MIDDELBURGS CIIE C O R A i\ T. üte,*. N\ 93. Zaturdag 5 Augustus. BESTUREN en ADMINISTRATIEF ücfccubmafcuig. NIEUWSTIJDINGEN. JVawfertjk. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis van een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaan, dat bij den Raad dezer Stad ■voorloopig is gearresteerd de Leggerrol voor de ontvangst der Plaatselijke Belasting op de Fouragien over 1843, en dat die Rol, van heden af tot en met den 17 dezer maand, ter Stedelijke Griffie ter lezing zal liggendes morgens van tien tot twaalf ure, ten eipde een iegelijk in de gelegenheid zou de zijn om zich met zijnen aanslag bekend te maken, als mede dat aldaar eene Bus is geplaatst tot de ontvangst der re- tlamatien, welke de belanghebbenden zouden mogen noodig achten tegen hunnen aanslag op voormelde Rol in te brengen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburgden 3 Au gustus 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. BECIUS. Qlbucvtcutic. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG verwittigen bij deze een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaandat tot de Publieke Aanbesteding van het Verlichten der Straten, Kaaijen en Pleinen van dezelve Stad, zal worden overgegaan ten Stadhuizeop Donderdag den 17 dezer maand, des namiddags ten één uur, en wel vopr vijf achtereenvolgende jarenop de bij den Raad de zer Stad gearresteerde conditiën, welke van heden af, van des morgens tien tot des middags ten twaalf ureop de Se cretarie ter lezing zijn nedergelegd. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburgden 3 Au gustus 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS 50 ets., A. 25 ets.een onbekende f 1. Te St. Laurens, van d. R. 1,50, J. D. C. 1A. P. 1X. 2,60, J. P. 1 C. P. 1 W. W. 80 ets. D. 1 A.D. 2 S. M. 50 ets.P. P. 50 ets.S. F. 1C. L. 1 A. Z. 50 ets.J. P. 2 P. B. 2 Wed. B. 1v.G./i, J.1y. 25 ets.D. D. 1M. S. 25 ets.D. R. f 1 R. 1L. M. 1 C. A. tP. G. 1A. 1Wed. M. 2,60, H. H. 1 J. C.f 25, v. R. 1,50, M. M. 1S1, A. en B. ƒ.1,50, M. Z.Jr./i, J. K. 60 ets.W. M. 1 L. en J, 1 J. F. 50 ets. J. G. 1,50 J. H. C. ƒ5 Z. 10. Bij den Heer de Blaecke de Lignyden 29 Julijvan een' onbekende 1 31 Julij 1N0. 1 van een' onbekende 7,80. Edele weldoeners, ontvangt onzen innigen hartelijken dank, die door uwe giften ons in staat steldet, naakten te kleedenlijdenden te verkwikken ja met mij zoudt gij za lige vreugde genoten hebbenzoo gij de blijdschap op de aangezigten had gadegeslagen van dat achttaldie wij in het door de zorg der hooge Regering opgerigte hospitaal verpleegd en hersteld, in uwen naam en door uwe giften, van de noodzakelijke kleedingstukken voorzien gezond mogten laten gaan en hoezeer dat achttal door een twaalftal nieuwe lijders vervangen werdzoo mogen wij ons toch verblijden dat wij geene dooden meer te betreuren hebben. De goede God zegene deze uwe weldadigheid en schenke u zijnen ze gen en lustom Hem te blijven navolgen in milddadigheid te bewijzen jegens armen en ongelukkigen Arnemüidenden 4 Augustus 1843. Namens de Commissie H. HAESEBROECKPresident. De fungerende MARKTMEESTER brengt mits deze ter kennis van het Publiek dat de Tenten Loodsen en Kramen welke bij gelegenheid der Jaarmarkt zijn opgerigtmet toe stemming van Heeren Burgemeester en Wethouders, Maandag den 7 Augustus nog geopend zullen blijven. A. DUIK HENDRIKSE. JiXcbctrlanbscïtc De DIRECTIE maakt bekend dat de NAJAARS-KOF- FIJ-VEILINGEN der Maatschappij van 1843, zullen gehou den worden op de dagen en plaatsen, en bestaan uit de hoe veelheden hieronder gemeld Te ROTTERDAMop Donderdag den 31 Augustus 1843, 270,376 Balen Java KOFFIJ, liggende aldaar. Te AMSTERDAMop Maandag den 4 September 1843, 353,896 Balen Java KOFFIJ, liggende aldaar. 