MIDDELBURGSCHE C O ffêfÏ84^ 1*°. 88. Diugsdag 'BKnm .v, flKWMHI 25 Julij. V;-'. .x\\i BESTUREN en AMINISTRATIEN. De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEE LAND adverteert datvan heden af, ten zijnen Kantore zullen worden uitbetaald de Interessen der Borgtogten van 's Rijks comptabele Ambtenaren in deze Provincieover het eerste half jaar 1843. Middelburgj den 24 Julij 1843. De Administrateur voornoemd P. P O u s. Bcfccnhma&tttg. t&jirócpiug. Ter uitvoering van liet door den Raad der Stad GOESbij deliberatie van den 28 November 1840, goedgekeurd bij Ko ninklijk Besluit van den 1 Julij 1841, No. 296gearres teerd plan van verevening en vernietiging der Obligatien uitgegeven ter voldoening van de onbetaald geblevene Interes sen tot den laatsten December 1810 ingesloten der gevestig de Schuld ten laste dezer Stad welk plan in de Stads-Cou rant van den 2 Augustus 1841 is geïnsereerd; worden door Burgemeester en Wethouders van gemelde Stad de houders der voorzeide Obligatienwelke nog geene aangifte hebben gedaan uitgenoodigdom in de maanden Augustus en Sep tember dezes jaarsten Kantore van den Stedelijken Ontvan ger, schriftelijke aangifte te doen van de Obligatienmet opgave van dagteekeningnummer en bedrag van het Kapi taal, welke zij genegen zullen zijn in den loop dezes jaars, tegen kontante betaling van dertig percent der Hoofdsom en aanbetaling van den Intrest tot het einde van dat jaaruit Stadskas te doen aflossen en welke als dan in de aflossing of uitloting ter aflossing zullen worden begrepen. Zullende deze Advertentie worden geplaatst in de Staats- Middelburgsche- en Goèssche Couranten. Gedaan ten Raadhuize van Goes den 15 Julij 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. H. VERSCHOOR van NISSË. Ter ordonnantie van dezelvcn, De Stads-Secretaris L. de FOUW, Jz. ^Icbcrlanbscfic 45«*ubcl-iRaat#cït«ippij. De DIRECTIE maakt bekend dat de NAJAARS-KOF- FIJ-VEILINGEN der Maatschappij van 1843, zullen gehou den worden -op de dagen en plaatsenen bestaan uit de hoe veelheden hieronder gemeld -. Te ROTTERDAMop Donderdag den 31 Augustus 1843, 270,376 Balen Java KOFFIJliggende aldaar. Ta AMSTERDAMop Maandag den 4 September 1843 3535896 Balen Java KOFFIJ, liggende aldaar. 36,723 DITO DITO, liggende te Dordrecht Te MIDDELBURGop Donderdag den 14 September 1843, 33U57 Balen Java KOFFIJ, liggende aldaar. De Maatschappij geeft bij deze aankondiging de verzeke ring dat zij v6ór hare gewone Voorjaars-Veilingen van 1844, geene andere Koffij dan de bovengemelde partijen aan de Markt zal brengen. De Monsters zullen op Vrijdag den 4 Augustus 1843 ver krijgbaar zijn terwijl de Notitien met de Veil-conditien in tijds zullen worden uitgegeven. Amsterdam, den 20 Julij 1843. VAN DER HOUVEN President. KOOY, Directeurfungerend Secretaris. De fungerende MARKTMEESTER der Stad Middelburg berigt bij deze aan de Ingezetenen, dat de Groenten en an dere Eetwaren van heden af, gedurende de Kennis, zullen worden te koop gesteld op de Groenmarkt. Middelburg, 25 Julij 1843. A. DUIK HENDRIKSE, Fung. Marktmeester. Dirigerende Leden der TEEKEN-AKADEMIE binnen de Stad Middelburg adverteren, dat de Uitdceling der PRIJZEN zal plaats hebben op Woensdag den 26 Julij 1843, des mid dags ten twaalf ure. NIEUWSTIJDINGEN. jDuitstftlanb. FRANKFORT den 18 julij. Hetgeen dezer dagen door een dagblad gemeld is omtrent het houden van een Europeesch congres over de zaken van Spanje wordt hier in de staat kundige kringen voor onwaar gehouden. Daarentegen ver zekert mendat de mogendheden eène tusschenkomst van Frankrijk in de Spaansche zaken zouden goedkeuren in ge val dezelve noodig rnogt zijn om de repnblikeinsche partij in Spanje te breidelen. DUSSELDORP den 20 julij. De zitting van den land dag der Rijn-provincien is heden gesloten. In eenige steden der provincie