MIDDELBUUGSCHE COü TV BP. 85. Dingsilag 1843, ii' 18 Jufij. BESTUREN en ADMINISTRATIEF fcsficnbmafting. NIEUWSTIJDINGEN. JVaufcrijfi. X publicatie. ©root-ia ciftatijc. Bcïfjtc. iJkbevlaubcn. V-f>.'-v De abonnements-prijs dezer Courant is 2,75 voor drie maanden, en franco per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen, en de betaling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van Huwelijkt oorte-.en Doodb«kendmakingenwaarvan de prijs is: van één tot zes regels 1" 50 en voor lederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het liegt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis der belanghebben den dat de Heer Arrondissements-Ijker andermaal zal vace ren voor den Herijk der Nederlandsche Maten en Gewigten te Middelburg, in het lokaal op het Koorkerkhof, van Don derdag der 20 ju lij tot Maandag den 31 daaraanvolgende, des voormiddags van negen tot twaalf en des namiddags van ■drie t.ot vijf ure en dat daarbij de volgende orde zal wor den in acht genomen Des Maandagsvoor de IJzeren Gewigten. Dingsdagsvoor de Koperen Gewigten. /Foensdagsvoor allerlei soort van Maten. Donderdagsvoor de Maten en Gewigten der Land lieden en Bewoners der Landelijke Gemeenten. Vrijdags, voor liet Goud en Zilver Gewigt. Zullende na den 31 Julij overeenkomstig het besluit van Ilceren Gedeputeerde Staten dezer Provincievan den 24 Maart ji. Na. 19 Provinciaal Blad 110. 33), de Herijk ge sloten zijn. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 17 Julij 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel-Achtbare A. M. BECIUS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Ontvangen hebbende het besluit van Heeren Gedeputeerde Staten van den 14 dezer maand 110. 28 Provinciaal Blad no. 80) betrekkelijk het nemen van voorloopige beschik kingen omtrent de Broodzetting. Brengen mits deze ter kennis der Ingezetenen dat door den Stedelijken Raad bij deszelfs deliberatie van den 29 funij 11., -in afwachting van een naar aanleiding van Zijner Majesteits Besluit van den 15 April te voren {Staatsblad no. 15), des wege te ontwerpen Reglementhet navolgende is vastgesteld De bepalingen omtrent de berekening der grondslagen waarop de zetting van het Brood tot dusverre heeft plaats gehaden voorkomende in het Provinciaal Reglement van 9 Juli-i IÏ!l8 en de daarop bij koninklijke besluiten nader gebragte wijzigingen zullen 'tot tijd en wijle voorschreven Provinciaal Reglement door eene Stedelijke verordening zal zijn vervangen met betrekking tot deze Stad deszelfs kracht behouden als of dezelve bij eene vroegere Stedelijke keu- re waren gearresteerd en afgekondigd. En opdat een iegelijk hiervan kennis drage zal deze wor den afgekondigd mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburgden 17 Julij 1843.. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtbare, A. M. BECIUS. De KERMIS der Gemeentè IIOEK zal dit jaar beginnen op Maandag den 7 Augustus en eindigen den 12 derzelve maand. LONDEN den 12 julij. Nog altijd beraadslaagt het la gerhuis over de bekende motie van den heer O'Brientot het in comité overwegen der Iersche aangelegenheden. Naar verhaald wordt, heeft sir R. Peel in een' onlangs gehouden ministerraad het voornemen getiit om zijn ontslag in te dienen zoodra de meerderheid zijner nmbtgenooten tot h^t nemen van gewelddadige maatregelen tegen Ierland besluiten mogt. Bij gelegenheid van een openbaren maaltijdheeft de lord- luitenant van Ierland dezer dagenin eene mannelijke rede voering den verderfelijken invloed afgeschilderd dien de te genwoordige bewegingen aldaar op handel en vertier Uitoefe nen <11 de verzekering gegeven, dat het gouvernement ten volle was voorbereid om krachtdadig te handelenzoodra het begrijpen zon dat de vrede des lands in gevaar was gebragt, of dat eenige verbreking der wetten uit die bewegingen zou zijn Voortgesproten. - Sedert eenige dagen houdt men zich met de openbare veiling der nalatenschap van den hertog van Sussex bezig. Eergisteren was de beurt aan de overgroote collectie van kost bare en zeldzame tabakspijpen en fabak van allerlei soort, welke ofschoon niet alles daarvan verkocht isdien dag alleen meer dan 500 p. st. hebben opgebragt. Van de meer schuimen pijpenkoppen hebben meer dan eene tusschen 3 en 4 .p. st. gegolden.' Berigten van de Kaap de Goede Hoop van 25 april heden alhier ontvangen houden de belangrijke tijding in dat Port-Natal als een afzonderlijke staatonder een eigen gou vernement, is geconstitueerd geworden. De gouverneur van de Kaap heelt een