MIDDELBURGSCHE COURANT. Diugsdag 11 Julij. BESTUREN cn ADMINISTRATIEN. (Bvoot-Ufctttanjc. N°. 82. 1843. PUBLIEKE VERPACHTING v»n TIENDEN, behooren tot 's Konings I'artiku/jere Domeinenin het Dis trict Middelburg te voren behoord hebbende aan de Algemeene Nederlandsche Maatschappij. A. AV. MIRANDOLLE Ontvanger van 's Konings Parti- kuliere Domeinen in de Districten Middelburg en Goeszal, als daartoe door den Heer Administrateur dier Domeinen ge autoriseerd op de ondergemelde dagen en plaatsen publiek aan de meestbiedenden verpachten, de TIENDEN over den jare en oogst van i 843 als: Te F LISSINGENop Dingsdag den 11 Julij 1843. Te VD.RE op Zaturdag den 15 Julij 1843. Heiden des voormiddags ten 10 ure precies. Middelburg, den 10 Julij 1843. MIRANDOLLE. AGENTSCHAP VAN HET DOMEIN te MIDDELBURG. De AGENT van het DOMEIN te Middelburg zal, inge volge bekomene magtigingop Maandag den 17 Julij 1843, des voormiddags ten, 10 ure, ten Raadhuize der Stad Mid delburg en ten overstaan van den Notaris D. J. van der Horst Ser/é, voor den tijd van zeven jaren, presenteren te verhuren Het PAKHUIS, genaamd DF. GLOBE, deelmakende van het voormalige Oost-Indische Huis, te Middelburgs De voorwaarden dezer Verhuring liggen ter lezingbe halve bij den voormelden Notarisbij den Agent voornoemd alsmede bij den Opzigter der Domaniale Gebouwen te Mid delburgzijnde bij de beide laatsten tevens nadere informa- tien te bekomen. De Agent van het Domein J. C. de BRUYN. ADMINISTRATIE DER DOMEINEN. Agentschap Sas-vAS-GkST. De AGENT van het DOMEIN te Sas-van-Gent brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat bij Konink lijk besluit van den 28 April 1843, No. 48, de afkoop van aan 's Rijks Domeinen behoorende ErfpachtenRenten Uitgangen Cijnsen TijnsenLegschatten en andere Presta tiën, wederom is toegelaten, en zulks op den voet als bij opgemeld besluit is omschreven en vervat is in dedaarvan door den ondergeteekende opgemaakte en in de Gemeenten alwaar de, met Prestatiën bezwaarde goederen gelegen zijn, aangeplakte Bekendmaking. De Agent van het Domein voornoemd T. W. van ZUYLEN van NIEVELT. #lcbct*l<utbsdic De DIR'ECTIÉ brengt ter kennisse van de Stemgeregtigde Deelhebbers., dat, ingevolge het 91ste der Artikelen van overeenkomst,, dein de Vergadering van Commissarissen goedgekeurde Balansover het achttiende Boekjaargeëindigd zijnde met ultimo December 184a, van den 5 tot den 19 Julij 1843, voor hen ter visie zal leggen, ter Secretarie van de Directie te Amsterdambij de Agenten der Maatschappij te RotterdamMiddelburg en Dordrechtaan het Lokaal der Kamer van Koophandel en Fabrijken te Leyden en op het Raadhuize der Stad 's Gravenhage. Amsterdam, den 1 Julij 1843. DE CLERCQ, waarnemend President. KOOY, Directeur, fungerend Secretaris. NIEUWSTIJDINGEN. Suitschlimb. AVE EN EN den i julij. Heden is per courier de tijding «ontvangen, dat op den '27 junij te Belgrado, in tegenwoor digheid van den 'Russischeu en Turkschen commissaris, de '.nieuwe vorstenkeus heeft plaats gehaden Kara Georgievitsch ïen gevolge daarvan andermaal op -den Servischen troon is werheven. FRANKFORT den 5 julij. In de laatste dagen heeft hier «op nieuw eene groote schaarschheid van brood geheerscht, «en vermits in de omliggende plaatsen het'brood nog duurder 'is, ziet men van daar geheele scharen hier aankomen, om zich van'hét noodige te voorzien. Terwijl bij voortduring <le graanprijzen door speculanten worden opgedreven heeft 