worden toebereidselen ge maakt 0111 de uit dezelve afgevaardigde leden van den land dag bij hunne terugkomst met luister te ontvangenter zake van hunne gedragingen op den landdag. Onder anderen zijn ook te Keulen de ingezetenen uitgenoodigd tot het houden van eene bijeenkomst, ten einde over de plegtige ontvangst der afgevaardigden uit die stad te handelen doch zoodanige zamenkomst schijnt bezwaren te ontmoeten van den kant der overhedenten minste gisteren is aldaar door den regerings president eene aankondiging gedaanwaarbij de ingezetenen herinnerd worden aan eene bestaande wetvolgens welke geene volksvergaderingen en volksfeesten onder welken naam en met welk doelmogen plaats hebben zonder voorafgaan de goedkeuring der politieen de aanleggers van zoodanige vergaderingen en feesten met straffen bedreigd worden. (Bvoot -15 trillat» j c. LONDEN den 19 julij. De parlementsziitingen der bei de laatste dagen hebben weinig van algemeen belang opgele verd zelfs waren gisteren in het lagerhuis zoo weinige leden tegenwoordig dat men geene zaken heeft kunnen behandelen. O'Connell heeft den 16 dezer Tullamore bezocht, wer- waarts minstens 150,000 menschen zamengevloeid waren, om hem te zien en te hooren. Aldaar is goe'dgevonden ëen verzoekschrift aan het parlement te rigten waarbij op de herroeping der unie aangedrongen wordt. De beroemde volks leider heeft de menigte gerust gesteld, dat de ministers tegen de beweging niets durfden ondernemen en haar de verzekering gegeven dat Ierland zijn eigen parlement hebben zou vóór dat de maand mei gekomen zal zijn. In Zuid-Wallis groeit de stoutheid der rebeccaïten zooda nig aan dat het noodig geoordeeld is nieuwe troepen en ge schut van Woolwich derwaarts te zenden. Volgens berigten uit Nieuw-York van 25 junij, hadden daar in de laatste dagen nog wel volks-vergaderingen ten gun ste van de Iersche repealers plaats gehadmaar was de geest drift voor den heer O'Connell en diens partij reeds merkelijk verminderd. Men meende nu te küiïnen voorspellendat dezelve spoedig geheel uitgedoofd zou wezen. Jfrrtukvijfi. PARIJS den 19 julij. In de zitting van de kamer dei- pairs van,heden is de begrooting der uitgaven voor 1844, 11a eenige discussien van weinig aanbelangmet eene meerder heid 88 tegen 10 stemmen aangenomen geworden. Op den spoorweg van hier naar Orleans is gisteren avond een beklagelijk ongeluk gebeurd. Bij het convooivoor de postwagendienst van Laffitte Caillard bestemd, ontstond eeni ge hapering aan de locomotief, zoodat zij stil moest hou den. Op een gegeven signaal vertrok terstond eene andere locomotief, van Etampes, om het convooi verder te brengen maar zij aan welke het bestuur daarvan was toevertrouwd bemerkten niet tijdig genoeg dat het stil stond en reden er met vollen stoom tegen aan waardoor een allerhevigste schok ontstond die verscheidene rijtuigen verbrijzelde. Gelukkig waren nagenoeg al de reizigers afgestapt; een vijftiental wel ke dit niet gedaan hadden.zijn meerder of minder zwaar ge kwetst. De instructie hierover is heden begonnen. In Algerie heeft zich een nieuwe vijand der Franschen opgedaan, namelijk een sherifder flita's, met name Sidi-ben- Abdaliahdie grootcn invloed op dc bevolking uitoefent, vooral door op hun godsdienstig gevoel te werken. Hij telt reeds 2000 ruiters onder zijne bevelen, en drie colonnes, te weten die van den gouverneur-generaal, van den generaal Lamoricière en van den generaal Bourjolly, hebben zich op marsch begeven om hem aan te vallen. Ook Abd-el-Kader is door de'jongste nederlaag niet ontmoedigd, maar heefteen aanslag op Argoum gewaagd van waar hij echter met ver lies terug is gedreven. Dit een en ander zou het vertrek van den gouverneur-generaal Bugeaud naar Frankrijk wel kunnen doen vertragen. België. BRUSSEL den 29 julij. Gisteren heeft de heer Rochus- sen aan Z. M.in een plegtig gehoor, zijne geloofsbrieven overhandigd als gevolmagtigd minister der Nederlanden. ffieberlaubett. 