MIDDELBURGSCHE O U R A X T. W. 94. Dingsdag 8 Augustus. 1/843. BESTUREN en AOTINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. publicatie. jtlcbculAttfcöcltc ^anbcl-jll<tat9(hap))tj. <@r0ot~£rittattje /wnfcrijfc. Hebetrlatibctt. De abonueraénts-prijs dezer Courant is 2,75 voor drie maanden, en franco per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien men deaelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regelmet uitzondering van Huwelijk - Geboorte- en Doodbekendmakingenwaarvan de prijs is: van één tot ze, regels ƒ1 50 en voor lederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven té zijn, alzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. P BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van de In- en Op gezetenen dat bij Hun Edel Achtbare zijn ontvangen en aan den Ontvanger der Directe Belastingen ter invordering ver zonden de primitieve Kohieren No. i en i van het Patent- re gtover het Dienstjaar 184J, met uitnoodiging aaneen iegelijk wien zulks aangaatomna bekomene kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste het door hem verschuldigde te kwijten onder herinnering tevensdat.de bezwaren welke -dienaangaande mogten bestaan binnen drie maanden na he den behooren te worden ingediend. En opdat de belanghebbenden hiervan kennis dragen zal deze -worden afgekondigd mitsgaders in dezer Stads-Courant ge plaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 7 Augus tus 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE STOPPELAAR L. P. Ter ordonnantievan Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. WATERING van WALZOORDEN. Op Zatnrdag den 19 Augustus 1843, des voormiddags ten elf ure, ren Huize en Herberg van G'. Adriaansemte WALZOORDEN, Gemeente Huntenissezal openbaar wor den aanbesteed, eenig ZINK-, RIJS- en AARDEWERK, aan gezegde Watering, zoomede het herstellen der Zee- en Binnensluizen levering van PUIN RIJS-MATERIALEN -en wat dies meer zij. De aanwijzing der te doene werken zal op Vrijdag den 18 bevorens des namiddags ten twee uredoor de Directie worden gedaanterwijl bestek en conditiën ter inzage leggen ten Huize van den Dijkgraaf te Hulst, en ten Kantore van den Ontvanger van 's Konings partikuliere Domeinen, op het Huis te Zandein de Gemeente Hontenisse. De DIRECTIE maakt, bij gelegenheid der uitgifte van -de monsters der aanstaande Najaars KOFFIJ-VEILINGEN van de Maatschappij, bekend, dat zij besloten heeft, de ordinaire soorten in die Veilingen voorkomende niet beneden 20 cents los te laten en de afwijkende sorteringen in ver houding tot dien prijs van 20 centsterwijl zij tevens be paalt dat hetgeen mogt opgehouden worden met geene min dere hoeveelheid dan io/m Balen, voor zoo veel de ordi naire soorten betreft, en niet anders dan met eene verhooring van cent boven ..den opgehouden prijs verkrijgbaar wezen stal. Amsterdam, deu 3 Augustus 1843. VAN DER HOUVEN President. KOOY, Directeurfungerend Secretaris. Nog mogen wij met hartelijke dankzegging aan de edele gevers melding maken, van de volgende giften, die door mijne schuld vergeten zijn te vermelden Ontvangen bij JVvan Scha'ik Serlévoor de Armen te Arnemuiden den 29 Julijvan L. 80 ets.den 31, van P. V. S. uit de collecte in de Nieuwe Kerk, des voormid dags 3 van Z. uit idem des namiddags 25 ets., van een' onbekenden uit idem des morgens in de Oost Kerk 5van E. S. uit idem 50 ets.van .S. W. uit 'idem des namiddags 50 ets., van R. 5 van A. V. ƒ5,20; den 1 Augustus van een' onbekenden ƒ1; den 2 dito van een' onbekenden te Vlissingendes morgens uit de