MIDDELBURGSCHE C O r R A J T. W. 87. Zalurdag 1843. 22 Julij. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. JVatifcvtjfe. $3nfcl icatic. ^cpAviemcnt tuin Jfinaticict*. De abonuements-prijs dezer Courant is 2,75 voor drie maanden, en franco per Post 3. De abonnementen "worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptantof bij liet einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regelmet uitzondering van Huwelijkö^ Geboorte- en Doodbekendrnakingen waarvan de prijs is van één tot zes regels 1 50 en voor iederen regel "daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, rlzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het Megi van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Ontvangen hebbende het besluit van Heeren Gedeputeerde Staten van den 14 dezer maand 110. 28 Provinciaal Blad no. 80)betrekkelijk het nemen van voorloopige beschik kingen omtrent de Broodzetting; Brengen mits deze ter kennis der Ingezetenen dat door den Stedelijken Raad, bij deszelfs deliberatie van den 29 Junij 11. in afwachting van een naar aanleiding van Zijner Majesüeits Besluit van den 15 April te voren Staatsblad no. 15), des wege te ontwerpen Reglement het navolgende is vastgesteld De bepalingen omtrent de berekening der grondslagen waarop de zetting van het Brood tot dusverre heeft plaats gehadvoorkomende in het Provinciaal Reglement van 9 Julij 1818 en de daarop bij koninklijke besluiten nader n gebragte wijzigingen zullen tot tijd en wijle voorschreven Provinciaal Reglement door cene Stedelijke verordening zal zijn vervangenmet betrekking tot deze Stad dezelfde kracht behouden als of dezelve bij eene vroegere Stedelij- J ke keure waren gearresteerd en afgekondigd." En opdat een iegelijk hiervan kennis dragezal deze wor den afgekondigd, mitsgaders in dezer Stads-Courantgeplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 17 Julij 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT vak GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare A. M. BECIUS. A. C. 50 ets. rail I,. V. 1 Tan M. S, 1 Tan J. t. d. V. 2,GO Tan A. A. 5,20 Tan 1'. J. 1 uit handen Tan den Schoolonder wijzer le fiigjjekerke P. de tey Tan P. de V. ƒ2, de Wed. B. 2,GO 0. 1 I. K. 50 ets. P. B. 25 ets. de Wed. W. 2,60 W.J./l, J.V.S. ƒ1, K. A. ƒ2,60, W.S. ƒ1, K.H. ƒ1,50, I.. L. ƒ1, A. M. 1 A. S. G5 els. M. S. 1uit handen Tan den Schoolonderwijzer L. Ballte Zoutelande Tan P.P. ƒ10, Tan A. J. ƒ2,00 X. Y.'ƒ2 en Tan Z. 1. Edele meuschcnTrienden en weldoeners Tan armen en lijdenden ontT.angt den warmsten dank onzer harten gaat roort door onze hand wcèze'n en weduwen verkwikking te bezorgen. Ja die dank moeten wij ook u toebrengen edelaardige geneesheeren die de zaak der lij dende menschheid hij het Hooge Bestuur met zulke gelukkige po gingen hebt voorgestaandaar wij spoedig in een geschikt huis ons zullen mogen verblijden waar lijdenden, onder den waakzamen ijver der geneesheeren Oversluis en Noom verpleegd zullen worden ter wijl de onvermoeide ijver van onzen Stads-Secretaris C. Baars alles op de beste wijze zoekt ten uitvoer te leggen. Edele weldoeners wij rekenen op uwe weldadigheid daar wij Tan daag, te gelijk, vier dooden te betreuren lrehhen, en er nog ruim 60 zieken onder behandeling zijn en zoo veele weezen en weduwen ter onzer verzorging overblijven. God beware u bij de ge zondheid en schenke u zijne beste zegeningen Arnemuiden 19 Julij 1813. Namens het Armbestuur, H. I1AESEBR0ECK Predikant. Bestuur der Domeinen. Provincie Ze eb AS D. OPENBARE VERPACHTING van LANDEN, gelegen in den SAFTINGER-POLDER. Op Woensdag den 26 Julij 1843, des voormiddags om 10 lire, zal door den Agent van het Domein, te Sas-van-Gent, als daartoe behoorlijk gemagtigd ,in het Logement genaamd het Wapen van Zeelandte HULST, ten overstaan van den Notaris