MI D D E LB URG SC H E C O U R A N 7 .SL-stass SS t'Sï" I ye *•- 5£ 5ZXS lLT;Z: Donderdag 3 Augustus. JVatifcrijfc. NV 92. BESTUREN cn ADMINISTRATIEF iDepavtcmcnt van Jfitiancicn. döwcrtcwtic. Acbcvlatibctt. NIEUWSTIJDINGEN. ©root-SSvittame. Verslag van de Gedeputeerde Staten der Provincie Zeeland. Agentschap van het Domein te Middelburg. De AGENT van het DOMEIN te Middelburg brengt bij deze ter kennis van de belanghebbendendatten einde een iegelijk welke mogt vermeenen aanspraak te kunnen ma ken op het regt van eigendom op de in het eiland Walche ren gelegene DUINEN, welke thans in de Kadastrale Leg gers en Tableaux als Domaniaal goed voorkomenin de ge legenheid té stellen dat règt te doen gelden, hij Agent, door Zijne Exc. den Minister van Financiën is gemagtigd om de reclamatien en bewijzen daaromtrent te ontvangen en aan Zijne Exc. voornoemd in te zenden, en dat mitsdien de bedoelde reclamatien en de bewijzen tot staving derzelvon hetzij door de belanghebbenden in persoon, hetzij met vracht vrije brieven ten zijnen Kantorevóór den eersten October eerstkomendekunnen worden ingeleverd. Middelburg, den i Julij 1843. De Agent voornoemd J. C. DE BRUYN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad GOES verwittigen bij deze de daarbij belanghebbenden Dat de gewone JAARMARKT binnen deze Stad zal be ginnen op Zaturdag den 19 Augustus eerstkomende, en eindi gen op Zaturdag den 2 September daaraanvolgendezonder dat er op eenige verlenging7 mag gerekend worden. Dat op dezelve geene KwakzalversIloroskooptrekkers en dergelijke toegelaten en alle Draaiborden Dobbelspelen Rijt'elaars en Bedelaars geweerd zullen worden. Dat de aanvragen 0111 plaatsen vóór den hierboven bepaal den aanvang der jaarmarkt, vragtvrijen met opgave der benoodigde breedte in Nederlandsche Ellemaatzullen moe ten geschieden aan de Marktmeesters A. Zitters en J. Groe nweg; aan welken een ieder, alvorens te kunnen worden ge admitteerd deszelfs Patent zal moeten vertóonen. Gedaan ten Stadhuize van Goes den 15 Julij 1843.-. j. M. VER3(Vib<f/\4?rs voornoemd, TPr lUOI< VAN NISSE. JJe Stads-Secretaris L. de FOUWy Jz. Bij besluiten van den 23 en 24 is het ministerie Lopez op nieuw ingesteld. Andere besluiten benoemen Narvaez tot luitenant-generaalkapitein-generaal van Madrid cn opperbe velhebber van de in die hoofdstad vereenigde troepen Prim tot graaf van Reuss en gouverneur van Madrid Quinto tot burgerlijk gezagvoerder aldaarden hertog van Baylen tot bevelhebber der hellebaardiers; Aspiroz tot luitenant-generaal en opperbevelhebber van het eerste operatie-korpsCortina tot inspecteur-generaal van de nationale militie. De dagbladen van Madrid die hunne uitgave geschorst hadden, zijn den 24 wéder in het licht verschenen. Daar entegen hebben de Patrioten de Bspectador (twee bladen die tot den einde toe in den geest van Espartero geschreven werden) opgehouden in het licht te verschijnen. Eene afdeeling wordt van het leger van Narvaez afge zonderd, om in Andaluzie den generaal Concha te versterken. Men ziet uit deze depechezegt een onzer dagbladen dat het nieuwe bestuur geheel en al te Madrid gevestigd isen dat het alle noodige werkzaamheid aan den dag legt 0111 overal den vrede en het openbaar gezag te herstellen. Het neemt te gelijk militaire maatregelenom de leger-afdeelingen, die den regent nog volgen en die van twee zijner onderbe velhebbers van Halen in Andaluzie en Ricaport in Estra- madura tot onderwerping te brengen. De nieuwe benoe mingen kunnen niet anders dan de algemeene goedkeuring weg dragen zij bezitten geenerlei kenmerk van terugwerking