collecte in de Herv. Kerk 31 5 dito van G. B. S. 3. Ook hebben wij wederom den hartelijken dank toe te bren gen aan den School-onderwijzer J. Kluifhoutte Onze Lieve Vrouwc-Polder die, op uitnoodiging van onzen Onderwijzer P. Kw&kkehnomzich wel heeft willen onledig houden met «enige giften voor de zieken te Arnemuiden te verzamelen ■van A. 10, X. X./.5, J. W. 2 P. M. 1,50, A. J. 1 J. B. 1J. K. 50 ets.W. D. 50 ets., S. V. 1 N,. N. 25 ets.J. D. B. 1 J. M. 2 G. W. 50 ets. j. A. 25 ets., E. K. 50 ets., O. W. 2, van een' onbe kende r van Biggcnkerke, in de Kerk-collecte voor de arme zieken te Arnemuiden van L. 2 bij den Heer P. de Veyontvangen van P. K 75 ets., J. P. 1J. S. 1M. W. 95 ets. van P. P. bij den Bakker F. van Eenennaam van een' onbekenden van Biggenkerke 1. Van Keudekerke: van M. Z. M. 1 P. L. 50 ets., A. L. K. 1P. J. D. V. f i C. C. 50 ets.J. C. 50 ets. j. P. 1 H. A. 2, K. J. ƒ4, P. A. J. 50 ets., A. D. A. f3. Van Metiskerke: door bezorging van den schooi-onderwij- zer L. Mat te lis, lett. O. 1A. J. 1V. f 1 S. V. 50 ets., L. D. 75 ets., A. fi 50, J. Z. 1, K. f 1W. D. B- f 1 5° X. 50 ets.H. L. 2 60d. W. A. 50 ets., W. 1 ,50, Z. 50 ets., P./i, W. J./i, J. G. ƒ2, 60, M. J. 1V. S. 1 25, J. B. 1 25, de wed. M.fz, 60, d. K. 50 ets., J. D. K. ƒ1 ,3o, B. i IJ. 50 ets., R. 1, P. D. M. ƒ2, J. L. ƒ1, 75 ets., d. W. W. 1J.J. D. ƒ1 5oD. K. 1 P. 25 ets, K. 25 ets., J. M. 1 D. 1, W. 50 ets, J. P. 1 T. D. i G. 75 ets., d. W. S. ƒ1, d. W. L. 1S. 75 ets., J. 50 ets., D. W. ƒ25, d. W. K 1. Uit de gemeente van Oostkapelle den 5 dezervan G. R. 1, B. 52 ets., S. ƒ1, X. 1 C. f 1C. S. 75 ets. K. 1P. 1J. L. 25 ets., L. R. 1 M. D. R. 25 ets.C. D. C. 56 ets.M. S. 2 60 A. f 2 S. G. 1 C. Z. 1 W. J. 50 ets.P. E. 25 ets.B. E. 25 ets. D. K. 50 ets., M. S. 50 ets., J. N. ƒ1, J. E. 50 ets., A. W. 1 C. 10, M. B. ƒ2,60, C. S. ƒ2,60, W. S. K. 2 60, P. K. 25 ets., W. K. 40 ets., M. S. 150, LI. H. ƒ1, C. B. ƒ1 ,5o. Abusivelijk opgegeven van Serooskerke, staat: van Z. 50; moet zijn 50 ets., en van C. ^25; moet zijn 25 ets. Edele Weldoeners 1 ontvangt hierbij onzen innigen en har telijken dank. God schenke u naar onzen hartenwensch Zijne beste zegeningen en doe u in volle ruimte ondervin den hoe zalig het is welgedaan te hebben Arnemuiden, den 7 Augustus 1843. Namens de Commissie H. HAESEBROECK. LONDEN den 2 augustus. Gisteren is in het huis der ge meente door een der leden den heer IVardzonder om wegen een voorstel gedaan om van H. M. de afschaffing der Protestantsche kerk van Ierland te verzoeken. Bij de ontwikkeling van dit voorstel heeft de spreker hoofdzakelijk getracht te betoogen dat het bestaan van die kerk in het Roomsch-Katholijke Ierland eene ongerijmdheid en eenealle- zins regtmatige grief der bevolking is. Hij verlangdedat de Iersche Katholijke bisschoppen van staatswege erkendde in vroegere eeuwen aan de Katholijke Kerk toebehoord heb bende kerkgebouwen aan dezelve teruggegeven, en de fond sen der Protestantsche kerk onder de verschillende kerkge nootschappen naar gelang van elks aantal zielenverdeeld zouden worden. De motie is bestreden door den secretaris voor de Iersche zaken, \orA Eliotwelke hoofdzakelijk aan merkte dat in der tijd de vestiging der Iersche kerk de grondslag is geweest van de unie tusschen Ierland en Groot- Brittanje, en dat derzelver handhaving de uitdrukkelijke voor waarde is geweestonder welke voor eenige jaren de zooge naamde Katholijke emancipatie is tot stand gebragt; dat de opheffing der Protestantsche kerk in Ierland, ook volgens de verklaring der voorstanders van dezen