MIDDELBURGSCHE COURANT. IV0. 83. Donderdag 1843. 13 Julij. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. NIEUWSTIJDINGEN. ©root-ISrittaujc. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad VERE zijn voornemensonder nadere goedkeuring van den Stede lijken Raad, op Vrijdag den 21 Julij aanstaande, des voor middags ten elf ure, ten Stadhuize aldaar, publiek aan den laagsten inschrijver of minstbiedenden aan te besteden het BUITEN-SCHILDERWERK van het Raadhuis en Toren binnen gemelde Stad alwaar de conditiën of voorwaarden ter Stedelijke Griffie, van heden, des morgens van 10 tot 12 ureter lezing liggen. Vere deu 8 Julij 1843. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. KLEINMAN. Ter ordonnantie van dezelve, W. N. MEIJER L. S. Claufcoubigtug. De COMMISSIE van BESTUUR over de Provinciale School tot aankweeking van Heelmeesters en Vroedvrouwen, in de Provincie Zeelandte Middelburg gevestigd, brengt bij deze ter kennisse van de belanghebbenden s VwreerstDat de zoodarrigen die verlangen met den eerst- volgenden Cursus, in de maand Augustus 1843 als Leerlin gen bij gezegde School te worden ingeschrevenzich in per soon of met vrachtvrije brieven van henzelven of van hun ne Ouders of Voogden zullen behoaren aan te melden bij den Secretaris der Commissieen aan denzelven zullen behooren over te leggen of te doen toekomen een Extract uit het Register van geboorte en een Certificaat van goed gedrag afgegeven door den Heer Burgemeester hunner woonplaats als wanneer hun nopens hunne verdere verpligtingen de noo- dige teregtwijzigingen zullen worden gegeven. Ten tweedeDat de aanvang der Lessen van den eerstvol- genden Cursus zal plaats hebben op Dingsdag den 8 Augus tus 1843 na dat op Maandag den 7 Augustus, des namid dags ten één ure in het gewoon Lokaal der Schoolzal zijn geregeld de rangschikking der Leerlingenbij welke een ieder hunner zal behooren tegenwoordig te zijn. En, ten derdeDat de Lijst der onderscheidene Lessen, welke gegeven zullen worden, aan de Voorpoort van het Lo kaal der School zal zijn aangeplakt. Middelburgden 28 Junij 1843. Namens de Commissie voornoemd, VAN BAKELGEM Secretaris. De ZAAMSLAGSCIIE KERMIS zal dit jaar beginnen Maandag den 17 Julij en eindigen den 20 derzelve maand. LONDEN den 8 julij. De inkomsten van het rijk heb ben gedurende de drie laatste maandeneindigende met den 5 dezer 1,701,532 p- st. meer dan in hetzelfde kwartaal van het vorig jaar en over het getieele jaar 2,442,942 p. st. meer opgebragt. In bijna alle takken van inkomsten is eene meerdere of mindere verbetering te bespeurenen deze uit komst pleit inzonderheid gunstig voor het nieuw tarief. Men mag echter hierbij niet uit het oog verliezen dat de schattin gen van Ch'na welke slechts tijdelijk zijn, het hare aan deze voordeelige saldo's hebben toegebragt. Volgens berigten uit Dublin hielden de zoogenaamde urepealers dagelijks vergaderingen Jn de zaal der korenbeurs en hoorden de verslagen wegens ingekomen giftenwaaron der niet weinige uit de Vereenigde Statentot bevordering •van hun groot doel. O'Connell predikt aldaar telkens luider dat de tijd voorbij is om tot een verdrag met de minister te komen en het schijntdat hij eerlang beproeven wil zelf eene aiationale vergadering in de lersche hoofdstad te beleggen inaar welke alle voorname steden afgevaardigden zenden zouden'. JVanfcrijfc. PARIJS den 8 julij. Nadat de kamer der afgevaardigden met eene vrij grootc meerderheid ook het ontwerp voor het .aanleggen van den spoorweg van Orleans naar Tours aange- .nomen hadis zij tot de behandeling van het budget van uit gaven overgegaanen heeft hetzelve gisteren in zijn geheel