen deden duchten en door dit edel gedrag heeft Spanje nieuwe aanspraken op de achting der beschaafde natiën gekregen." De gouverneur van Montjouy heeft den 28 uit Madrid last ontvangen dat fort aan eene andere bezetting over te geven waarop door de junta van Barcelona een harer leden de abt Zafontnaar dien gouverneur is afgezonden, om zich met hem nopens de overgave te verstaan. 's GRAVENHAGE den 7 augustus. Heden heeft de Twee de Kamer der Staten-Generaal hare werkzaamheden hervat. Na de resumtie der notulen van de vorige zitting geeft de voorzitter keunis te hebben -ontvangen 1. Missives van de heeren van Rosenthal, JVarinAker laken en Schooneveldhoudende kennisgeving dat zij, het zij door ongesteldheid van hun zeiven of van hunne gezinnen verhinderd zijn aan de werkzaamheden der Kamer deel te nemen. 2. Een koninklijk besluitmet kennisgeving der benoe ming van den heer Quarles van Uford tot commies van Staat en als zoodanig bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal geattacheerd. 3. Eené koninklijke boodschap, begeleidende een ontwerp van wet, en memorie van toelichting, betrekkelijk wijzigin gen in de bestaande wet op de regterlijke organisatie. 4. Eene koninklijke boodschap, begeleidende een-ontwerp van wet tot regularisatie van eenige geldenin verband staan de tot de speciale fondsen nopens de gevangenissen. 5. Eene koninklijke boodschap houdende kennisgeving van de aftreding van den heer Rochussen als minister van financien en de aanvaarding dier portefeuille door den heer van der Helm. 6. Eene koninklijke boodschap houdende kennisgeving der rangsverandering van Hunne Exc. de directeurs-generaal van marine en van oorlog. 7. Eene missive van de Eerste Kamerhoudende kennis geving van de aanneming der wet tot tijdelijke voorziening in de behoeften van de schatkist. 8. Eene missive van mevrouw de douairière van Tuyl van Heeze en Leendehoudende kennisgeving van het overlijden van haren echtgenootalsmede eene missieve van den heer Asch van JVyck den zoon houdende kennisgeving van het overlijden van zijnen vader. Beide missieven zullen op de gewone wijze worden beantwoord. Een aantal ingekomene verzoekschriften zijn naar de daar toe benoemde commissie yerzondenonder dezelve bevinden zich onderscheidene van deurwaarders houdende bedenkingen tegen het judicieei tarief. De voorzitter geeft kennisdat het algemeen verslag der centrale afdeeling over het judicieei tarief bereids is gedrukt en nog heden zal worden rondgedeeld, tengevolge waarvan Zijn Ed. M. voorstelt de discussieu deswege te bepalen op maandag den 14. Dienovereenkomstig is besloten. Tot presidenten en vice-presidenten der afdeelingen over de maanden augustus en september zijn benoemd, iste afdee ling de heeren de Man en van Nes; 2de afdeeling van den Bosch en Bacier-, 3de afdeeling Bmce en Verwey-Mejan 4de afdeeling van Rappa/d en van Go/steinen 5de afdee ling Lnzac en Tromp. Waarna de vergadering is gescheiden en geadjourneerd tot morgen ten 12 ure. I De in de voormelde zitting ingekomene koninklijke bood- J schap en ontwerp, van wet omtrent eene regterlijkeorganisa- l tieis van den volgenden inhoud Edel Mogende Heeren! Daar het wenschelijk is geoordeelddat de regterlijke organisatie op eenen meer doelmatigen en minder kostbaren voet worde ingerigt, is een tot dat einde strekkend ontwerp van wet opgemaakt, hetwelk, vergezeld van de daartoe be- hoorende memorie van toelichtinghiernevens aan de over weging van U Edel Mogenden wordt aangeboden. En hiermede bevelen wij U Edel Mogenden in Godes heilige bescherming. 