maatregeleen eerste stap zou wezen tot de geheefe vernietiging der Protestantsche kerk in deze statenen daarmede tevens tot de vernietiging van het beginseldat alleen een Protestantsch vorst op den troon mag zittendat dit een en ander gelijk zou staan met eene algeheele omverwerping van een der gêwigtigste grond slagen der Britsche staatsregeling en overmijdelijk aanleiding zou geven tot de geweldigste staatsschokken dat hetgeen verhaald pleegt te worden van de rijke inkomsten der Iersche kerk allezins overdreven iswant dat dezelve gezamenlijk niet meer bedragen dan 432,123 p. st. welke som, ver deeld over 1396 geestelijken en 744 andere aan de kerk ver bondene personengemiddeld per hoofd een inkomen van omstreeks 201 p. st. geeft. De beraadslaging zal heden worden voortgezet. De Iersche geestelijkealgemeen onder den naam van 1 vader Matthew bekend en stichter der matigheids-genoot- schappen in Ierlandbevindt zich thans 111 deze hoofdstad 1 en houdt voorlezingen ter bevordering van genoemd doel in Engeland. In eene der daartoe bestemde vergaderingen was graaf Stanhapc tegenwoordig, en sprak de menigte toe, om in den lof van genoemden geestelijke en van diens menschlie- vende bedoelingen uit te weiden. Vader Matthew beroemde zich, in«Ierland reeds vijf miliioen ïnenschen tot de plegti- ge belofte gebragt te hebben vanin stede van geestrijke dran ken, niets dan thee te drinken, en zeide niet te twijfelen, of in Engeland zouden zich tien millioenen menschen met die verklaring vereenigen. De val van den Spaanschen regent Espartero wordt door onze ministeriele bladen betreurd maar tevens doen de-' zelve opmerken, dat het gebleken is, dat hij bij de Span jaarden zeiven weinig aanhankelijkheid vonden dat derhal ve de Britsche bewindslieden ofschoon zij hem steeds on dersteund hebben tegenover minder bevriende mogendheden vvijsselijk niet tusschenbeide gekomen zijn, ten einde hem met kracht van wapenen staande te houden. Wijders ver klaart men dat het Britsche gouvernement insgelijks zijne ondersteuning niet zal onthouden aan elke partijhoe deze ook genaamd moge worden welke den vrede en de onaf hankelijkheid van Spanje wezenlijk ter harte neemt, en dat degenen, die zich met buitenlandsche intrigues ten aanzien van dat land mogen inlaten, daarvan gewis de meest heillooze vruchten zullen plukken. De koningin van Portugal is den 21 julij van eene prinses bevallen, welke gebeurtenis te Lissabon met groote vreugdebedrijven gevierd is, terwijl de wensch der Portu gezen deze vorstelijke spruit reeds bij voorraad aan den graaf van 1 arijs uithuwelijkt en op den troon van Frankrijk plaatst PARIJS den 4 augustus. Bij een bevelschrift van den 31 julij heeft de koning zijnen zoon, den prins de Joinville van kapitein tot schout-bij-nacht bevorderd. Van de zijde onzer regering zijn thans weder de vol gende telegrafische berigten uit Spanje openbaar gemaakt: Bayonne den 31 julij. Het bombardement vaD Sevilla is den 22 met kracht doorgezet. Het heeft groote rampen na zich gesleept. Den 23 heeft men het vuur gestaakt. Een parlementair had zich vertoond. Espartero en van Halen be vonden zich dienzelfden dag nog onder de muren der stad. De strijdkrachten, die uit Madrid naar Andaluzie zijn afge zonden, bestaan uit 16 bataillons voetvolk, 600 ruiters en eemge batterijen artillerie." Bayonne den 1 augustus. De hertog van Baylen is voor- loopig tot voogd der jonge koningin benoemd. Het ministe rie Lopezheeft het stedelijk bestuur van Madrid veranderd de heer Domcncch is eerste, de heer Madoz tweede alcade