36,723 DITO DITO, liggende te Dordrecht. Te MIDDELBURGop Donderdag den 14 September 1843, 33,157 Balen Java KOFFIJ, liggende aldaar. De Maatschappij geeft bij deze aankondiging de verzeke ring, dat zij vóór hare gewone Voorjaars-Veilingen van 1844, geene andere Koffij dan de bovengemelde partijen aan de Markt zal brengen. De Monsters zullen op Vrijdag den 4 Augustus 1843 ver krijgbaar zijn; terwijl de Notiticn met de Veil-conditien in tijds zullen worden uitgegeven. Amsterdam, den 20 Julij 1843. VAN DER IIOUVEN President. KOOY, Directeurfungerend Secretaris. Ook u geachte Schoolonderwijzers van Serooskerke en St. LaurensP. Visser en de Ruytermogen wij benevens uwe mede ingezetenen., die daartoe bijgedragen hebben den war- sten dank toebrengen, die u, door den ijver van onzen ver dienstelijken Schoolonderwijzer P. Kwekkeboom wel hebt wil len laten opwekken tot 'bijeenzameling van liefdegiften te Se- jrooskerke van P. M. 2,60 J. M. 2,60 A. L. 2,60 S. ƒ5-, C. B. ƒ2,60, J. L. 1, X. 2, H. B. ƒ2,60, v. II. ƒ.1V 25 ets., een' onbekende 1IJ 25 ets. iL. K. 1 M. ƒ1, Q. f 1A. H. 1W. 10 ets.P. ÏE ƒ.1,35, A. W. 1,50, van een'onbekende 1F. 1 "W. S.ƒ.1, A. 65 W. H. S. 1,50 K. 20 ets.J. v. d. B. 1E. P. 1,25, J. S. 1 een' onbekende 2,60, Qr. 2,50 A. B. 1M. B. 1J. G. 1 Pr. 2 J. W. 50 ets.tG. C. 25 ets.Z. 50 N. N. 2,60, N. f 1 W. K. 30 ets., M. S. 25 ets., A. W. 20 ets., J. 50 ets.A. R. 1 W. M. 1 W. H. 2, H. M. 1 J. B. 25 ets.D. S. 50 ets.van een' onbekende 1 H. S. 1, O. 1,50, een' onbekende 45 ets., P.P. 20 ets., J. P. 25 ets.e. 1P. M. 50 ets.A.A.f 1,50, A. W. f 1 II. 10 ets.v. d. B. 1 A. G. 1,25 A. M. 1 A. K. 1 P. A. 25 ets.A. F. 25 ets.D. S. 1,50 G. W. 1, J. v. d. B. 75 ets., G. G. 50 ets., L. M. 75 ets., een' onbekende 1,10, M. P. 25 ets., A. W. 1,50, P. d. K. 50 ets. P. G. 25 ets., A. W. 1,50, P. d. K. 50 ets.P. G. 25 ets.J. P. 1 M. B. 1 A. P. 1van een* onbekende 1,40, A.M. 75 ets., C.F 25, J. F. PARIJS den 31 ju/ij. Gisteren avond is de koninklijke familie op het kasteel van Neuilly aangekomenalwaar de prins van Joinville aan zijne jeugdige gemalin al de ministers en een groot aantal andere hooge ambtenaren heeft voorgesteld. Uit Madrid loopen de bijzondere berigten tot den 25 dezer. Het gerucht, dat de heer Arguelles zijn ontslag als voogd der koningin heeft ingediendis voorbarig geweest. Ook mevrouw Minade opper-intendante van het paleishad zulks nog niet gedaanen het nieuwe bestuur verkeerde nog in onzekerheid over de keus der personendie deze beiden in zoo gewigtige betrekkingen zouden opvolgen. Op den naamdag der voormalige regentes hebben de ministers, de generaal Narvaez en de generale staf, zich naar het paleis begevenen zijn bij de jeugdige koningin tot de handkus toegelaten. Des avonds heeft die vorstin eene wandeling in het openbaar gemaakt, en is alom met luid ge juich begroet. Het is te vreezen dat nu de strijd zal aanvangen tusschen de verschillende partijenwelke zich alleen vereenigd had den om Espartero te doen vallen. Uit alhier publiek gemaakte telegrafische depeches blijkt het volgende: Den 26 dezer is <Je brigadier Ametlermet 6 bataillons te Sarragossa binnengerukt. Eene brigade onder den generaal Cotoner is dien dag uit Madrid naar Gallicie ge marcheerd twee andere divisien hadden ingeljjks die hoofd stad verlaten, de eene naar Andalusie, de andere naarEstra- madura. Espartero en van Halèn stonden den 21 voor Se- viïla en beschoten die stad. Eene der voorsteden was reeds bijna geheel vernield. Terwijl de