of van partijgeest. Dat gelukkig begin do^t hopendat Span je eindelijk betere dagen zal beleven." GRONINGEN den 27 julij. Gisteren had weder het openbaar examen en de jaarlijksche feestviering van het In stituut voor Doofstommen in de Nieuwe of Noorderkcrk al hierplaats. Alhoewel deze inrigting nu reeds 53 jaren in ons midden bestaat, blijft dezelve nogtans de meeste belangstelling gaan de houden hetgeen nimmer meerdan hedenzigtbaar was door de overgroote schare van ledeningezetenen en vreem delingenwelke dit aandoenlijke schoolfeest als om strijd bij woonden De heer dr. C. Guijot beklom den predikstoelen tee- kende, in eenige algemeene trekken, de geschiedenis van het kelende de leerwijze, welke hier wordt gevolgd; terwijl de spreker den afloop van dit feest bestuurde, en telkens voor af eene uitlegging gaf van de proevenwelke door de kwee- kelingcn werden vertoond. Van de zich thans aan de inrigting bevindende 163 kwee- kehngen zijn uit de provincie Zuid-Holland 33, Noord-IIoi- land 45, Vriesland 20, Groningen 18, Gelderland. 12. Overijssel 6, Utrecht 10, Noord-Bniband 3, Drenthe 8, Zeeland 7 en Limburg 1. UlRECIIl den 16 julij. Heden heeft onze stad een tref fend verlies geleden door den dood van den hoog wel-geb. jhr. mr. H. M. A. I. van Asch van IVijckstaatsraad, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaalridder der orde van den Ned. LeeuwRijks advokaat oud burgemeester van Utrecht, lid van verscheidene geleerde genootschappen, enz. Hij overleed op den huize Henschoten onder Wou denberg111 den ouderdom van ruim <58 jaren. De Koning vei 'est in hem een getrouw en vaderlandslievend staatsman, ie an een van deszelfs uitinuntendste mannen de weten schappen een ijverig voorstander en beoefenaaren de stad een waar en hulpvaardig burgervader die van elk hooggeacht en bemind werd. Zijne geschriften, zoo vele getuigen van zijne geleerdheidvan zijne vaderlandsliefde en van zijne gehechtheid aan zijne geboortestadzullen nimmer verloren gaan maar, even als de achting voor zijn braaf en bemin nelijk karakter, voortleven in eene roemvolle gedachtenis. MIDDELBURG den 2 augustus. Dé 25ste verjaardag- van Z. K. II. Prins Alexander, 'sKonings tweede Zoon, is nier heden op de gebruikelijke wijze gevierd. vin cie Zeeland: J. II. Bij banJ. Veys en G. Keiler. Op den 27 dezer maand hield het Nederlandsch bijbel LONDEN den 29 julij. In het lagerhuis is eene poging van dei: heer Stiarman Crawforden eene andere van lord J. Russell, om nog veranderingen in de Iersche wapenwet te brengen eergisteren mislukten de derde lezing dier wet doorgegaan. Te Belfast heeft het gepeupel zich op nieuw aan het op den weg overvallen en mishandelen varf verscheidene Protes tanten en het verscheuren hunner bijbels schuldig gemaakt en ook aan eenige politie-agenten, die hunne woede te'keer wilden gaan wonden toegebragt. Een Ierscly correspondent van een der Engelsche dagbla den ziet weinig of geen gevaar in de tegenwoordige groote volksvergaderingen in Ierland. Hij doet opmerken dat er bij na geene gehouden worden dan die waarbij OTConnell zelf te genwoordig is, en gelooft, dat deze door zijne vrienden tot aanwakkering der beweging is aangespoord toen zij voorza gen dat de Ieren willens waren met het betalen der zooge naamde rente tot stijving van het fonds ter bevordering van 4e herroeping der unie, op te houden. PARIJS den 29 julij. De prins en prinses van Joinville, aan welke te Brest een groot bal gegeven is, zijn gisteren loop van het bloed te stremmen en alle mededeeling van lief venijn aan het verdere van het ligchaam te beletten. De