'het huis Rarthschild; 't welk nimmer achterlijk blijft in het be- •toonen van milddadigheidzich -aangeboden om tegen bil lijke prijzen koren te leveren*. Heden verneemt men dat nu ook hier ter stede verscheidene schepen met koren uit Ne derland zijn aangekomen dezelve zullen zeer welkom zijn. Bij de thans heerschende schaarschheid wordt hier en el ders door velen weder aangedrongen op het nut of de nood zakelijkheid van het aanleggen van koren-magazijnen in elke gemeentewaaruit men van regeringswegein tijden van noodde ingezetenen zou kunnen te hulp komen. Ten einde den woeker-handeldie ^tegen woordig in de granen gedreven wordttegen te gaan heeft de regering van Héssen-Darmstadt de belanghebbenden herinnerd aan eene bestaande verordening, waarbij het op tijd en in massa ver- koopen van nog te veld staande granen en vruchten onder bedreiging van eene boete van 50 rijksdaaldersverboden wordt. LONDEN den 5 julij. Eergisteren heeft te Dublin we der eene groote vertooning ten voordeele van de intrekking der unie plaats gehad. De gilden der stad zijn in plegtigen optogt de straten rondgegaan banieren voerendewaarop al lerlei opschriften het doel van den togt verkondigden. Men is naar een dorp bij Dublin getrokkenwaar eerebogen wa ren opgerigt en, naar men rekent omstreeks 100,000 men- schen bijeen waren. O'Connell, die den geheelen togt be stuurde heeft eene aanspraak tot die menschen-menigte in zijnen gewonen toon gehouden. Hij heeft daarbij weder hoog j opgegeven van den goeden voortgang zijner zaak de mannen van Dublin opmerkzaam gemaakt op de groote voordeelen die zij uit het jaarlijksch bijeenkomen van een Iersch parle ment in hunne stad zouden trekken, en onder anderen nog te kennen gegevendat bij het genootschap tot intrekking eene gift van 1125 p. st. van de Noord-Amerikaansche vrienden der Ieren ontvangen was. In het Britsche lagerhuis heeft de heer OfBrien weder eene beraadslaging tot wegneming van de grieven der Ieren uitgeloktdienaar men meenttijdver spillend zal zijn en tot niets wezenlijks lèiden. I11 Zuid-AVallis gaan de Rebeccalten ijverig voort met het vernielen van tolhuizen. Zoodra de troepen hen aanval len betoonen zij zich echter uiterst lafhartig en redden zich met de vlugt. Te Newcastle upon Tyne is tusschen zaturdag en zon dag een zware brand in eene uitgestrekte houtkooperij uitge broken waardoor dezebenevens 18 nabijgelegen woonhui zen geheel in de asch is gelegd. Volgens de- Lissabonsche brieven tot den 26 jnnijver wachtten velen dat de beroeringen in Spanje ook tot bewe gingen in Portugal aanleiding geven zouden, en spraken be reids van eene uitgestrekte zamenzwering der Septembristen met het doel om weder aan het roer der zaken te komen. Naardien de partijen in Portugal echter gewoon zijn met groo te militaire parade tegen elkander te veld te trekken en zich vervolgens onderling te verzoenen zonder een droppel bloeds te storten waarna de zwaksfe partij zich aan de sterkste on derwerpt, maakte het publiek zich over den afloop niet bij zonder ongerust. In de te Lissabon uit Cadix ontvangen berigten werd verzekerd, dat de opstand in Spanje met Fransch goud, door Fransche agenten uitgestrooid, ondersteund wordt. JVanfcrtjk. PARIJS den 5 julij. Van gouvernements-wege zijn gisteren en heden de volgende telegrafische depeches bekend gemaakt Baijontie 4 julij. De stad Santander heeft zich den 28 junij voor de be weging verklaardde generaal Castaneda is