verslag aan den regcrenden raad overgelegd, betrekkelijk den toestand dier nieuwe kolonie en is daarbij in vele bijzonderheden getreden. Naar men verzekert ,t wordt het door den kolonel Cloete gehoudene gedrag hoogelijk geroemd, neemt het Britsche bewind de boeren van Natal«n- der deszelfs bescherming, en zal hetzelve het dooT hen be woonde district als eene nieuwe kolonie aanmerkenonder uitdrukkelijke voorwaarde echter, dat door die kolonie geene pogingen zullen worden aangewend ter herkrijging van hare geheele onafhankelijkheid noch dat zij zal trachten zich te stellen onder de bescherming van eenige andere mogendheid. Natal zaltot dat een gouverneur voor die kolonie zal zijn benoemd, dooreenen commissaris worden bestuurd, welke naauwkeurige opname zal doen van het district, hetwelk door de boeren is bewoond zich zal verzekeren van de hoeveel heid landswelke elk hunner beziten zich met dergelijke voorloopige maatregelen ter regeling der zaken aldaar op een vasten voet, zal bezig houden. De administratie dier kolonie zal naar de zeden en gewoonten der bewoners worden in- gerigt. De kolonie zal in hare eigene uitgaven moeten voor zien met uitzondering echter van de onkosten voor de mili taire bezetting. Op de grenzen der kolonie is allesvolgens de laatste be rigten volkomen rustig. PARIJS den 11 julijHeden heeft de plegtige inwijding der kapel plaats gehadwelke op last des konings gebouwd is op de plaats zelve waarin het vorige jaarZ. K. H. de hertog van Orleaus,. ten gevolge van zijnen noodlottigen val, den geest heeft gegeven. HH. MM.'de koning en de koningin en de verdere leden van het koninklijk gezin hebben deze roerende plegtigheid bijgewoond. Van wege onze regering zijn de voigende telegrafische dcpeches openbaar gemaakt Perpignan den 10 julij. Zurbano is met zijne afdéeling uit Lerida vertrokken één bataillon in het kasteel en één in de stad achterlatende Hij heeft den weg naar Fraga in geslagen. Bayonne den 10 julij. Te Madrid was het den 8 rustig. De regent was den 6 nog met zijne troepen te Albacete. Manzanares en Gaudelaxara hebben zicheven als Alcala de Henaresvoor den opstand verklaard. Een bataillon en een eskadron van de militie te Madrid zijn onder bevel van den kapitein-generaal, den 7 met 40 ruiters naar Alcala de He nares opgetrokken. De generaal Concha is den 3 te Malaga aangekomen. Hij is tot opperbevelhebber van de troepen benoemdwaar mede hij den 4 naar Sevilla moest oprukken. De generaal van Ila/endie den 2 dezer te Cordova binnengetrokken washad die stad den 4 weden verlaten. Cacéres en Olivenza hebben zich den 4 voor den opstand verklaard." BRUSSEL den 13 julij. HH. MM. de koningen de ko ningin zijn gisteren avond van Londen terug komende te Ostende gearriveerd. Morgen zullen hoogstdezelven op het paleis te Laeken aankomen en van daar den 16 naar Verviers vertrekkenten einde aldaar de inwijding van den ijzeren spoorweg bij te wonen. Een dagblad verzekertdat geregtelijke vervolgingen begonnen zullen worden tegen de personendie zich veroor löofd hebben om ter Brussêlsche markt van 23 junij jl. alle tarwe op te koopen. Dieu dag werd namelijk tot alle prijzen gekocht, en met uitzondering van twee bakkers kon- de niemand koopen. Die vervolgingen hebben plaatsnaar het schijnt, op bevel van den minister van binnenlandsche za ken en zijn gegrond op bedriegelijke kunstgrepen van de zijde der opkoopers die in het entrepót te Antwerpen eené aan zienlijke hoeveelheid vreemde tarwe bezaten en die nu de schaal van 20 fr. wilden bereikenten einde -alzoo al die vreemde tarwe vrij van regten te kunnen invoeren. 'sGRAVENIIAGE den 13 julij. Inde Sttials-courafit van heden vindt men een koninklijk besluitvan den 3 dezer houdende uitbreiding van de bestaande verordeningen op' het lager onderwijs voor het hertogdom Limburg. Bij besluit van n dezer heeft Z. M. aan den kolonel, jhr. F. V. A. ridder de Stoers, gewezen gouverneur der Moluksche eilanden vergunning verleend tot het aannemen en dragen van het versiersel van ridder der koninklijke en militaire orde van St.-Maurits en St.