anet 218 tegen 53 stemmen aangenomen. Heden zal de kamer nog eene korte zitting over petitien liouden en zich dan adjourneren tot ook de kamer der pairs haren arbeid volbragt heeft en zij -voor de sluiting der -zitting :zal bijeengeroepen worden. In de kamer der pairs heeft de heer Ttupin zijn rapport intgehragt voor het te verlcenen crediet van omtrent zes mil- Jioenen fr.ten behoeve van de nieuwe Fransche bezittin gen 111 de Stille-Zuidzee. In een berigt uit Algiers wordt van het gerucht mei- atng gemaakt, dat de generaal Lamoricière door Abd-el-Kader gevangen zou zijn genomen. Dit gerucht was uit Milianah naar Algiers overgebriefd en had daar veel ontsteltenis ver wekt. Men vleide zich echter nog altijd dat het tot de menigvuldige verzinsels behoorde, die door de Arabieren tel kens worden verspreid. Volgens de laatste, eenigzins stel lige berigten uit Algiers, die tot den 30 junij ioopen, was de generaal Lamoricièredie tot de onvermoeidste Fransche krijgsbevelhebbers in Noord-Afrika behoort, met eene kolon- ne naar de zijde der woestijn getrokken om daar Abd-el-Kader te vervolgendie geacht werd 2400 ruiters bij zich te hebben. Van de zijde onzer regering zijn weder de volgende te legrafische depeches uit Spanje openbaar gemaakt Bayonne den 7 julij. Te Madrid was den 4des mor gens alles rustig. Den 2 had men aan het postkantoor ge weigerd de oppossitie-dagbladen aan te nemen. Den 3 zijn zjj opgehouden in het licht te verschijnen. De regent was den 30 junij te Albacete. CalatayudSantona en Salamanca hebben zich voor den opstand verklaard. Den 6 des avonds heeft de bezetting van San Sebas- tian zich in de kazernen voor de beweging verklaard zij heeft de nationale militie, die de citadel bezet, aangezocht om zich aan haar aan te sluiten. Men wacht den uitslag af." Valencia den 2 julij. De generaal Narvaez heeft den 1 dezer Murviedro verlaten, ten einde zich naar Segorbe en van daar naar Teruel te begeven. De regent hield Albacete en Chinchilla bezet." Barcelona den 4 julij. De generaal Seoane was te Lerida. Het tegen den regent gerigte besluit der junta van Bar celona en de proclamatie van den generaal Serrano aan de Spanjaardenzijn in al de straten van Lerida aangeplakt." De autoriteiten van Saragossa hebben den 3 dezer eene groote revue over de nationale militie gehouden om dezelve den eed van trouw aan den regent Espartero te doen vernieu wen. De hoofden dier militie hebben eene aanschrijving in denzelfden zin aan de steden in Spanje gedaan; doch deze betuigingen vinden geen weerklankmaar blijven zich alleen bij Madrid en Saragossa bepalen. Aangaande den wezenlijken toestand en de ontwerpen des regents, die onveranderlijk te Albacete blijft, is niets met zekerheid bekend. In Barcelona is men thans vrij gerust. De dagbladen van Valencia voeren eenen hevigen toon te gen Espartero ilcbct'Irtttbcn. 'sGRAVENHAGE den jo julij. Bij besluit van den 8 dezerheeft het den Koning behaagdaan den staatsraad A. F. J. A. graaf van der Duyn van Benthorn en Maasdam gouverneur der provincie Zuid-Holland, als een blijk van bijzondere tevredenheid over zijne ijverige en getrouwe dien sten, gedurende ruim 25 jaren in gezegde betrekking bewe zen te verleenen den rang en titel van minister van Staat. Men verneemtdat aanstaanden zaturdagdes middags ten 12 ure, door de commissie van beheer en toezigt over de werken tot droogmaking van het Haarlemmer-meerplegtig de eerste steen zal gelegd worden vanhet gebouw bestemd voor het stoomgevaarte de Leeghwatergenaamd naar den molenmaker en ingenieur Leeghwater van de Rijp die in 1643 het eerst in druk uitgaf zijn bekend Haarleinmermeer-boek waarin een