naar Santona te ruggeweken een deel der troepen heeft de junta van Santan der erkend. Ook de stad Logrono en de provincie Rioja hebben zich voor de beweging verklaard. Overeenkomstig de door het Spaansche gouvernement gegeven bevelen, zal de Fransche post, om de opgestane steden te vermijdenover Soria gaan." Baijonne 4 julij. Bilbao heeft zich gisteren voor de beweging verklaard. Er heeft geene worsteling plaats gehad. Eene junta heeft zich onmiddellijk gevormd. Zes Spaansche trincadores en een oorlogskotterter reede van St.-Sebastiaan, hebben zich gisteren, 3 dezer, voor de beweging verklaard. Een der trincadores bragt van Bil bao 20,000 douros aanbestemd tot betaling der troepen. Deze kleine flotille is naar Santander gestevend." Barcelona 2 julij. De generaal Lasauca is benoemd tot chef van den staf van het Katalonische leger. De generaal Concha heeft zich den 29 junij te Valencia op de Isabella II ingescheept, oin het bevel over de troepen te Alicante en te Carthagena op zich te nemen. De regent is steeds te Albaceta." Het is thans niet meer mogelijk de opgaaf der steden die af vallen bij te houden» Op het tegenwoordig oogenblik blijven den regent in geheel Spanje behalve Madridslechts vier belangrijke steden over, te weten: BadajozCadix, Ferrol cn Sarragossa. Bijzonder smartelijk moet thans ook aan den regent de afval der marine in de Middellandsche Zee zijn waardoor de plaatsen aan de kust elkander de hand bieden gelijk dan ook reeds van Barcelona vaartuigen zijn afgezon den om 15000 geweren uit het arsenaal van Carthagena af te halen, terwijl Valencia een generaal heeft afgezonden om de troepen in die haven en die van Alicante te kommanderen. Indien de Spaansche marine in den oceaan dit voorbeeld volgt zal men ook op de kusten van GalicieBfscaye en Asturie dezelfde gemeenschap en hulpbieding zien plaats grijpen. Het ministerie Lopez is te Barcelona en Valencia uitgeroe pen en de generaal Seoanedie in dat kabinet eene plaats bekleedde, heefteen decreet uitgevaardigd bij hetwelk Espar- tero vervallen is verklaard en alle Spanjaarden van hunnen eed van getrouwheid aan zijn bestuur worden ontheven. Aan den generaal Serrano zijndoor de junta van Barcelonaal de portefeuilles opgedragentot tijd en wijle hij zijne amb- genooten zal hebben kunnen hereenigen. De brigadier Chacon is door die junta tot generaal van het operatie-leger benoemd. Chacon heeft het leger van Katalonie in drie brigades verdeeld. ifUcbetrlattbet!. s GRAVENHAGE den 7 julij. Onderscheidene dagbladen hebben voor eenige dagen eeu stuk over de aangelegenheden der maatschappij van weldadigheid geplaatstwaaraan de schijn wordt gegevenals of het van de algemeene commissie dier maatschappij afkomstig is. Dat stuk is aan de regering niet bekenden de kennelijke strekking van deszelfs inhoud doet aan de echtheid twijfelen. Trouwens is hetzelve niet alleen onvolledig, maar het bevat onnaauwkeurigheden welke de gevoerde onderhandeling en het met de regering gesloten con- cract iii een min juist daglicht doen voorkomen. Staats Ct.j TILBURG den 8 julij. In den avond van den 5 dezer heeft er tusschen de gemeente Goirle en de Belgische grenzen een diefstal van omtrent een 5otal schapentoebehoorende aan den heer graaf van Hogendorp van Hofwegenplaats gehad. De herder op de heide alleen met de schapen zijndewerd hij door een der onoékenaen dij de kraag gevac en genood zaakt hem derwaarts te vergezellen inmiddels drijven