Parijsche dagbladen van 30 julij behelzen de vol gende berigtên uit Spanje Bayonne den 28 julij. De stedelijke regering van Sa- ragossa heeft, op de tijding dat Narvaez te Madrid was binnengetrokkeneene deputatie aan den brigadier Ametlcr gezonden om hem te doen weten dat de stad het nieuwe gouvernement erkende. Perpignan den 28. Barcelona was eergisteren rustig; men had aldaar het binnenrukken van Narvaez te Madrid ver nomen." Zoo heeft dan, gelijk wij voorzagen (zegt het Journal des Débatsj de onderwerping van Madrid den tegenstand van Saragossa gelukkig doen ophouden, want de strijd deed zich aanvankelijk vrij ernstig voorreeds bij het eerste gevecht had de militie dier stad 35 man aan dooden en gekwetsten. Espartero was den 29 te Ecijagelegen tusschen Cor- dova en Sevilla, waaruit schijnt te blijken, dat hij zich niet naar Portugal maar naar Cadix zal begevenvan Halen wacht te op den regent te Alcala de Guadaria een dorp op den grooteii weg van Cadix twee uren van Sevilla welke stad door voormelden generaal werd geobserveerd." Over Maltha zijn te Parijs tijdingen uit Indie van den 19 junij ontvangen. De toestand van Seinde was nog zeer rustigde opstandelingen waren vertrooiddoch men ver wachtte van hunnen kant een heviger aanval dan den vorigen. Dost Mohammed was zonder eenige verhindering te Kabul aan- 1 gekomen en had de teugels van het gouvernement aanvaard. De tijdingen uit China liepen tot den 10 april. De En gelsche gevolmagtigde was naar het noorden des rijks vertrok ken; alles was in rust. Te Lubeck hebben den 21 dezer en volgende dagen verregaande ongeregeldheden plaats gehad, ten gevolge eener militaire belasting,, om het verzet waartegen de majoor Nie- meitz in zijne dienst geschorst en in arrest gebragt was. Het volk heeft niet alleen dien majoor onder de vensters zijner ge vangenis toegejuchtmaar ook bij den voorzitter van het mi litair departement en andere lieden bij herhaling de glazen in geworpen zoo dat de gewapende magt tusschenbeide heeft moeten treden met welke het tot een vrij ernstig gevecht gekomen is. Na de benoeming van eene commissie tot on- „vouuuiuc uezwaien, was ae rust den dezer hersteld. J zegt dat tot verblijfplaats van het jeugdig'echtpaar ing "S zal worden. De prinses heeft den keizer van Oostenrijk tot oom, en is nichten schoonzuster van den koning van Napels zuster der koningin van Portugal en nicht der koningin van' Spanje. Het huwelijksgoed wordt op 300,000 fr. aan ren- ■ten geschat, buiten de inkomsten van uitgestrekte bosschen 111 de Braziliaansche provincie Santa-Catharina. Haar beval- Jig voorkomen en zachtaardig karakter worden ten sterkste geroemd. Gisteren avond hebben zich de geheime raadslieden van Maria Christina in haar hotel vereenigden na eene beraad slaging van 3 uren is een couriermet brieven voor Narvaez <en koningin Isabella II, naar Spanje vertrokken. Men wil •dat de voormalige regentes een manifest aan de Spnansche na tie heeft uitgevaardigd, waarbij zij verklaart van alle gezag te zien maar Kvens aan de cortes toestemming verzoekt -om 111 haar aangenomen vaderland weder te keeren. Onze bladen maken de volgende telegrafische beristen uit Spanje bekende - 0 fe Madrid hcerschte den 25 rust; de troepen, die zich vóór den opstand hebben verklaard zijn den 23 cn 24 de hoofdstad binnengerukt; zij hebben voorbij II. M. gedefileerd, liet paiCJs was volkomön vrij. nvuvi Jdliuauu UJJUtM- genootschap zijne 29ste algemeene vergadering in het kerk- gebouw der Vereenigde Doopsgezinde gemeente te Amsterdam, onder voorzitting van den hoog-ed.