's Gravenhageden 1 augustus 1843. WILLE M." Ontwerp van JVethoudende nadere bepalingen om trent de Regterlijke Organisatie. Wij WILLEM II, enz. Alzoo wij in overweging genomen hebben, dat het'wen schelijk is de regterlijke organisatie op eenen meer doelmati gen en minderen kostbaren voet in te rigten Zoo is het dat wijden Raad van State gehoord en met ge meen overleg der Staten-Generaal, hebben goedgevonden en verstaangelijk wij goedvinden en verstaan bij dezevast te stellen hetgeen volgt: Art. 1. De provinciale geregtshoven in Noord-Braband, Gel derland, Zuid-Holland, Noord-Holland, Zeeland, Utrecht, VrieslandOverijsselGroningenDrenthe en Limburg wor den opgeheven. In derzelver plaats worden vijf hoven opgerigt, waarvan de zetels gevestigd zijn te 's HertogenboschArnhem, 'sGra venhage, Amsterdam en Leeuwarden. Art. 2. Het regtsgebied van het provinciaal geregtshof te 's Hertogenbosch strekt zich uit over de provinciën Noord- Braband en Limburg; dat van het hof te Arnhem over de provinciën Gelderland en Overijssel; dat van het hof te 's Gra venhage over de provinciën Zuid-Holland en Zeeland dat van het hóf te Amsterdam over de provinciën Noord-Holland en Utrecht, en dar van het hof te Leeuwarden over de pro vinciën Vriesland, Groningen en Drenthe. Art. 3- De provinciale geregtshoven zijn te zamen gesteld als volgt Die te 's Gravenhage en te Amsterdam ieder uit één presi dent, éen vice-president, negen raadsheeren, één procureur- generaal, twee advocaten-generaal, één griffier en twee sub stituut-griffiers; en die te 's Hertogenbosch Arnhem en Leeu warden, ieder uit één president, één vice-president, zeven raadsheerenéén procureur-generaaléén advocaat-generaal een griffier en één substituut-griffier. De bezoldiging dezer ambtenaren wordt geregeld volgens de tabellebij deze wet gevoegd. Art. 4. In liet provinciaal geregtshof te 's Hertogenbosch hebben 6 leden zitting, door den Koning te benoemen op de voordragt der Staten van Noord-Braband, en 3 op die der Staten van Limburg; in dat te Arnhem, 6 op de voordragt der Sta ten van Gelderland en 3 op die der Staten van Overijssel111 dat te 's Gravenhage8 op de voordragt der Staten van Zuid- Holland en 3 op die der Staten van Zeeland in dat te Am sterdam, 8 op de voordragt de Staten van Noord-Holland en 3 op die der Staten van Utrecht, en in dat te Leeuwarden, 4 op de voordragt der Staten van Vriesland 3 op die der Staten van Groningenen 2 op die der Staten van Drenthe. Art. 5. Wanneer eene plaats van raadsheer openvalt, ge schiedt de kennisgeving van het hof en het toezenden der aan bevelingslijst aan do Staten van die provincie, welke, over eenkomstig de bepaling van het voorgaande artikeltot de voordragt geroepen zijn. Art. 6. De arrondissements-regtbanken gevestigd in bet 6de arrondissement der provincie Zuid-Holland in het 3de arrondissement der provincie Vriesland en in het 3de arron dissement der provincie Groningen worden opgeheven. Bij eene afzonderlijke wet zal worden bepaaldwelke ver anderingen de omtrek der arrondissements-regtbanken onder gaat in die provinciën waar eene derzelve ophoudt te bestaan. Art. 7. Bij de zamenstelling der nieuwe hoven heeft de Koning de directe aanstelling van derzelver leden. Zij worden gekozen uit ieder der thans bestaande hoven volgens de verdeeling, vastgesteld bij art. 4. Art. 8. De regterlijke ambtenaren, welke ten gevolge dezer regterlijke organisatie buiten betrekking gerakenen bij de nieuwe provinciale geregtshoven niet weder worden aan gesteld hebben aanspraak op een pensioen van twee-derde hunner bezoldiging, in geval zij den ouderdom van 50 of wel dien van-40 jaren hebben bereikt, en, in het laatste ge val15 jaren diensttijd hebben, i Aan de overigen wordt de helft der bezoldiging als wacht- geld toegekend. Art. 9. Ten opzigte van allena het in werking brengen dezer wet, krachtens de wet te verrigten handelingen, en te voeren of voort te zetten gedingen worden dc nieuw in gestelde hoven re^pectivelijk gerekend dezelfde te -zijn met

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1