de beide anderen de schapen voort. Zoodra de herder aan den hem opgedrongen last voldaan heeften ziet dat de schapen weg gedreven warenspoedt hij zich om zijnen heer daarvan ken nis te geven; terstond begeven de policie en de brigade ma- rechaussée zich op weg om de daders en hun roof op te spo ren. Nabij de grenzen zijn de schapen ook werkelijk ach terhaald, doch de dieven zijn over de grenzen ontkomen. ZIERIKZEE den 6 julij. Heden middag is aan den west- havendijk, nabij deze stad verdronken, het 13jarig zoontje van Jacobus Versteeg, welke zich aldaar met zwemmen ver maakte doch, door zich te ver van den wal te begeven in de diepte zonk zoodat hij een geruimen tijd daarna leven loos werd opgehaald. VLISSINGEN den 10 julij. Op het vernemen der be noeming van den wel-eerw. heer A. IV. van DamR. K. priester en pastoor dezer stad, tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw, is, in den avond van 11. zaturdag, door de leden van het burger liefhebberij harmonie-gezelschap al hier aan zijn wel-eerw. voor deszelfs woning eene serenade gegeven. MIDDELBURG den 10 julij. Bij besluit van 1 julij heeft Z. M.op het daartoe gedaan verzoekeervol ontslag verleend aan M. E. van den Broeckeals iste luitenant, en aau P. Ilerny en A. Steijaardals 2de luitenants bij de ade compagnie van het bataillon rustende schutterijno. 4in de provincie Zeeland; en voorts bij gemelde compagnie be- benoemd tot isten luitenant, II. M. van Steveninckthans sergeant-majoor; tot 2de luitenants, T. Hansscnsthans fou- rier, en T. L. Vijncke, thans korporaal. Bij het onweder van II. zaturdagis in Zuidbeveland eene schuur, toebehoorende aan den heer A. Kakebeekete Krabbendijkedoor den bliksem getroffen zijnde dezelve met eene aanzienlijke hoeveelheid bouwgereedschappen en granen tot den grond toe afgebrand. Ook is de bliksem in een schoorsteen van het woonhuis van den landman Jan Trim- pc te Biezelinge geslagenwelke na verscheidene sporen van verwoesting in het benedenhuis te hebben nagelaten, dooreen paar glasruiten zonder verder gevolg is verdwenen. Nog is eene hofstede bij Kattendijke door den bliksem getrof fen doch welke door spoedig toegebragte hulp met geringe schade is behouden. Verslag van de Gedeputeerde Staten der Provincie Zeeland. AVij zijn als naar gewoonte in staat gesteld onzen lezeren met dit verslag bekend te maken, en zullen dus in eenige Nrs. onzer courant de voornaamste bijzonderheden verkort mede deelen, in de volgorde zoo ais hetzelve in de algemee ne vergadering der Staten den 4 julij jl. heeft plaats gehad. Omtrent het inwendig beheer en policie behelst hetzelve De abonnements-prijs dezer Courant is 2,75 roor drie maanden, en franco per Post ƒ3. De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomen en de betaling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure indien men dezelve in het eerst uit te geven nummer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regelmet uitzondering van Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakingenwaarvan de prijs is van één tot zes regels 1 50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsing eener Adverténtie het Regt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald. vjf. »».r« aoiviiCii uuiucV«rlidaff 11- dn"--tcuziu» gen aan den arm ch in Jl tc bekomen welke hem echter niet meer verhinderen dagelijks uit te rijden. 1 1 personen gelast hun Hen wpiT nur Apn

Middelburgsche Courant | 1843 | | pagina 1