E. F. Noël, residerende te Hontenisse, worden over gegaan tot de Openbare Verpachting, voor den tijd van ze ven jaren ingaande met het rooven van den Oogst van het jaar 1843, voor zooveel de Zaailanden betreft en voor zoo 'veel de Wei- en Onderianden aangaat, met den 25 December van hetzelfde jaar 1843, van: Vijftien Perceelen WEI-ZAAI- en ONDER-LANDEN gelegen in den Saftinger-PolderGemeente Clinge Provincie Zeeland. De voorwaarden dezer Verpachting bevattende tevens de omschrijving, der te verpachtene Goederen, zullen te lezen liggen te Clinge ten Raadhuize der Gemeente aldaar; op den Cauter, in de Herberg genaamd de Mosselbankte Hulst, in de Logementen genaamd het PVapen van Zeeland en den Arend; te Hontenisse, ten Kantore van den Notaris Noël en te Sas-van-Gent, ten Kantore van den Agent van het Do mein bij wien nadere inlichtingen te bekomen zijn. De Agent voornoemd T. W. van ZUYLEN van NIEVELT. Dirigerende Leden der TEEKEN-AKADEMIE binnen de Stad Middelburg adverteren, dat de Uitdeeling der PRIJZEN zal plaats hebben op Woensdag den 26 Julij 1843, des mid dags ten twaalf ure. Arnemuiden den 21 Julij 1843. Met een Qankbnnr geToel geven wij langs dezen gebruikelijker! weg kennis der ontrangene giften voor de zieken en armen te Arnemui- tlenden 15 Julij Tan F. li. 25 rhs.van J. G. ƒ5,20, van een' on- 'hekenden 5,20, van E. 1 bezorgd bij den lieer 11. Van Schaiic Serlé door bezorging van den Welecrw. Zeergel. Heer H. van ■fitrien Predikant te Kleverskerke van een' onbekenden 4,60 Aeu 17 julij van een onhekeuden vier Coupons Werk. Schuld Nrs. 4420 564-8 8139 en 8218 ii 1,234 ieder; van W. G. uit de col lecte in de Oost-Kerk voormiddag 5,20 van een' onbekenden uit -dezelfde des namiddags ƒ10, van C. uit de avond godsdienst ƒ1,50, uit dezelfde van A. Z. 2,60 Tan een' onbekende 50 ets.; van de zuivere opbrengst van -eenige exemplaren van een werk getiteld <de Sptler uitgegeven door den Boekdrukker de Booze te Zierikzee -ten voorileele -van onze armen 50,25i bij den Heer JE. van Schaiic Serievan N. voorde zieken te Arnemuiden 25 een coupon Werk. -Schuld groot 4,95 van E. A. Tan R. uit Tholeu uit hoofde van vroegere betrekking tot die plaatsƒ2, uit de avondpreek in de Nieuwe-KerkTan een' Bakker 20 Broodendoor den Weleerw. lieer A. Slotemakcr van J. H. B. en Huisgezin 2,60 1 en 50 ets. van S. 1 allen bij den Heer B.H. de Blaecke de Bignij Apo theker te Middelburg die zich, op ons verzoek, in bet vervolg gaarne wil belasten met de ontvangst der giften. Nog lnj den Heer Serie, 3 Tan I.. van A. 1,50 den 18 Julij van een' onbekenden 5,20 •den 19 Julij van G.C.uit de collecte van Dingsdag avond in de Nieuwe-Kerk 1 van den Heer J. T. toen te Arnemuiden zijnde aan mijn lliiis 5 door iiezorging van den Timmerman van Eenen- riaant 10 van eenc Jufvr. te Middelburg ƒ1, en door den ijver wan onzen verdienstelijken en zeer geaebten Schoolonderwijzer A. Kwckkeboom van den Schoolonderwijzer A. H. Bodewijkte Kou dekerks, van R. ƒ1,25, van P. N. B. 1, van II. L. B. 7 2,60, van KEULEN den 16 julij. In de zitting van den landdag der Rijn-Provincie, van den 13, is een besluit aangenomen om den koning te verzoeken alle hinderpalen uit den weg te ruimen, welke de volkomen gelijkstelling der Christenbevol king met de Joden nog in den weg staan. Dit besluit heeft onder de Israëliten in de Ilijn-Provincie eene groote vreugde verspreid en onder anderen te Keulen en Aken aanleiding ge geven tot eene aanzienlijke gift aan de Christen-armen van wege de Israëlitische gemeenten. Uit Rome meldt men, dat de geestelijke, die voor on geveer een jaar met de afgrijselijkste bijomstandigheden zijnen neef vermoorddeeindelijk op den 30 junij ter dood veroor deeld is, nadat hem reeds vroeger, op een schriftelijk bevel van den Paus, zijne geestelijke wijding ontnomen was. Alge meen