's GRAVENHAGE den 20 julij. Men verneemtdat de Tweede Kamer der Staten-Generaal zich bij de hervatting harer werkzaamheden in augustus aanstaandehet eerst zal bezig houden met te beraadslagen over de ontwerpen van wet betrekkelijk het tarief van salarissen en justitie-kosten in burgerlijke zaken. Reeds moet, naar men verzekert, het al gemeen verslag dienaangaande opgemaakt zijn door de centra le afdeeling der Kamer. - Bij besluit van den 19 dezer heeft Z. M. tot griffier der provinciale Staten van Zeeland benoemdden heer J. Slegt thans commies ter provinciale griffie van Zeeland. Men meldtdat de werkzaamheden der Utrechtsche commissie afgeloopen zijnen dat het finaal verdrag door den heer ClifordNederlandschen commissaris, en door de hee ren Donny en van Calliecommissarissen van Belgieop gisteren te Utrecht geteekend is. HAARLEM den 21 julij. Inden afgeloopen nacht, om streeks half 12 ureis in de turfschuur van de kalkbranderij van den heer Tierieaan het Noorder-Buitensparen, onder Haarlemmeriiedeeen hevige brand uitgebarsten. De genoem de schuurwelke eene zeer groote hoeveelheid turf bevatte is afgebrand alsmede vier daarbij gelegene kleine woonhui zen van arbeiders. De kalkloods is eenigzins beschadigd doch het woonhuis en de daarbij gelegene boerderij zijn be houden. Van de drie brandspuitenwelke in den ochtend uit deze stad ter hulp afgezonden zijn, is eene heden avond her waarts teruggevoerdterwijl de beide andere nog gebezigd worden om de steeds brandende massa turf te helpen blusschen. Voorts wordt ons berigt, dat heden middag ook eene turf- loods van de kalkbranderijen te Hillegom is verbrand. KOLIJNSPLAAT den 2o julij. Den 15 dezer maand ver vulde de edel achtb. heer burgemeester dezer gemeente in te genwoordigheidvan heeren assessoreneenen aangenamen pligt, door aan IV. van GilstM. MerisonP. Linde K. Nelisse A. SchippersG. van den Berge en J. G. de Rijkeallen in deze gemeente woonachtig, met eene gepaste toespraak, aan ieder hunner plegtig uit te reiken een loffelijk getuigschrift als een blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid over het door hen gehouden gedrag bij gelegenheid dat door hen op den 13 januarij dezes jaars pogingen zijn aangewend tot redding van schipbreukelingen van een in het zoogenaamde Engelsche gat, op de Oosterscheldeaan den grond zittend tjalkschip. Zijn edel achtbare uitte tevens den wenschdat zij die vereerende bewijzen regt mogten waarderen en zoo onverhoopt andermaal de dienst van hunnen betoonden moed en menschenliefde mogt gevorderd worden, zij dezelfde be reidvaardigheid zouden betoonen als bij de bovengemelde ge legenheid door hen was gedaan. THOLEN den 21 julij. Het berigt uit Goes van den 17 julij vermeldende de doorbraak eener ringkade voor de te ver nieuwen suatiesluis der watering Scherpenisse en Westkerke c. a.is niet geheel naar waarheid medegedeeld. De oude sluis was niet uitgebroken maar is alsnog in het dijksligchaam aanwezig; de ringkade, welke benaming aan eene geringe wa'erkeering zoude voegen, was eene volkomene afdamming, tot zoodanig profil zelfs, dat menige zeedijk in deze provin cie gevonden wordt, welke geringere capaciteit bezit; zijnde de kruin hoog 3 ellen boven gewoon hoogwateren breed 2 elmet een buitenbeloop van 2 en een binnenbeloop van 2 op 1. Dezelve is niet doorgebroken bij het eerste tij maar had reeds verscheidene dagen den vloed gekeerden wel tot 30 duim meerder hoogte, dan waarbij dc doorbraak plaats had, die ook niet bij halver eb, maar juist korten tijd na hoogwater gebeurde, doch, door de nog hooge ligging der ontgraving, eene kortstondige invloeijing van zeewater ten I gevolge had waarvan de schade luttel is geweest. De