geworden. De generaal Cortinez is tot directeur van den al- gemeenen staf benoemd. De heer Olozaga is in zijne betrek king van fiskaal van het opperste geregtshof van oorlog en van marine hersteld." Bayonne den 1 augustus. De generaals Ricafort en Mi- nuissir zijn te Caceres en te Ciudad-Realin Andaluzietot de thans bovendrijvende partij toegetreden." Nog latere telegrafische berigten zijn als volgt Bayonne den 1 augustus. Het bombardement van Se villa duurde den 25 des morgens nog voortgroot was de verwoesting. De stad toonde steeds veel kloekheid. Het gouvernement heeft den 30 een manifest uitgevaardigdstrek kende om deszelfs wettigheid te bewijzen en de aanstaande bijeenroeping des cortes aan te kondigen. De tijdingen van Saragossa van 28 en 29 julij maken geenerlei melding eener reactiewelke den 26 in die stad zou hebben plaats gehad. De brigadier Ametler had denzelfden dag eene bevredigende proclamatie uitgevaardigd. De burgerlijke chef had zijn ontslag genomen en het stedelijk bestuur had zijne toetreding tot het'gouvernement van Madrid geproclameerd. lerpignan i augustus. De junta van openbaar welzijn te Valentia heeft het ministerie van Lopez als voorloopig gou vernement erkend. Uit Barcelona was den 30 julij niets nieuws." De minister van oorlog heeftuit naam der koningin en van het nationaal gouvernement, aan de generaals Espar tero en Van Halen eene aanschrijving doen geworden om hen te waarschuwen dat zij zullen beschouwd worden als verra ders des vaderlands, bijaldien zij, na den ontvangst der de-> pechede vijandelijkheden nog doen voortduren. Te Udina in Italië is een man genezen van eene ge weldige watervreesdoor eenige teugen azijn die men hem bij vergissing had doen inslikken voor een drankje dat hem was voorgeschreven geworden. Een doctor van Padua dit vernomen hebbendebeproefde hetzelfde middel met een' gasthuiszieke en schreef hem eene flesch azijn voor des mor gens eene des middags en eene des avonds. De lijder genas schielijk en volkomen. 's GRAVENHAGE den 5 augustus. Gisteren is Z.K. H» Kfins Alexander uit deze residentie naar Engeland vertrokken. HH. KK. HH. de Erfgroothertog en Erfgroothertogin Van Saksen-Weimar-Eisenach hebben donderdag morgen deze re sidentie verlaten0111 naar Weimar terug te keeren. Bij het naderende tijdstip dat de Tweede Kamer der Staten-Generaal hare werkzaamheden zal hervatten (maandag den 7 augustus aanstaande) acht men het niet ondoelmatig te herinneren de ontwerpen van wet, welke bij de Kamer, bij de schorsing harer zittingen, aanhangig gebleven zijn: i°. Zeven ontwgrpen van wet, houdende het tarief van ju- stitiekosten en salarissen in burgerlijke zaken; 20. een ont werp houdende bepalingen betrekkelijk de invoering van voorschreven tarief; 3°. twee-en-twintig ontwerpen van wet uitmakende het tweede boek van het wetboek van strafregt 40. ontwerp van wet, houdende voorziening met betrekking tot het rekenpligtig beheer der scheepssoldijen5». veertien ontwerpen van wet, behelzende de Staatsbegrooting zoowel van uitgaven als van ontvangsten over de jaren 1844 en 1 8456°. ontwerp van wet, bevattende wijzigingen in de bestaande wetgeving nopens het regt van successieen 70. ontwerp van wet op het zegel. Men verzekertdat verschillende andere ontwerpen aan 1 de Kamers zullen worden voorgedragen waarvan er sommi ge betrekking zullen hebben tot de voorziening in 's Rijks geldelijke behoeften en tot te geldemaking van de Belgische -inschrijvingen. Onder de voorstellen waarvan men de aan-

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1