volledig plan tot droogmaking van dezen uitge- strekten waterplas voorkomt. De Leeghwater is het eerste der gevaarten welke tot uitmaling door stoom in plaats van windvan de grootste droogmakerij in Nederland zullen die nen eene onderneming welke dusverre zonder voorbeeld is en zoowel den Vorst onder wiens regering zij ontworpen is als den Koning onder welken zij voltooid wordt zal ver eeren. De putwaarin de eerste steen zal worden gelegd is ongeveer 6J- el onder de oppervlakte des waters. Het heijen der 1400 palen (waaronder 232 eiken bergroeden) welke in den grond zijn gebragttot grondslag van het zware gebouw, heeft getoond, dat de bodem volkomen goed en ste vig is, en geeft de beste hoop, dat het op eene wijze ge fundeerd zal zijngeheel geè'venredigd aan den grooten last welke hier gedragen moet worden. AMSTERDAM den 10 julij. Gisteren is met veel pleg- tigheid en onder eenen ontzettenden toevloed van daarin be langstellenden ingewijd een orgel, uit vrijwillige bijdragen van leden der Hervormde gemeente alhier, in de Amstelkerk geplaatst. Dit fraaije werkstuk is vervaardigd door de heeren Batz&Co., orgelmakers te Utrecht, die, volgens de getui genis van deskundigen, met dit werk groote eer hebben in gelegd. Het is bij de inwijding bespeeld geworden door den bekwamen organist van de Oude kerk, den heer van den Broek. De tekst der leerredebij deze plegtige gelegenheid door ds. I. Prins gehouden, was Coloss. 3 het laatste ge deelte van het 'i'6de vers. Blijkens liet aan de leden rondgezonden verslag, telt het 'instituut tot onderwijs van blindente Amsterdamthans ruim 1900 leden. De inkomsten vermeerderen nog dagelijks, hetwelk kort geleden het geval was door de erfenis van het '8ste deel in de nalatenschap van vrouwe Sara Antui Gerlacius douairière van den baron G'. J. de Hochepledvan welke erf stelling reeds ƒ72,879, 67 op rekening is ontvangen. Het instituut verzorgt thans 56 kweekelingenen heeft eenge lijk de Franschen het heetenasyle of gesticht daargesteld waarin min gegoede, wel onderwezen blinden, bij het ver laten van het instituuteene toevlugt vinden. ROTTERDAM den 10 julij. Gisteren namiddag is op den Bergschenplas niet ver van deze stad een treurig onge luk gebeurd. Door het omslaan van een schuitjewaarin zich 7 personen en een kind bevonden zijn 3 daarvan allen alhier woonachtigwaaronder een man en zijne huisvrouw in het water omgekomen. GOES den 10 julij. Gedurende het laatstverloopen half jaar hebben 145 personen voor de arrondissements-regtbank alhier teregt gestaanwegens het in hunne winkels of werk plaatsen voorhanden hebben van afgeschafte of onherijkte ma ten en gewigten 129 daarvan zijn tot geldboeten veroordeeld, met verbeurdverklaring der in beslag genomen maten en ge wigten, en 16 van alle regtsvorderingen ontslagen of vrijge sproken. VLISSINGEN den 11 julij. Met verlangen zien wij nog heden de aankomst van Zijne Exc. den minister van de ma rine en die van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden als bevelhebber van het eskader, te gemoeten met onge duld verbeiden onze wakkere zeeliedenzoowel als de bewo ners en de bezetting dezer vesting, de aankomst van Z. M. den Koning en hoogstdeszelfs Gemalinbenevens andere leden van het Koninklijke Huis, welker aankomst, naar men verze kert, op den 13 dezer plaats zal hebben, ten einde op den volgenden dag het eskader in oogenschouw te nemen terwijl hetzelve bij gunstigen wind op den 15 dezer zee zal kiezen. Indien het weder eenigzins gunstig is mag men met grond verwachten, dat de toevloed, ook van elders komenden bin nen deze stad, gedurende die dagen aanzienlijk zal zijn; ook uit aanmerkingdat