-gestr. heer van Ewijck, gouverneur der provincie Noord-Holland. Verblijdend waren de verslagen van de werkzaamheden dezer inrigting door den wel-eerw. heer J. Boekevoor het binnenlanden door den wel-eerw. heer Metvoor de Oost- en West-Indische bezit tingen uitgebragt. Het getal uitgedeelde bijbels en nieuwe testamenten had in het afgeloopcn jaar 1Ó371 bedragen, en dat van het vorig jaar met 3800 overtroffen. Hit Amsterdam schrijft men, dat een der oppassers van het genootschapNatura Artis Magistraaldaar, door de ratelslang aan de vingers is gewond. De lijderdie in liet gasthuis gebragt. is, bevindt zich in eenen zoo gewenschten toestanddat men niet gelooft dat er eenige verdere gevol gen van de beet voor hem te duchten zullen zijn. Men wil dat de lijder zijn behoud voornamelijk te danken zou hebben aan de tegenwoordigheid van geest van een der zich juist ter plaatse bevindende leden van het genootschap, die oogen- blikkebjk den vinger stijf genoeg had .afgebondenom den Men meldt ons uit Vlissingendat 's Rijks eskader onder bevel van Z. K. H. Prins Hendrik, heden namidda.' omstreeks één uur, van dereede, onder het wisselen der salut'- schoten van de schepen en uit de vesting is uitgezeild eene talrijke menigte aanschouwers was op de wallen verza meld om dat belangrijk gezigt waar te nemen. P. S. Dooi tegenwind is het eskader veroligt geweest twee uren later naar gemelde reedé terug te keeren. Achtste vervolg en slot.j Landbouw. Waren de menigvuldige regens aan den land bouw in het jaar 1841 nadeelig; in het daarop volgende jaar werd dezelvedoor buitengewone hitte en droogte bekommerd. eC t'1£U,s te velde zijnde gewas staatop weinige uitzon- enngen nauitmuntend, en belooft den landman, voor zij ne moeite en zorgruim te zullen schadeloos stellen. De droogte welke den landbouw benadeelde is ook voor den veehouder niet gunstig geweest. De veestapel ismet uitzondering van het wolvee niet toegenomen hetgeen te betreuren isdaar wij met de land huishoudkundigen oordeelen dat ruimte van vee de lande- ij vC we vaart vergroot. Volgens de laatste beschrijving voor iet veefonds zijn er in deze provincie aanwezig 29229 run eren boven, en 12460 runderen beneden de twee jaren, 16294 paarden boven, en 3373 beneden de 3 jaren, alsmede 20946 schapen. De piekten door welke het vee is aangedaan bestonden 1. 111 de tongblaar en het klaauwzeerwelke bijna in al de gemeenten der provincie hebben geheerschten welke ziekten met alleen de runderenmaar ook de schapen en de varkens, wn- boenders hebben aangetast. In Zuidbeveland 1 a men, lnet beste uitkomst de inenting dezer ziekte op de schapen beproefd; terwijl de ingeente schapen, 11a oen afloop der ziekteaan besmetting blootgesteld die voor de tweede maal niet hebben overgenomen hetgeen het be- veiligings-yermogen der inenting schijnt te waarborgen; 2. 111 de longziekte, welke zich onder de kudde runderen 111 de nabijheid der stad Middelburg, waarvan wij in ons vo rig verslag- gewaagden ongelukkig heeft uitgebreid en ten 5PSriIai intVerband methet reSIement van den LimmZ nlJt0!ldere maatreSe,en zijn moeten worden fnt Hp V n,en gemeend tot stuiting der ziekte te m0eten overgaan - welke in de vroegere ziekte-gevallen met zulk een goed gevolg was aangewend ge worden. De bedoelde kudde, bestaande uit 22 stils verdacht vee, is dan ook, tegen behoorlijke vergoeding, ten alge- meenen nutte geheel gedood. Deze maatregel is verder met de beste uitkomst bekroond, daar de ziekte zich niet weder heen. vertoond en de provincie daarvan thans geheel bevrijd is;

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1