regent en van Halen niets verrigt hebben om Madrid te hulp te komen, waar de kampstrijd beslist moest wordenvalt het moeijelijk hunne woede tegen afgelegen ste den, eerst Grenadanu Sevilla, te verklaren, tenzij wraak zucht of de hoop om de Andalusische hoofdstad op zwaar rantsoen te stellen hunne drijfveer wezen mogt. Het is ech ter vermoedelijk dat die volkrijke en magtige plaats zich zal hebben weten te verdedigen, tot dat Concha tot haar ontzet genaderd zou zijn, of dat de belegeraars, op het vernemen van het te Madrid gebeurdevan zelf den aftogt zullen heb ben geblazen. ^ebevlatibett. MIDDELBURG den 4 augustus. Het eskader onder be vel van Z. K. H. Prins Hendrik is gisteren andermaal van voor Vlissingen naar zee gezeilduitgenomen Zr. Ms. fregat Jason hetwelk voor anker is gebleven. Twee der schepen van gemeld eskader zijn heden door te genwind op nieuw teruggekomen! Bij besluit van den 27 julij jl. heeft Z. M. tot rid der der orde van den Nederlandschen Leeuw benoemd den beer J. G. J. van den Bosch, te VVilhelminadorp lid der commissie van landbouw in de provincie Zeeland. Bij besluiten van den 29 dier maand heeft Z. M. benoemd tot leeraar in de bouwkunde bij de koninklijke akademie tot opleiding van burgerlijke ingenieurs enz. te Delftden heer J. E. Terwinkel-, en tot plaatsvervanger van den kantonreg- ter te Heinkenszand den heer B. van der Mandere. Bij besluit van den 30 heeft Z. M. aan den heer J. F. Bon te op zijn ver-zoek eervol ontslag verleend als dijfgraaf van den Nieuwen Passageulepolderin de provincie Zeeland. Uit 'sHertogenbosch wordt gemeld; Den 26 dezerdes namiddagswerd een zevenjarig jongetje, ,7. J. Jongenburger, door A, Muller, een balda dige knaap van 14 of 15 jaren, zoo door feitelijkheden als bedreigingen in het water gedreven. Het kind was reeds gezon ken toen het door de menschlievende pogingen van den heer A. Abbema, van een aldaar arbeidenden werkman bijgestaan, schijndood opgehaald werd en het mogt den heer J.J. Loef, welke aldaar toevallig kwam aanwandelengelukken om het zelve, na onvermoeide aanwending van al de middelen, tot redding van drenkelingen kunnende strekkencenigen tijd daarna wederom bij te brengen. De jonge onverlaat is in hechtenis. In de afgeloopene week heeft te Baarle-Nassau een be droevend ongeluk plaats gehad. Een jongetje van den ko renmolenaarnaauwelijks drie jaren oud zijnde, speelt mid delerwijl de molen draait op den molenberg, en loopt einde lijk onder het bereik der wiek van den molenwaardoor het onschuldig kind zulk een geduchten slag bekomt, gekneusd en van den berg geworpen wordt, dat het na eenige uren lij- dens aan de gevolgen overleden is." Den 31 julij waren er te Parijs, zoomin met den post als door den telegraafeenige berigten uit Spanje aangekomen. Dezer dagen is in het licht verschenen een nieuw ge schrift van den graaf van Rechterenlid van de Tweede Ka mer der Sta ten-Generaal, getiteld: De staatkundige strekking van de verwerping der wet tot regeling van 's Rijks openbare schuld, door het gemelde lid overwogen. Uit de voorrede blijkt, dat het voornemen van den schrijver is om in korte trekken aan te duiden de politieke strekking, welke de ver werping der bedoelde wet hadbenevens de gevolgenwelke deze handeling op den gang van zaken moet uitoefenenzal die voor het Vaderland vruchten dragen dat deze bladen in verband staan met de voor weinig tijds uitgegeven Beschou wingen over eene vereenvoudigde huishouding van den Staat en dat zij de onmiddelijke en steeds klimmende behoefte aan de daartoe leidende herziening der grondwet nader moeten bewijzen. Het geschrift