oorzaak der bezwijking van den vingerling is alleen toe te schrijven aan den bedriegclijken toestand der voorgron den, waarop dezelve is aangelegd, die het gevvigt van de afdamming niet konden dragenwelk verschijnsel zich aan de westzijde reeds vroeg openbaardezoodat daartegen mid delen konden worden aangewenddie men ongeraden achtte aan de oostzijde te beproeven en ook aldaar eerst werd waargenomen toen de geheele afdamming voltooid was of bij de doorbraak. Die van nabij de uitvoering heeft gadegeslagen en getui ge was van de moeijelijkheden waarmede men te kampen heeft gehad, welke tot heden achtereenvolgens te boven zijn gekomen, zal moeten erkennen, dat de dasrstelling van den BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG, In aanmerking nemende dat, door liet overlijden van Jonkheer ïr. Pietcr Johan lioddacrteene vacature bestaat in het Kiescollegie dezer Stad, \yelke overeenkomstig Zijner Majesteits besluit van den 24 December 1029 No. 123in den loop der maand September i moet worden vervuld j Gelet op het bepaalde bij de artikelen 2 en 23 van het Reglement voor het Restuur der Steden in de Provincie Zeeland houdende dat om het Stemregt binnen deze Stad te kunnen uitoefenen jaarlijks in de Grondlasten en verdere beschrevene middelen (buiten het Pa- Ie ntrejjt) niet beneden de dertig Gulden j en om tot Kiezer bevoegd te wezen in dezelIde middelen jaarlijks ten minste honderd en tien Gulden moet worden betaald. Brengen bij deze ter keunis van een iegelijk dien zulks zoude mo gen aangaan 1. Dat aau de woonhuizen der Ingezetenen die in 's Rijks Directe Belastingen het Potentregt alleen uitgezonderd zijn aangeslagen van Stadswege, door Heeren Wijkmeesters der rcspective Wijken, zal worden nitgereikt een gedrukt .Biljethetwelk door een iegelijk zal Lehoocen te worden ingevuld en geteekend en drie dagen na de uitreiking zal worden terug gehaald, 2. Dat dien onverminderd a ui alle Ingezetenen welke op vorige Kohieren dier middelen niet zijn begrepen geweest, en ecliter ver- nieenen tot het Stemregt binnen deze Stad bevoegd te zijn, de gele-' genheid zal worden gegeven om zich als zoodanig bij het Stedelijk Bestuur tc doen kennen. 3. Dat, volgens artikel 7 en 3 van meergemeld Reglement, het Stemregt door Mans voor hunne Vrouwen, en door meerderjarige Zoons voor huune MoedersW eduwen zijnde kan worden uitgeoe fendmits de Moeders zich iu het laatste geval schriftelijk aan de Regering verklaren door welken harer Zoons zij het Stemregt in hare plaats willen zien uitoefenen. 4. Dat volgens art. 4 van meergemeld Reglement zoodanige In gezetenen welke derzelver Relastings-betnling in eene andere Ge meente ten dezen zullen willen doen gelden verpligt zijnom daar van vooraf aan het Stedelijk Resluur kennis te geven en des gevor derd aan dat Bestuur de bewijzen van die betaling te vertoonen. En 5. Dat tot de ontvangst van alle aangiften en verklaringen \yelke naar aanleiding van voorschrevene bepalingen zouden mogen geschie dentot en met den 12 Augustus aanstaande eene Bus ter Stede lijke Griffie zal zijn geplaatst. En willen voorts Burgemeester en Wethouders de Ingezetenen heb ben herinnerd aan het belang, hetwelk voor hen gelegen is, om niet, door nalatigheid in de invulling der voorschrevene Biljetten, of in bet doen der vereischte aangiften te wdrden overgeslagen bij de opmaking van de lijst der Stemgeregtigde Ingezetenen en der zoodanigen wélke lol het Kiezerschap zijn bevoegd. En opdat niemand hiervan onkundig blijve zal deze worden afge kondigd mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize dèt Stad Middelburg den 21 Julij 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT vak GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun'Edel Achtbare, A. M. BEOIUS.

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1