-Lazarus, hem door Z. M. den koning van Sardinië geschonken. ROTTLRDAM den 1 4 julij. Te Zevenhuizen is op den i°, 11 en 12 dezer het laatste gedeelte der landen, gelegen in den drooggemaakten Zuidplaspolder van Schielanduit makende 1295 bunders en 76 roedenten overstaan van den neer HA. van Gennep, lid van en representerende de cohi- missrn van beheer en toezigt over gemelde droogmakerij door den notaris D. Keylte Kapelle op d'IJsselverkocht voor f 294,275 bedragende 227 per bunder zijnde alsnu met inbegrip van de koopprijzen der twee laatst voorgaande jaren, van de geheele massa van 4143 bunders geprovenieerd 762,115 bedragende per bunder nagenoeg ƒ184; de hoogst besteedde prijs heeft bedragen 453 en de laagste p. in. 40 per bunder. Woensdag namiddag is de tweede haringjager te Maas sluis aangekomen aanbrengende 116 tonen heden morgen te Hellevoetslni's de vierdemet 190 ton haring. VLISSINGEN den 15 julij. De dag van gisteren leverde voor het vaderland in het algemeen en voor deze Stad in het bijzonder eene belangrijke, treffende en indrukwekkende gebeurtenis waardig eene plaats te bekfeéden in de jaarboe ken van Nederland. Het eskader naar de Middellandsche zee bestemdonder bevel van Z. K. H. Prins I-Iendriken bestaande uit Zr. Ms. fregatten de Rijn, de Sambre de Jason corvetten de Castor, de Boreas; brikken de Haai, de Lynx, de P]fL en het stoomschip de Buomo, verbeidde met het wachtschip' de Maas twee stoomschepen en eene afdeeling van vijf ka- nonneerbooten het bezoek van Z. M. onzen geëerbiedigden Koning waarmede zij zouden worden vereerd. Het stoomjagt des Konings bevond zich reeds vroegtijdig in het Sloe. Z. Exc. de heer schout-bij-nacht J. C. Rijk minister van marine stoomde met de Cerberus' het jagt te geracet-en ging op hetzelve overZ. M.vergezeld van HH. KK. HH. den Prins van Oranje, Prins Alexander en den Erf-Groothertog van Saksen-Weimar-Eisenach en omgeven door een talrijken stoet, kwam ten negen ure op de reede; een aantal der schepelingen paradeerde in het want en tuighet koninklijk salut werd gegeven door het afvuren der batterijen van al de wallen der stad terwijl in een oogenblik de bo dems tot aan hunne toppen werden uitgedoscht met nationale- en seinvlaggen, standaards en wimpels. Onder de hoerah's der equipagien en het weergalmen in de lucht van meer dan driehonderd schoten voer het stoom jagt, door de Cerberus gevolgd, voorbij en om het eska der tot dat Z. M. met hoogstdeszelfs gevolg het fregat de Rijn beklom waarop Prins Hendrik het bevel voert Het tooneel, hetwelk de grijze Schelde opleverde, was prachtig, bekoorlijk maar ook vooral indrukwekkend. Iets waai van de geschiedenis, zoover ons althans bekend is, geen voorbeeld oplevert, had hier plaatshet bezoek door eenen Koning, aan eene vloot, gekommandeerd door zijnen Zoon geen wonder, dat ieder der duizenden die zulks aanstaarden was opgetogen bij een schouwspel Nederland waardig en zoo overeenkomstig met het karakter en den roem der natie. Nadat Z. M. het fregat de Rijn had geïnspecteerd en al daar eenige exercitien in het vuur had laten verrigten verliet hoogstdezelve genoemd boord onder een salut van 33 scho ten en begaf Z. M. zich tot gelijk doel naar eenige ande re bodems, waarop hetzelfde plaats vond. Ten 1 uur verliet Z. M. de reede om een bezoek aan het maritime etablissement te geven beide de werven de maga zijnende modelkamer en het drooge dok werden door hoogstdenzelven en zijn gevolg bezigtigd, en het behaagde Z. M. ook daar de vereerendste bewijzen te geven van hoogstdeszelfs tevredenheid. Ten half vijf uur vertrok Z. M. weder naar het fregat de Rijn alwaar een diner iii gala plaats had en waartoe de verschillende hooge autoriteiten waren genoödigd verschei dene toasten werden ingesteld en die op het welzijn van den beminden Vorst werd door het gebulder van het geschut ver- gezeld. Ten half negen uur verliet Z. M. andermaal den genoem den bodem 0111 binnen de stad op het stoomjagt nachtver blijf te houdenwederom werden de batterijen van al de schepen gelosten schooner was dat gezigt door het vallen der schemering. Z. M. verbleef op het jagtdoch de Prinsen vereerden deze stad met het bezigtigen der illuminatien waarmede eeni ge gebouwen der marine en der stadeerebogen enz. en de woningen van een groot aantal ingezetenen waren versierd. Heden morgen ten tien uur verliet Z. M. de dokhaveu e'n bezochtonder liet salueren van den stads wal weder het fre gat de Rijn waarna hoogstdezelve ten 1 x ure de reede verlatende, onder het gejoel der paraderende schepelingen de reis naar Tilburg aannam. Jammer sl echtsdat de gelegenheid heden door den ver anderden wind voor het eskader niet gunstig wasom in het gezigt des Konings naar zee te stevenen hoe groot wa re dit genot geweest voor eiken getuigemaar vooral voor den bevelhebber van dit schoone eskader, den edelen Vors tenzoon cn voor de schepelingen der vlootdietot den rang

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1