zich hoogst spaarzaam de gelegenheid aanbiedt, om oor- en ooggetuige te zijn van de inspectie over eene oorlogsvloot; van het begroeten en afscheid nemen derzelve van het hoofd van den Staatvan het vaarweldat onze wakkere zeelieden aan hunne betrekkingen en aan hun Vaderland, als door zoovele metalen monden zullen overbrengen. Van goederhand vernemen wijdat onze kundige en ■verdienstelijke stadgenoot, de heer van Noppenop aanzoek besloten heeft, om eene door hem geschrevene bijdrage over de pompenmeer bijzonder over de perspompenin druk het publiek aan te bieden. Dit werkje zalbehalve uitvoerige en in tafels gebraste berekeningengegrond op hydrostatische en hydraulische theo- riën en waarnemingentoegepast op die werktuigen bevat ten eene beschrijving van eene door den auteur uitgedachte verbeterde zamenstelling van zeer vermogend werkende vaste en vervoerbare slang-brandspuiten van verschillende grootte en voorzien zijn van de noodige teekeningen met opgaaf, in getallen, van de afmetingen der bijzondere deelen van die werktuigen. Ook zal daarin voorkomen het project van eene zoogenaamde scheeps-noodpompdie men tevens als brandspuit zal kunnen bezigen. Als lens- of als spoelpomp gebruikt zal men daarmede in eene minuut 733 liters (per uur bijna 44000 liters of 44 kilol.) waters kunnen opvoeren terwijl deze als brandspuit aangewend per minuut 537 litersmeer dan 32000 liters per uur, met zware stralen tot eene hoog te van 22,7 meters (80 Amst. vt.) boven het vlak des zui gers zal kunnen opwerpen. Eene dergelijke van kleinere af meting zal als lenspomp 460 liters per minuuten alzoo 27600 liters per uur opbrengen en als brandspuit, of als zuig- en perspomp tevens gebezigd, 350 liters per minuut, 21000 liters per uurtot eene hoogte van 28,4 meters (100 Amst. vt.) kunnen opvoeren. Met verlangen zien wij dezen arbeid te gemoet. MIDDELBURG den 12 julij. De hofstede, in Zuidbe- velandwelker schuur II. zaturdag door den bliksem is ge troffendoch waar de brand gelukkig spoedig is gebluscht (zie ons vorig No.), is genaamd Rotterdam en gelegen in den Wilhelmina-polder. In deze schuur bevonden zich 20 2t 30 arbeiders, waarvan twee zijn getroffen; derzelver toestand scheen aanvankelijk zeer bedenkelijk doch er is alle'hoop op spoedige herstelling. In een Brusselsch dagblad leest men ouder dagteeke- ning van 9 dezer, het volgende: Het onweder van gisteren nacht heeft tot -een der ver wonderlijkste natuurverschijnselen aanleiding gegeven hetwelk alleen door de theorie der electriciteit schijnt te kunnen wor den verklaard. Bij een bewoner der voorstad Ixeües name lijk was eene kagchel in het meidenvertrek sedert verschei dene weken met hout en papier gevulden in deze kamer was hoegenaamd geen licht of vuur toen op het oogenblik waar in de donder scheen los te barsten., de kagchel plotseling.aan het branden raakte, en in weinige minuten de brandbare stof fen die zij bevatte verteerde. Niets bijzonders is op de plaats waar de kagchel stond opgemerkten de pijp vertoonde niet het geringste spoor van den doortogt van cenig vreemd lig- '/Y De abonnements-prijs dezer Courant is ƒ2,75 voor drie maanden, en franco per Post 3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure t indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 eents de regelmet uitsondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingenwaarvan de prijs is van één tot zes regels 1,50 en voor iederen regel daarboven 22 cents* Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijnalzoo bij elke plaatsin» eener Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald.

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1