prees men de regering over deze onpartijdigheidwaar door zij toont dat geen stand tegen de regtvaardige straf be veiligt. PARIJS den 17 julij. Men weet hier niet hoever gehecht moet worden aan hetgene een Duitsch nieuwsblad, op grond van een brief uit Londen omtrent een plan van het Fransche hof ten opzigte van Spanje mededeelt. Dat plan, waarmede nagenoeg al de leden van het kabinet zich vereenigen zouden is, zegt deze correspondentie, drieledig. Vooreerst zal men Espartero tot eene soortgelijke overeenkomst verpligten als hij te Bergara aan de hoofden der Carlistische partij heeft op gelegd ten tweede zullen de cortès onder den invloed der tegenwoordige revolutionaire bewegingen worden gekozen en eindelijk zai11a de vereeniging dier cortès, een huwelijk tusschen koningin Isabella II en den hertog van Aumale wor den tot stand gebragt. Dezelfde correspondentie zegt ook dat de hooge geestelijkheid in Spanje sterk tegen den regent is ingenomenen dat zijn toestand daardoor vooral uiterst moeijelijk is geworden. Het bevestigt zich dat Madrid den xo dezer in staat van beleg is verklaard. De generaal der insurgenten Aspiroz be zette den 11 Galapagar en el Pardo, op slechts twee Fran sche mijlen afstands van die hoofdstadvan welke hij dus al leen nog door het riviertje de Mancanares werd afgescheiden dat gedurende bijna 9 maanden des jaars droog isen dus niet als een hinderpaal kan worden beschouwd. Madrid is geene sterk bevestigde plaatshare bezetting is grootendeels met den regent uitgetrokken en zij zou dus nog de meeste verdediging bij de nationale militie vinden, indien ook daar, behalve bij twee bataillons, welke steeds groote geestdrift voor Espartero aan den dag hebben gelegd, de gevoelens niet zeer verdeeld waren. Geen wonder derhalvedat de voornaamste staatslieden op uitkomst begonnen bedacht te zijn. Bij den heer Cortinavoormaligen president der cortès, moest eene bij eenkomst gehouden worden om middelen tot eene vreedzame ontknooping te beramen. Zoowel de heer Mendizabalals de heeren Lopez CaballeroAyllon en Friaszouden daaraan deel nemen. Men dacht niet dat Aspiroz, die ongeveer 6000 man onder zijne bevelen teldede hoofdstad met geweld zou aanvallen maar veeleer dat hij0111 bloed te sparen wan neer zij zich niet terstond overgaf, de komst der andere korp sen zou afwachtenten einde allen tegenstand onmogelijk te maken. Het officieel dagblad van Madrid verklaart het gerucht, dat het bestuur voornemens geweest zou zijn deszelfs zetel naar Cadix te verleggen, en de koningin derwaarts mede te voeren voor lasterlijk hoewel anderen zeggen dat dit plan werkelijk 'bestaan heeft, maar door de oplettendheid der ergdenkende bevolking verijdeld is geworden. Espartero stond den 10 te Val-de-Penaswaaruit men op maakt dat hij zich een uitweg naar Andalusie heeft willen banen. Van Halen heeft voor Sevilla het hoofd gestooten en den terugtogt naar Cadix gemaaktwaardoor hij Espartero aan de andere zijde der Sierra-Morena geheel hulpeloos laat. Lerida is, na door Zurbano ontruimd te zijn, door Scrrano en Cortines bezeten Zurbano weder te Sarragossa binnen getrokken. Het gerucht wildat Cadix weldra het voorbeeld der meeste andere steden volgen en zich tegen den regent ver klaren zal. 'sGRAVENHAGE den 18 julij. H. K. H. de Prinses van Oranje is van het Loo in deze residentie teruggekeerd. LI. vrijdag avond is Z. K. 11. Prins Frederik der Neder landen vergezeld van hoogstdeszelfs adjudant, den kolonel van den Bosch, Breda doorgereisd, en ten tien ure aangeko men op hoogstdeszelfs jagthuisin het nabij gelegen Lies bosch, alwaar hoogstdezelve naar men verneemt, eenige da gen verblijven zal. Zondag 11. heeft Z. K. H. de godsdienst oefening bijgewoondonder het gehoor van den weleerw. heer II. J. Krompredikant op de Leur. In den loop van den dag hebben