vangt aldus aan Nu of nooitwas de banier, onder welke de tegen standers der wet streden. In deze woorden ligt de geheele politische strekking van den hardnekkigen vierdaagschen strijd. Nu of nooitmoesten 's Lands zaken een beteren gang nemen. Nu of woit! moest aan de Regering het be paalde voornemen der volksvertegenwoordiging blijkendat zij eene andere huishouding verlangde. Maakt zich de Re gering het tegenwoordig standpunt ten nutte, volhardt de volksvertegenwoordiging in haren geuitten wildan kan de afstemming der wet het keerpunt worden voor een beter en ordelijker bestuur dan dathetwelk Nederlandsedert het zelve het Fransche juk verbrijzelde, ten deel viel. Is dit niet het gevolg, dan is de geheele gebeurtenis voor het Va derland verlorenen het zou dan beter geweest zijndat de wet ware aangenomen, ten einde men zich te spoediger van de verdei lelijke gevolgen van een stelseldat deszelfs ver nietiging in zich bevathad kunnen overtuigen." De schrijver betoogt vervolgens, dat Neêrlands bestaan af hankelijk is van twee hoofdverbeteringen in de Staats-instel- lingen beiden even noodzakelijkonafscheidbaar en voor geen langer uitstel vatbaareen vereenvoudigd zuinigeen consti tutioneel Staatsbestuurdat de tegenwoordige huishou ding uit een finantieel oogpunt beschouwd onbestaanbaar isdat die huishouding, uit het oogpunt van een goed werkend beheer van zaken, even onbestaanbaar is, en aan die ondoeltreffende huishouding de rampen, die'sLands toekomst bedreigenvoornamelijk te wijten zijn dat aan de magt des Konings het regt ontbreekt om de volks-vertegenwoordi- giiig te schorsen en te ontbinden dat aan de magt des volks eene behoorlijke verkiezing der volks-vertegenwoordi- ging ontbreekt: schrijvende hij de weinige belangstelling van het volk in de verkiezing der vertegenwoordigers niet toe aan het gebrek van gezag, dat aan die vertegenwoordiging bij de Grondwet is toegekendmaar aan de geringe en verwijderde werking van het Volk op die keuzewelk kwaad de schrij ver in een Land waar de volksgeest eerder opgewekt dan uitgedoofd moet worden, zeer groot acht; dat de Rege ring gebrek heeft aan eenzelvigheidkracht en waardigheid tot welker bereiking de schrijver de daarstelling van een ver antwoordelijk ministerie aanprijstdat er eene werkingvan den Koning op het ministerie behoort te kunnen bestaan', die hoogst heilzaam voor den Staat kan zijn; dat er evenzeer eene werking van de vertegenwoordiging op het ministerie behoort te bestaan en wederkeerig van dit op de vertegen woordiging, en dat die werking niet kan bestaan, daar waar geen collectief ministerie aanwezig is; dat zonder een ministerie de Regering geen stelselen zonder stelsel geene meerderheid in eene welgekozen volks-vertegenwoordiging heb ben kan (onder meerderheid verstaat de schrijver zoodanige, welke gevestigd is op een bepaald politiek stelsel van bestuur dat het ministerie aankleeft en door die meerderheid wordt gedeeld welke meerderheid het noodwendige levensbeginsel is van eene wel zamengestelderepresentative Regering) dat de Grondwet, volgens zijne meening, de volks-vertegen woordiging aan eene wijze van werken boeitdie nergens elders bestaat, de meest verkeerde uitkomsten oplevert en het nut der vertegenwoordiging voor een goed deel opheftin welke noodlottige wijze van werken, volgens den schrijver, almede voor een goed deel de ongelukkige toestand te zoe ken isin welken het Vaderland is gebragtdat ook de verdediging des Vaderlands eene herziening der Grondwet oódig maaktdat de verdediging van het Land op eene -X

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1