zich onderscheidene ingezetenen van Breda en omstreken naar het Liesbosch begeven om hunne opwach ting bij den Prins te maken. Men wil dat van wege het departement vanbinnenland- sche zaken aan heeren gouverneurs der provinciën eene aanschrijving gedaan zou zijnde bepaling inhoudendedat voortaan alle zaken, welke de tusschenkomst van het hooge bestuur niet direct vereischendoor hen gouverneurs zullen worden afgedaan. Zulks wordt aangemerkt als een maatregel tot vereenvoudiging, en tot daaruit welligt voortvloeiende bezuinigingen bij de Hooge Regering. Men verzekert datin weerwil der door van Stenis afgelegde bekentenis van schuld, echter van het beroep in cassatie niet zal worden afgezien. Intusschen wil men weten dat deze zaak niet voor de kamer van vacantie van den Hoogen Raadmaar eerst in september na den afloop daarvan zal behandeld worden. MIDDELBURG den 21 julij. Den 18 dezer, 's middags ten één ure is Z. M. de Koning van Tilburg komende door Breda geredenzich naar de nieuwe verdedigings-wCr- kenwelken ten westen dezer vesting in aanbouw zijn be gevende. Na deze en hoofdzakelijk de bomvrije kanon- en mortier-kasemattenwelke aldaar in onderscheidene dier wer ken worden daargesteld gedurende anderhalf uur aandachtig in oogenschouw genomen te hebbenis Z. M. onmiddelijk naar Tilburg teruggekeerd. Voor hoogstdeszelfs vertrekheeft Z. M. aan den heer generaal-majoor jhr. van der IVijck en aan den luitenant kolonel ingenieur Gey van Pittius, zoo mede aan de overige heeren ingenieurs bij die inspectie tegenwoordighoogstdes zelfs tevredenheid betuigd over den goeden voortgang en de schoonheid dezer werken. In den avond van den 19 dezer is Z. M. de Koning iti de residentie terug gekomen. Z. Exc. de minister van bin- nenlandsche zaken was aldaar den 17 wedergekeerd. Bij besluit van den 19 dezer, heeft Z. M. tot griffier der provinciale Staten van Zeeland benoemd den heer Jacobus Slegt, thans commies ter provinciale griffie van Zeeland. -De maatschappij van Vlaamsche letteroefening heeft den 5 dezer tot hare corresponderende leden benoemd de heeren J. M. Schrant, R. K. priester en professor te Leyden; II. Tollensletterkundige te Rotterdam; J. Geel, professor te Leyden; N. Beetspredikant te Heemstede, en J. van Len- nep letterkundige te Amsterdam. Men meldt ons uit het vierde district dezer provincie dat men op de hofstede bewoond door den landman I. Katvis onder de gemeente Zuidzande, in den namiddag van den 18 dezereene witte zwaluw heeft geschoten die aan het dak der schuur was uitgebroeid hetwelk als eene zeldzaamheid kan aangemerkt worden. Den 17 dezer is op den Haarlemmerweg een droevig ongeluk gebeurd. Een boer en eene boerin zoon en moeder met name Visserte Sparenwoude te huis behoorende reden met een boerenwagen op dien wegtoen de paardenop de hoogte der Ledebrug door het een of ander voorwerp schich tig geworden aan het hollen raakten. De zoon is het eerst van het krat geslagen, en heeft zich geweldig bezeerd, zoo dat hij in gevaarlijken toestand verkeert, terwijl demoeJerde leidsels nog gegrepen en getracht heeft de paarden te beteu gelen maar ook weldra van den wagen afgeslagen en met het hoofd op de steenen nedergekomen is, ten gevolge waarvan zij kort daarna is bezweken. Den 15 dezer heeft in de gemeente Moergestel een ver schrikkelijk ongeluk plaats gehad. De knecht van den water molenaar aldaar des avonds de raderen van den molen wil lende ophouden heeft het ongeluk daar tusschen te geraken de molenaar vermoedende dat zijn knecht de werkzaamheden als naar gewoonte had verrigt, gaat ter rust, en des mor gens den knecht niet hoorende of ziende, blijkt hein bij het naar den molen gaan, dat dezelve door niet de kleedcren aan een der raderen geraakt te eene verschrikkelijke

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1